Rýžovary

Když byly tyto zajímavé spotřebiče uvedeny poprvé na trh, staly se okamžitě hitem, neboť je to velmi praktická pomůcka do domácnosti. Principem tohoto přístroje je uvaření rýže, která bude lahodnější, nepřipálí se a nebude zbytečně rozvařená či naopak nedovařená.

Ostatně každý, kdo vaří rýži na klasické plotně, dobře ví, jak se rýže občas spálí, aniž bychom to čekali nebo je tak rozvařená, že byste jí nedali ani největšímu nepříteli a to nemluvíme také o hrnci, který po připálení pak ani nejde umýt.

Rýžovar je svým způsobem elektrický hrnec určený pro vaření rýže, často vybavený i dalšími funkcemi. Oblíbené jsou třeba modely, které v páře připraví i zeleninu, luštěniny a podobně.

Funkce se starají o automatické přepnutí na udržovací teplotu po dovaření, hlídají, když se vypaří všechna voda a podobně. Zkrátka jsou rýžovary naprosto dokonalé a když si vyberete ten správný v dostatečné kapacitě, hravě připravíte na jeden proces vaření rýži pro celou rodinu.

Porovnat ceny rýžovarů

Pokud jde o značky rýžovarů, které jsou mezi zákazníky nejoblíbenější, pak mezi ně jednoznačně patří Sencor, Tefal, ECG, Professor, Russel Hobbs, Tescoma, Xiaomi, Silvercrest, Eta, Rohnson, Tristar, Sharp, Bartscher, Zojirushi, Klarstein, Princess, Steba, Phaks, Quinoa, Kenwood nebo japonský. Mezi novinky pak řadíme Gallet a Klarstein Osaka.

My jsme připravili recenze jednotlivých rýžovarů, abychom vám pomohli s výběrem toho, který bude tím nejlepším pro vás i vaše blízké.

Aktuální modely rýžovarů

#FotoSpecifikaceRecenzeHodnoceníOrientační cena

TOP 1

Sencor SRM 0600WH
Sencor SRM 0600WH
Objem: 0,6 l
Příkon: 300 W
Váha rýže: 0,45 kg

TOP 2

Sencor SRM 1000SS
Sencor SRM 1000SS
Objem: 1 l
Příkon: 400 W
Váha rýže: 0,8 kg

TOP 3

Sencor SRM 1500WH
Sencor SRM 1500WH
Objem: 1,5 l
Příkon: 500 W
Váha rýže: 1,2 kg

TOP 4

Tefal RK102811
Tefal RK102811
Objem: 3 l
Příkon: 500 W
Váha rýže: 1 kg

TOP 5

Russell Hobbs 19750-56
Russell Hobbs 19750-56
Objem: 1,8 l
Příkon: 700 W
Počet porcí: 10

zpět k obsahu ↑

Co je to rýžovar?

Jednoduše by se dal rýžovar představit jako spotřebič na přípravu jakékoliv rýže, ale je toho mnohem víc. Spolehlivě vám také ohlídá dobu vaření a zkontroluje množství vody.

Co se týče samotné chuti, uvařená rýže je mnohem lahodnější a konzistenčně odpovídá lepší kvalitě než po přípravě v hrnci na plotně či v troubě.

zpět k obsahu ↑

Jak rýžovar funguje?

Principem rýžovaru je přihřívání veškeré vody, díky které rýže nabobtná. Nemusíte se tedy bát, že byste množství vody neodhadli a rýže by se převařila či naopak byla tvrdá.

Teplo je zde vedeno pomocí 3D, což vede k rovnoměrné přípravě pokrmu a k nulové starosti, takže zapomeňte na míchání, obracení sáčků, doplňování vody, připalování a mnoho dalších překážek.

Funkčnost rýžovarů je různá, záleží především na tom, jaký typ si pořídíte.

Rýžovar do mikrovlné trouby

Dle názvu již usoudit, že zde nebudeme mluvit o rýžovaru, který pouze zapojíme do zásuvky. V tomto případě za vás pracuje mikrovlnná trouba.

nádoba na vaření rýže

Ptáte se jak? Pod tímto typem si představte nádobu, která je vyrobená většinou z plastu nebo silikonu, do níž poté nasypete rýži, nalijete požadované množství vody a vložíte rýžovar do mikrovlnky.

Klady:

 • lze vařit rýži i zeleninu
 • snadná příprava
 • velice nízká cena

Zápory:

 • musíte mít mikrovlnnou troubu
 • chuť není taková
 • působení mikrovln
 • žádné další funkce


Elektrický rýžovar

Elektrický rýžovar je v podstatě speciální hrnec fungující na principu vaření v páře s 3D vedením tepla pro rovnoměrnou přípravu pokrmu. Pyšní se také různými programy a funkcemi, díky čemu má mnohem širší využití než nádoby do mikrovlnné trouby.

Xiaomi rýžovar

Nový model rýžovaru od Xiaomi

Například vám pohlídá čas ohledně vypnutí spotřebiče, udrží optimální teplotu pro pozdější konzumaci, nastavíte s ním čas spuštění nebo připravíte jiné pokrmy jako jsou obiloviny, luštěniny apod.

zpět k obsahu ↑

Vaření v rýžovaru

Pokud jste si oblíbili chuť rýže, na kterou jste zvyklí ze specializovaných restaurací, určitě by vám v domácnosti neměl chybět rýžovar. Tajemství těchto restaurací je založeno právě na vaření rýže v rýžovaru.

Ačkoli rýžovar pracuje za nás, jeho ovládání a manipulace s ním je důležitou součástí pro výsledný pokrm. Než však přistoupíme k tomu, jak správně uvařit rýži, je nutné podotknout, že na výběr máte z více druhů a ne každý typ je vhodný ke všemu.

Rýže se v rýžovaru uvaří přibližně za 30 minut. Rýžovar k vaření využívá nižší teploty, díky které se v rýži uchová velké množství přínosných látek.

Jedna je určena pouze na sushi, jiná k masu či jen na rizoto. Dalším důležitým aspektem pro ochutnání skvělého pokrmu je nákup kvalitní rýže.

zpět k obsahu ↑

Kvalitní a nejprodávanější rýže

Rýže Basmati

Rýže Basmati

Rýže Basmati je jednou z nejznámějších dlouhozrnných rýží, která je ideální pro dietní stravu, jelikož obsahuje minimum cukru a lepku. V překladu „basmati“ doslova znamená „královna vůní“, ale známá je také názvem „indické šampaňské“. Pěstuje se v Indii a Pákistánu, kde jsou pole zavlažována vodou z tajících ledovců a nejen to, zajímavostí je také skladování, protože rýže se ukládá po dobu dvou let, aby se zbavila veškeré vody. A právě z tohoto důvodu je uvařená rýže tak sypká.

Rýže Parboiled

Jasmínová rýže

Rýže Parboiled je známá tím, že se nikdy neslepí. Je to dáno hlavně speciální technologií – nejdříve se rýže vakuuje, poté namočí do horké vody a následně opracovává pod tlakem. Co se týče výživové hodnoty, hodí se při dietní stravě, ale také k masu i do polévek.

Jasmínová rýže

Jasmínová rýže patří mezi dlouhozrnné a je charakteristická svou lepivostí. Vyznačuje se také zvláštní vůní, poznáte jí díky jemnému nádechu ořechů a jasmínu. Je velice zdraví prospěšná, protože je schopná regulovat množství cholesterolu v krvi. Ideální je pro přípravu salátů, nákypů nebo sladkých dezertů. Nejoblíbenější je však v thajské a čínské kuchyni, kde se jídlo konzumuje tradičně hůlkami.

Rýže Arborio

Rýže Arborio se vyznačuje tím, že je na povrchu po uvaření mazlavá a měkká, ale uvnitř stále pevná. Použít ji můžete na přípravu mléčné rýže nebo rýžové kaše, vhodná je také pro vaření rizota. Co se týče zahraniční kuchyně, naleznete jí jako přílohu v Itálii, kde všechno musí být připraveno al dente – na zkus.

Rýže Carnaroli

Tato rýže je velmi podobná druhu Arborio, jediným rozdílem je její vzhled, po uvaření je zrno baculaté.

Indiánská rýže

Pokud jste tento název ještě neslyšeli, tak určitě ale víte, že existuje divoká nebo planá rýže. Je to totéž. Indiánskou rýži poznáte na první pohled, je totiž známá svou tmavě hnědou barvou. Jak už název napovídá, je součástí jídelníčku indiánů žijících v oblasti jezer na americko-kanadské hranici. A proč zvolit právě tuto? Má vysoký obsah vitamínu B, a proto je vhodná jako příměs do zdravých pokrmů nebo salátů.

Sushi rýže

Sushi – japonský pokrm, který se u nás stává více populárním a spousta lidí si jej rádo připravuje i v pohodlí svého domova. Má to však svá určitá pravidla. Chcete-li vytvořit dokonalou rolku, zvolte kvalitní rýži a nejlépe právě tu, která je určená na přípravu sushi. Rýže musí být hlavně krátká, kulatá a musí mít dostatečný obsah škrobu kvůli její lepivosti, aby vše drželo pohromadě. V opačném případě nečekejte zázrak, nejspíš se vám to nepodaří. Jste-li však opravdoví fanoušci sushi, určitě vás potěší nabídka japonských rýžovarů.

Na celém světě existuje více jak 8 000 druhů rýže.

Výčtem těchto druhů to samozřejmě nekončí, jisté ale je, že pro přípravu dokonalé chuti a konzistence vám vždy pomůže rýžovar.

zpět k obsahu ↑

Jak správně vařit s rýžovarem?

Jak již bylo několikrát řečeno, vaření v rýžovaru je velice snadné, protože veškerou práci udělá v podstatě za vás. Jak správně vařit v takovém spotřebiči vám samozřejmě sdělí návod u jednotlivých výrobků. Hrnce se mohou lehce lišit, ale fungují na stejném principu.

Druhy rýže jsme si představili výše v článku, nyní už je tedy na řadě výběr na základě receptu, který se rozhodnete připravit. Dále se pak řiďte následujícími kroky:

 • Odměřte si správný poměr vody a rýže – většinou jeden díl rýže a dva díly vody
 • Zvolte druh rýže a v případě potřeby jí propláchněte (případné instrukce se dozvíte na obalu)
 • Jestliže si váš zvolený recept žádá přidat koření (výborná je kari rýže z indického prostředí), nyní je čas vše vložit do hrnce
 • Rýžovar zavřete a spusťte příslušným tlačítkem
 • Následně už jen čekejte, až se spotřebič sám vypne a uvede do udržovacího režimu – v této etapě se doporučuje nic s rýží již nedělat
 • Po ukončení programu nechte pokrm alespoň na 10 minut odpočinout, získáte tím lepší chuť
 • Na konec hrnec otevřete a pochutnejte si na dokonale připravené rýži

Už víte, co je rýžovar, na jakém principu funguje, jaké máte k dispozici druhy spotřebičů i typy nejznámější rýže a jak pokrm správně připravit. Zbývá tedy jen představit ty nejlepší rýžovary a doporučení jak si jeden z nich vybrat.

zpět k obsahu ↑

Recenze rýžovarů

Added to wishlistRemoved from wishlist 0

Rýžovar Domo DO9176RK je plně automatický a snadno ovladatelný přístroj, se kterým bude rýže vždy perfektně uvařená, bez toho, že by hrozilo její připálení ...

Added to wishlistRemoved from wishlist 0

Rýžovar Gastroback 42507 je profesionální automatický vařič rýže, díky kterému se nic nepřipálí, zachová si všechny vitaminy a minerály. Kromě rýže se dá hrnec ...

Added to wishlistRemoved from wishlist 0

Vaření rýže je složitý proces, zvlášť pokud jí připravujeme jen tak v hrnci na plotně a nečekaně se nám připálí. Tomu se dá zabránit, pokud si člověk pořídit ...

Added to wishlistRemoved from wishlist 0

Kompaktní rýžovar ECG RZ 060 už na první pohled zaujme jednoduchým, ale i tak velmi pěkným designem. Je ideální pro přípravu jakéhokoliv druhu rýže, ale hravě ...

Added to wishlistRemoved from wishlist 0

Pokud hledáte inteligentní rýžovar, který se postará o dokonale připravenou rýži, jež si zachová svou přirozenou a zcela vynikající chuť i vůni, pak je jasnou ...

Added to wishlistRemoved from wishlist 0

Sencor SRM 1891RD je speciální hrnec na vaření, ve kterém hravě připravíte chutnou rýži. Díky tomu, že má opravdu luxusní kapacitu v podobě objemu 1,8 litrů, ...

Added to wishlistRemoved from wishlist 0

Rýžovar Sencor SRM 1890SS má velmi moderní a elegantní provedení, které dokonale zapadne do moderní i tradičně zařízené kuchyně. Zvládne uvařit všechny druhy ...

Added to wishlistRemoved from wishlist 0

Rýžovar Xiaomi MiJia 2 - IHFB01CM je unikátní v tom, že je s indukcí a kromě přípravy rýže, zvládne také polévky, jogurty, koláče, vejce, ale i spoustu dalších ...

Added to wishlistRemoved from wishlist 1

Nyní se dostáváme k otázce, která zajímá snad každého z vás, jak vybrat rýžovar, abyste nebyli zklamaní, ba naopak vás překvapil při práci s ním, a proto se ...

Added to wishlistRemoved from wishlist 0

Elektrický hrnec Tristar RK-6126 je určen pro vaření rýže. Díky stylovému designu je velmi elegantní a perfektně se hodí i do moderně zařízené kuchyně. Příkon ...

Added to wishlistRemoved from wishlist 2

Pokud milujete rýži, ale už máte dost nervování nad připálenými hrnci nebo vám nechutná rýže ve varných sáčcích, pak je tento praktický hrnec na vaření rýže ...

Added to wishlistRemoved from wishlist 0

Také se můžete utlouct po sushi? S rýžovarem či chcete-li elektrickým hrncem na přípravu rýže Rohnson RC 01 si tento oblíbený japonský pokrm připravíte snadno, ...

Added to wishlistRemoved from wishlist 0

Pokud hledáte rýžovar, který vás zaujme hned na první pohled, pak je elektrický hrnec Russell Hobbs 19750-56 ideální volba. Příprava rýže je maximálně ...

Added to wishlistRemoved from wishlist 1

Rýžovar nebo chcete-li hrnec pro vaření rýže Sencor SRM 1550SS patří k těm spotřebičům, které jsou určeny pro jednu konkrétní činnost. Oproti těm univerzálním ...

Added to wishlistRemoved from wishlist 0

Rýžovar Gallet RC 150 si poradí s každým druhem rýže, bez ohledu na to jestli chystáte obyčejné rizoto či sushi. Ovšem to není všechno, využít ho můžete i na ...

Added to wishlistRemoved from wishlist 1

Také už máte plné zuby připálené rýže nebo vám nechutná ta ve varných sáčcích? Potřebujete pořádný rýžovar, který připraví bezchybnou a chuťově skvělou a ...

Added to wishlistRemoved from wishlist 0

Levný a přitom velmi šikovný pomocník, to je rýžovar ECG RZ 11, který zvládne připravit až 700 g rýže jakéhokoliv druhu při celkovém objemu vyjímatelné nádoby ...

Added to wishlistRemoved from wishlist 0

Rýžovar Tefal RK102811 není jen tak obyčejný vařič rýže, ale zvládne i přípravu pokrmů v páře. Vzhledem k objemu nádoby až 3 litry bez problémů uvaříte rýži až ...

Added to wishlistRemoved from wishlist 1

Sencor SRM 1000SS má objem 1 litr, takže se do něj bez problémů vejde až 800 g rýže. Díky příkonu 400 W bude příprava snadná, rychlá a hlavně bezpečná, aniž by ...

Added to wishlistRemoved from wishlist 0

Na první pohled vás rýžovar Sencor SRM 0600WH zaujme jednoduchým, ale elegantním designem. S tímto spotřebičem můžete dát sbohem rozvařené či nedovařené rýži. ...

Added to wishlistRemoved from wishlist 1

Sencor SRM 1500WH je speciální elektrický hrnec či chcete-li rýžovar, který si poradí s přípravou jakéhokoliv druhu rýže, dokonce i té na oblíbené Sushi. ...

Added to wishlistRemoved from wishlist 0

Značka Sencor je známá tím, že pro své zákazníky má vždy nějakou skvělou vychytávku a v případě Sencor SRM 1800SS tomu není jinak. Tento přístroj je mezi ...

Added to wishlistRemoved from wishlist 0

Test rýžovarů

Příprava rýže bývá často velmi zapeklitou záležitostí, pokud totiž nepoužíváte tu ve varných sáčcích, stačí chvilka nepozornosti a ta sypaná se vám snadno a ...