Pohlcovače vlhkosti

Jestliže se u vás v bytě objevila plíseň, budete muset řešit problém, jak se jí co nejrychleji zbavit. Plísně vznikají tam, kde je vysoká vlhkost vzduchu a nevyhne se jí žádná místnost.

Nejčastěji je plíseň problémem v koupelně, na toaletě nebo ve sklepě. Plísně jsou zodpovědné za celou řadu zdravotních problémů a je třeba s nimi účinně bojovat.

K odstranění plísně můžete použít čisticí prostředky určené k jejich likvidaci. Tyto výrobky však pomohou pouze dočasně. Proto je třeba zaměřit se na výrobky, které vám pomohou plísním předcházet.

Takovýmto účinným spotřebičem je odvlhčovač vzduchu, který dokáže vlhkost v bytě snížit. Pokud je vlhkost v místnosti stabilně vyšší než 50 %, budete ji muset snížit pomocí některého vysoušeče.

Porovnat ceny pohlcovačů vlhkosti

Nejlepší pohlcovače vlhkosti

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Ceresit Stop vlhkosti Absorpční sáčky 100 % 109 Kč Zobrazit Eva.cz
2. Ceresit Stop vlhkosti Aero 360° 93 % 199 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Ceresit Stop vlhkosti Micro přístroj 300 g 86 % 199 Kč Zobrazit Alza.cz
4. Ceresit Stop vlhkosti Aero 360° 81 % 249 Kč Zobrazit 4home.cz
5. Den Braven Cleanhome 450 g 78 % 91 Kč Zobrazit Pemi.cz

Jak vzniká vlhkost?

Jako nejčastější příčina vzniku vlhkosti je uváděno nedostatečné větrání a vytápění. Častěji se tedy vlhkost tvoří v zimních měsících, kdy se v domácnostech přestává větrat úplně, nebo se větrá jen příliš krátce.

Dále je to problém místností, které nebývají běžně používány a kde se topí jen tak, aby se neřeklo, a nevětrá vůbec.

Jako typický příklad jsou pak parádní pokoje, které můžeme znát z návštěv u prarodičů. Dalším problémem jsou také dvougenerační domy, které jsou obývány malým počtem uživatelů.

Plísně se také hojně řeší ve starších domech, které za sebou mají přestavbu nebo výměnu oken. V tomto případě není použitým materiálům umožněno dýchat. Dále se mohou objevit v prostorách, kde se nadměrně tvoří pára. Jsou to především koupelny a kuchyně.

Jak poznat začínají potíže s vlhkostí

Vlhkost se ze začátku nemusí hned projevit v podobě plísní. Známkou větší vlhkosti jsou orosená oka, zatuchlý vzduch a také vlhké povrchy zdí. Všeobecně se uvádí, že doporučená vlhkost v bytě nemá být menší než 45% a naopak vyšší než 60%.

To jak velkou vlhkost vzduchu v bytě máte, změříte pomocí vlhkoměru, která je možné zakoupit samostatně a často bývá také doplňkovou funkcí na kvalitní meteostanici.

Suchý i vlhký vzduch mají mnoho negativních dopadů na vaše zdraví, proto byste tuto skutečnost neměli podceňovat a kvalitu vzduchu občas sledovat i v případě, že žádné velké problémy nemáte.

Vlhký vzduch je živnou půdou pro roztoče a plísně, které se dostanou do dýchacího ústrojí a způsobují potíže s dýcháním, alergie, astma. Mohou mít podíl na zápalu plic nebo zánětech vedlejších nosních dutin, oka a zevního zvukovodu.

Suchá vzduch způsobuje zánět nosohltanu, onemocnění horních i dolních dýchacích cest nebo dráždivý kašel. Může způsobit vysoušení a podráždění pleti i únavu.

Vinou suchého vzduchu máte popraskané rty i nateklé oči. Rodiče malých dětí musí jeho vinou řešit i velmi obávané a nebezpečné laryngitidy, které mohou jejich malé děti ohrozit i na životě.

Typy

Odvlhčovače jsou přístroje, které fungují pomocí elektrické energie, jejich spotřeba však není nijak vysoká a lze ji přirovnat ke spotřebě, kterou má například puštěná televize.

Vysoušeče lze rozdělit do dvou skupin, častějším typem je kondenzační vysoušeč, druhým typem je pak odvlhčovač adsorpční.

Princip kondenzačního odvlhčovače

Vzduch je nasáván pomocí ventilátoru a prochází přes výparník do chladícího systému. Tímto způsobem je vzduch zkapalněn a stéká do zásobníku na vodu nebo díky hadici přímo do odpadu. Ochlazený a odvlhčený vzduch se znovu ohřeje v kondenzátoru a vychází z odvlhčovače zpět do místnosti.

Princip adsorpčního odvlhčovače

Vzduch je nasáván přes filtr ventilátoru, následně se ohřeje, čímž se z něho odpaří vlhkost a vychází do místnosti. Tyto vysoušeče jsou vhodné do místnosti, které mají nízkou teplotu vzduchu.

Parametry

Při výběru vhodného odvlhčovače je dobré zaměřit se na nejdůležitější parametry.

Odvlhčovací kapacita

Odvlhčovací kapacita určuje množství vody v litrech, které je odvlhčovat schopný za den vstřebat. Odvlhčovací kapacita se vypočítává ze dvou hodnot teploty a vlhkosti vzduchu v místnosti.

Čím je toto číslo vyšší, tím déle potrvá, než se vám podaří místnost odvlhčit. Odvlhčovače, které jsou na trhu k dostání pro běžné domácí použití, zvládnout odvlhčit 10 – 40 litrů za den. Odvlhčovače vhodné pro profesionální použití mohou odvlhčit i 50 litrů vody za den.

Objem nádoby

Voda, kterou odvlhčovat vstřebá, stéká do nádoby, které je jeho součástí. Tuto vodu budete muset při naplnění vylévat. Běžně dostupné odvlhčovače mají objem nádoby v rozmezí 1,5 – 7 litrů.

V tomto případě je nejlepší zvolit zlatou střední cestu a pořídit odvlhčovače, jejíž objem je 4 nebo 5 litrů. Menší nádobou budete muset častěji vylévat, u velkých zase hrozí, že se ve vodě budou tvořit plísně.

Jakmile je nádoba plná, dojde k automatickému vypnutí odvlhčovače. Některé modely vás mohou na plnou nádržku upozornit. Někdy je součástí odvlhčovače hadice, která odvlhčenou vodu odvádí přímo do odpadu.

Tyto typy se hodí do koupelny nebo sklepa, protože například v obývací místnosti nebo ložnici byste kanál hledali těžko.

Velikost místnosti

Doporučenou velikost plochy, kterou je odvlhčovač schopný reálně vysušit najdete uvedenou na jednotlivých modelech.

Výrobci ale doporučují, koupit o něco výkonnější vysoušeč, u kterého máte jistotu, že si s velikostí prostoru dokáže opravdu poradit a s nadměrnou vlhkostí zatočí jednou pro vždy.

Vzduchový výkon

Jednotkou vzduchového výkonu je m3/h, vzduchový výkon určuje, kolik vzduchu dokáže vysoušečem projít za 1 hodinu. Kvalitní vysoušeče by měly vzduch přefiltrovat minimálně 2x. Pro správné určení vzduchového výkonu je třeba znát rozměr místnosti v m³ a výsledné číslo vynásobit dvěma.

Funkce

Jednotlivé modely jsou vybaveny celou řadou funkcí, které sice nemají vliv na samotný chod přístroje, jsou však praktické a umožní vám vysoušeč používat více způsoby.

Díky displeji budete mít přehled o tom, jak odvlhčovač pracuje a jaká je v místnosti aktuální vlhkost vzduchu. Moderní odvlhčovače je pak možné ovládat pomocí mobilní aplikace přes WIFI.

Odvlhčovače s funkcí automatického vypnutí se samy vypnou ve chvíli, kdy je naplněna kapacita vnitřní nádoby na vodu, nebo dojde-li k poklesu vlhkosti v místnosti. Díky časovač může nastavit dobu, po kterou chcete, aby vysoušeč pracoval.

Kvalitnější a dražší typy vám mohou nahradit také čističku vzduchu. V tomto případě zbavíte domácnost prachu a bakterií a to hned několika způsoby. Vzduch vyčistíte pomocí HEPA aktivního uhlíkového filtru.

Bakterií vás zase zbaví UV lampa. Pokud chcete jít ještě dál a vytěžit z vysoušeče maximum, investujte do přístrojů, které jsou navíc vybaveny ionizátorem. Ten vás nejenom zbaví veškerého zápachu a navíc zlepšuje ionty v ovzduší a usnadní tak dýchání astmatikům i alergikům.

Odvlhčovače vybavené SMART režimem mají schopnost zvyšovat nebo snižovat výkon přístroje. Funkce FanOnly zase umožňuje vypnout kompresor a nechat běžet pouze ventilátor. Tímto způsobem může vysoušeč suplovat také větrák.

Značka

K nejoblíbenějším typům patří výrobky značky Rohnson. Tento výrobce nabízí vysoušeče různých velikostí. Dražší modely jsou doplněny všemi dostupnými funkcemi. Z dalších značek můžeme jmenovat výrobky Sencor, Domo, Concept, Sinclair nebo Princess.

Cena

Nejlevnější odvlhčovač můžete koupit za cca 1 500 Kč, jedná se malý typ, který zvládne vysušit místnost o velikosti 15 m2. Kvalitnější a větší typy vhodné do běžných domácností lze pořídit do 3 000 Kč.

Pokud chcete přístroj, který vám vzduch zároveň vyčistí a disponuje i nějakými funkcemi, poohlédněte se po výrobcích, jejichž cena se pohybuje v rozmezí 4 – 7 000 Kč.

Výrobky, které jsou vhodné do velkých prostor a hodí se tedy spíše pro komerční využití, koupíte za cenu od 10 000 Kč a více.

Porovnat ceny pohlcovačů vlhkosti

Údržba

Odvlhčovače nevyžadují žádnou velkou údržbu. Péči je třeba věnovat především nádobce na vodu. Tu je třeba vylévat a vyčistit.

Občasnou výměnu bude potřebovat i filtr, který ale není součástí všech typů. O bezproblémový chod a tedy i dlouhou životnost se postará funkce automatické regulace vlhkosti, která přístroj při dosažení správné vlhkosti vzduchu vypne.

Alternativní řešení

Alternativou k odvlhčovačům mohou být pohlcovače vlhkosti, což jsou malá a jednoduchá zařízení, která je možné umístit do jakékoliv místnosti, ale také auta.

Pohlcovače ke svému provozu nepotřebují elektrickou energii, fungují pomocí vnitřní náplně. Tu mohou tvořit granule nebo tablety. Granule jsou umístěny v sáčku vyrobeného ze speciální tkaniny, která na povrchu propouští vlhkost a brání jejímu úniku zpět.

Sáčky je možné používat po několik týdnů. Některé jsou pak určeny k opětovnému použití, tyto je možné vysušit například v mikrovlnné troubě.

Tablety bývají náplní plastových nádobek s otvory, kterými dovnitř proudí vzduch. Čím větší má tableta kontakt se vzduchem, tím více vlhkosti je schopná pohltit. Voda, která se pomocí tablety odpaří, skapává do malé nádobky, kterou je třeba pravidelně vylévat.

Tableta vydrží cca 3 měsíce, po které se pomalu rozpouští. Po rozpuštění je třeba vložit do přístroje novou tabletu. Mezi nejoblíbenější značky těchto odpařovačů patří výrobky Ceresit a Orion. Tyto značky nabízí obě varianty pohlcovačů.

Granulový pohlcovač vlhkosti Wenko je vhodný do automobilů, tento pohlcovač je možné po vysušení opětovně použít. Wenko nabízí také další varianty pohlcovačů.

Další tyto výrobky jsou k dostání od značek HomeLife, Den Braven, Dexter nebo třeba Loctite.

Otázky a odpovědi

Jaká je hlučnost odvlhčovače?

Hlasitost se u těchto přístrojů pohybuje v rozmezí 20 – 50 dB, což by se dalo přirovnat k hluku, který je typický pro chod lednice. Některým tento hluk nevadí a jsou schopni v místnosti, ve které odvlhčovač běží i spát.

Na jaké místo je nejvhodnější odvlhčovač umístit?

Odvlhčovače by měly být umístěny ideálně ve středu místnosti, což není vždy možné. Pokud vám to prostory nebo vybavení v místnosti nedovoluje, umístěte ho kamkoliv, ideálně však alespoň půl metru od zdi. Vysoušeče potřebují prostor k tomu, aby kolem nich mohl vzduch cirkulovat.

Lze pomocí odvlhčovače sušit prádlo?

Tato skutečnost je možná a doba sušení prádla se dá zkrátit až na polovinu. Některé odvlhčovače jsou i funkcí sušení prádla přímo vybaveny.

Zvládne odvlhčovač vysušit více místností?

Ano, zvládne, musí se ale jednat o otevřený prostor a odvlhčovač musí dosahovat velkého výkonu, aby dokázal správně fungovat ve velkém prostoru. Tuto možnost využijete zejména u novostaveb.

Závěr

K největším přednostem odvlhčovačů patří skutečnost, že vás a vaši domácnost zbaví vlhkosti, plísní a bakterií.

Díky tomu ochrání nejen váš majetek, ale především to nejcennější, čímž je zdraví členů domácnosti. K bonusům pak patří pokročilejší čištění a osvěžení vzduchu, ale také možnost rychlejšího sušení prádla.

Pohlcovače vlhkosti můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a 4home.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alza.cz, www.electroworld.cz, www.chytry-obchod.cz, www.emako.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (54 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

11 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. U nás se osvědčil pohlcovač vlhkosti značky Ceresit. Nepotřebuje elektrickou zásuvku, je tichý, jen mu vyměníte vnitřní vložku a jede znovu dál.

  2. V koupelně se nám vlhkost stále drží i když jí důkladně vyvětráme, proto jsme tam pořídili odvlhčovač. Rozdíl byl znát už po měsíci používání, byla to dobrá koupě.

  3. Když nám dali nová plastová okna, začala se nám kolem nich dělat plíseň, ale potom jsme pořídili pohlcovače vlhkosti a bylo po problému.

  4. Článek hodnotím velice kladně, moc se mi líbí.

  5. Už mám roky doma tento pohlcovač Ceresit Stop a jsem s ním velmi spokojená.

  6. Reply
    Renata Kalivodová 26.12.2021 v 20:48

    Máme odvlhčovac vzduchu a stále řeším,že to není vhodné do prostor kde jsou kytky,vytáhne to vodu a kytkam se nedaří tak dobře,v pokoji nesmí být nic,co obsahuje jen trochu vody,ovoce atd.

  7. Taky se přikláním spíš k elektrickému. :)

  8. Vybrala jsem si pohlcovač vlhkosti, ale elektrický, protože má větší výkon.

  9. Tento článek mi pomohl vybrat správný a hlavně kvalitní odvlhčovač vzduchu.

  10. Tento produkt mám už doma roky a jsem s ním velmi spokojená. Je malý, praktický, hlavně funguje jak má a vejde se kamkoliv. Odvlhčovač Ceresit Stop mám v obýváku a kuchyni.

Přidat komentář

Recenzer
Logo