Matrace

V případě, že si do domácnosti kupujete novou televizi nebo jiný spotřebič, máte alespoň nějaké představy o tom, co vše od tohoto výrobku požadujete. Při koupi nové matrace však mnoho uživatelů netuší, co vše je třeba při jejím výběru zohlednit a matraci vybírají zejména podle pořizovací ceny.

Kvalitní spánek ovlivňuje hned několik faktorů. Patří k nim zatemnění, hluk, čistota vzduchu a samozřejmě matrace. Výroba matrací prošla velkým vývojem a vybrat si tu správnou může být složité. Dnešní matrace jsou v drtivé většině plněny pěnou.

Pěna je však v různé kvalitě, je tedy třeba věnovat pozornost typu a kvalitě pěny. Na správný spánek má vliv také tuhost matrace. Tu je třeba vybírat s ohledem na tělesnou hmotnost i způsob spánku. Správná matrace by měla být vyrobena z příjemného a komfortního materiálu a důležitá je také prodyšnost.

Porovnat ceny matrací

Typy

K dostání je několik typů matrací. Koupit můžete pružinové, sendvičové, latexové a pěnové. Kromě těchto základních typů můžete vybírat také mezi matracemi s kokosovým vláknem, matrace s koňskými žíněmi nebo zdravotními matracemi. Ty poznáte podle certifikátu nebo pečeti.

Matrace jsou dodávány v různých rozměrech, nejprodávanějším typem je rozměr 90 x 200 cm. Další rozměry jsou 80 x 200 cm, 85 x 195 cm, 80 x 195 cm, 90 x 190 cm, 100 x 200 cm, 120 x 200 cm, 140 x 200 cm, 160 x 200 cm, 180 x 200 cm a 200 x 200 cm.

Při výběru velikosti matrace myslete na to, že by měla být alespoň o 20 – 30 cm delší než je vaše výška. V případě, že si z dostupných velikostí nevyberete, můžete si nechat vyrobit matraci na míru. To umožňuje mnoho kvalitních výrobců.

Matrace s kokosovým vláknem

Tyto matrace velmi dobře odvádí vlhkost a poskytují výbornou oporu páteři. Dále vynikají velkou tuhostí a tvarovou stálostí a mají pozitivní vliv na odklon geopatogenních zón. Kokosové matrace jsou k dostání v různých velikostech. Často jsou jimi vybaveny dětské postýlky, koupit ji můžete na jednolůžko i manželskou postel.

Matrace s koňskými žíněmi

Řadí se mezi nejluxusnější matrace. Jejich hlavní výhodou je výborný odvod vlhkosti, jsou tedy vhodné zejména pro ty, co se nadměrně potí. Mají vysokou prodyšnost a jsou odolné vůči roztočům a plísním. Tuto skutečnost ocení zejména alergici. Tyto matrace jsou k dostání ve všech typech. Můžete je tedy zakoupit v podobě pružinových, sendvičových, latexových i pěnových.

Pružinové

Pružinová matrace jsou známé jako nepříliš pohodlné typy. Ani dnešní pružinové matrace nejsou příliš vhodné na pravidelné používání. V těchto typů nemůžete vybírat tuhost. K nevýhodám dále patří neschopnost přizpůsobit se tvaru těla, k výhodám pak nižší cena a vyšší nosnost.

Pružinovou matraci je ideální kombinovat s pevným roštem, jsou vyráběny v kombinaci s pěnou, dobře cirkulují vzduch a jsou tak vhodné i na místa, která se vyznačují větší vlhkostí.

K dostání jsou ve dvou typech:

Bonelové pružiny

Bonelové pružiny, jsou vzájemně propojeny ocelovými dráty. Pokud tedy stlačíte jednu pružinu, dojde také k částečnému stlačení okolních pružin. Tyto matrace se tak hůře přizpůsobují tělu, mají však větší nosnost a využijí je především osoby s větší tělesnou hmotností.

Taštičkové pružiny

Tyto pružiny nejsou nijak propojené. Každá pružina je uložena v samostatné taštičce. Výhodou je tedy lepší přizpůsobení se tělu. Přizpůsobivost je dána počtem pružin. Kvalitní matrace by měla mít alespoň 150 pružin na m2. I tyto matrace mají dobrou prodyšnost a větší nosnost.

Latexové

Latexové matrace se řadí mezi nejpružnější matrace, lze je použít v kombinaci s pevným podkladem i roštem. Často jsou rozděleny na několik anatomických zón. Ty pomáhají ke správnému rozložení tělesné váhy. Latexové matrace jsou vyráběny v kombinaci přírodního a syntetického latexu. Vynikají dlouhou životností a jednoduchou údržbou.

Latex je velmi prodyšný materiál, který díky své struktuře reguluje tělesnou vlhkost. Latexová matrace poskytuje tělu vynikající podporu, díky své pružnosti jsou vhodné i na polohovatelná lůžka. Latex působí odpudivě na roztoče a jiné organismy, díky tomu je tento materiál vhodný pro alergiky nebo osoby trpícími různými respiračními potížemi.

Pěnové

Tyto matrace patří k nejoblíbenějším, jsou vyráběny z teplé a studené pěny. Mezi teplé pěny patří molitan a pojená pěna. Větší kvalitu však nabízí studená pěna. K dostání jsou i takzvané sendvičové matrace, které jsou složené z několika vrstev různých pěn.

Výhodou tohoto složení je především to, že sendvičové matrace poskytují více stupňů tvrdosti. Díky tomu se nestane, že vyberete matraci s nevhodnou tuhostí.

Tepelně modifikovaná PUR pěna

PUR pěna patří k nejméně kvalitním. Znát ji budete spíše pod názvem molitan. Nevýhodou molitanu je nižší prodyšnost, což je dáno uzavřenými póry. Tento materiál se vyznačuje také nižší životností a také komfort spaní nebude na molitanu ideální.

Pojená pěna

Vyrábí se recyklací ze zbytků nového i starého molitanu. Ten je nejprve rozdrcen a poté tlakově spojen. I tento materiál je méně kvalitní a vyznačuje se stejně jako v případě molitanu nižší cenou. Výhodou tohoto materiálu je vyšší tvrdost a větší hustota.

Nevýhodou je v tomto případě výrobní materiál. Na výrobu této matrace je použit jakýkoliv zbytkový nebo starý molitan, který mohl být dříve součástí sedačky nebo třeba sedadla v autě. Díky tomu vlastně nevíte, co vše vaše nová matrace obsahuje.

Studená pěna

Je materiál, který byl speciálně vyvinut na výrobu matrací. Za názvem studená pěna stojí opět proces výroby. V tomto případě se pěna vyrábí za nižších teplot, díky čemuž má lepší vlastnosti. Hlavní výhodou je prodyšnost, dlouhá životnost, větší komfort a lepší tvárnost.

Viskoelastická neboli líná pěna

Vzniká kombinací studené a paměťové pěny. Tato pěna umí obtvarovat tvar lidské postavy, doslova ho obteče. Důsledkem toho je mimořádně komfortní spaní. Tato pěna je vždy v kombinaci s nějakou nosnou pěnou, ať už ze studené nebo teplé pěny. Větší komfort a delší životnost vám přinese kombinace se studenou pěnou.

zpět k obsahu ↑

Objemová hmotnost

Kvalita pěny je závislá na objemové hmotnosti. Obecně se dá říct, že čím je hustota větší, tím je matrace kvalitnější a má delší životnost. Životnost je dána póry, které se nacházejí uvnitř matrace. V případě větší hustoty jsou stěny pórů silnější a lépe tak odolávají každodennímu deformování.

Tvrdost matrací se uvádí v rozsahu 1 až 7. K nejměkčím patří matrace vyrobené z latexu nebo studené pěny. Měkké matrace se dobře přizpůsobují tělu, jsou vhodné i pro starší nebo nemohoucí osoby, protože díky větší měkkosti zamezují otlakům. Měkké matrace mají tuhost v rozmezí 1 – 3.

Nejvíce oblíbené jsou středně tuhé matrace, co se materiálu týká, můžete je zakoupit v podobě latexu, pěny i pružin. Lze je koupit i v kombinaci s přírodními materiály, tedy s kokosem i koňskými žíněmi. Tyto materiály mají vliv na tuhost, jsou velmi prodyšné a vhodné i pro alergiky. Střední matrace mají tuhost v rozmezí 2 – 4.

Matrace s největší tuhostí využijí zejména osoby s větší tělesnou hmotností. Tyto matrace spadají do skupiny 3 – 5. Tvrdší matrace jsou obecně vhodnější i pro děti do 15 let. Taková matrace poskytne patřičnou oporu jejich vyvíjející se páteři. Do manželských postelí jsou nejvhodnější matrace s dvojí tuhostí.

S tvrdostí úzce souvisí také nosnost. Matrace mají nosnost 90 – 150 a více kg. Osoby s hmotností do 90 kg, mají, co se týká výběru tuhosti větší možnosti a mohou matraci vybírat podle vlastního pocitu nebo zohlednit nejčastější polohu, kterou ve spánku zaujímají. Pakliže patříte k těm, jejichž váha je vyšší než 90 kg, vybírejte matrace s tuhostí v rozsahu 3 – 5.

To jak tvrdou matraci využijete, závisí i na tom, v jaké poloze nejčastěji spíte. Pro spaní na zádech jsou nejvhodnější tvrdší matrace, které poskytují zádům a páteři stabilní podporu. Tvrdší matrace jsou vhodné také pro osoby, trpící bolestmi v oblasti bederní páteře.

V případě, že preferujete při spaní polohu na břiše, na boku, nebo během spánku polohu často měníte, bude pro vás nejvhodnější středně tvrdá matrace. Ta poskytuje dobrou oporu i pohodlí.

Zónové matrace

Zónové matrace jsou typy, které mají po celé své délce několik 3 – 7 různě tvrdých úseků. Tyto zóny mají různou tvrdost, díky které poskytují při spaní tělu jinou oporu. Tímto způsobem se zabrání v místech větší zátěže proleženinám. Tvrdší část je zpravidla v oblasti kyčlí, zad, šíje a chodidlech, měkčí část pak v oblasti ramen a lýtek.

Jsou určeny především osobám se zdravotními problémy a nedoporučují se naopak dětem nebo osobám, které měří méně než 150 cm. Osoby malého vzrůstu na tyto zóny nedosáhnou a matrace tak bude naopak podpírat nesprávné části těla.

zpět k obsahu ↑

Výška matrace

To jak vysokou matraci budete potřebovat, závisí na hmotnosti uživatele ale i na rámu postele. Běžná výška matrací je 15 cm. Osoby s větší tělesnou hmotností budou potřebovat vyšší matrace, které jim poskytnou patřičné pohodlí. Naopak děti a osoby s nízkou hmotností mohou používat matrace o výšce 10 cm.

Správnou výšku poznáte i podle toho, jak vysokou máte postel. Výška postele i s matrací by měla být cca 50 cm, starší osoby by měly mít výšku postele asi 60 cm. Tato výška jim umožní pohodlnější vstávání i uléhání. K dostání jsou také matrace, jejichž výška je i 30 cm.

zpět k obsahu ↑

Značka

Matrace nabízí mnoho výrobců. Oblíbené jsou matrace Interiér-Stejskal, Matrace za hubičku, Ecomatrace a Dormeo. Kvalitní matrace a zákaznický servis vám poskytnou značky jako ProSpánek, Matrace Best, MPO Matrace, světovým lídrem je pak značka Magniflex. Dražší matrace jsou často doplněny o certifikace a pečetě.

zpět k obsahu ↑

Cena

Při výběru matrace hraje stále nejdůležitější roli cena. Mnoho spotřebitelů cenu upřednostňují před vlastním zdravím a pohodlím. Nejlevnější matrace je možné pořídit za méně než 2 000 Kč. Pokud je pro vás důležitější pohodlí a při výběru upřednostňujete důležité faktory, budete se při výběru pohybovat v cenové kategorie 5 000 a více Kč.

Záleží především na materiálu, ze kterého je matrace vyrobená. Cena vysoce kvalitních matrací začíná na cca 9 000 Kč a může dosahovat až několik desítek tisíc korun.

Porovnat ceny matrací

zpět k obsahu ↑

Údržba

Matraci se doporučuje měnit každých 8 let. Toto pravidlo však dodržuje jen malá část uživatelů. Pokud chcete, aby vám matrace sloužila co možná nejdéle, nezapomínejte na pravidelnou péči a údržbu. Důležité je pořízení chrániče, který prodlužuje životnost matrace.

Chránič vstřebává vlhkost i pot a chrání ji také před dalším znečištěním. Chránič je možné prát v pračce. Kvalitní matrace by měla umožnit prát také její samotný potah.

Důležité je i správné odvětrávání matrace, které by měl zajistit rošt postele. Doporučuje se také každodenní větrání, díky kterému zbavíte matraci vlhkosti. Čas od času je vhodné matraci vyluxovat.

zpět k obsahu ↑

Otázky a odpovědi

Jak často by se měla matrace měnit?

Obecně se doporučuje měnit matraci každých 8 let, zejména z hygienických důvodů a také vlivem opotřebení.

Jak vybírat matraci na manželskou postel?

Na manželské posteli spí dva zcela odlišní lidé. Každý může mít zcela různé představy o komfortu a může tedy mít na matraci zcela jiné požadavky. Ve většině případů se tak matrace vybírá cestou kompromisu. Muži a ženy mají většinou zcela odlišné představy o komfortu spánku.

Ženy upřednostňují měkčí, anatomickou matraci, což je dáno stavbou jejího těla. Ženy mají širší boky a méně svalové hmoty. Mužům zase vyhovuje spíše tvrdší matrace. Řešení přináší matrace s tzv. duálním komfortem. Tato matrace má uvnitř dvě jádra. Každé jádro má měkčí a tužší stranu a záleží na vás, kterou stranu upřednostníte.

Jaký je vhodný matracový chránič?

Matrace jsou vybaveny snímatelným potahem, které je možné prát v pračce. Před znečištěním však nelze ochránit jádro matrace. Pro tyto účely je vhodné pořídit matracový chránič.

Chránič tvoří funkční vrstvu, která nepropustí dovnitř matrace vlhkost, pot nebo šupinku z kůže, která slouží jako potrava pro roztoče. Matracový chránič je k dostání v několika typech. Nejmenší prodyšnost vám zaručí chránič vyrobený z PVC, zlatou střední cestou je polyuretanový chránič, nejlepší prodyšnost vám zaručí například chránič značky Velfont.

zpět k obsahu ↑

Závěr

Aby mohlo vaše tělo správně regenerovat, je třeba, při výběru matrace zajít do nějakého specializovaného obchodu. Zde by vám měl být k dispozici poradce, který s vámi nejdříve probere váš zdravotní stav a po zjištění všech důležitých informací vám umožní vyzkoušet některý z typů matrace.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

2 komentářů
 1. Reagovat
  Markéta 2.6.2021 v 20:21

  Ještě jsem neviděla, tak obsáhlý článek o matrací.

  • Reagovat
   Lenka 15.6.2021 v 15:33

   Souhlasím naprosto s vámi, článek mi pomohl s výběrem zdravotní matrace.

  Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


Komentáře / diskuse / hodnocení

GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz