Spací pytle

Spací pytel je vybavení, které budete potřebovat při různých příležitostech. Primárně jsou určeny pro přespávání v přírodě, stanování a podobně. Vzít je můžete na letní festival, dětem přibalit na tábor. Spacáky jsou zastoupeny ve velkém množstvím, koupit můžete dětský, pánský, dámský, unisex, rybářský, motorkářský atd.

Při výběru spacáku by vás však mělo kromě vzhledu a ceny zajímat více kritérií. U případě některých spacích pytlů je třeba zohlednit velikost a hmotnost. Tyto parametry určuje především vnitřní náplň. Nejdůležitější je však teplotní určení, které udává roční období, kdy je možné spací pytel používat.

Porovnat ceny spacáků

Nejlepší spací pytle

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Boll Patrol 96 % 2 078 Kč Zobrazit Boll.cz
2. Warmpeace Viking 600 95 % 5 526 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Husky Majesty Ladies 94 % 1 603 Kč Zobrazit Sanasport.cz
4. Husky Kids Magic 93 % 1 113 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Husky Husky 91 % 1 849 Kč Zobrazit Sportisimo.cz

Typy

Spací pytle je možné rozdělit na základě různých kritérií, nejčastěji se setkáte s rozdělením podle teplotního určení.

  • Letní – využijete ho pouze v letních měsících, čemuž odpovídá i jeho velikost. Letní spacáky jsou vzhledem k výrobnímu materiálu nejmenší, protože nepotřebuje v takové míře izolovat.
  • Tří sezónní – patří k nejuniverzálnějším, nabízí větší tepelný komfort a patří již k objemově větším. Lze je používat od jara do podzimu, kvalitní tří sezónní spacák je však možné použít i v mírné zimě, bývají komfortní i při teplotě -5°C.
  • Zimní – největší spacáky, které přinesou potřebný komfort i v -20°C a velmi kvalitní spacáky zvládnou i 40 stupňové mrazy. Aby bylo možné spací pytel v tomto extrémním počasí použít, obsahuje velké množství izolačního materiálu, což se odráží na jeho velikosti i hmotnosti.

Izolační materiál

Každý spací pytel má různě velké množství izolačního materiálu. Jako izolační materiál se používá syntetika nebo peří.

Peří

Jedná se o nejdokonalejší izolant. Velkou výhodou peří je i nízká váha a velká skladnost. U péřových spacáků se jako náplň používá prachové peří a klasická pírka. Oba typy jsou u různých výrobků v jiném poměru, což se odráží na izolačních vlastnostech, hmotnosti a pochopitelně také ceně.

Spací pytle jsou oproti syntetickým mnohem menší a nižší je jejich váha, avšak za spacák plněný peřím si výrazně připlatíte, což vás může pochopitelně od koupě odradit.

Spacák plněný peřím by neměl navlhnout, ve chvíli, kdy k navlhnutí dojde, peří splaskne a spacák přestane izolovat. Při správném používání a skladování je životnost spacáku až dvojnásobná oproti syntetickým výrobkům.

Syntetika

Spacák má větší velikost a vyšší hmotnost, je však levnější a je na trhu zastoupen větším počtem výrobků. Syntetický materiál se dále dělí na dva typy a to mikrovlákno a duté vlákno. Oba materiály jsou si velmi podobné, za kvalitnější je však možné označit mikrovlákno, které je o něco málo lehčí a poskytne vám trochu větší teplotní komfort.

Velkou výhodou syntetických spacích pytlů je skutečnost, že vás zahřejí i pokud dojde k jejich zvlhnutí. Tyto spací pytle jsou také nejméně náročné na údržbu a lze je běžně prát v pračce. Po vyprání velmi rychle uschnou.

Hmotnost

Hmotnost se u jednotlivých výrobků podstatně liší, což je dáno množstvím a typem izolačního materiálu. I v případě nejmenších letních spacích pytlů je možné najít váhový rozdíl až 1 kg. Koupit můžete spacák o hmotnosti 570 g, který je plněný peřím.

Spací pytel, který vám poskytne stejný tepelný komfort, neliší se ani velikostí, může v případě náplně z mikrovlákna vážit necelý 1 kg a spacák plněný dutým vláknem potom téměř 1,5 kg. Stejně je to i v případě tří sezónních nebo zimních spacáků.

Hmotnost budete řešit nejvíce, pokud patříte mezi trampy nebo výletníky, kteří krajinu brázdí na kole nebo po vlastních nohou. Ti, kteří spací pytel povětšinou vozí autem, si s hmotností nemusí dělat tolik starostí.

Tvar

Vybrat můžete spacák také podle tvaru, ti, kdo mají rádi svůj prostor, budou volit dekové spacáky, v opačném případě je možné zakoupit mumiové spací pytle. A oba typy jsou k dostání také v rozšiřitelné variantě. Takový spacák vám umožní měnit délku i šířku.

  • Dekové – lze ho úplně rozepnout a používat jako klasickou přikrývku. Dekový spacák je vhodnější na přespávání v chatě nebo kempu, kdy jste dobře izolováni od spodu. Dekové spacáky jsou větší a těžší.
  • Mumiové – kopírují tvar lidského těla a poskytnou vám tak větší komfort. Tyto spacáky jsou celkově menší a skladnější, někomu však nemusí vyhovovat méně prostoru v oblasti nohou.

Velikost

Velikost spacího pytle je dána výškou postavy a k ní se pak doporučuje přičíst nejvýše 20 cm. Není vhodné vybírat spacák příliš velký, v tomto případě vám neposkytne takový tepelný komfort.

Naopak malý spacák bude příliš těsný a neposkytne vám příliš pohodlí. Pro děti jsou k dostání tzv. rostoucí spacáky, jejichž délku je možné upravit pomocí zipu.

Značka

Mezi výrobce spacáků patří Husky, Vango, Hannah, Prima, Mammut, Spokey, Sir Joseph, Alpine Pro nebo třeba Mountain Eguipment. Nejen tyto značky patří ke kvalitním, výrobců je celá řada, všechny známé značky vám nabídnou velké množství různých výrobků ve všech cenových kategoriích.

Cena

Mezi nejlevnější patří spací pytle z dutého vlákna, ty je možné koupit za cenu od cca 500 – 1 000 Kč. Tyto spacáky patří k těm méně skladným a těžším a jsou vhodnější spíše pro občasné používání. Jejich nákupu by se měli vyhnout i ti, kdo putují krajinou po vlastních nohách, protože se jim značně pronesou.

Kvalitnější syntetické spacáky koupíte od 1 – 3 000 Kč, náplň už častěji tvoří lehčí a skladnější mikrovlákno. Spacáky jsou určené pro častější používání a jejich hmotnost již bude vyhovovat i turistům.

Cena prvních péřových spacáků začíná na cca 4 000 Kč a šplhat může i přes 10 000 Kč. Nejkvalitnější a zároveň nejdražší jsou zimní spacáky, jejichž pořízení se vyplatí pouze v případě, kdy nocujete během zimy v přírodě pravidelně. Pro občasné zimní přespávání si vystačíte i s kvalitnějším tří sezónních spacím pytlem.

Porovnat ceny spacáků

Otázky a odpovědi

Jak čistit péřový spacák?

Péřový spacák je na údržbu mnohem náročnější než syntetický, který je možné prát v pračce. Z tohoto důvodu je vhodnější přenechat jeho čištění profesionálům.

Některé péřové spacáky je možné prát i v pračce, vždy si tuto informaci nejprve ověřte u výrobce. Pro praní je vhodnější používat šetrné prací gely a prát byste ho měli za pomocí šetrného programu bez ždímání.

Po vyprání je nutné vodu odstranit pomocí ručního ždímání, majitelé sušiček mohou použít šetrné sušení. V tomto případě se doporučuje vložit spacák do sušičky společně se dvěma tenisovými míčky, které se postarají o natřásání náplně.

Pokud sušičku nemáte, musí se spacák sušit v horizontální poloze, nesmí se tedy zavěšovat. Během sušení je třeba spacák pravidelně protřepávat, aby došlo k rovnoměrnému rozložení peří.

Jaké teplota je uvedena na spacáku?

Každý kvalitní spacák musí obsahovat informaci o extrémní, komfortní a limitní teplotě.

  • Komfortní teplota udává, za jakých podmínek je možné spacák použít pro nejvyšší možné pohodlí.
  • Limitní teplota je informace, která vám říká, že pokud se teplota přiblíží k této hranici, tak vám bude ve spacáku pravděpodobně horko.
  • Extrémní teplota je nejnižší teplota, ve které je možné spacák použít aniž by došlo k prochladnutí.

Co je možné ke spacáku přikoupit?

Spací pytel by měl být používán v kombinací s kvalitní karimatkou, která se postará o izolaci a zabrání i znečištění. Kromě ní je možné dokoupit vnitřní vystýlku. Tu je možné najít i pod označením vložka do spacáku.

Jejím účelem je zvýšit tepelný komfort i ochránit vnitřní stranu před možným znečištěním. Materiál vložky může být hedvábí, merino vlna, bavlna, fleece a jiné materiály.

Závěr

Mezi nejlevnější patří spací pytle, jejichž náplň tvoří duté vlákno, jsou však nejtěžší a nejobjemnější. Zlatou střední cestou jsou spacáky z mikrovlákna a nejdražší a zároveň nejkvalitnější jsou péřové spací pytle.

U spacího pytle si nezapomeňte zkontrolovat hmotnost, která se může i v případě velmi podobných výrobků značně lišit. Životnost prodloužíte správným skladováním. Před uskladněním je nutné nechat spacák řádně vyschnout, teprve poté je ho možné skladovat v obalu, který je součástí každého výrobku.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.decathlon.cz, www.husky.cz, www.4camping.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (42 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Koupil jsem si fakt mega spacák od značky Husky a je super. Moc příjemný materiál, pěkně zahřeje, nejste v něm jako sardinka, protože je opravdu hodně prostorný, za mě rozhodně bomba.

  2. Spací pytle jsme kupovali na dovolenou, protože jsem jel s dětmi normálně pod stan. Byli nadšení a díky zateplenému spacáku jsme ani nezmrzli, přestože v noci bylo dost chladno.

  3. Spacák jsem si koupil nově od Decathlonu a jsem s ním spokojený.

  4. K článku mám jednu výtku – limitní teplota vůbec není teplota, při které nám začne být horko. Naopak. Znamená teplotu, při které už komfort nepociťujeme a začíná nám být chladněji, čili posloupnost je komfortní – limitní – extrémní (s klesající teplotou). Tuto informaci mám ověřenu od HUSKY a HUDY sportu. Na dalších webech zabývajících se spacími pytly je to uvedeno zrovna tak.
    Informaci v článku by bylo záhodno opravit.

    • Dobrý den, děkujeme za upozorněni. Věta byla trochu nesrozumitelná, tak jsme to napsali lépe.

Přidat komentář

Recenzer
Logo