Sjezdové lyže

Lyžování je jeden z nejoblíbenějších zimních sportů a množství dostupných lyží je díky tomu obrovské. Zkušenější lyžaři, který již vyznávají vlastní styl jízdy, se dokáží v obrovské nabídce poměrně snadno orientovat.

Při výběru prvních lyží pravděpodobně nebude vědět, jaké lyže pro vás budou tím pravým. V začátcích byste se neměli nechat zlákat freeridovými či freestylovými lyžemi a určeny pro vás nejsou ani žádné další specifické typy. Každý začátečník by měl začínat s tzv. universálními lyžemi.

Správná volba lyží závisí na několika kritériích. Tím nejdůležitějším je terén, na kterém se budete pohybovat. Dalším důležitým kritériem je úroveň lyžaře, kterému jsou lyže určeny a styl jízdy, který bude preferovat.

Porovnat ceny sjezdových lyží

Typy

S ohledem na délku oblouku se lyže rozdělují do několika kategorií. Jak již bylo řečeno, začátečníkům jsou určeny universální lyže, přesto je však vhodné alespoň vědět, na jaké další typy lyží můžete dále přejít.

Slalomové lyže

Jsou lyže pro krátký oblouk od 10 do 12 metrů, jsou označeny jako SL a využijete je při jízdě na upravených sjezdovkách. Díky nejmenší šířce pod botou a tvrdší konstrukci umožňují lyže velmi sportovní jízdu v krátkých obloucích.

Universální lyže

Jsou lyže pro středně dlouhý oblouk s délkou oblouku 13 – 17 metrů. Jsou vhodné pro celodenní pohyb na sjezdovce za různých sněhových podmínek. Lze je však použít i ve volném terénu. Vybírat můžete z modelů vhodných pro rekreační i zkušené lyžaře.

V této kategorii jsou i speciální dámské lyže, které se liší vzhledem, ale především jiným umístěním těžiště. Dámské lyže se vyznačují také nižší hmotností, díky které je jejich ovládání snadnější.

Obřačky

Lyže pro dlouhý oblouk, točivost lyže je cca 17 – 22 metrů. Lyže využijete pro rychlou jízdu v dlouhých obloucích. Lyže je opět nutné použít na upravené sjezdovce.

Sportovní lyžování

Samostatnou kapitolou jsou lyže vhodné pro sportovní lyžování. Zde najdete:

  • Lyže pro výkonnostní lyžaře
  • Lyže pro sportovní lyžaře
  • Lyže na freeride – jsou vhodné pro ježdění ve volném terénu
  • Lyže na Freestyle – jízda ve snowparku

Konstrukce

Konstrukce lyží i použitá technologie ovlivňuje jízdní vlastnosti. To, jak je lyže tvrdá poznáte i podle pořizovací ceny. S tvrdostí roste ruku v ruce i pořizovací cena.

S ohledem na tvrdost lyže byste měli zohlednit i vaši hmotnost. Začátečníci s nízkou hmotností budou potřebovat měkčí lyže, začátečníci s vyšší hmotností již musí sáhnout po středně tvrdých lyží.

Začátečníci

Začátečníci by měli volit měkčí a lehčí lyže. Tyto lyže nevyžadují perfektní lyžařskou techniku a odpustí vám začátečnické chyby.

Pokročilý

Zkušenější lyžaře budou naopak potřebovat tvrdší lyže. Čím jsou lyže tvrdší a těžší, tím zkušenější by měl být i samotný lyžař. Tyto tvrdé lyže jsou určeny pro rychlou a agresivní jízdu, konstrukce dokáže dokonale přenést sílu, která na lyže působí.

Polyuretan

Nejjednodušší základní konstrukce, která je zároveň nejlevnější. Lyže jsou měkké a vhodné pro děti a začátečníky s nižší hmotností. Ovládání je jednoduché a lyže nejsou příliš rychlé, po zvládnutí techniky tak budete muset přejít na rychlejší sjezdové lyže.

CAP

Tato konstrukce je o něco tvrdší, kvalitnější přesto však patří lyže stále k velmi cenově dostupným. Tento typ konstrukce je vhodný pro začátečníky s vyšší hmotností nebo mírně pokročilé, kteří se chtějí užít o něco rychlejší jízdu.

Sidewall

Lyže s tvrdým dřevěným jádrem pro zkušenější lyžaře. Díky horší ovladatelnosti by tyto lyže neměli volit začátečníci. Tato konstrukce bude vyhovovat zkušeným lyžařům s nižší i vyšší hmotností, kteří však musí počítat s vyšší pořizovací cenou.

Velikost

Také to, jak dlouhou lyži budete volit, závisí na úrovni lyžaře.

Začátečníci

Pro začátečníky jsou určeny universální lyže. Délka by měla být o 10 – 15 cm menší než je výška postavy. Kratší lyže se snadněji ovládají, na druhou stranu však nejsou ve větších rychlostech příliš stabilní.

Pokročilí

Zkušení lyžaři, kteří si chtějí užít rychlou jízdu, budou potřebovat tvrdé lyže s délkou o 5 – 10 cm nižší než je délka postavy. Agresivní jezdci však mohou volit lyže ve stejné délce, jako je výška postavy. Delší lyže se hůře ovládají, jejich stabilita je však výrazně lepší.

Šířka

Šířka je měřena v nejužším místě lyže, které se nachází pod patou.

  • Úzké – mezi úzké spadají lyže s šířkou do 75 mm. Jedná se o sportovní typ lyží, které jsou vhodné pro zkušené lyžaře.
  • Střední – lyže s šířkou v rozmezí 76 – 85 mm. Jedná se o universální šířku lyží, které jsou určeny pro jízdu na upravené sjezdovce. Tato šířka je vhodná pro začátečníky i pokročilé lyžaře.
  • Široké – lyže široké více než 85 mm, jsou určeny do terénu. Tato šířka je tedy typická pro freeridové lyže.

Materiál

Lyže se skládají ze 3 částí – jádra, výztuh a skluznice.

Jádro

Jádro bývá nejčastěji vyrobeno:

  • PU pěna – měkké jádro, vhodné pro lehčí začátečníky a děti. Nevýhodou je nižší rychlost, výhodou cenová dostupnost.
  • Dřevo – tento materiál najdete v lyžích vhodných pro těžší začátečníky i pokročilé lyžaře. K výrobě se používají různě tvrdé dřeviny, pořizovací cena je vyšší.
  • Kámen – méně často používaný materiál, který najdete u drahých a luxusních lyží.

Výztuhy

Jejich úkolem je lyže ještě více zpevnit. Materiálem výztuh je:

  • Skelná vata – nejběžnější materiál, jehož předností je dobrá pevnost a příznivá cena.
  • Karbon – pevné, lehké a pružné výztuhy, které jsou odolné vůči tlaku. Nevýhodou je vyšší cena.
  • U drahých lyží je materiálem výztuh také kevlar, titan, titanal a grafen.

Skluznice

U skluznice vás nebude zajímat materiál, ale technologie výroby:

  • Extrudovaná – měkká a cenově dostupná skluznice. Je jednoduchá na údržbu, není ji nutné nijak často voskovat.
  • Sintrovaná – je odolná proti poškrábání a vyznačuje se rychlejší jízdou. Je typická pro střední i vyšší cenovou kategorii a je o něco náročnější na údržbu.
  • Grafitová – je používána u těch nejdražších lyží.

Hole

K lyžím je třeba vybrat i správné hole. Ty se vyrábí nejčastěji z kovů jako je slitina hliníku nebo karbon. Základní rozdíl je v hmotnosti a tvrdosti holí.

  • Hliník – hole jsou tvrdé a méně pružné.
  • Karbon – hole jsou lehčí a lépe tlumí nárazy.

Vybrat můžete i typ poutek. Levnější hole mají tradiční pevná poutka, u dražších najdete bezpečnější poutka, která umožňují rychlé rozepnutí. Správnou délku vypočítáte tak, že vynásobíte výšku postavy číslem 0,7.

Značka

Výrobců lyží je velké množství. Dá se říct, že každý výrobce se již vyrábí své vlastní řady lyží. Mezi přední výrobce patří Salomon, Atomic, Blizzard, Fisher, Rossignol, Nordica nebo třeba Head.

Cena

Pro děti a začátečníky jsou určené lyže s cenou v rozmezí 4 – 15 000 Kč. Pokročilejší lyžaři zaplatí za kvalitní lyže 20 a více tisíc Kč.

Porovnat ceny sjezdových lyží

Údržba

O lyže je nutné správně pečovat. Před sezónou je vhodné nechat lyže prohlédnout v servisu. Tam vám bezpečně seřídí vázání, a postarají se i o hrany a skluznice lyží. Sami pak budete lyže pravidelně mazat pomocí tekutého nebo zažehlovacího vosku.

Pravidelným voskováním budete chránit skluznici a zvýšíte i rychlost lyží. Pro běžné lyžování postačí tuto údržbu provádět alespoň 1x za týden. Řídit se můžete i barvou skluznice. Vyschlá skluznice má šedivou barvu, nejvíce je to patrné podél hran.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat vhodné lyže?

Pro začátečníky jsou ideální univerzální lyže. Délka lyží by měla být o 5 – 15 cm kratší, než je výška postavy. Ideální jsou měkčí až středně tvrdé lyže. Sportovní lyžaři budou volit delší a tvrdší lyže. Ty jsou rychlejší a poskytují lepší držení na hranách. Na výběr mají mezi slalomovými lyžemi a obřačkami.

Jaké lyže vybrat dětem?

Vybírat budete v kategorii juniorských lyží. Jejich délka je do 145 cm a lyže mají střední tvrdost. Lyže jsou lehké a snadno ovladatelné a dítě se na nich velmi rychle naučí správnou lyžařskou techniku.

Lyže by měly být používány na upraveném povrchu. První lyže by měly být co nejmenší, postupně můžete přecházet na delší lyže. Vše závisí na tom, jak dobře bude dítě lyže ovládat.

Co jsou freestylové lyže?

Jedná se o speciální typ lyží, který poznáte podle zahnuté paty a špičky. Lyže jsou určeny na jízdu ve snow parku. Není je však možné použít na sjezdovce, protože na rozdíl od klasických lyží nemají žádný rádius. Tyto lyže jsou také velmi měkké.

Jak vybrat délku lyží?

Výběr správné délky lyží je klíčový pro maximální výkon a bezpečnost na sjezdovce. Správná délka závisí na několika faktorech, včetně vaší výšky, váhy, lyžařského stylu a úrovně schopností. Zde jsou základní pokyny, jak vybrat délku lyží:

1. Výška lyžaře: Tradiční metoda výběru délky lyží je založena na vaší výšce. Lyže by měly sahat někam mezi vaše rameno a nos, když stojíte rovně a držíte je vertikálně. Začátečníci by měli preferovat kratší lyže, které sahají k ramenům, protože jsou snazší ovládat. Pokročilí lyžaři si mohou vybrat delší lyže, které dosahují až po nos nebo výše, pro lepší stabilitu při vyšších rychlostech.

2. Úroveň schopností:

  • Začátečníci: Kratší lyže, protože usnadňují ovládání a zatáčení.
  • Pokročilí: Můžou preferovat delší lyže pro větší stabilitu a rychlost.
  • Experti: Často volí ještě delší lyže pro maximální výkon na sjezdovce.

3. Typ terénu a styl lyžování:

  • Carving a sjezdové lyžování: Delší lyže pro lepší grip a stabilitu na tvrdém sněhu.
  • Freeride a powder: Delší a širší lyže pro lepší plavbu ve hlubokém sněhu.
  • Park a freestyle: Kratší lyže pro lepší ovladatelnost při trikech a skocích.

4. Váha lyžaře: Těžší lyžaři mohou preferovat delší lyže pro lepší podporu, zatímco lehčí lyžaři mohou najít lepší ovladatelnost v kratších lyžích.

Vždy je dobré poradit se s odborníky v lyžařském obchodě nebo učitelem lyžování, kteří vám mohou doporučit konkrétní délku lyží na základě vašich individuálních potřeb a preferencí. Mějte na paměti, že vyzkoušení různých délek může být nejlepším způsobem, jak najít ty pravé lyže pro vás.

Závěr

Abyste docílili, co největšího požitku jízdy bez zbytečné dřiny je třeba sledovat dvě základní skupiny parametrů. V první řadě to jsou parametry lyží, v druhé pak parametry samotného lyžaře. Mezi základní parametry lyží patří typ, délka, tvrdost a rádius lyže. V případě lyžaře je důležitým parametrem výška postavy, hmotnost a především schopnosti.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.decathlon.cz, www.sportisimo.cz, www.alza.cz, www.mall.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (64 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Mám sjezdovky od Salomon a pecka. Jsou skvěle zpracované, mají super kvalitu, a dokonce i cena je velmi přívětivá, takže mohu doporučit.

  2. Držím se osvědčených značek, takže jsem si opět pořídila sjezdové lyže Rossignol. Na tuto značku nedám dopustit už léta a zatím nikdy nezklamala. Mají skvělé zpracování a vynikající kvalitu.

Přidat komentář

Recenzer
Logo