Klávesy

Klávesy jsou ideálním nástrojem pro děti, dospělé začínající hráče i všechny, kdo mají chuť tvořit vlastní písně. Keyboard má oproti běžnému klavíru polovyváženou nebo lehkou klaviaturu a k dispozici máte několik desítek až stovek různých zvuků (zvukových barev).

Jejich počet velmi záleží na pořizovací ceně, čím více jste ochotni do nástroje investovat, tím více vám toho může nabídnout. Kromě běžného hraní klávesy využijete i pro tvorbu vlastních písní či zvuků. Klávesy jsou díky svým možnostem lepší volbou pro koncertování, nebo různá vystoupení.

Při výběru nástroje je třeba zvážit několik otázek. Především jde o to, kdo a jakým způsobem bude klávesy používat. Dětem nebo těm, kdo budou na klávesy hrát pouze občas doma, postačí levnější nástroj s menšími možnostmi.

Profesionálové, kteří již hrají v nějaké skupině, by měli investovat do dražších kláves, které mají více ovládacích prvků, umožňují ukládat data. Do dražších nástrojů můžete přidávat další zvuky atd.

Porovnat ceny kláves

Nejlepší klávesy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Yamaha PSR E463 98 % 7 457 Kč Zobrazit Augustinus.cz
2. Casio CT S300 95 % 4 790 Kč Zobrazit Kytary.cz
3. Yamaha NP 32 90 % 7 790 Kč Zobrazit Muziker.cz

Typy

Klávesové nástroje jsou na trhu zastoupeny několika typy. Před výběrem si tak ujasněte, který z nástrojů je pro vás tím pravým.

Klávesy

Klávesy jsou nástroj, který disponuje řadou dalších technických vymožeností i funkcí. Na trhu je zastoupen mnoha nástroji, z nichž mohou vybírat začátečníci, pokročilí hráči i profesionálové.

Digitální piano

Digitální piano vzhledově se podobá klasickému pianu, i v tomto případě můžete hrát pomocí kladívkové mechaniky a k dispozici jsou i pedály. Na rozdíl od běžného klavíru však není nutné opětovné ladění, protože se nástroj nerozlaďuje. Umožňuje připojení sluchátek, hrou tak nebudete rušit sousedy. Připojit ho můžete i k počítači nebo jinému zařízení.

Stage piano

I v tomto případě nástroj disponuje kladívkovou mechanikou, která je typická pro běžné klavíry. Díky malým rozměrům a řadou různých efektů jsou vhodná pro hru na pódiích. Menší rozměry mají z důvodu, že neobsahují repro.

Syntezátor

Je nástroj, pomocí kterého můžete vytvářet vlastní zvuky. Syntezátory umožňují zvuky dále různým způsobem upravovat a dokáží napodobovat i zvuky jiných nástrojů. Pomocí dražších nástrojů můžete tvořit celé skladby i s využitím doprovodu. Tyto nástroje jsou určené profesionálům i těm, kdo vlastní svoje domácí studio.

Aranžéry/Keyboardy

Keyboardy představují ideální vstup do světa klávesových nástrojů. Jsou vhodné i pro pokročilejší hudebníky díky množství různých zvuků, hlasů, efektů nebo hudebních podkresů.

Pracovní stanice

Pracovní stanice neboli workstation označujeme klávesové nástroje, na kterých lze kromě pestré škály zvuků hrát i automatické doprovody a tvořit celé arange.

Rozsah

Klaviatura je při výběru jakéhokoliv klávesového nástroje tím nejdůležitějším parametrem. Nejinak je to také v případě keyboardů, kde máte k dispozici hned dva různé typy.

  • Bez dynamiky úhozu – jsou určeny spíše dětem či naprostým začátečníkům, kteří do nástroje nechtějí investovat příliš mnoho. I tyto levnější klávesy však disponují mnohými dalšími zvuky, mezi které patří nejčastěji dechové nástroje, orchestrální zvuky, smyčcové nástroje, ale i mnoho moderních zvuků.
  • S dynamikou úhozu – tyto nástroje reagují na sílu úhozu, podle ní pak přizpůsobí zvuk i styl hry. Jedná se o něco dražší variantu, avšak i zde najdete cenově dostupné nástroje, vhodné pro běžné používání. Pokud to myslíte s hraním vážně, určitě zvolte tuto variantu.

Rozsah kláves je nejčastěji 5, 6 nebo 7 oktáv, kdy máte k dispozici 61, 73-76, 88 kláves. V případě klasického piana je počet kláves 88, tento počet nabízí taktéž klávesy určené především profesionálům. Keyboardy však menší počet kláves kompenzují právě dalšími zvuky a funkcemi.

Rozdílná je i povrchová úprava kláves. Na výběr máte matné klávesy, které jsou zastoupeny v menším počtu. Jsou vhodné pro hráče, kterým se při hře potí ruce. Lesklé klávesy jsou častější a jejich výhodou je kluzký povrch.

Výstupy

Digitální klávesy jsou doplněny o množství vstupů i výstupů. Díky nim můžete připojit další zařízení, jako jsou sluchátka, reproduktory, počítač, telefon a jiné. Mezi nejběžnější vstupy patří USB konektor, Aux in výstup. Méně častý je vstup pro paměťovou kartu či bezdrátový přenos pomocí Bluetooth.

Funkce

Klávesy jsou doplněny o různé zvuku, využít můžete celou řadu dalších nástrojů od klasických po moderní. K dispozici máte hudební podkres a mnoho rytmů. Jednotlivých funkcí máte k dispozici celou řadu, jejich počet se zvyšuje s cenou nástroje. Zde je třeba volit podle vlastního uvážení a četnosti využívání kláves.

  • Rejstřík – určuje, jaké zvuky vám mohou klávesy umožnit zahrát. Běžné jsou různé hudební nástroje, které jsou zastoupeny ve velkém počtu. Kromě nich však můžete pracovat i se zvuky méně obvyklými. V tomto případě se většinou jedná například o zvuk dopravních prostředků či zvířat.
  • Polyfonie – funkce tzv. vícehlasu určuje, kolik různých tónů lze zahrát současně.
  • Arpeggio – další ze způsobů, jak přehrát akordy. V tomto případě hrají jednotlivé tóny postupně, nikoli současně.
  • Výukové programy – jedná se o různé přednastavené programy či doprovody. K dispozici máte zvuk jednoho nástroje i celé kapely. Výukové programy však mohou zobrazovat celou notovou struktury různých skladeb a při hře vás tak vést.
  • Displej – žádným klávesám nesmí chybět přehledný displej. Ten vás bude přehledně provázet po celou dobu. V souvislosti s displejem si zkontrolujte velikost a čitelnost čísla. Lepší přehlednost vám poskytnou podsvícené displeje.

Značka

Mezi přední výrobce klávesových i jiných nástrojů patří Yamaha. K dalším velkým výrobcům patří Casio, Roland, Clavia Nord, Viscount, Kawai, Kurzweil nebo Korg.

Cena

Nejlevnější klávesy, které většinou nemají dynamiku úhozu, vyjdou na necelé 2 000 Kč. Díky nízké pořizovací ceně patří klávesy k jedněm z nejdostupnějších hudebních nástrojů.

Ani nákup keyboardu s dynamikou však není příliš cenově náročný. Rozdíl v ceně je v řádech stokorun. Ty nejlevnější klávesy s dynamikou koupíte již za necelé 3 000 Kč. Začátečníci si obecně vystačí s klávesami do 5 000 Kč.

Pokročilejším hráčům mohou více vyhovovat nástroje s cenou od 5 – 10 000 Kč. Rozdíl je dán především počtem různých funkcí a možností. K dispozici však máte i větší počet kláves. Profesionálové mohou vybírat mezi dražšími nástroji, které jim poskytnou celou řadu různých programů i funkcí a nabídnou až 88 kláves.

Porovnat ceny kláves

Otázky a odpovědi

Jaký je rozdíl mezi klávesami a digitálním pianem?

Digitální piano svým vzhledem připomíná klasické piano. Má větší rozměry, těžko je budete přemisťovat. Je určeno především milovníkům klasické hudby a všem, kdo upřednostňují jednoduchý zvuk klavíru. Digitální piana mají stejně jako klasické klavíry kladívkovou mechaniku.

Klávesy jsou menší nástroj, jejich přemísťování je jednodušší. Kromě toho klávesy umožňují zvuk různě upravovat, můžete ho využít při skládání vlastních písní. K dispozici máte i mnoho nahraných doprovodů.

Co je dynamika úhozu?

Jedná se o parametr, který reaguje na sílu vloženou do stisku klávesy. Podle ní ovlivňuje hlasitost zvuku. Klávesy, které dynamikou úhozu nedisponují, se snadněji ovládají, protože se nemusíte na stisk nijak soustředit. Jsou vhodnější pro děti i začátečníky a potěší i jejich nižší cena. Klávesy s dynamikou se více přibližují běžnému klavíru.

Kdy použít sustain pedál?

Sustain nebo také damer pedál slouží ke stejnému účelu jako pedál u běžných pian. I zde je jeho úkolem prodloužit dozvuk tónů, ty znějí ještě nějakou dobu potom, co nemačkáte na klávesu. Při výběru vhodného pedálu se zaměřte na takové, které umožňují přepínat polaritu.

Na trhu jsou opět zastoupeny pedály v různých cenových kategoriích. Levné plastové pedály jsou velmi lehké a může se vám občas stát, že je odsunete i nepatrným pohybem nohy. Dražší pedály jsou kovové, mají již vyšší stabilitu a nebudou vás nijak omezovat. Svůj účel pak splní oba typy prakticky stejně.

Závěr

Nejzásadnějším parametrem při výběru je klaviatura. Při výběru zohledněte počet kláves, povrchovou úpravu a s ní spojené ovládání. Zvuk, který je srovnatelnější se zvukem klavíru vám poskytnou keyboardy s dynamikou úhozu.

Při výběru zohledněte také množství a typy výstupů, které vám umožní připojit celou řadu dalších komponentů. A v neposlední řadě jsou to různé funkce a možnosti, kterými jsou jednotlivé klávesy vybaveny. I ty nejlevnější však disponují celou řadou zvuků a jsou naprosto dostačující především pro začínající dětské hráče.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.kytary.cz, www.muziker.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (95 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Klávesy jsou původně koupila našemu synovi, ale nakonec si na nich vyhrává manžel. Je z nich nadšený, máme značku Yamaha.

  2. Nejlepší značka na klávesy je pouze a vždy bude Yamaha.

Přidat komentář

Recenzer
Logo