Nejoblíbenější typy stanů
Stan vám na cestách supluje domov, měl by být tedy pohodlný, praktický a funkční. Výběr stanu by se neměl podceňovat, lze k němu přistupovat ze dvou pohledů. V prvním případě je to použití stanu, tedy to, kde nejčastěji ho využijete.
Druhým faktorem je počet osob, které budou stan využívat. V případě, že budete stan využívat pouze jako místo k přespání, bude vám stačit menší a lehký typ, který je možné snadno skládat. Jestliže vám bude poskytovat útočiště i během dne, což je případ především rodinných stanů, bude pro vás priorita pohodlí a komfort.
Nejlepší stany
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Spokey Stratus | ⭐ 91 % | 589 Kč | Zobrazit | Mastersport.cz |
2. | Husky Boyard 4 plus | ⭐ 91 % | 3 817 Kč | Zobrazit | Richsport.cz |
3. | Coleman Darwin 2 | ⭐ 90 % | 1 799 Kč | Zobrazit | Hudy.cz |
4. | Coleman Darwin 4 plus | ⭐ 90 % | 3 699 Kč | Zobrazit | Mastersport.cz |
5. | Coleman Darwin 3 plus | ⭐ 88 % | 3 199 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
Typy
Stany je možné rozdělit podle využití na turistické, rodinné a expediční stany.
Turistické stany
Jsou menší, k dostání jsou nejčastěji ve velikostech pro 1 – 3 osoby. Využijí je vodáci, turisté, cyklisté, často jsou vidění na letních festivalech. Tyto stany je možné používat od jara do podzimu a jsou vhodné do mokrého i suchého počasí.
Je pro ně typická především nízká hmotnost, díky které je lze převážet i na kole nebo je mít například připevněné na krosně atd.
Rodinné stany
Rodinné nebo také rekreační stany využijete především při delších pobytech na jednom místě a jsou určené pro více osob. U tohoto typu oceníte komfort, soukromí i pohodlí, kdy je možné, díky velkému rozměru uvnitř stát.
Rodina ocení i možnost oddělených ložnic. Nevýhodou stanů je složitější a delší stavění a větší hmotnost. Rodinné stany využijete zejména v letních měsících, protože nejsou vhodné do extrémního počasí.
Expediční stany
Patří k těm nejodolnějším a nejstabilnějším typům. Využijete je v jakémkoliv počasí a lze je používat celoročně. Jsou vyrobeny z vysoce odolných materiálů, které jsou však také lehké.
U tohoto stanu oceníte snadné postavení a složení a to za jakéhokoliv počasí. Nevýhodou expedičních stanů je horší prodyšnost, která vás může potrápit zejména v letních měsících.
Speciální stany
Poslední kategorii tvoří tzv. speciální stany. Sem můžeme zařadit Two-seconds stany, které postavíte vyhozením do výšky. Ultralehké stany mají často podobu pouze plachty, kterou můžete podepřít trekovými holemi.
Konstrukce
Dle tvaru je možné stany dále dělit na tradiční Áčka, Tunely nebo Kopule.
Áčko
Áčko patřilo dříve k velmi oblíbenému a dá se říci, že i jedinému tvaru. V dnešní době se však příliš nepoužívá. Tvar připomíná střechu, hodí se do mírných podmínek a vyžaduje kotvení.
Kopule
Kopule patří k nejoblíbenějším tvarům, pro tento tvar jsou typické dva pruty, které se uprostřed kříží. Některé stany mají více prutů a to z důvodu lepší stability.
Tyto stany budete skládat o trochu déle. Tyto tvary většinou nevyžadují kotvení, ale k dostání jsou také v kombinaci s úchyty i kolíky. Kopule jsou typické pro všechny typy stanů.
Tunel
Hlavní prut tunelových stanů určuje poloměr v nejširším bodě. Délku stanu tvoří další 2 – 3 pruty. Tyto stany poskytují nejlepší poměr prostor : hmotnost. Tunelový tvar je typický pro expediční stany, protože jeho tvar zajišťuje nejlepší stabilitu ve chvíli, kdy je postaven po větru.
Naopak ve chvíli, kdy se do nich vítr opře z boku, je stabilita horší. Proto je nutné tunelové stany pro lepší stabilitu kotvit. Výhodou je také extrémně snadné stavění.
Povrch
Každý stan má jeden nebo dva pláště.
Jednoplášťové stany jsou levnější a jsou určené do mírného letního počasí. Jednoplášťové jsou také expediční stany, které jsou však vyrobeny z velmi kvalitních materiálů.
Dvouplášťové stany zajišťují lepší cirkulaci vzduchu, vnitřní vrstva je prodyšná a součástí některých stanů je také moskytiéra, která se nachází na bočních stěnách. Díky tomu se vodní páry kondenzují až na vnějším plášti.
Materiál
Materiál je důležitý u všech typů stanů. Ve většině případů stany kombinují více materiálů. Každý materiál má jiné vlastnosti, liší se odolností proti oděru, vodě, UV záření, prodyšností, váhou i cenou.
Nejkvalitnější stany využívají technologii RIPSTOP. Jedná se o metodu tkaní povrchů, která zabraňuje protržení a případnému dalšímu šíření trhlin.
Nylon
Nylon se používá u podlážek. Jeho výhoda je nízká hmotnost, odolnost proti oděru. Nevýhodou je propustnost UV záření. Nylon se při zvlhnutí nebo změně teploty protahuje.
Polyester
Polyester Je odolný vůči UV záření a používá se především pro svrchní pláště. Při zvlhnutí se příliš neroztahuje.
Bavlna
Bavlna je prodyšná a pevná. Nevýhodou je vyšší hmotnost a také pořizovací cena.
Polyester, silikon, polyuretan
Tyto materiály najdete u dražších stanů. Jsou odolné vůči UV záření a nenasakují vodu. Mají tak delší životnost a vyšší váhu.
Nylon, silikon, RIPSTOP
Nylon, silikon, RIPSTOP představuje nejlepší a nejmodernější kombinaci materiálů. Nenasakuje vodu a nepropouští UV záření. Je lehký, odolný proti oděru. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.
Polyuretan s nylonem
Jedná se o nejpoužívanější kombinaci materiálů. Stany se vyznačují přiměřenou životností a dobrou prodyšností. Pořizovací cena je příznivá. Nevýhodou je větší hmotnost a nasákavost vody.
Pruty
Také pruty jsou důležité, celý stan drží vzpřímený a je proto důležité zohlednit jejich výrobní materiál. I zde můžete vybírat z několika materiálů, které se od sebe liší vlastnostmi i cenou. Některé ultralehké stany lze koupit i bez prutů, k postavení stanu můžete použít například svoje trekové hole.
K nejrozšířenějšímu materiálu patří laminát, který je nejméně odolný a poměrně těžký.
Durawrapové pruty mají lepší vlastnosti než laminát, zamezují třepení zlomu. I tyto pruty patří k těm těžším.
Duralové pruty jsou odolné a lehké, najdete je pouze u dražších stanů.
Karbonové pruty jsou extrémně pevné a patří k nejlehčím. Nevýhodou je velmi omezená nabídka a to pouze v případě nejdražších stanů.
Vodní sloupec
U každého stanu je také uveden vodní sloupec, což je parametr, který určuje, do jaké míry je daný materiál schopný odolávat tlaku vody. Čím je hodnota vodního sloupce vyšší, tím větší deště a horší podmínky stan vydrží. Na druhou stranu však stoupá i jeho hmotnost a pořizovací cena.
Vodní sloupec tropika
U svrchního pláště neboli tropika by se měla hodnota pro naše klimatické podmínky pohybovat kolem 1 500 – 2 000 mm.
Do deštivého počasí se udává hodnota 2 000 – 3 000 mm a v případě expedičních stanů je to až 10 000 mm.
Vodní sloupec podlážky
Na podlážky se působí větším tlakem a vodní sloupec by měl být alespoň 5 000 mm v případě mírného počasí a 8 – 10 000 mm v případě náročných podmínek.
Skladnost, hmotnost
Důležitá je celková hmotnost a skladnost stanu, a to zejména v případě, že se budete často přesouvat z místa na místo. V takovém případě oceníte stan, který lze rychle a snadno postavit i složit.
Značka
Velký výběr stanů nabízí značka High Peak, Husky, Coleman, Jurek S+R nebo Vango. Mezi nejoblíbenější značky můžeme zařadit Trimm, Quechua, Waterfall atd.
Cena
Cena je závislá na výrobním materiálu a velikosti stanu. Obecně je možné říct, že cenové rozpětí, za které stan pořídíte, se pohybuje v rozmezí 600 – 20 000 Kč.
Stany určené pro 4 osoby je možné koupit v rozmezí 1 500 – 10 000 Kč. Záleží na vás, jaké nároky budete pro stan mít a také na četnosti využívání. Jestliže stanujete rádi a často, nevyplatí se vám šetřit, naopak v případě, že stan využijete 1 x za několik let, nevyplatí se nijak velká investice.
Údržba
Aby byla životnost stanu co nejdelší, není vhodné podceňovat jeho péči a údržbu. Stan je nutné pečlivě vyčistit a hlavně řádně vysušit po každém použití. Je třeba omést veškeré nečistoty jako trávu a hlínu, popřípadě plachtu i zipy ještě omýt vodou.
K čištění nepoužívejte žádné chemické prostředky. Stan je možné uskladňovat až po naprostém vysušení, v opačném případě se může tvořit plíseň. Životnost stanu prodloužíte také vhodnou impregnací.
Otázky a odpovědi
Jak velký by měl stan být?
Pro relativní pohodlí potřebuje jedna osoba alespoň 55 cm na šířku. Délka stanu by měla být alespoň o 25 cm delší než výška nejdelšího nocležníka. Myslet je třeba i na uskladnění věcí. Obecně se tedy uvádí, že 3 osobám by měl stačit stan o šířce 170 a délce 218 cm.
Na co dalšího se při výběru zaměřit?
Vhodné řešení nabízí stany se dvěma vchody, díky nim se nebude během nočního chození muset překračovat ani vzájemně budit. Využít můžete také úložné prostory, do kterého můžete umístit například baterii, mobilní telefon, zapalovač atd. Vhodné jsou také stany s předsíní. Do ní můžete v noci uložit batohy a přes den ji využijete například k vaření.
Závěr
V případě turistických a dá se říct i rodinných stanů, které využijete pouze občas, bude hrát pravděpodobně důležitou roli cena. Levné stany mají většinou laminátové tyčky, a těžší materiál, s ním pak spojený vyšší hmotnost a nižší odolnost.
Turistické stany, které budete používat často a budete je nosit nebo převážet například na kole by měli mít duralovou konstrukci, lehké materiály, nižší hmotnost. Za tyto stany si o něco připlatíte.
Často využívané rodinné stany by měli mít opět duralovou konstrukci. Rodinné stany jsou nejčastěji převáženy autem, tudíž vám nebude vadit jejich vyšší hmotnost, naopak oceníte jejich větší rozměry. Pro celoroční používání i v extrémních podmínkách oceníte duralové nebo karbonové pruty a vysoce odolné materiály. Takové stany patří k těm nejdražším.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Hamaky
- Nejlepší karimatky
- Jak vybrat spací pytel?
- Jak vybrat plážový stan?
- Jak vybrat vojenský stan?
- Jak vybrat kempingovou židli?
Zdroje: www.decathlon.cz, www.4camping.cz, www.husky.cz, www.rockpoint.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Vzhledem k tomu, že s kamarády jezdíme na různé expedice, potřebovali jsme pořádný stan. Přestože nám nabízeli expediční, pořídili jsme si jednoduše rodinný stan Crossroad JOSHUA 4 a je naprosto perfektní. Složíme se do něj všichni tři i se všemi věcmi co máme s sebou a dobře se vyspíme, navíc na nás nikde neprší a nefouká, byla to moc dobrá investice.
Děkuji za přínosný článek, který mě inspiroval ke koupi stanu Tectake 403514 a je naprosto bombastický. Super kvalita i dostatek prostoru, vmáčklo se nás tam 6 kamarádů.
Pro mě je favorit Husky Flame 2, hlavne z osobni zkusenosti, byl jsem s nim ve vyšce 5600 mnm a za vetru, dešte držák, možná by to chtělo výmenu recenzentů, kteři to delají od pc u kafe a praktické zkušenosti nulové
Dobrý den,letos jede můj syn na vodák a potřebuje stan akorát jen pro 1 osobu,který je nejvhodnější,děkuji Štollova
Krásně napsaný článek o stanech. Rád chodím kempovat a kvalitní stan potřebuji, takže děkuji za vaší pomoc s výběrem.
Děkujeme. Jsme rádi, že se článek líbí a pomohl.
U rodinnych stanu hraji hlavni roli pohodli a prostor. Jsou to stany pro ctyri a vice osob vybavene velkymi predsinemi a oddelenymi loznicemi. Ve velkem rodinnem stanu se muzete v klidu i postavit a narovnat si zada. U rodinnych stanu vaha neni rozhodujici, konstrukce tak muze byt jak laminatova, tak i duralova. Novinkou poslednich let jsou tzv. nafukovaci rodinne stany, jejichz konstrukce je z nafukovacich tubusu.