Autolékárničky

Autolékárnička patří mezi základní výbavu každého motorového vozidla, ale chybět nesmí ani motorkářům. Ve chvíli, kdy vás na silnici zastaví policejní hlídka, bude autolékárnička jednou z věcí, kterou budou kontrolovat. Ve vozidle však není možné vozit jakoukoliv autolékárničku. Aby proběhla kontrola bez potíží a abyste mohli v případě potřeby autolékárničku bez obav použít, je nutné vlastnit autolékárničku starou méně než 4 roky, která obsahuje veškeré povinné vybavení.

Autolékárnička je spotřební zboží, doba exspirace jsou právě 4 roky. Po uplynutí této doby není nutné celou autolékárničku vyměnit, ale měli byste zkontrolovat, že je její obsah v bezvadném stavu. Jestliže mají některé pomůcky porušený obsah je vhodné je vyměnit za nové.

Jestliže uvažujete o nákupu nové autolékárničky, měli byste přesně vědět, jaké prvky musí obsahovat. Dle platné normy se autolékárničky rozdělují do 4 kategorií podle typu vozidla. Ačkoliv můžete autolékárničku vybírat podle vzhledu, je velmi důležité zkontrolovat, jakým způsobem ji je možné otevřít.

Porovnat ceny autolékárníček

Typy

Autolékárničky jsou dle normy rozděleny do 4 kategorií v závislosti na typu motorového vozidla.

Kategorie I

V I. Kategorii naleznete autolékárničky pro osobní vozy, nákladní vozy, dodávky a motocykly. V těchto lékárničkách musíte najít následující:

 • 3 x jednopolštářkový obvaz
 • 3 x dvoupolštářkový obvazu
 • 1 x hladkou náplast na cívku
 • 1 x škrtící pryžové obinadlo
 • 1 x latexové rukavice
 • 1 x isotermická fólie 200 x 140 cm
 • 1x nůžky

Kategorie II

Do této kategorie spadají veškeré dopravní prostředky, které mohou převážet 80 osob. Jedná se tedy o autobus, mikrobus atd. Lékárnička musí obsahovat:

 • 5 x jednopolštářkový obvaz
 • 5 x dvoupolštářkový obvazu
 • 2 x hladkou náplast na cívku
 • 3 x škrtící pryžové obinadlo
 • 2 x latexové rukavice
 • 1 x isotermická fólie 200 x 140 cm
 • 1x nůžky

Kategorie III

Do kategorie III spadají vozidla, která mají kapacitu pro převoz více než 80 cestujících. Ve vozidlech můžete v tomto případě vozit jednu velkou lékárničku, nebo dvě autolékárničky II. Kategorie. V této autolékárničce musí být:

 • 10 x jednopolštářkový obvaz
 • 10 x dvoupolštářkový obvazu
 • 4 x hladkou náplast na cívku
 • 5 x škrtící pryžové obinadlo
 • 4 x latexové rukavice
 • 1 x izotermická fólie 200 x 140 cm
 • 1x nůžky

Motocykl

Poslední kategorie se týká motocyklistů. V jejich případě musí být lékárnička vybavena následovně:

 • 1 x jednopolštářkový obvaz
 • 1 x dvoupolštářkový obvazu
 • 1 x škrtící pryžové obinadlo
 • 1 x latexové rukavice
 • 1x nůžky

Design

Obsah autolékárničky může být vložen do textilní brašny, plastového boxu nebo plastovém pouzdře. Koupit můžete autolékárničku v několika barvách a mnoha podobách. Vzhled však není u tohoto výrobku tím prvořadým. Mnohem důležitější je způsob, jakým budete moci pouzdro otevřít.

 • Zip – velké množství lékárniček můžete otevírat pomocí klasického zipu. Tento způsob je rychlý a velmi jednoduchý, do lékárničky se dostane každý i ve stresové situaci, která je v případě autonehody naprosto běžná.
 • Speciální zavírání – u plastových boxů narazíte na různé zámky, které se otevírají různým způsobem. Se zámky si pravděpodobně v běžné situaci poradíte, avšak při nutném ošetřování cizích osob nebo členů rodiny, může být díky stresu velmi obtížné zámky zdolat.

Umístění

Autolékáničku mnozí vozí v kufru, jiní ji mají přímo v kabině auta. O tom, kde by měla být lékárnička umístěna, zákon nemluví, vozit ji můžete prakticky kdekoliv. V žádném případě by však neměla být umístěna na slunném místě. Autolékárničku umístěte tak, aby byla pokud možno po ruce. Vhodným místem tak může být přihrádka v palubní desce nebo pod předním sedadlem. Nutné však je, aby byla dokonale zabezpečena a za jízdy samovolně necestovala.

Datum exspirace

Autolékárnička má platnost 4 roky. Po uplynutí této doby nemusíte autolékárničku vyhodit a kupovat novou. Postačí pouze zkontrolovat její obsah a vyměnit pouze obsah s porušeným obalem. V případě, kdy použijete nůžky nebo třeba náplast, není pochopitelně nutné tyto věci pořizovat nové. Zabalené musí být především obinadla a obvazy.

V případě, kdy nějaké komponenty chybí nebo nejsou v dobrém stavu, můžete vybavení dokoupit nebo popřemýšlet, zda raději nekoupíte autolékárničku novou. Novou autolékárničku i jednotlivé komponenty můžete koupit v každé lékárně.

Značka

Autolékárnu nabízí několik výrobců, na našem trhu jsou v největším zastoupení lékárny značek Steriwund a Compass. Kromě nich však budete moci zakoupit autolékárnu Panacea, Štěpař, Agba, Hartmannm, Sheron a další.

Cena

Cena autolékáren není vysoká. Koupit ji můžete od 150 – 500 Kč. Pokud chcete koupit opravdu levnou, ale přitom kvalitní autolékárničku, měli byste zvážit nákup přes internetové obchody. Levné autolékárničky koupíte i v supermarketech nebo jiných obchodech. Zde si však zkontrolujte kvalitu a obsah. Dražší jsou autolékárničky, které jsou k dostání v lékárnách. Na druhou stranu zde vždy koupíte opravdu kvalitní výbavu.

Porovnat ceny autolékárniček

Otázky a odpovědi

Jaké nůžky by měly být v autolékárně?

Do autolékárny není možné umístit jakékoliv nůžky. Dle zákona musí lékárna obsahovat pouze zahnuté nůžky, které mají zaoblené hroty. Jejich minimální délka by měla být 14 cm. Nůžky by pak měly být v antikorozní úpravě.

Co vše může autolékárnička obsahovat?

V nové autolékárničce najdete kromě povinné výbavy i něco navíc. Záleží na tom, kolik do lékárny investujete. Mezi běžné vybavení patří například trojcípí šátek, plastová rouška, příručka první pomoci a nylonová taška.

Je nutné autolékárničku vybavit rouškou?

Rouška bývala dříve povinnou výbavou, avšak v současné době ji v lékárně mít nemusíte. Není však vyloučeno, že se opět stane povinnou, zvláště v této době, kdy se stále mluví o pandemii Covid19. Z tohoto hlediska je vhodné mít roušku nebo respirátor v automobilu také po ruce.

Závěr

Autolékárnička musí obsahovat vše, co určuje norma. Záleží na tom, v jakém autě nebo jiném motorovém vozidle autolékárničku vozíte. Při výběru se zaměřte na způsob, jakým lze autolékárničku otevřít. Veškeré vybavení musí být zabaleno v neporušeném igelitovém obalu. Důležité je i to, aby byl veškerý obsah čitelně označen, důležitá je především doba exspirace.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (45 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Reply
  Jana Nosková 23.11.2022 v 17:48

  Je nutné autolékarničku měnit, pokud nevykazuje porušení jejího obsahu.

 2. Hlídám si, abych měl autolékárnu stále aktuální. Obměňuji jí s železnou pravidelností, aby se dal její obsah kdykoliv podle potřeby použít pro ošetření.

 3. Autolékarničku pravidelně vyměňuji, aby byla stále v pořádku a pokud možno s čerstvým obsahem. Nestojí čerta, takže je to bez problémů.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo