Vrtačky

Nejoblíbenější typy vrtaček

Vrtačka je jedním z nářadí, která najde své místo v dílnách kutilů i běžných bytových domek. Každý potřebuje čas od času něco přivrtat a díky kvalitní vrtačce zvládnou drobné úpravy muži i ženy.

Do bytových domů, kde využijete vrtačku opravdu sporadicky, si vystačíte s levnějším a méně výkonným nářadím, majitelé rodinných domů se nevyhnou častějším drobným opravám nebo úpravám a měli by se tedy poohlédnout po něčem výkonnějším. Kutilové pak mohou vlastnit více rozdílných nástrojů, které využijí při vrtání do různých materiálů.

Vrtačku však nevyužijete pouze při vrtání do různých materiálů, ale lze s ní šroubovat, využít ji můžete jako metlu, kdy vám pomůže rozmíchat různé směsi. S opatrností ji lze použít také na broušení či frézování.

Vybrat vrtačku není úplně jednoduché, protože je na trhu zastoupena několika různými přístroji a každý z nich lze využít trochu jiným způsobem. Jakmile budete mít o modelu jasno, stačí vybrat způsob napájení a zvážit, zda vám bude více vyhovovat vrtačka s příklepem či bez příklepu.

Porovnat ceny vrtaček

Nejlepší vrtačky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Makita HP1630K 95 % 1 462 Kč Zobrazit Kamody.cz
2. Narex EVP 13 E-2H3 00624029 92 % 3 390 Kč Zobrazit Obi.cz
3. Bosch GSB 13 RE 0.601.217.100 91 % 1 325 Kč Zobrazit Dek.cz
4. DeWalt DWD024 85 % 1 711 Kč Zobrazit Tera.cz
5. Proma PTB-16B/230 83 % 6 790 Kč Zobrazit Boukal.cz

Typy

Vrtačky se dělí do dvou skupin podle toho, jakým způsobem jsou poháněny. Na výběr máte mezi méně výkonnou akumulátorovou a výkonnější elektrickou vrtačkou.

Akumulátorová

Akumulátorová vrtačka může mít podobu jednorychlostního i dvourychlostního nářadí. Využijete ji při vrtání i šroubování a k dostání je také s funkcí příklepu. Přesto se řadí mezi méně výkonné, a obecně se doporučuje volit raději elektrickou vrtačku s příklepem.

Akumulátorová vás může svým nízkým výkonem spíše zklamat. Její výhodou je spíše skutečnost, že ji můžete používat prakticky kdekoliv, protože vás při práci nebude omezovat elektrický kabel. Pozor je však nutné věnovat kapacitě dobíjecí baterie.

Akumulátorové vrtačky jsou vybaveny různě kvalitní baterií. U levnějších typů jsou to Ni-Cd tedy nikl-kadmiové baterie. Dražší a moderní mají Li-Io lithium-iontové baterie. Mají větší kapacitu a jsou méně náchylné k samovybíjení. K dispozici máte jednu, ale je možné koupit vrtačku s náhradní baterií, díky které můžete pokračovat v práci i po vybití té původní.

Elektrická

Elektrické vrtačky jsou výkonnější a umožňují vrtání do různých měkkých i tvrdých materiálů. Nejsou však vhodné pro šroubování a to vzhledem k vysokému kroutícímu momentu.

I elektrické vrtačky jsou dostupné s příklepem i bez příklepu. V tomto případě se však vždy vyplatí volit vrtačku s příklepem, protože tuto funkci je možné kdykoliv vypnout a vrtačku tak využijete při vrtání do měkčích i tvrdších materiálů.

  • Vrtačky s příklepem – pracují rychlostí cca 60 000 příklepů/min. Využijete je tak při vrtání do betonu, cihlových zdí i kamene. Ve většině případů jsou vrtačky s příklepem jednorychlostní a nelze je příliš využít ke šroubování.
  • Dvourychlostní – umožňují měnit rychlosti a lze je tedy využít i na vrtání. Vzhledem k její větší hmotnosti však bude práce namáhavější, pro občasné používání ji však využít můžete.

Vrtací kladiva

Ani ta nejvýkonnější elektrická vrtačka není vhodná pro vrtání do tvrdého kamene, železobetonu či panelu. Na tuto práci jsou určena vrtací kladiva, která je možné využít také při sekání. Velkou sílu mají díky pneumatickému příklepu. Na rozdíl od vrtačky pracují s nižší rychlostí, což může způsobit potíže při vrtání do měkčích materiálů.

S příklepem nebo bez příklepu

Příklep je funkce, která vám umožní efektivnější vrtání. Využijete ho především, pokud budete potřebovat vrtat do tvrdých a křehkých materiálů. Vrtačka s příklepem má v převodovce ozubnicové kolo, díky kterému vrták poskakuje vpřed a vzad. Výstupní hřídel je u vrtačky na volno a může se tak pohybovat v ose.

Bez příklepu

Jsou vhodné pro vrtání do dřeva, doporučují se tedy do stopařských čí zámečnických dílen. Vhodné jsou pro nýtování, kolíkování nebo navrtávání závitových otvorů.

Hřídel je uložena na pevno a vrtání je přesnější. U bezpříklepových vrtaček si musíte vystačit s menším výkonem, většinou nemívají pomocná držadla a zpravidla je ani nelze upnout do držáku či stojanu.

S příklepem

Tyto vrtačky jsou universálnější a využít je můžete při vrtání do různých materiálů, lze je použít i při šroubování, vykružování a v kombinaci s vhodným nástavcem také při broušení.

Příklepové vrtačky jsou k dostání ve dvojím provedením:

  • Se stálým převodem mohou dosahovat 0 až 3 000 ot/min
  • S dvoustupňovou převodovkou nebo také dvourychlostí mají dvě rychlosti menší rychlost je od 0 do 1 000 ot/min a větší v rozmezí 1 000 – 3 000 ot/min.

Sklíčidlo

Pod označením sklíčidlo se ukrývá upínací hlava. Do ní se uchycují vrtáky. Jednotlivé modely jsou vybaveny rychloupínací hlavou, kterou je možné utahovat rukou. Tento typ je možné jednoduše obsluhovat a vrtáky vyměníte během práce jednou rukou.

Druhým typem je upínací hlava s podobou ozubeného věnce, kterou je nutné utahovat pomocí klíče. Výměna vrtáku je trochu náročnější, ale upínací síla je v tomto případě větší.

Výkon

U vrtačky vás bude pochopitelně zajímat výkon. To, jak výkonný nástroj budete potřebovat, závisí především na způsobu a četnosti používání. Výkonnější vrtačky zvládnou provrtat i tvrdé materiály jako je beton a patří pochopitelně k těm dražším.

Jestliže pro ně nemáte využití, bude pro vás investice do výkonné vrtačky prakticky zbytečná. U méně využívaných vrtaček si vystačíte s výkonem do 600 W. Tyto vrtačky patří do kategorie hobby nářadí.

Pro častější práci je vhodné vybírat vrtačku s výkonem od 700 – 1 000 W. A kutilové nebo profesionálové mohou koupit vrtačku s výkonem okolo 1 500 W.

Kroutící moment

Kroutící moment udává, jakou silou vrtačka pracuje. Je udáván v newtometrech pod označením Nm.

  • Nejmenší vrtačky mají kroutící moment pouhých 5 Nm a jsou určeny pouze pro šroubování. Větší možnosti vám nabídnou vrtačky s kroutícím momentem do 20 Nm.
  • Pro častější domácí používání jsou vhodnější vrtačky s kroutícím momentem v rozmezí 30 – 50 Nm.
  • Profesionální nářadí pak využívají kroutící moment od 50 – 100 Nm.

Funkce

U vrtačky jistě oceníte některé funkce, k těm nejoblíbenějším patří možnost změnit směr otáčení. Vrtačkou tak můžete šrouby nejenom dotahovat, ale také povolovat. Touto funkcí jsou dnes vybaveny snad všechny modely.

Praktické je i LED osvětlení, které využijete ve stísněných prostorách i při horší viditelnosti.

Bezpečnostní funkcí je ochrana proti přetížení, u akumulátorových vrtaček často najdete i ochranu proti přebíjení baterie.

U vrtačky oceníte i automatickou aretaci vřetena, to vám umožní snadno měnit jednotlivé vrtáky nebo bity.

Další funkcí je možnost manuálně nastavit otáčky a libovolně tak regulovat rychlost.

Pro práci v náročnějších podmínkách oceníte také druhou rukojeť.

Ti, kdo při výběru zvolí elektrickou vrtačku, by měli přihlédnout také k délce přívodního kabelu. Doporučovaná délka je alespoň 3 metry. Co se týká materiálu, vhodnější je pogumovaný kabel, protože guma je ohebná i při práci v zimě a při nízkých teplotách netvrdne. Tuto nevýhodu mají plastové kabely.

Některé vrtačky mají funkci pomalého startu nebo mohou být vybaveny hadičkou určenou k odsávání prachu.

Značka

Vrtačky vyrábí známé značky jako je Makita, Extol, Metabo, Narex, Hitachi, Bosch a další. Známé značky nabízí i kvalitní vrtáky či bity a spolehnout se můžete i na potřebný servis.

Cena

Nejlevnější vrtačky v elektrické i akumulátorové podobě je možné koupit od 500 – 800 Kč. Jsou dostačující pro občasné použití. Mezi levnější patří i stroje s cenou do 1 500 Kč, jsou vybaveny příklepem i dvourychlostní převodovkou. Pro častější používání v kombinaci s různými materiály je lepší zainvestovat do vrtačky s cenou 2 – 3 000 Kč. Profesionálové pak mohou koupit ještě dražší model.

Porovnat ceny vrtaček

Údržba

Při správném používání a skladování nevyžaduje vrtačka žádnou velkou údržbu. Jestliže bude při vrtání hlučnější, nebo bude její zvuk jiný, než na jaký jste zvyklý, je vhodné promazat namáhané části vazelínou.

Jistou péči vyžadují akumulátorové vrtačky, kdy je třeba správně skladovat a nabíjet baterii. S případnou poruchou je pak vhodné obrátit se na autorizovaný servis.

Otázky a odpovědi

Jaké další vrtačky je možné koupit?

Kromě již zmíněných typů můžete vlastnit stolní vrtačku, která je připevněná k pracovní ploše na pevno. Pneumatická vrtačka je při práci poháněna stlačeným vzduchem a využijete ji při vrtání do dřeva, kovu i plastu.

Úhlová vrtačka je vhodná při práci v nepřístupných místech. Bourací kladiva jsou vhodná při práci na stavbě a s pomocí magnetické vrtačky dosáhnete spolehlivých a pevných spojů.

Jaká je hmotnost vrtaček?

Hmotnost se nejčastěji pohybuje v rozmezí 2 – 2,5 kg. Lze však pochopitelně koupit lehčí nebo naopak těžší nářadí. Záleží především na tom, jakým způsobem budete vrtačku používat. Ty nejlehčí jsou nejméně výkonné, vrtačky s hmotností nad 3 kg pak určené spíše profesionálům.

Kdy použít jednorychlostní a kdy dvourychlostní vrtačku?

Jednorychlostní vrtačky jsou malé, mají nízký výkon a jsou tedy ideální pro občasné používání. Vystačíte si s nimi spíše v bytech, kdy budete potřebovat spíše něco zašroubovat. Nástroje s dvourychlostní převodovkou patří k výkonnějším a vhodné pro různé způsoby používání. Hodit se budou do rodinných domů i dílen.

Jak vybrat správný vrták?

K vrtání budete potřebovat 3 základní typy vrtáků. Prvním je vrták určený na vrtání kovu, dále pak vrták do dřeva a zdiva. Vrtáky jsou nejčastěji dostupné v sadách ve více velikostech. Tak jako v případě samotné vrtačky se vám i zde vyplatí koupit vrtáky kvalitních výrobců.

Vrtáky do dřeva mají středící hrot, do trámů a jiných hlubokých děr jsou určeny hadovité vrtáky a při výrobě nábytku nebo čehokoliv jiného budete pracovat s křížovým vrtákem. Největší pozornost je vhodné věnovat vrtáku, určenému pro vrtání do skla. Zde si s běžnými neporadíte a musíte vybírat mezi speciální vrtáky.

Závěr

Vybrat správnou vrtačku není vhodné podcenit, vždy ji vybírejte s ohledem na to, kde bude využívaná. S dřevěnými materiály si poradí nejlépe bezpříklepové vrtačky. Při vrtání do panelu se neobejdete bez vrtačky s příklepem.

Tu je možné použít i při vrtání do betonu, ale v tomto případě je už na zvážení, zda raději nezvolit vrtací kladivo. Kachličky, obklady a dlažbu vyvrtáte pomocí bezpříklepové vrtačky, která bude pracovat při nízkých otáčkách. Jestliže budete potřebovat vrtat do skla, můžete použít jakoukoliv vrtačku, ale pouze v kombinaci se speciálním vrtákem.

Vrtačky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.hornbach.cz, www.datart.cz, www.nako.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Když vrtačku, tak jedině od značek Bosch nebo Narex, jiné ani nepoužívám. Jsou spolehlivé, mají slušný výkon a vydrží vám fakt dlouho.

  2. Makita nebo Bosch jsou nejlepší firmy. Mám od nich skoro všechno doma. :D

  3. Hodnotím tento článek velice pozitivně, protože mi pomohl při výběru. Děkuji.

Přidat komentář

Recenzer
Logo