Drony

Nejoblíbenější typy dronů

Drony jsou velmi oblíbené u dětí i dospělých. Díky moderním technologiím a vysoce kvalitním kamerám jsou běžně využívané i v mnoha profesích. Oblíbené jsou u filmařů, běžně je využívají ozbrojené složky a používají se i v průmyslu nebo zemědělství.

Dron má ve většině případů 4 motory, řídící centrum letu, přijímač signálu a baterii.

Čím je dron propracovanější a výkonnější, tím více jednotlivých dílů obsahuje. Díky GPS navigaci je schopný návratu na místo vypuštění a je schopný poskytnout informace o výšce a rychlosti.

Na spodní části každého ramena jsou umístěny senzory, ty nabízí řadu funkcí jako obkreslení dráhy letu, automaticky se za letu vyhýbají různým překážkám a jsou schopné rozpoznat a sledovat pohybující se objekty.

Porovnat ceny dronů

Nejlepší drony

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. DJI Mini 2 99 % 13 990 Kč Zobrazit Datart.cz
2. DJI Mini 2 Fly More Combo 97 % 15 990 Kč Zobrazit Mironet.cz
3. SYMA X5C 87 % 1 490 Kč Zobrazit Sport365.cz

Typy

Drony jsou k dostání v mnoha podobách, koupit je můžete dětem, využít je lze na profesionální úrovni, užít si s nimi mohou i dospělí. Z tohoto důvodu je dobré vědět, co přesně od dronu očekáváte.

Dle velikosti je možné drony rozdělit na tzv. outdoor a indoor dron, tedy dron, který je možné používat doma a venku. Doma využijete především velmi malé a lehké modely, které jsou výrazně levnější než větší a těžší typy. Dron určený pro používání venku musí mít dostatečně kvalitní konstrukci, aby si poradit s nepřízní počasí.

Pro soukromé účely

  • Hračky – drony určené dětem jsou jednoduchá zařízení bez kamery, jejich výhodou je i nižší hmotnost. Jsou určené především pro hru a naleznete je v domácí i venkovní podobě.
  • Natáčení – součástí těchto dronů je kamera, která vám umožní pořizovat fotografie i kamerové záznamy. Díky FPV brýlím pak můžete létat i virtuálně.
  • Závody – jedná se o menší a mrštné drony, které jsou schopné létat velkou rychlostí. I tyto modely se dají zkombinovat s FPV brýlemi.

Profesionální využití

  • Drony typu křídlo – mají vysokou rychlost a jsou schopné na jedno nabití baterie přeletět velkou plochu. Tyto drony jsou oblíbené v zemědělství, lesnictví i průmyslu.
  • VTOL drony – jsou podobné dronům typu křídel, kromě jejich výhod jsou schopné vzlétnout téměř z místa a nepotřebují tedy větší startovací plochu.

Sestavení dronu

Dále je možné drony rozdělit do několika skupin podle toho, jak náročné jsou na sestavení.

Ready-to-fly

Tyto drony můžete používat prakticky hned poté, co je vytáhnete z krabice. Sestavení je opravdu jednoduché a dron je připraven k letu ihned po nabití baterie. Tyto drony lze koupit v podobě hračky i levnějších a menších modelů.

Bind-to-fly

Součástí balení není ovladač. Ten je nutné dokoupit zvlášť a správně ho nastavit. Jedná se nejčastější modely vhodné do domácnosti.

Almost-ready-to-fly

Do této skupiny lze zařadit nesestavené drony. Některé modely vyžadují dokoupení dalších dílů i ovladače.

Do-It-Yourself

Tyto drony jsou určeny pro nadšence, kteří si chtějí dron vyrobit dle svých představ. Pro to, aby bylo možné dron sestavit, musíte mít nějaké znalosti o elektronice a pořídit budete muset i speciální nářadí. Tyto drony patří k vůbec nejlepším, hodí se však pro opravdové znalce, začátečníci si s nimi pravděpodobně neporadí.

Motory

Již jsme jen okrajově zmínili, že dron nejčastěji disponuje čtyřmi motory. K dostání jsou však i modely s jiným počtem motorům. S počtem motorů roste nejen cena, ale mění se i možnost využití.

Více motorové drony jsou stabilnější a lze je opatřit kamerou, reproduktorem či světlem. Modely s menším počtem motorů lze využít díky nižší hmotnosti pro závodění nebo provádění různých leteckých triků a akrobacii.

Trikoptéry

Drony se 3 motory, kdy 2 jsou umístěny v přední a jeden v zadní části. Vzhledem k nízké stabilitě nejsou příliš oblíbené a jejich nabídka je malá. K jejich výhodám patří především obratnost.

Kvadrakoptéry

Drony se 4 motory patří k nejrozšířenějším a nejoblíbenějším. Využijete je pro domácí použití, modely, které mají kameru, jsou oblíbené i u profesionálů. Výhodou těchto dronů je dostatečná stabilita i rychlost a obratnost.

Hexakoptéry

Jsou drony, které mají 6 motorů. Tyto modely jsou již určeny zejména profesionálům. Díky větším rozměrům a velké stabilitě jsou schopny unést i několikakilogramovou zátěž v podobě kamery, drony určené pro zemědělství běžně nosí i nádrže s postřiky.

Kamera

Součástí dronu může být také kamera. Liší se od sebe především výkonem. Nejvýkonnější lze přirovnat k běžným kamerám. Kamera je zavěšena na konstrukci, která zajišťuje stabilitu obrazu a umožňuje její plynulý pohyb po třech osách.

  • Bez kamery – tyto drony využijete při trénování různých manévrů. Pokud jsou lehčí než 250 gramů, nemusíte je ani registrovat ani skládat letecké zkoušky. K dostání jsou však i velké typy dronů, které umožňují kameru zavěsit, opět jsou určeny především profesionálům.
  • S kamerou – výhodou dronů s kamerou je možnost pořizovat fotografie i videa. K oblíbeným patří i drony, které umožňují pořizovat selfie fotografie z míst, kde by focení nebylo možné. Drony s kamerou umožňují online přenos. Některé záběry pak můžete vidět i díky brýlím s FPV náhledem.

Parametry kamery

Pokud upřednostňujete drony s kamerou, budete se zajímat také o její kvalitu. Tu udává několik parametrů:

Rozlišení videa

Kamera je schopná natáčet v HD, FULL HD a 4 K kvalitě. V závislosti na typu a možnostech kamery roste cena dronu.

Rozlišení fotografií

U levných typů je rozlišení kolem 5 MP, jako kvalitní je udáváno rozlišení 12 MP, a ty nejdražší drony mohou mít rozlišení 48 MP a více.

Počet snímků za sekundu

Počet snímků za sekundu nebo také frekvence snímku udává, kolik snímků za vteřinu kamera natočí. Čím bude frekvence větší, tím bude video plynulejší. Kvalitní drony mají frekvenci v rozmezí 30fps – 60fps.

Zoom

V případě, že dron disponuje digitálním zoomem, zhorší se při přiblížení kvalita obrazu. Pokud tedy chcete kvalitnější videa, preferujte optický zoom.

Světelnost objektivu

Tento parametr udává množství světla a u dronů se pohybuje v rozmezí F 2 – 3.

Stabilizace obrazu

Stabilizace obrazu je závislá na držáku kamery tzv. gimbalu. Nejčastěji se jedná o troj osý gimbal. Drony bez stabilizací poskytnou pouze vysoce nekvalitní a roztřesený obraz.

Foto a video formáty

Kamera dronu podporuje základní formáty JPEG, MOV a MP4. Dražší drony podporují také formát RAW, DNG a TIFF.

Baterie

Výdrž baterie má vliv na celkovou dobu letu. Nejlevnější typy mají výdrž baterie v rozmezí 10 – 15 minut. Standart tvoří drony, které jsou schopné létat do 30 minut, nejkvalitnější pak vydrží 40 a více minut.

Jestliže vám životnost baterie nestačí, můžete si pořídit baterie náhradní, čím dobu používání zvýšíte. Tuto možnost nabízí pouze modely s odnímatelnou baterií. K dostání jsou také drony s integrovanou baterií, které je nutné po vybití opětovně nabít.

Nosnost a hmotnost

Nosnost je parametr, který je zásadní většinou u profesionálních dronů. Pohybuje se nejčastěji v rozmezí 0 – 6 kg, zemědělské drony pak mohou mít nosnost do 20 kg.

Důležitým parametrem je i hmotnost dronu. Ta je podstatná pro hbitost, odolnost i samotné zařazení do legislativní třídy.

Ve třídě C0 najdete drony do 250 gramů, modely bez kamery není nutné registrovat a nemusíte dělat ani potřebné zkoušky. V případě dronu s kamerou je však nutná registrace i oprávnění.

  • C1 – hmotnost do 900 gramů, dron již musí být registrovaný a potřebovat budete i oprávnění, které vám umožní dron řídit.
  • C2 – hmotnost do 4 kg
  • C3 a C4 – hmotnost od 4 – 25 kg

Dosah dálkového ovládání

Dosah určuje, jak daleko se může dron vzdálit aniž byste nad ním ztratili kontrolu. Ve většině případů je dosah kolem 5 km. Na řízení dronů s tímto dosahem však potřebujete speciální povolení. Drony, které toto povolení nemají, musí být stále pod vaším dohledem.

Letové režimy

Co se týká letových režimů, i zde máte na výběr. Mezi nejoblíbenější je možné zařadit sledování objektu v pohybu, kroužení kolem pilota a časosběrné video. Díky těmto režimům budete moci pořizovat kvalitní záběry.

Dále můžete využívat režimy:

  • Circle – kroužení kolem vybraného bodu.
  • Home lock – dron se vrátí na místo vzletu.
  • Follow me – dron vás sleduje.
  • Rocket – dron stoupá a kamera je otečená směrem k zemi atd.

Rychlost letu

Rychlost letu ovlivňují letové módy, detekce překážek atd. Ve většině případů je udávána rychlost 60 km/h, avšak tato hodnota se může od skutečné rychlosti v závislosti na okolnostech měnit. Větší rychlost vám poskytne sportovní mód, je však nutné brát ohled na možné překážky. Co se týká rychlosti, je důležitá také rychlost vzletu.

Ovládání

Dron je možné ovládat pomocí ovladače, jehož součástí je monitor, díky kterému budete mít přehled o letu. Některé modely je možné ovládat díky aplikacím také pomocí mobilního telefonu nebo tabletu.

Co se týká ovládání, zaměřte se na funkce jako automatická detekce překážek a GPS. Drony bez automatické navigace se nejsou schopny vyhýbat překážkám, tuto možnost nemají zejména levné modely. Drony střední cenové kategorie mají tyto senzory pouze v některých směrech. Drahé drony umožňují detekovat překážky ve všech směrech.

Značka

Pro nákup kvalitního dronu je bezesporu důležitá také značka. Při výběru se zaměřte na výrobce, kteří vám umožní nákup možného příslušenství, a poskytne patřičný servis. Mezi oblíbené výrobce patří DJI, RC, SYMA, Quad, Xiaomi, Yuneec a mnoho dalších.

Cena

Dětem je možné koupit dron za necelých 1 000 Kč. Jedná se o modely, které nemají kameru, ale také o modely, které mají méně kvalitní kamery. Běžným uživatelům postačí drony, které je možné koupit v rozmezí 3 – 10 000 Kč.

To, jak drahý výrobek budete pořizovat, závisí především na četnosti používání. Cena poloprofesionálních a profesionálních dronů je v rozmezí 15 a více tisíc Kč.

Porovnat ceny dronů

Otázky a odpovědi

Mohu s dronem létat kdekoliv?

S dronem není možné létat všude. Před tím, než začnete dron používat, seznamte se s pravidly bezpečnosti. Dle nových pravidel by měli všichni uživatelé dronů s kamerou a těch, jejichž hmotnost je více než 250 g složit zkoušky pilota.

Drony je také třeba nejprve zaregistrovat. Obecně se s drony nesmí létat v noci a zónách označených jako Prohibited a Dangerous. Sem spadá okolí jaderných elektráren, skladišť trhavin či muničních skladů. Není dovoleno létat ani v ochranných pásmech, tedy podél dálnic, silnic, tras inženýrských sítí atd.

Co vše není v případě létání s dronem povoleno?

Kromě létání v zakázaných prostorech se s drony nesmí létat ve výšce nad 300 metrů, nesmí se létat mezi lidmi ani nad soukromými a zastavěnými oblastmi.

Závěr

Drony jsou velmi oblíbené, při jejich používání je třeba dodržovat potřebná pravidla, v opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. V ideálním případě pořizujte dron ve specializovaných prodejnách, kde vám poradí s výběrem, seznámí vás s ovládáním a upozorní na potřebné požadavky, které používání dronů vyžaduje.

Drony můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alza.cz, www.rcprofi.cz, www.dronpro.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (38 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

9 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Manžel si moc přál dron, ale to je prostě věc, o které nevím absolutně nic, takže jsem se pustila do pátrání na Google.cz. Tam jsem náhodně narazila na váš článek, který mi výběr trochu usnadnil. Neváhala jsem a objednala DJI Mini 2, manžel byl naprosto nadšený.

  2. Dobrý deň, aký máte názor na AERIUM SG MAX GPS pre začiatočníka. Do veľkej miery ma lákajú na ňom senzory prekážok.

  3. Jaký je tento dron! Xtactical Drone

  4. Mám doma už nějaký pátek tento typ: Syma X30 a můj muž si ho nemůže vynachválit.

  5. Článek mi pomohl mi s výběrem. A vybrala jsem si na základě článku tento typ DJI Mini 2 (CP.MA.00000312.01).
    Nemůžu zatím hodnotit, ale zatím splnil moje očekávání.

    • Děkujeme. Jsme rádi, že článek pomohl.

    • Dobrý deň, dji mini 2 je super voľba. Lietam sním už pol roka, môj druhý dron žiadne problém. Fotky a videá 4k sú nádhera. Pekný deň.

  6. Nevěděla jsem, co koupit tátovi k narozeninám. Tak jsem mu vybrala dron a měl radost.

Přidat komentář

Recenzer
Logo