Vosky na běžky

Vosky by měly patřit k výbavě každého běžkaře. Jestliže si chcete vychutnat pobyt na lyžích na maximum, budete muset o skluznici lyží patřičně pečovat. Díky pravidelnému používání vosků se na skluznici nebude lepit sníh, běžky se nebudou zadrhávat a pojedou prostě mnohem lépe a budou i ovladatelnější.

Pravidelnou péči vyžadují i běžky se speciální úpravou skluznic, jedná se o běžky se šupinami nebo skin běžky. Obecně se vosky rozdělují do dvou základních skupin, přičemž každou podobu najdete v tekuté i tuhé formě. Výběr konkrétního vosku souvisí se stylem jízdy. Jiné nároky na skluznice mají bruslaři a jiné vyznavači klasiky. Při výběru vosku rovněž zohledněte teplotu vzduchu, vlhkost a strukturu sněhu. Jednotlivé vosky lze koupit samostatně, ale velmi žádané jsou i sady, které obsahují hned několik různých podob vosků.

Porovnat ceny vosků

Typy

V základu se vosky na běžky dělí do dvou základních typů. První skupinu tvoří vosky skluzné, v té druhé najdete vosky stoupací.

Skluzné vosky

Skluzné vosky je třeba aplikovat na každé běžky, používají se i k ošetření sjezdových a freeridových lyží nebo snowboardů. Skluznice jsou náchylné k vysychání a voskování vyžadují pravidelně. Voskovat bystě měli každých 30 – 60 kilometrů. Úkolem skluzných vosků je snížit tření a zabezpečit plynulý pohyb běžkaře. Pokud budete skluzným voskem voskovat běžky na klasiku, musíte dát pozor, aby se vosk nedostal i do mazací komory.

Skluzné vosky mohou mít podobu tuhého parafínu, v tomto případě se neobejdete bez žehličky na běžky. Méně práce budete mít při používání vosků v tubě nebo ve spreji.

Stoupací vosky

Tyto vosky se používají při ošetřování běžek na klasiku. Potřebovat je však nebudete v případě, kdy jezdíte na běžkách se šupinami nebo na skin běžkách. Stoupací vosky se aplikují do oblasti mazací komory, která je dlouhá cca 65 – 75 cm. Skluzná komora začíná cca 30 cm před vázáním a končí někde u paty vázání. Úkolem stoupacích vosků je zajistit optimální přilnavost a správný odraz. Stoupací vosky mají několik podob a vybírat je budete podle aktuálních sněhových podmínek.

Stoupací vosky se dělí podle formy na dva typy tuhý vosk a klistr. K nanesení vosku nebudete potřebovat žehličku, ale vosk rozetřete pomocí korku.

  • Tuhý vosk – vosk určený do mínusových teplot. Tyto vosky se doporučuje nanášet minimálně ve třech vrstvách.
  • Klistr – je tekutý vosk, který se aplikuje při teplotě nad nulou. Jeho používání je náročnější, ale aplikovat ho stačí v jedné silnější vrstvě. Klistr je vhodný i při jízdě na hrubozrném , přemrzlém nebo špinavém sněhu. Po jízdě se doporučuje vosk odstranit, protože si můžete ulepit další vybavení, oblečení nebo třeba auto.

Barva vosku

Pro snadnější orientaci jsou vosky na lyže barevně rozlišeny. Při používání vosků je nutné zohlednit aktuální teplotu vzduchu, ale i stav sněhu. Sníh se v základu dělí na čerstvý – prašan nebo lehce přemrzlý a starý. Zde je důležité, zda není důležité samotné stáří, ale spíše stav sněhu.

  • Žlutý vosk – tento vosk je vhodný pro vyšší teplotu nad nulou.
  • Červený vosk – také v tomto případě by měly být teploty nad nulou. Na rozdíl od žlutého však vyžaduje červený vosk teplotu okolo 0 °C.
  • Fialový vosk – je určen pro lehce mínusovou teplotu vzduchu.
  • Modrý vosk – teplotní rozmezí pro aplikaci modrého vosku by mělo být od -7 °C do -10 °C. Svou roli zde hraje i značka vosku.
  • Zelený vosk – aplikovat ho lze při teplotách nižších než -10 °C.

Pokud patříte k těm, kdo si jízdu na běžkách vychutnávají sporadicky, radí odborníci používat pouze červený vosk v případě plusových teplot a modrý vosk v případě teplot mínusových. Díky této radě nebude používání běžkařských vosků tak složité.

Značka

Běžkařské vosky na trh dodává hned několik značek. Rekreačním lyžařům se doporučuje vybrat jednu značku a poté se ji naučit dobře používat. Naopak vhodné není přecházet od jedné značky ke druhé. Mezi vysoce kvalitní se řadí vosky značky Holmenkol, Start, Vauhti, Swix, Maplus, Swix nebo Rode.

Cena

Cena vosků na běžky není nijak vysoká. Toto nezbytné příslušenství si tak může dovolit skutečně každý. Vosky se prodávají samostatně nebo v sadě. Za jeden vosk zaplatíte od 80 – 300 Kč. Cena je dána nejen množstvím a značkou, ale velkou roli hraje forma vosku. Nejméně zaplatíte za tuhý vosk, nejvíce za vosk ve formě spreje. Velmi žádané jsou vosky v sadách. V tomto případě cenu ovlivňuje velikost sady. Obecně se cena pohybuje v rozmezí 200 – 1 200 Kč.

Porovnat ceny vosků

Otázky a odpovědi

Co je base vosk?

Base neboli základní či podkladový vosk, by měl být aplikován před mazáním voskem stoupacím. Base vosk plní funkci spoje mezi skluznicí a stoupacím voskem. Díky base vosku bude stoupací vosk lépe držet a můžete ho aplikovat v menším množstvím. Také base vosky můžete koupit v tekuté formě nebo tubě.

Čím se při používání vosků řídit?

Obecné pravidlo říká, že můžete tvrdý vosk převoskovat voskem měkčím. V případě, kdy vám budou běžky klouzat, můžete aplikovat vosk na teplejší sníh. V případě, kdy se sníh lepí nebo lyže drhnou, bude třeba vosk odstranit za pomoci chemického odstraňovače nebo škrabky. Poté budete muset aplikovat vosk určený do chladnějšího počasí.

Jak pečovat o běžky se šupinami nebo skiny běžky?

Tyto speciální běžky mají v místě stoupací komory mohérové pásy tzv. skiny nebo zdrsněný tzv. šupinový povrch. Díky tomu není nutné skluznice mazat stoupacími vosky, o pohodovou jízdu se postará samotná úprava skluznice. Zbytek skluznice mimo tuto komoru je však třeba mazat skluznými vosky.

Mohérové pásy však budete muset pravidelně zbavovat nečistot pomocí speciálních čističů, které jsou na bázi lihu. Před jízdou na čerstvě napadaném sněhu nebo v případě teplot okolo 0 °C, je třeba aplikovat přípravek proti namrzání. Stejnou péči vyžadují i běžky se šupinami, liší se pouze podoba přípravků, které budete při péči používat.

Závěr

Při péči o běžky narazíte na dva hlavní typy vosků. To, který vosk budete potřebovat, souvisí i s preferovaným stylem, tedy tím, zda vyznáváte spíše klasiku nebo bruslení. Bruslaři si vystačí se skluznými vosky, které dokáží snížit tření lyže. Vyznavači klasiky budou potřebovat také stoupací vosky, které je možné nanést pouze na odrazovou plochu stoupací komory. Při výběru konkrétního vosku se budete řídit teplotou vzduchu, která souvisí s teplotou sněhu. Zajímat vás bude i struktura a vlhkost sněhu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.sporticus.cz, www.rogelli.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Zaujala mě Swix P15N sada, tak jsem jí objednal, vyzkoušel a musím uznat, že je super. Takže za sebe doporučuji, i když stála víc jak tisíc korun, vyplatí se.

Přidat komentář

Recenzer
Logo