Powerbanky

Nejoblíbenější typy powerbanek

Powerbanka slouží jako záložní zdroj elektrické energie. S její pomocí můžete dobít telefon, tablet, navigaci, fotoaparát, chytré hodinky ale i výrobky určené pro péči o tělo atd. Využijete ji na cestách, při pravidelných dlouhodobých pobytech v přírodě nebo vždy, když nebudete mít přístup k elektrické energii.

To jak výkonnou powerbanku budete potřebovat, záleží především na vašem stylu života. Pro občasné nabíjení telefonu si vystačíte s menší kapacitou. Jestliže trávíte delší čas v přírodě a budete potřebovat nabíjet více zařízení opakovaně, je třeba volit powerbanku s vysokou kapacitou.

Kromě kapacity se zaměřte na výstupy, díky kterým můžete další zařízení připojit. V tomto případě jsou k dispozici micro-USB, USB-C a lightning konektor.

Porovnat ceny powerbank

Nejlepší powerbanky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Xiaomi Mi 3 Ultra Compact 10000 mAh 100 % 606 Kč Zobrazit Alza.cz
2. LAMAX 20000 mAh Fast Charge 99 % 899 Kč Zobrazit Expert
3. Swissten CORE SLIM POWER BANK 30000 mAh 96 % 1 249 Kč Zobrazit Smarty
4. Swissten All in One 10000 mAh 92 % 699 Kč Zobrazit Tipa.eu
5. Xiaomi Mi Fast Charge 3 10000 mAh 88 % 449 Kč Zobrazit Mall.cz

Kapacita

Kapacita je udávaná v miliampérhodinách. Kapacita udávaná výrobcem však neurčuje kolik energii je powerbanka schopná předat nabíjenému zařízení. Je třeba počítat s cca 20% ztrátou.

Podle kapacity je možné tato zařízení orientačně rozdělit do dvou skupin.
Powerbanky do 4000 mAH jsou menší a lehčí. Využijete je pro občasné nabíjení telefonu nebo jiných zařízeních. Udává se, že takto výkonná powerbanka dokáže nabít mobilní telefon 2 x než ji budete muset opět nabít.

Powerbanka nad 4 000 mAH můžete využít k častějšímu nabíjení menších zařízení, ale zvládnout dobít i tablet. Jedná se o výrobky větších rozměrů i hmotnosti.

V případě, že chcete nabíjet chytrý telefon nebo jiná větší zařízení vybírejte powerbanku s kapacitou alespoň 10 000 mAH. Vhodnější je pak kapacita 16 000 mAH. Největší powerbanky mohou mít kapacitu více než 40 000 mAH. Jejich nevýhodou je však velký rozměr a váha. Hodí se spíše pro profesionální využití.

Portová výbava

Velmi důležitá je i portová výbava, to kolik různých výstupů na powerbance najdete, určuje, co vše budete moci k zařízení připojit.

V tomto případě musí být k dispozici alespoň jeden USB-C výstup. Hodit se může i USB-A výstup nebo Lightning. Velké powerbanky se vyrábí v kombinaci s měničem napětí, který vám ve své podstatě nahradí klasickou zásuvku.

Některé powerbanky jsou dodávány i s vlastními záložními kabely, které vám umožní nabíjet téměř každé zařízení, a vy nemusíte nosit žádný vlastní kabel.

Výstupní napětí

V případě výstupů vás bude zajímat, jak rychle je možné přídavné zařízení dobít a kolik energie dokáže powerbanka poslat. U USB-A konektorů je důležité, aby podporovaly standard QC3.0. Ten umožňuje poslat více energie a tím zařízení nabíjet rychleji.

V případě USB-C je důležité označení PD, které opět umožňuje posílat větší množství energie. Každý výrobce ve většině případů přímo uvádí, kolik wattů dokáže přes USB-C výstup poslat energie.

Díky tomu je snadné odhadnout, jaká další zařízení můžete nabíjet. V případě, že výstupem USB-C prochází například 18 W, můžete dobíjet telefon, tablet. V případě 60 W můžete dobíjet i větší zařízení jako tablet nebo počítač.

Materiál

Výrobním materiálem je plast, hliník nebo dřevo. Výběr materiálu má vliv zejména na odolnost, životnost a hmotnost powerbanky. Všechny materiály vám umožní nabít jakékoliv další zařízení.

Plastové powerbanky jsou levné a výhodou je i jejich nízká váha. Plast však není příliš odolný a budete tak muset počítat s nižší životností.

Hliníkové typy se vyznačují dlouhou životností a také vyšší hmotností. Powerbanky ze dřeva jsou velmi stylové, hodí se zejména na pracovní schůzky nebo všude tam, kde budete chtít působit reprezentativně. I tyto typy se vyznačují dlouhou životností.

Funkce

Důležitá je i odolnost powerbanky, zejména v případě, že budete toto zařízení brát často na cesty. V tomto případě jistě oceníte vysoce odolné pogumované powerbanky, které jsou odolné vůči nárazům. Koupit můžete i voděodolnou.

Z funkcí je vhodné jmenovat například možnost solárního dobíjení. V případě, že powerbanka solární nabíjení umožňuje, pohlídejte si i takovou drobnost, jako je karabina, díky které ji můžete připnout například k batohu a solární dobíjení tak co nejvíce využít.

Hodit se může i zařízení disponující vestavěnou LED svítilnou a vestavěnými kabely.
Powerbanky mohou být opatřeny přehledným displejem, díky kterému budete vědě, kolika procenty je powerbanka nabitá. Displej však není součástí všech typů.

Z bezpečnostního hlediska by měla být vybavená pojistkou proti přebíjení. Ta zaručí, že se během používání nebude přehřívat.

Značka

K oblíbeným powerbankám patří výrobky značek ADATA, LAMAX, Xiaomi, Swisster nebo Yenkee. U tohoto výrobku je vhodné spolehnout se na kvalitního výrobce, díky kterému budete mít jistotu, že kupujete kvalitní výrobek, který se během provozu nebude přehřívat.

Cena

Cena tohoto zařízení není nijak závratná. Vysoce kvalitní výrobky koupíte do 1 000 Kč. Jestliže budete powerbanku využívat pouze příležitostně, postačí vám méně výkonné zařízení, které je k dostání do cca 500 Kč.

Jestliže budete chtít pomocí powerbanky dobíjet také počítač, budete muset vybírat mezi výkonnějšími typy. V tomto případě se cena pohybuje v rozmezí 1 500 – 3 000 Kč.

Porovnat ceny powerbank

Otázky a odpovědi

Jak dlouho trvá nabití powerbanky?

Čas nabití závisí na kapacitě jednotlivých zařízení. Pouze pro představu je možné dobu nabíjení nastínit. Případě, že budete zařízení dobíjet pomocí kabelu a zásuvky, může nabíjení trvat cca 1 hodinu v případě powerbanky o kapacitě 2 500 mAh. V případě kapacity 5 000 mAH to budou cca 2 hodiny.

Z čeho se skládá powerbanka?

Součástí powerbanky jsou integrované baterie. Vybírat můžete mezi Li-on a Li-pol bateriemi. Kvalitnější jsou Li-on baterie, které umožňují powerbanku použít i v případě, že jsou její baterie téměř vybité. Měli byste ale předcházet úplnému vybití těchto baterií, protože tento stav může vést k nenávratnému poškození powerbanky.

Je možné mobilní telefon používat i během nabíjení?

Ano, je možné používat jakékoliv zařízení během nabíjení powerbankou.

Jakým způsobem je možné nabíjet chytré hodinky?

V tomto případě vybírejte powerbanky, jejíž součástí je magnetická plošina pro Apple watch.

Závěr

S výběrem powerbaky vám pomohou odborníci v kamenných prodejnách, spolehnout se můžete i na zkušenosti spotřebitelů, kteří tyto výrobky vlastní.

Ti svoje hodnocení často uvádí v recenzích. U tohoto výrobku se vždy spoléhejte na kvalitního výrobce, protože jsou velmi často k dostání podezřele levné výrobky, které jsou často nekvalitní a mnohdy i nebezpečné.

Powerbanky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.datafi.cz, www.comfor.cz, www.alza.cz, www.datart.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (182 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

12 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Powerbanku jsem zařadil mezi nezbytné vybavení na cesty, takže bez ní již neudělám z domu ani krok. Pořídil jsem ADATA P20000QCD AP20000QCD-DGT-CBK, která stála něco málo přes 500 korun a jsem spokojený.

  2. Nedávno jsem kupoval powerbanku Xiaomi Mi 3 Ultra Compact 10000 mAh. Stála sice přes tisíc korun, ale je to pecka, fakt hodně vydrží, když se nabije na plných 100 %-

  3. Powerbanky si nemohu vynachválit, jsem bez nich jako bezruká. Mobil mám v podstatě neustále v provozu a to nejen kvůli psaní zpráv a volání, takže je stále bez energie a když nejsem zrovna u elektrické sítě, mám v kabelce nabitou AlzaPower Onyx APW-PBO20CFB, která je velmi kvalitní a má skvělou výdrž.

  4. Bez powerbanky už se ani nehnu. Využívám ji zejména při služebních cestách, kdy nemám v průběhu dne moc příležitostí, kde se zapojit přímo do sítě a dobít smartphone. Za mě je super Swissten Black Core Slim.

  5. Dobrý den!Poprosil bych o radu.Chci si koupit autolednici Gunazzi GZ 26 BW která má ten plus,že má fungovat i přes powerbanku.Ovšem nikdo ani v odborných obchodech neví,jaký typ powerbanky k lednici koupit.Díky za odpověď! J.Picálek.

  6. Článek je pěkný a přehledný, moc se mi líbí.

  7. Dobrý den, soudím, že standardní power banky mají výstupní napětí cca 5 V, tedy zřejmě dostatečné napětí pro dobíjení fotoaparátů, mobilů, tabletů,…atd. Jsou ekonomicky dostupné i obdobné zdroje s napětím 12V ?
    Scavenger Jaro

  8. Dobrý den, u mé Powerbanky Lamax 10000 se po cca deseti nabíjecích cyklech objevují v indikaci
    stavu nabíjení pouze tři tečky. Po nákupu tam byly čtyři, což je údaj o plném nabití. Výrobce mi odpověděl takto :

    „Při dlouhém nepoužívání nejspíše došlo k poškození baterie. Bateriím a celkově elektrickým zařízením nejvíce škodí dlouhédobé nepoužívání. Chování produktu je nicméně způsobeno nevhodným chováním / zacházením s produktem.“

    Takže nevím, co si o tom mám myslet.

  9. Ještě jsem nikdy nečetla tak kvalitně zpracovaný článek o powerbankách.

  10. Každý den hodně volám, tak jsem si pořídila powerbanku. Mohu maximálně doporučit.

    • Souhlasím s vámi, Powerbanka je nejlepší věc, hlavně, když hodně voláte a často cestujete.

1 2

Přidat komentář

Recenzer
Logo