Tepelná čerpadla

Tepelné čerpadlo je velmi nákladná záležitost a vybrat správný model je velmi náročné. Je schopno vytopit prakticky jakoukoliv domácnost, pokud však nevyberete správně, bude jeho provoz velmi nákladný, což se pochopitelně odrazí i na vaší nespokojenosti.

Tepelné čerpadlo by se dle odborníků nemělo vybírat na základě líbivých řečí prodejců, velkou pozornost byste neměli věnovat ani webovým stránkách a k nákupu by vás neměla nalákat ani výhodná cenová akce. V případě tepelného čerpadla hraje nejdůležitější roli energetický štítek. Tím nejpodstatnějším údajem na energetickém štítku je tepelná ztráta domu uvedená v kW.

Chci vědět víc

Jak funguje tepelné čerpadlo?

Před tím, než si řekneme, jak tepelné čerpadlo vybrat si objasníme princip tepelného čerpadla.

Tepelné čerpadlo využívá dva jevy – vypařování a kondenzaci

 • Vypařování – během vypařování dochází k odebírání tepla.
 • Kondenzace – jev, během kterého dochází k návratu odebraného tepla

Část čerpadla, která funguje na principu vypařování, je umístěna venku. Část kde probíhá kondenzace, tedy kde je teplo uvolňováno, je umístěna uvnitř domu. Aby vše fungovala tak jak má, nesmí chybět ani kompresor, který se stará o bezproblémové proudění teplého vzduchu.

Typy

Teplo se může vypařovat ze vzduchu, země nebo z vody. Kondenzovat se může do vzduchu nebo do vody. Právě na základě toho, odkud je teplo odebíráno a jakým způsobem se uvolňuje, se tepelná čerpadla dělí na:

Vzduch – voda

Nejběžnější a nejoblíbenější tepelná čerpadla, jejichž nevýhodou je vyšší hlučnost. Je tedy nutné dobře zvolit místo, kde bude tepelné čerpadlo umístěno. Potřebovat budete i velký pomaluběžný ventilátor. Všechny části čerpadla jsou dostupné na povrchu.

U tohoto typu máte nejjednodušší vyřízení všech potřebných dokumentů pro provoz. Zde si vystačíte s pouhým oznámením na stavebním úřadě. Dále byste si měli vyřídit žádost o zvýhodněnou sazbu u dodavatele elektrické energie pro používání tepelného čerpadla. Tyto čerpadla pracují ve velkém rozmezí teplot, jejich výkon a účinnost tak bude během roku kolísat.

Země – voda

U tohoto typu hraje nejdůležitější roli délka vrtu. V okolí domu musíte mít dostatečný prostor pro vrtnou soustavu a sběrnou šachtu pro sběrač a rozdělovač. Potřebovat budete i výkonné oběhové čerpadlo.

U čerpadla země – voda již budete mít i složitější vyřizování, co se papírování týká. Potřebovat budete povolení o umístění stavby, povolení o provedení vodního díla, povolení o nakládání s vodami a souhlas vodoprávního úřadu.

Voda – voda

Před instalací je provést rozbor kvality vody a provést musíte i čerpací zkoušky. Pro bezpečný chod se doporučuje pořídit i mezi – výměník.

Pro schválení budete potřebovat stejné dokumenty jako u typu země – voda a navíc budete potřebovat již zmíněné čerpací zkoušky a rozbor kvality vody.

Energetický štítek

Energetický štítek obsahuje všechny potřebné informace, které pro výběr potřebujete. Mezi méně zásadní informace patří název daného tepelného čerpadla a informace o výrobci.

Důležitější je však obrázkový údaj. Jestliže na štítku naleznete obrázek radiátoru, znamená to, že je tepelné čerpadlo určeno k vytápění vnitřních prostor. Kromě těchto čerpadel můžete koupit i čerpadlo vhodné k vytápění bazénu.

Spotřeba

Další údaj je údaj o spotřebě. Spotřeba je standardně značena jako A+++ – D. Na energetickém štítku jsou dále vyznačeny dva sloupce. První nese údaj 55°C a druhý 35°C.

 • 55°C – těmito stupni je označena středně teplotní otopná soustava, tedy radiátory.
 • 35°C – neboli nízkoteplotní otopná soustava. Zde se jedná o podlahové vytápění.

Výkon

Na energetickém štítku najdete i údaj o kW. Uveden je v tabulce, ve které se nachází 3 číselné hodnoty. Pro Českou republiku je směrodatný 2 údaj. Je-li 2 číslo například 6, znamená to, že tepelné čerpadlo splní uvedené parametry na energetickém štítku v případě, kdy ho nainstalujete do domu, který má tepelnou ztrátu maximálně 6 kW.

Klimatické zóny

Jsou na tepelném štítku označeny v podobě malé mapy Evropy, která je barevně odlišena. Česká republika spadá na této mapce z 80 – 90 % do středně klimatické zóny, čemuž právě odpovídá 2 číselný údaj v kW. Jestliže bydlíte na horách, kde je větší chladno, můžete sledovat i první údaj kW o tepelných ztrátách.

Hluk

Poslední údaj se týká hlučnosti. Uvedena je hlučnost u jednotky umístěné venku i uvnitř domu.

COP

Jedná se o topný faktor. Klasický elektrokotel má topný faktor 1, proto aby vyrobil 10 kW tepla, spotřebuje 10 kW elektřiny. Hlavním úkolem tepelných čerpadel je dosáhnout většího topného faktoru. Tepelná čerpadla mají topný faktor 3. V praxi to znamená, že na 10 kW tepla spotřebujete cca 3 kW elektřiny.

Nevýhodou tepelných čerpadel je velmi nestálý topný faktor, který velmi ovlivňuje venkovní teplota vzduchu, ale i teplota topné vody, kterou chcete pomocí čerpadla vyrobit.

SCOP

Problém s topným faktorem řeší sezónní topný faktor, označený zkratkou SCOP. Tento parametr určuje, jaký je topný faktor za celou topnou sezónu. V České republice je topná sezóny cca 255 dní v roce. Délka topné sezóny je dána normou.

I údaj o SCOP je uveden na energetickém štítku ve sloupci A+++ – D a to následovně.

 • Proto, aby tepelné čerpadlo spadalo do energetické třídy A+++, musí být SCOP při 55°C více než 3,75. Při teplotě 35°C musí být SCOP více než 4,37.
 • Proto, aby tepelné čerpadlo spadalo do energetické třídy A++, musí být SCOP při 55°C 3,12. Při teplotě 35°C musí být SCOP více než 3,75.
 • Proto, aby tepelné čerpadlo spadalo do energetické třídy A+, musí být SCOP při 55°C 2,45. Při teplotě 35°C musí být SCOP více než 3,07.
 • Proto, aby tepelné čerpadlo spadalo do energetické třídy A, musí být SCOP při 55°C 2,25. Při teplotě 35°C musí být SCOP více než 2,88.

Takto je možné dále pokračovat, až do energetické třídy D. Hodnota D již spadá podle tohoto ukazatele mezi elektrokotle, SCOP je zde méně než 1. Kvalitní výrobci by však měli prodávat tepelná čerpadla pouze do třídy A+.

Značka

Tepelné čerpadlo není výrobek, který si půjdete koupit do obchodu. Poohlédnout se budete muset po vhodném dodavateli, který vám s výběrem poradí, a který se postará i o správnou realizaci této stavby. Mezi přední dodavatele patří například Schlieger, Tenaur, Viessmann, IVT, Daikin, Nibe, Buderus nebo Klimarapid.

Cena

Pořízení tepelného čerpadla je velmi nákladné, cena se pohybuje v rozmezí 25 – 450 000 Kč. K této sumě je nutné připočítat náklady za zprovoznění čerpadla. Poté si již budete moci užívat jejich nízkých provozních nákladů, které mohou snížit náklady za topení až o 70%.

Chci cenovou nabídku zdarma

Otázky a odpovědi

Jak zjistím tepelnou ztrátu domu?

Tepelná ztráta je hodnota, kterou byste měli mít vypočítanou v projektu vašeho domu. Jestliže pořizujete tepelné čerpadlo do staršího domu, bude lepší, pokud si necháte tepelnou ztrátu znovu vypočítat.

Jaký je princip tepelného čerpadla?

Venkovní vzduch je vháněn do výparníku pomocí ventilátoru. Do výparníku je vstřikováno kapalné chladivo. Toto chladivo se ve výparníku odpařuje a je dále nasáváno kompresorem.

Ten je stlačí, čím dojde ke zvýšení jeho teploty. Poté je toto teplo vedeno do kondenzátoru, kde se jeho teplota ještě zvýší. Zde je toto teplo předáno topné vodě, která zahřívá radiátory nebo podlahové topení. Takto můžete ohřívat i vodu, kterou v domácnosti používáte na praní, koupání atd.

Jak účinné je tepelné čerpadlo?

Výhodou tepelného čerpadla je, že při svém chodu spotřebuje jen malé množství elektrické energie. Elektrické vytápění může proměnit 1 kW elektrické energie na necelou 1 kW tepla. Účinnost tohoto topení je díky tomu menší než 100 %. Tepelné čerpadlo vzduch voda promění 1 kW elektrické energie na cca 3,5 kW tepla, účinnost je díky tomu 350 %.

Závěr

Při výběru tepelného čerpadla nepodlehněte slibům výrobců, kteří vám naslibují vysoce kvalitní čerpadlo, které nemusí vždy splňovat vaše požadavky. Před tím, než se pro tepelné čerpadlo vypravíte, mějte přesný údaj o tepelné ztrátě vaší domácnosti. U každého doporučovaného tepelného čerpadla chtějte vždy vidět Energetický štítek.

Aby vám tepelné čerpadlo vyhovovalo, musí se tepelná ztráta rovnat prostřední hodnotě kW uvedené na tepelném štítku. Pokud je tepelná ztráta například 8 kW, může být na energetickém štítku uvedeno 7 – 9 kW. Ideální je pokud je tepelné čerpadlo v energetické třídě A++. Přihlédnout musíte i na otopnou soustavu, tedy to, zda topíte do radiátorů nebo máte doma podlahové vytápění.


Tepelná čerpadla můžete nakoupit také v: Marimex.cz, Dek.cz, Woltair.cz

Zdroje: www.woltair.cz, www.bydleniainspirace.cz, www.stavebka.com

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (151 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

55 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Mate někdo zkušenost s TČ HITACHI ,co se týče spotřeby ,kvality a hlučností. Napište mi prosím na EMEIL polstanislav@seznam.cz

 2. Dobrý den, máte prosím nějaké zkušenosti se značkou de Dietrich ?
  Moc děkuji.

 3. Mám osobní zkušenost s tepelným čerpadlem Samsung monoblok 8kw. Tepelné ztráty domu byli spočteny projektantem na 7,42 kw. Z důvodu technického řešení padla voba právě na monoblok, neboť stávající elektrokotel byl použit v řešení jako bivalentní zroj a napojení na stávající tepelnou soustavu byl možný přímo přes zeď. Pro správnou fukci inventorově řízeného čerpadla používám 4 klasické deskové radiátory plně otevřené a jeden obvod podlahovky na chodbě. Ostatní 4 radiátory v domě reguluji termohlavicemi. Čerpadlo běží v teplotách nižších než 15 stupňů v podstatě nepřetržitě a jeho výkon řídí ekvitermní křivka. Při teplotách kolem 5 stupňů jde do domu voda teplá kolem 40 stupňů, na -5 jde do domu 50 stupňů. V domě mám trvale teplotu mezi 22 – 23. Žádná další úprava otopné soustavy nebyla nutná, trvalý přísun teplé vody z čerpadla dle venkovní teploty plně pokryje tepelné ztráty domu.

 4. Zajímavé jsou všechny příspěvky. Nikdo ale nepíše tu pravdu, jakou cenu ve skutečnosti platí za vytápění domu TČ.

 5. Když člověk vidí, co se s energiemi děje, dohodli jsme se s manželem, že pořídíme tepelné čerpadlo. Tak doufám, že to klapne a budeme ho mít co nejdřív.

 6. Tak u nás to vyřizoval manžel, každopádně tepelné čerpadlo máme a pracuje dobře. Jsme s ním moc spokojeni.

 7. U nás se vedla dlouhá debata, co zvolit na vytápění při současné situaci s energiemi. No nakonec vyhrálo tepelné čerpadlo a sem za to rád. Máme ho asi měsíc a bomba.

 8. U tepelného čerpadla jsem zvolil firmu Schlieger a jsem s nimi naprosto spokojený. Poradili mi, přijeli včas a namontovali. Doporučuji tuto firmu na Tepelné čerpadla.

 9. Reply
  Vanda Krupičková 27.9.2022 v 11:32

  Dobrý den, v polovině září nám fa.Schlieger nainstalovala tepelné čerpadlo.Montáž proběhla v naprostém pořádku.Stejně tak jakékoliv jednání se zástupcem firmy p.Rezkem proběhlo k naší naprosté spokojenosti.

 10. Super článek, hodně mi pomohl s výběrem tepelného čerpadla. Děkuji, Jitka.

1 2 3 4

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo