Odrážedla

Pohyb na čerstvém vzduchu je pro děti velmi důležitý. Při pobytu v přírodě se děti věnují různým pohybovým aktivitám. Každé dítě by mělo umět plavat, chytnout míč a také jezdit na kole. Na jízdu na kole je pomůže připravit dětské odstrkovadlo a následně odrážedlo.

První odstrkovadlo je možné kupit už velmi malým dětem, které jsou schopné sami sedět. Tyto výrobky mají k dispozice vodící tyč, kterou je možné demontovat a až dítě trochu povyroste, může na odrážedle jezdit samo.

První typické odrážedlo je vhodné pro děti od 18 měsíců věku. Důležité je, aby bylo lehké a dítě s ním dokázalo manipulovat. Pro ještě starší děti jsou pak k dispozici propracovanější výrobky s kovovou nebo dřevěnou konstrukcí.

Porovnat ceny odrážedel

Typ

Odrážedlo je označení pro dětské kolo, které nemá šlapací střed ani přídavná balanční kolečka. Po pojmem odrážedlo si však téměř každý vybaví malé plastové vozítko, které je často opatřeno třemi nebo čtyřmi kolečky. Je k dostání v mnoha různých podobách, nejčastěji jako motorka nebo autíčko, které se ovládá pomocí volantu. Oblíbené je i odrážedlo ve tvaru bagru.

Od 18 měsíců

Při výběru tohoto typu plastového odstrkovadla je třeba volit opravdu lehký výrobek a v případě, že vybíráte výrobek v podobě motorky, věnujte pozornost především její zadní části.

Ta by neměla být příliš široká, aby dítě nenaráželo při odrážení nožkami do zadních koleček. Bohužel toto je individuální u každého dítěte a není možné jednoznačně říct, který typ bude pro vaše dítě nejvhodnější. Ve většině případů má dítě těchto vozítek i více typů, než pro něj najdete ten ideální.

Dítě se na odrážedle naučí ovládat hrubou motoriku, dokáže lépe odhadovat vzdálenost od věcí a vůbec vnímat prostor kolem sebe, a v neposlední řadě se naučí respektovat rychlost.

Od 2 let

Tato odrážedla už svým vzhledem a provedením připomínají malá kola, ani zde však není šlapací střed. Díky těmto odrážedlům se děti naučí udržovat rovnováhu. Při výběru tohoto typu je už důležité zaměřit se na několik kritérií. Mezi ně patří váha, brzda, výška sedla a typ pneumatik.

Hmotnost a nosnost

U dětských odrážedel platí, že čím jsou lehčí, tím snadněji s nimi budou malé děti manipulovat. Odrážedla mají hmotnost v rozmezí 2 – 5 kg, záleží především na materiálu konstrukce.

Důležitá je i nosnost. Dětské odrážedlo lze za první kolo vyměnit ve věku 4 – 5 let, čemuž by měla odpovídat i nosnost. Ta se standardně pohybuje do 25 kg, narazit však můžete i na modely, které unesou i těžší děti.

Materiál

Odrážedla pro starší děti jsou k dostání v plastovém, kovovém nebo dřevěném provedení. Plastová odrážedla asi nebudou vzbuzovat velkou důvěru, pokud ale tento materiál vyberete v kombinaci s kvalitním výrobcem, budete mile překvapeni.

Plastové odrážedlo patří k lehčím typům a výhodou je u něj i výborné odpružení. V případě, že zakoupíte levný plastový výrobek, budete muset počítat především s omezenou životností.

Kovová odrážedla jsou o něco těžší, patří však k nejoblíbenějším, dřevěná pak patří k designově nejlepším. Stejně jako v případě plastových i dřevěné je třeba vybírat u opravdu kvalitních výrobců. Vhodně zvolený dřevěný model umožnuje nastavit několik výšek sedla i řídítek, nevýhodou všech dřevěných typů je nutnost chránit je před nepříznivým počasím.

Výška sezení

Aby mohlo dítě začít odrážedlo používat je nutné, aby pohodlně dosáhlo oběma nohama na zem. Jestliže i v nejmenší poloze nestojí, není na odrážedlo ten správný čas a musíte s jeho používáním počkat.

Kvalitní odrážedla umožňují několik pozic nastavení a vhodně zvolené odrážedlo tak vydrží do doby, než je čas přesednout na první kolo.

Brzda

Brzda je v případě odrážedla hodně diskutované téma. Někteří radí koupit odrážedlo s brzdou, pro jiné nepatří k hlavním parametrům výběru. Orážedla se prodávají v obou provedeních.

Diskutující rodiče, kteří svým dětem koupili odrážedlo, jehož součástí brzda byla, poukazují na to, že ji malé děti nejsou schopny vůbec použít a na odrážedle brzdí pomocí nohou.

Malé děti nejsou ve většině případů schopné řídit a zároveň brzdit, nehledě na to, že na brzdu často ani nedosáhnout, nebo ji nejsou schopni zmáčknout. Brzdu tak začínají používat ve věku kolem 4 let, někdy se s ní seznámí až u prvního kola.

Typy kol

I kola jsou na odrážedle ve dvojím provedení, klasická nafukovací, a nenafukovací bantamová nebo plastová. A vybírat můžete i podle vzorku pneumatik v závislosti na tom, kde nejčastěji budete odrážedlo používat. Klasický se hodí pro běžné použití, hrubý vzorek je vhodnější do terénu.

Středová část kol má plastovou výplň nebo klasický výplet, který je typický pro klasické kolo. Výplň kola však není nijak důležitý parametr, na který byste měli klást při výběru důraz.

Důležitější jsou ložiska, kvalitní ložiska poznáte při roztočení kola. Pokud se bude točit dlouho a rychle, jsou ložiska kvalitní. Kolo, které se po roztočení bude kývat do stran, má ložiska nekvalitní.

Nafukovací kolo má mnoho výhod. Nejpodstatnější je, že tlumí nárazy a nebude tak namáhat dětskou páteř a jízda bude dítěti příjemná. Jízda je na nafukovacích kolech komfortnější. Nafukovací kolo však můžete čas od času opravovat, protože je náchylné na proražení.

Nenafukovací kola vyrobená z plastu nebo bantamu nevyžadují žádnou údržbu. Plastová kola se vyznačují horším odpružením, bantamová mají kvalitní odpružení a odrážedlo je tak vhodné i do terénu. K dalším výhodám patří jejich menší hmotnost, a tedy i menší hmotnost celého odrážedla.

Řídítka

I řídítka by měla být výškově nastavitelná. Výšku lze měnit v rozmezí od 5 – 10 centimetrů. U odrážedel si všímejte také hlavového složení, které má vliv na pohodlné zatáčení.

Jednotlivé modely nabízejí několik možností uchycení hlavové konstrukce. Vybírat můžete kuličkové hlavové složení, to je typické pro klasická kola.

Další možnost je uchycení pomocí plastových kroužků a úchytů, což není zrovna ideální řešení. A dále je to pomocí rychloupínáku, kdy je vložená trubka v trubce. I tento typ odrážedla funguje dobře. Konce řídítek s úchyty na ruce, jsou pak pěnové nebo gumové a měly by mít zvýšený okraj, aby nedocházelo ke smýkání rukou.

Bezpečnost a příslušenství

Z bezpečnostního hlediska je vhodné, pokud je odrážedlo vybaveno odrazkami, díky kterým bude viditelné i za tmy nebo v případě horšího počasí. Děti na odrážedle musí být ze zákona vybaveny kvalitní helmou. V případě horší viditelnosti je vhodná také reflexní brzda.

Případným odřeninám můžete předejít díky cyklistickým rukavicím a chráničům. Při jízdě na odrážedle trpí také dětské boty. I na to ale výrobci mysleli a je tedy možné zakoupit také gumové návleky.

Ty mají protiskluzovou podrážku a je možné je navléct na jakoukoliv obuv. K příslušenství, které je možné dokoupit, patří zvonek, světlo nebo blikačka.

Značka

Odrážedla jsou rozdělena do skupiny podle věku dítěte. Nejmenším dětem můžete koupit odstrkovadlo od výrobců jako Smoby, Fisher Price, Baby Mix, Bayo, Teddies, Eco Toys a další. Dřevěná odrážedla nabízí Trybike nebo Bigjigs Toys.

Tyto výrobky mají podobu motorky, autíčka nebo třeba zvířátka a je možné vybírat z mnoha různých barevných provedení. Děti potěší různé pískací volanty a hudební a světelné funkce. Pro děti starší 2 let pak můžete vybírat mezi značkami First Bike, Yedoo, Kinderkraft, Milly Mally, Worker, Olpran nebo Puky.

Cena

Nejlevnější jsou obyčejná odrážedla určená nejmenším dětem. Jsou to především různé motorky nebo jednoduchá auta bez přídavných funkcí. Jejich cena se pohybuje v rozmezí od 300 – 800 Kč.

Odrážedla doplněná funkcemi s vodící tyčí je možné zakoupit za 1 – 2 000 Kč. V tomto cenovém rozmezí můžete zakoupit také odrážedla vyrobená ze dřeva.

Odrážedla vhodná pro starší děti vás vyjdou na 1 500 – 4 000 Kč. Jestliže plánujete své dítě z odrážedla přesedlat rovnou na první kolo, je vhodnější připlatit za kvalitnější výrobek, který umožňuje polohovat sedlo a řídítka. Toto kolo může při správném zacházení vydržet i několik let.

Porovnat ceny odrážedel

Údržba

Odrážedla většinou nevyžaduje žádnou speciální péči. Odrážedla vyrobená z plastu nebo kovu nevyžadují, není nutné chránit ani před nepříznivým počasím.

Dřevěná jsou náchylná na vlhko a někdy vyžadují obnovu horního laku. Odrážedla vybavená nafukovacími koly budou potřebovat čas od času pneumatiku dofouknout nebo vyměnit.

Při koupi odrážedla je vhodné, pokud výrobce poskytuje i pozáruční servis. Někdy je třeba vyměnit některou zničenou část, nebo provést celkovou renovaci. Pokud to výrobce umožňuje, může odrážedlo posloužit i mladším sourozencům.

Otázky a odpovědi

Je lepší odrážedlo nebo kolo s postranními kolečky?

Zde je odpověď jednoznačná, pokud už budete svému dítěti chtít pořídit nějaký typ prvního kolo, rozhodně je lepší koupit právě odrážedlo. To děti naučí vyrovnávat balanc a tím je nenásilně připraví na přechod na šlapací kolo.

Nevýhodou kol s přídavnými kolečky je také nevhodná výška sedla, kdy jsou děti nuceny na kolo vyskakovat. Při jízdě na kole s bočními kolečky dochází také k nárazům, které mají negativní vliv na dětskou páteř, na což už poukazuje mnoho ortopedů a fyzioterapeutů.

Jak správně zvolit výšku odrážedla?

Pro zvolení správné výšky stačí změřit mírné rozkročené dítě v botách od rozkroku po zem. Ideálnější však je, pokud je dítě při výběru odrážedla přítomno. To platí především o modelech určených starším dětem.

Závěr

Dětská odrážedla patří mezi výrobky, které jsou vhodné pro všechny děti. Jejich výhodou je především možnost téměř celoročního použití. Jestliže máte velký byt, může se malý sportovec prohánět i po domě. Odrážedla slouží většinou dva roky, kvalitní výrobek může posloužit také mladšímu sourozenci.

Tyto výrobky jsou k dostání v mnoha různých provedeních. Aby přinášely radost nejen dětem, ala také rodičům, musíte při jejich používání myslet především na bezpečnost. I v případě, že má dítě ujet pouze malou vzdálenost, neopomínejte na používání vhodně zvolené dětské helmy na kolo.

Odrážedla můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mastersport.cz, www.insportline.cz, www.skibi.cz, www.cyklospeciality.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (37 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

6 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Vybrala jsem dceři odrážedlo od značky Teddies a je naprosto kouzelné. Hezky vypadá, dobře jezdí a sehnala jsem jí za akční cenu, takže jsem velmi spokojená.

  2. Také jsem malému koupila Funny wheels rider supersport v tyrkysové barvě a jezdí na něm pravidelně. Prcek je nadšený, odrážedlo moc pěkné a velmi kvalitní.

  3. Sháněli jsme odrážedlo pro prcka, ale vybrat to správné byla docela náročná činnost. No nakonec se podařilo a máme doma Funny Wheels Rider v tyrkysové barvě. Je velmi kvalitní.

  4. Koupila jsem mé dceři nové odrážedlo, tak uvidím, jestli jsem zvolila dobře :D

  5. Krásně napsaný článek. Romana.

Přidat komentář

Recenzer
Logo