Jídelní židličky

Jídelní židličku je možné používat u dítěte, které je již schopné samostatně sedět. Jestliže se vaše miminko ještě samo neposadí, není vhodné ho do klasické židličky posazovat. Principem jídelní židličky je umožnit dítěti zdravé sezení, které mu běžná židle neumožní.

Tělo miminka by mělo zaujímat zdravou polohu, končetiny by měly mít kontakt s pevným podkladem, který jim umožní správné prokrvení a samozřejmostí je i pohodlný opěrák zad.

Výběr jídelní židličky není nijak složitý, stačí pouze vědět, co všechno je v současné době k dostání a jaké máte o tomto výrobky představy. Koupit můžete židličku, která vám bude sloužit cca 1 rok, ale využít ji můžete podle výšky dítěte až do 3 let věku.

U všech výrobků určených malým dětem je třeba ohlídat zdravotní nezávadnost výrobních materiálů. A důležité jsou i bezpečnostní prvky, které zabrání možnému pádu miminka.

Porovnat cenu jídelních židliček

Nejlepší jídelní židličky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Kinderkraft YUMMY růžová 99 % 2 150 Kč Zobrazit Feedo.cz
2. Peg-Pérego Prima Pappa Follow Me Ice 98 % 4 390 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Hauck Alpha přírodní 97 % 2 499 Kč Zobrazit Pompo.cz
4. New Baby Victory přírodní 85 % 1 318 Kč Zobrazit 4home.cz
5. Kinderkraft 2v1 Tixi růžová 78 % 2 319 Kč Zobrazit Alza.cz

Typy

Jídelní židličky lze rozdělit podle několika kritérií. Vybírat můžete podle výrobního materiálu, ale také podle vzhledu nebo funkcí jídelní židle.

Klasika

Ačkoliv dnešní trh nabízí velké množství super moderních židliček všech možných barev a tvarů, jsou stále ve velké míře zastoupeny i klasické židličky, které znáte také z restaurací a dalších provozů.

Se stolečkem

Oblíbené jsou i židličky 2v1, které lze používat i několik let. Pro nejmenší děti budete používat židličku složenou, díky tomu bude dítě sedět ve vyvýšené poloze a vy je budete moci pohodlně krmit. Jakmile poporoste, je možné židličku demontovat a získat tak židličku i stoleček. Tuto kombinaci může dítě využívat do cca 3 let věku při jídle i hře.

Moderní židličky

Designově krásné židličky, které vám nabídnou veškerý komfort moderní doby. Samozřejmostí jsou bezpečnostní popruhy, pohodlné polstrování a polohovatelné sedátko. Kromě toho jsou tyto židličky často výškově nastavitelné a lze je i jednoduše složit.

Díky možnosti polohování, je možné tyto židličky používat dříve, než dítě začne samo sedět. V židličce zaujme stejnou pozici, jakou mu umožní i dětské lehátko.

Rostoucí

Rostoucí židličky umožňují nejdelší používání, čemuž odpovídá i jejich vyšší pořizovací cena. Součástí židličky jsou i různé bezpečnostní prvky, které můžete kdykoliv demontovat.

Rostoucí židli může díky polohovatelné opěrce používat už velmi malé miminko, ale díky možnosti výškového nastavení může sloužit až do cca 6 let věku. Výrobním materiálem je dřevo i plast.

Na cesty

Jednodušší verze, která se hodí na cesty nebo do malých bytů je židle, kterou můžete připevnit ke stolu. Taková židle vám nebude zabírat prakticky žádné místo.

Sedák na židli

Je určen spíše starším dětem, které odrostou jednoduché židličce. Sedák se na pevno umístí na židli pomocí bezpečnostních prvků. Výhodou sedáku je malý rozměr, nízká pořizovací cena. Nevýhodou je, že sedák nelze výškově nastavit a jeho výška tak nemusí vyhovovat všem dětem.

Materiál

Dětské jídelní židličky jsou vyrobeny ze dřeva a plastu. V případě plastových židlí je výrobním materiálem konstrukce hliník. Podle typu židle se samozřejmě setkáte s jinými materiály.

Dřevo

Tento přírodní materiál je velmi oblíbený díky svému vzhledu a stabilitě. Dřevěné židličky jsou k dostání v klasické, rostoucí a 2v1 verzi. Nevýhodu dřevěných židliček je menší počet funkcí, nesetkáte se s možností polohování opěrky zad a obejít se budete muset i bez bezpečnostních pásů.

Bezpečnostní funkci zde plní popruh umístěný mezi nohama a často i pevný pult. Dřevěné židličky mají také o něco vyšší hmotnost.

Plast

Plastové jídelní židličky koupíte snad ve všech podobách, nejoblíbenější jsou moderní židličky, které jsou k dostání v různých barvách a tvarech. Multifunkční židličky mají řadu funkcí, oblíbená je možnost polohování, výškově můžete nastavit výšku židle i pultíku.

Výhodou plastových židliček je i snadná údržba, plast je možné jednoduše umýt a odejmout je možné i pultík, který je možné mnohdy vložit do myčky. Tyto židličky mají také menší hmotnost a k dispozici máte i některé doplňky jako je závěsný košík, do kterého můžete umístit oblíbenou hračku nebo třeba bryndáček.

Bezpečnost

Bezpečnost a nezávadnost výrobního materiálu i ostatních prvků udává příslušná norma ČSN EN 14988-1 +A1:2013. Toto označení byste měli najít na každém kvalitním výrobku.

Kromě bezpečnostní normy najdete i aktivní nebo pasivní bezpečnostní systém, který zabrání možnému propadnutí a častým vybavením je i pultík.
Aktivní systém je tvořen popruhy nebo bezpečnostní pásy. Ty jsou stejné jako třeba pásy u autosedačky nebo kojeneckého lehátka. Bezpečnostní pásy by měly umožňovat libovolné nastavení a jejich součástí musí být i pojistka zabraňující rozepnutí pásů dítětem.

Pasivní systém představuje především zábrana mezi nohama, boční zábrana a pultík.

U jídelní židličky si ohlídejte konstrukci, která musí být dostatečně stabilní. Pokud jsou součástí židličky i kolečka pro snadnější přemísťování, mělo by je být možné zabezpečit proti možnému pohybu. Jídelní židlička musí mít zaoblené rohy a nesmí obsahovat ani žádné malé části, které by mohlo dítě strčit do pusy.

Další parametry

Dnešní jídelní židličky vás mají upoutat na první pohled svým vzhledem. Při výběru si však všímejte i dalších parametrů.

Zádová opěrka

Zádová opěrka je součástí všech židliček. Na pevno umístěná opěrka umožňuje židličku využívat dětmi, které se již dokáží samostatně posadit. Pokud budete chtít židličku používat dříve, volte výrobek s polohovatelnou opěrkou.

Při výběru se zaměřte i na výšku zádové opěrky. V případě některých židliček dosahuje opěrka do poloviny zad, což není úplně ideální. Vhodná opěrka mi měla poskytnout oporu celým zádům.

Pult

Pult není samozřejmostí všech modelů. U židliček, jejichž součástí pultík je věnujte pozornost jeho umístění, stabilitě a velikosti. Některé židličky mají pultík na pevno, ale měli by umožnit měnit jeho vzdálenost od opěrky.

Menším dětem dáte pultík do menší vzdálenosti a zajistíte mu tak oporu, větší děti budou vyžadovat jeho posunutí a tím i možnost používat židličku delší dobu. Jiné židličky umožňují pultík odejmout a židličku tak můžete přisunout k jídelnímu stolu.

Opěrka nohou

Vhodné je koupit židličku s nožní opěrkou, ta umožní dítěti opřít nohy a tím mu poskytne pohodlí.

Polstrování

Nejlevnější židličky vyrobené ze dřeva nebo plastu nemají žádné polstrování. Kvalitní židlička by měla mít polstrovanou sedací i zádovou část.

Značka

Jídelní židličku koupíte od značky Cam, Bright Stars, Zopa, Babymoov, Peg-Pérego, Mima, Caretero, Iglesina. Dřevěné židličky koupíte od značky Bernkop, Hajdalánek, Geuther, Herlag nebo Wood partner. Rostoucí židle je k dostání od značky Hauck.

Cena

Jídelní židličky koupíte za necelých 1 000 Kč. V této kategorii najdete především cestovní verzi židličky a koupíte i podsedáky pro starší děti. Koupit můžete i základní židličky, které jsou vhodné spíše pro občasné použití.

Větší možnosti vám nabídne cenové rozpětí 1 000 – 2 000 Kč. Za tuto cenu koupíte klasické dřevěné i plastové výrobky, ale také židličky 2v1.

Za cenu do 3 000 Kč jsou k dostání moderní židličky, které umožňují polohování zádové opěrky a výhodou je i jejich pohodlné polstrování. Nejdražší jsou pak super moderní a rostoucí židle, jejichž cena může šplhat až k 5 000 Kč.

Porovnat cenu jídelních židliček

Údržba

Všechny jídelní židličky jsou nenáročné na údržbu. Postačí ji jednoduše otřít. Z tohoto hlediska je vhodnější koupit snadno omyvatelnou židličku.

Moderní židličky sice umožňují sundání potahu, který pak můžete vyprat, toto řešení ale není ideální, protože pravděpodobně nebudete mít náhradní potah, který budete moci dle potřeby používat.

Otázky a odpovědi

Proč koupit jídelní židličku?

Jídelní židlička poslouží dětem i rodičům. Děti díky ní budou při krmení ve správné poloze a díky bezpečnostním prvkům se nemusíte bát žádných nehod. Kromě toho bude mít dítě při jídle kontakt se zbytkem rodiny, což je důležité pro jeho správný psychický vývoj.

Kdy a jak židličku používat?

Jídelní židličku můžete dle výrobců používat od 6 měsíců věku. Tento údaj je zavádějící, protože každé dítě je jinak šikovné a do židličky byste je měli umístit až ve chvíli, kdy budou samostatně sedět, což může být od 5 – 9 měsíců.

Dřívější používání vám umožní pouze modely s polohovatelnou opěrkou zad. V židličkách by děti neměly trávit příliš dlouhou dobu, ideální doba na jedno krmení je cca 15 minut. Toto se týká nejmenších dětí. Starší děti ve věku cca 1,5 a více let už mohou v židličce pobýt delší dobu.

Závěr

Výběr židličky volte podle prostorových možností vaší domácnosti. Moderní židličky umožňují polohování nebo skládaní. Koupit můžete židličku s odnímatelným pultíkem, jehož součástí může být i otvor na pití.

Jídelní židlička musí být především pevná a stabilní, výrobní materiál musí splňovat bezpečností normu. Kvalitní židlička by měla mít zádovou opěrku vysokou alespoň 25 cm a chybět by neměla ani opěrka na nohy.

Jídelní židličky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.biano.cz, www.imrnous.cz, www.feedo.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Tak já sem koupila Hauck beta a je super. Prcek v ní spokojeně sedí a nemusím se bát, že by vypadl. Židlička je velmi stabilní a kvalitní.

  2. Koupila jsem si normální jídelní židličku pro moje miminko od Ikeii, bílou. Sice asi není úplně, tak kvalitní jako dřevěné apod.., ale myslím si, že Ikea nedělá, tak špatné a nekvalitní věci. Co myslíte vy?

Přidat komentář

Recenzer
Logo