Matrace

Nejoblíbenější typy matrací

Nejoblíbenější značky matrací

V případě, že si do domácnosti kupujete novou televizi nebo jiný spotřebič, máte alespoň nějaké představy o tom, co vše od tohoto výrobku požadujete. Při koupi nové matrace však mnoho uživatelů netuší, co vše je třeba při jejím výběru zohlednit a matraci vybírají zejména podle pořizovací ceny.

Kvalitní spánek ovlivňuje hned několik faktorů. Patří k nim zatemnění, hluk, čistota vzduchu a samozřejmě matrace. Výroba matrací prošla velkým vývojem a vybrat si tu správnou může být složité. Dnešní matrace jsou v drtivé většině plněny pěnou.

Pěna je však v různé kvalitě, je tedy třeba věnovat pozornost typu a kvalitě pěny. Na správný spánek má vliv také tuhost matrace. Tu je třeba vybírat s ohledem na tělesnou hmotnost i způsob spánku. Správná matrace by měla být vyrobena z příjemného a komfortního materiálu a důležitá je také prodyšnost.

Porovnat ceny matrací

Nejlepší matrace

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. MPO Fantasy 1+1 96 % 6 890 Kč Zobrazit Zarizuj.cz
2. MPO Memory Comfort 1+1 95 % 8 890 Kč Zobrazit Levne-ceske-matrace.cz
3. Dřevočal Lima 94 % 4 189 Kč Zobrazit Matrace-mapemi.cz
4. MPO Xena 1+1 94 % 5 490 Kč Zobrazit Vyspimese.cz
5. Tropico Romantika Kašmír 88 % 6 590 Kč Zobrazit Prospanek.cz

Typy

K dostání je několik typů matrací. Koupit můžete pružinové, sendvičové, latexové a pěnové. Kromě těchto základních typů můžete vybírat také mezi matracemi s kokosovým vláknem, matrace s koňskými žíněmi nebo zdravotními matracemi. Ty poznáte podle certifikátu nebo pečeti.

Matrace jsou dodávány v různých rozměrech, nejprodávanějším typem je rozměr 90 x 200 cm. Další rozměry jsou 80 x 200 cm, 85 x 195 cm, 80 x 195 cm, 90 x 190 cm, 100 x 200 cm, 120 x 200 cm, 140 x 200 cm, 160 x 200 cm, 180 x 200 cm a 200 x 200 cm.

Při výběru velikosti matrace myslete na to, že by měla být alespoň o 20 – 30 cm delší než je vaše výška. V případě, že si z dostupných velikostí nevyberete, můžete si nechat vyrobit matraci na míru. To umožňuje mnoho kvalitních výrobců.

Matrace s kokosovým vláknem

Tyto matrace velmi dobře odvádí vlhkost a poskytují výbornou oporu páteři. Dále vynikají velkou tuhostí a tvarovou stálostí a mají pozitivní vliv na odklon geopatogenních zón. Kokosové matrace jsou k dostání v různých velikostech. Často jsou jimi vybaveny dětské postýlky, koupit ji můžete na jednolůžko i manželskou postel.

Matrace s koňskými žíněmi

Řadí se mezi nejluxusnější matrace. Jejich hlavní výhodou je výborný odvod vlhkosti, jsou tedy vhodné zejména pro ty, co se nadměrně potí. Mají vysokou prodyšnost a jsou odolné vůči roztočům a plísním. Tuto skutečnost ocení zejména alergici. Tyto matrace jsou k dostání ve všech typech. Můžete je tedy zakoupit v podobě pružinových, sendvičových, latexových i pěnových.

Pružinové

Pružinová matrace jsou známé jako nepříliš pohodlné typy. Ani dnešní pružinové matrace nejsou příliš vhodné na pravidelné používání. V těchto typů nemůžete vybírat tuhost. K nevýhodám dále patří neschopnost přizpůsobit se tvaru těla, k výhodám pak nižší cena a vyšší nosnost.

Pružinovou matraci je ideální kombinovat s pevným roštem, jsou vyráběny v kombinaci s pěnou, dobře cirkulují vzduch a jsou tak vhodné i na místa, která se vyznačují větší vlhkostí.

K dostání jsou ve dvou typech:

Bonelové pružiny

Bonelové pružiny, jsou vzájemně propojeny ocelovými dráty. Pokud tedy stlačíte jednu pružinu, dojde také k částečnému stlačení okolních pružin. Tyto matrace se tak hůře přizpůsobují tělu, mají však větší nosnost a využijí je především osoby s větší tělesnou hmotností.

Taštičkové pružiny

Tyto pružiny nejsou nijak propojené. Každá pružina je uložena v samostatné taštičce. Výhodou je tedy lepší přizpůsobení se tělu. Přizpůsobivost je dána počtem pružin. Kvalitní matrace by měla mít alespoň 150 pružin na m2. I tyto matrace mají dobrou prodyšnost a větší nosnost.

Latexové

Latexové matrace se řadí mezi nejpružnější matrace, lze je použít v kombinaci s pevným podkladem i roštem. Často jsou rozděleny na několik anatomických zón. Ty pomáhají ke správnému rozložení tělesné váhy. Latexové matrace jsou vyráběny v kombinaci přírodního a syntetického latexu. Vynikají dlouhou životností a jednoduchou údržbou.

Latex je velmi prodyšný materiál, který díky své struktuře reguluje tělesnou vlhkost. Latexová matrace poskytuje tělu vynikající podporu, díky své pružnosti jsou vhodné i na polohovatelná lůžka. Latex působí odpudivě na roztoče a jiné organismy, díky tomu je tento materiál vhodný pro alergiky nebo osoby trpícími různými respiračními potížemi.

Pěnové

Tyto matrace patří k nejoblíbenějším, jsou vyráběny z teplé a studené pěny. Mezi teplé pěny patří molitan a pojená pěna. Větší kvalitu však nabízí studená pěna. K dostání jsou i takzvané sendvičové matrace, které jsou složené z několika vrstev různých pěn.

Výhodou tohoto složení je především to, že sendvičové matrace poskytují více stupňů tvrdosti. Díky tomu se nestane, že vyberete matraci s nevhodnou tuhostí.

Tepelně modifikovaná PUR pěna

PUR pěna patří k nejméně kvalitním. Znát ji budete spíše pod názvem molitan. Nevýhodou molitanu je nižší prodyšnost, což je dáno uzavřenými póry. Tento materiál se vyznačuje také nižší životností a také komfort spaní nebude na molitanu ideální.

Pojená pěna

Vyrábí se recyklací ze zbytků nového i starého molitanu. Ten je nejprve rozdrcen a poté tlakově spojen. I tento materiál je méně kvalitní a vyznačuje se stejně jako v případě molitanu nižší cenou. Výhodou tohoto materiálu je vyšší tvrdost a větší hustota.

Nevýhodou je v tomto případě výrobní materiál. Na výrobu této matrace je použit jakýkoliv zbytkový nebo starý molitan, který mohl být dříve součástí sedačky nebo třeba sedadla v autě. Díky tomu vlastně nevíte, co vše vaše nová matrace obsahuje.

Studená pěna

Je materiál, který byl speciálně vyvinut na výrobu matrací. Za názvem studená pěna stojí opět proces výroby. V tomto případě se pěna vyrábí za nižších teplot, díky čemuž má lepší vlastnosti. Hlavní výhodou je prodyšnost, dlouhá životnost, větší komfort a lepší tvárnost.

Viskoelastická neboli líná pěna

Vzniká kombinací studené a paměťové pěny. Tato pěna umí obtvarovat tvar lidské postavy, doslova ho obteče. Důsledkem toho je mimořádně komfortní spaní. Tato pěna je vždy v kombinaci s nějakou nosnou pěnou, ať už ze studené nebo teplé pěny. Větší komfort a delší životnost vám přinese kombinace se studenou pěnou.

Objemová hmotnost

Kvalita pěny je závislá na objemové hmotnosti. Obecně se dá říct, že čím je hustota větší, tím je matrace kvalitnější a má delší životnost. Životnost je dána póry, které se nacházejí uvnitř matrace. V případě větší hustoty jsou stěny pórů silnější a lépe tak odolávají každodennímu deformování.

Tvrdost matrací se uvádí v rozsahu 1 až 7. K nejměkčím patří matrace vyrobené z latexu nebo studené pěny. Měkké matrace se dobře přizpůsobují tělu, jsou vhodné i pro starší nebo nemohoucí osoby, protože díky větší měkkosti zamezují otlakům. Měkké matrace mají tuhost v rozmezí 1 – 3.

Nejvíce oblíbené jsou středně tuhé matrace, co se materiálu týká, můžete je zakoupit v podobě latexu, pěny i pružin. Lze je koupit i v kombinaci s přírodními materiály, tedy s kokosem i koňskými žíněmi. Tyto materiály mají vliv na tuhost, jsou velmi prodyšné a vhodné i pro alergiky. Střední matrace mají tuhost v rozmezí 2 – 4.

Matrace s největší tuhostí využijí zejména osoby s větší tělesnou hmotností. Tyto matrace spadají do skupiny 3 – 5. Tvrdší matrace jsou obecně vhodnější i pro děti do 15 let. Taková matrace poskytne patřičnou oporu jejich vyvíjející se páteři. Do manželských postelí jsou nejvhodnější matrace s dvojí tuhostí.

S tvrdostí úzce souvisí také nosnost. Matrace mají nosnost 90 – 150 a více kg. Osoby s hmotností do 90 kg, mají, co se týká výběru tuhosti větší možnosti a mohou matraci vybírat podle vlastního pocitu nebo zohlednit nejčastější polohu, kterou ve spánku zaujímají. Pakliže patříte k těm, jejichž váha je vyšší než 90 kg, vybírejte matrace s tuhostí v rozsahu 3 – 5.

To jak tvrdou matraci využijete, závisí i na tom, v jaké poloze nejčastěji spíte. Pro spaní na zádech jsou nejvhodnější tvrdší matrace, které poskytují zádům a páteři stabilní podporu. Tvrdší matrace jsou vhodné také pro osoby, trpící bolestmi v oblasti bederní páteře.

V případě, že preferujete při spaní polohu na břiše, na boku, nebo během spánku polohu často měníte, bude pro vás nejvhodnější středně tvrdá matrace. Ta poskytuje dobrou oporu i pohodlí.

Zónové matrace

Zónové matrace jsou typy, které mají po celé své délce několik 3 – 7 různě tvrdých úseků. Tyto zóny mají různou tvrdost, díky které poskytují při spaní tělu jinou oporu. Tímto způsobem se zabrání v místech větší zátěže proleženinám. Tvrdší část je zpravidla v oblasti kyčlí, zad, šíje a chodidlech, měkčí část pak v oblasti ramen a lýtek.

Jsou určeny především osobám se zdravotními problémy a nedoporučují se naopak dětem nebo osobám, které měří méně než 150 cm. Osoby malého vzrůstu na tyto zóny nedosáhnou a matrace tak bude naopak podpírat nesprávné části těla.

Výška matrace

To jak vysokou matraci budete potřebovat, závisí na hmotnosti uživatele ale i na rámu postele. Běžná výška matrací je 15 cm. Osoby s větší tělesnou hmotností budou potřebovat vyšší matrace, které jim poskytnou patřičné pohodlí. Naopak děti a osoby s nízkou hmotností mohou používat matrace o výšce 10 cm.

Správnou výšku poznáte i podle toho, jak vysokou máte postel. Výška postele i s matrací by měla být cca 50 cm, starší osoby by měly mít výšku postele asi 60 cm. Tato výška jim umožní pohodlnější vstávání i uléhání. K dostání jsou také matrace, jejichž výška je i 30 cm.

Značka

Matrace nabízí mnoho výrobců. Oblíbené jsou matrace Interiér-Stejskal, Matrace za hubičku, Ecomatrace a Dormeo. Kvalitní matrace a zákaznický servis vám poskytnou značky jako ProSpánek, Matrace Best, MPO Matrace, světovým lídrem je pak značka Magniflex. Dražší matrace jsou často doplněny o certifikace a pečetě.

Cena

Při výběru matrace hraje stále nejdůležitější roli cena. Mnoho spotřebitelů cenu upřednostňují před vlastním zdravím a pohodlím. Nejlevnější matrace je možné pořídit za méně než 2 000 Kč. Pokud je pro vás důležitější pohodlí a při výběru upřednostňujete důležité faktory, budete se při výběru pohybovat v cenové kategorie 5 000 a více Kč.

Záleží především na materiálu, ze kterého je matrace vyrobená. Cena vysoce kvalitních matrací začíná na cca 9 000 Kč a může dosahovat až několik desítek tisíc korun.

Porovnat ceny matrací

Údržba

Matraci se doporučuje měnit každých 8 let. Toto pravidlo však dodržuje jen malá část uživatelů. Pokud chcete, aby vám matrace sloužila co možná nejdéle, nezapomínejte na pravidelnou péči a údržbu. Důležité je pořízení chrániče, který prodlužuje životnost matrace.

Chránič vstřebává vlhkost i pot a chrání ji také před dalším znečištěním. Chránič je možné prát v pračce. Kvalitní matrace by měla umožnit prát také její samotný potah.

Důležité je i správné odvětrávání matrace, které by měl zajistit rošt postele. Doporučuje se také každodenní větrání, díky kterému zbavíte matraci vlhkosti. Čas od času je vhodné matraci vyluxovat.

Otázky a odpovědi

Jak často by se měla matrace měnit?

Obecně se doporučuje měnit matraci každých 8 let, zejména z hygienických důvodů a také vlivem opotřebení.

Jak vybírat matraci na manželskou postel?

Na manželské posteli spí dva zcela odlišní lidé. Každý může mít zcela různé představy o komfortu a může tedy mít na matraci zcela jiné požadavky. Ve většině případů se tak matrace vybírá cestou kompromisu. Muži a ženy mají většinou zcela odlišné představy o komfortu spánku.

Ženy upřednostňují měkčí, anatomickou matraci, což je dáno stavbou jejího těla. Ženy mají širší boky a méně svalové hmoty. Mužům zase vyhovuje spíše tvrdší matrace. Řešení přináší matrace s tzv. duálním komfortem. Tato matrace má uvnitř dvě jádra. Každé jádro má měkčí a tužší stranu a záleží na vás, kterou stranu upřednostníte.

Jaký je vhodný matracový chránič?

Matrace jsou vybaveny snímatelným potahem, které je možné prát v pračce. Před znečištěním však nelze ochránit jádro matrace. Pro tyto účely je vhodné pořídit matracový chránič.

Chránič tvoří funkční vrstvu, která nepropustí dovnitř matrace vlhkost, pot nebo šupinku z kůže, která slouží jako potrava pro roztoče. Matracový chránič je k dostání v několika typech. Nejmenší prodyšnost vám zaručí chránič vyrobený z PVC, zlatou střední cestou je polyuretanový chránič, nejlepší prodyšnost vám zaručí například chránič značky Velfont.

Závěr

Aby mohlo vaše tělo správně regenerovat, je třeba, při výběru matrace zajít do nějakého specializovaného obchodu. Zde by vám měl být k dispozici poradce, který s vámi nejdříve probere váš zdravotní stav a po zjištění všech důležitých informací vám umožní vyzkoušet některý z typů matrace.

Matrace můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.biano.cz, www.mall.cz, www.prospanek.cz, www.bonami.cz, www.stavebka.com

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (130 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

7 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Ještě jsem neviděl matraci, která by vydržela 8 let , ale jinak super článek. :)

  2. Tedy nikdy bych nevěřila, že je takový problém vybrat nové matrace. Měla jsem radost, když jsem narazila na váš článek, který mi s tím hodně pomohl.

  3. Matrace kupuju pouze od firmy Dormeo, vždy mi vydrželi a neměla jsem s nimi žádné problémy. Za tu cenu jsou fakt kvalitní a krásně se vyspíte.

  4. Ještě jsem neviděla, tak obsáhlý článek o matrací.

Přidat komentář

Recenzer
Logo