Střešní boxy

Střešní boxy jsou ideálním řešením pro všechny, kterým nestačí zavazadlový prostor automobilu. Své vyžití mají prakticky po celý rok, umístit do nich můžete běžná zavazadla nebo třeba lyžařské vybavení, do těch širších můžete uložit kočárek ale také například kempingové vybavení.

Při nákupu střešního boxu je třeba zohlednit několik parametrů, jako je objem boxu, výrobní materiál, způsob uchycení i systém otevírání.

Střešní boxy vyžadují i správné rozložení nákladu, proto se přesvědčte, zda střešní box disponuje gumovými upínači a ráčnovými popruhy. Poté je nutné zavazadla naskládat podle určitého systému. Nejtěžší věci patří doprostřed, lehčí se pak umísťují po stranách.

Porovnat ceny střešních boxů

Nejlepší střešní boxy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Thule Motion XT XL 98 % 17 690 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Neumann Adventure 130 94 % 3 580 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Hapro Traxer 6.6 93 % 10 990 Kč Zobrazit Autio.cz
4. Thule Pacific 500 92 % 6 490 Kč Zobrazit Oleje-pema.cz
5. Hakr Magic 320 89 % 4 590 Kč Zobrazit Obautodily

Typy

Střešní boxy se od sebe nijak zásadně neliší, rozdělit je však můžeme do skupin podle jejich velikosti. Velikost je udávána v běžné míře nebo objemu. Pohlídejte si však, zda výrobce uvádí vnější nebo vnitřní rozměr boxu, rozdíl mezi těmito hodnotami může být až 10 cm. Co se týká objemu, bývá v případě boxů standardně v rozmezí 270 – 640 litrů.

 • Krátké, úzké – délka boxů je cca 130 cm a využijete je jako další zavazadlový prostor
 • Krátké, široké – délka boxů je cca 160 cm a díky své šířce umožňují umístit také dětský kočárek. Ideální jsou pro přepravu kempingového vybavení nebo třeba nafukovací lodě.
 • Dlouhé, úzké – délka je cca 235 cm, tyto boxy budou upřednostňovat milovníci zimních sportů, protože do boxu umístíte kromě jiného také lyže
 • Dlouhé, široké – mají stejnou délku jako předešlý typ a do útrob boxu je možné uložit prakticky cokoliv.

Instalace

Aby bylo možné střešní box nainstalovat, musí automobil disponovat střešními nosiči – příčníky, na které se rakev připevňuje. Příčníků je k dostání opět velké množství a ani v tomto případě nehraje nejdůležitější roli cena příčníku, ale značka vašeho vozu.

Každá značka totiž potřebuje trochu odlišný příčník. Při výběru nosičů, tak mnohé internetové obchody umožňují zadat značku auta, načeš se zobrazí nosníky, které vaše vozidlo umožňuje použít.

Střešní nosiče se dělí na:

 • Základní nosiče – montují se do originálních záchytných bodů, které jsou určené výrobcem vozu.
 • Příčníky na hagusy – používají se především u automobilů combi, SUV a liftbacky a jedná se o podélné ližiny. Na tyto hagusy se nosič připevňuje stahovacím mechanismem.
 • Jakmile budete mít vybraný nosič, budete se zabývat výběrem způsobu uchycení. V tomto případě máte na výběr ze tří možností:
  U – třmeny – standardní způsob uchycení, které je o něco náročnější na montáž, patří však mezi nejbezpečnější způsob.
 • T – drážka – uchycení pomocí speciálního adaptéru. Tuto drážku využijete i k uchycení dalšího vybavení jako jsou nosiče lyží či kol
 • Rychloupínání – nejčastější způsob uchycení, který je oblíbený pro svou jednoduchost

Otevírání

Střešní boxy, jsou zpravidla oboustranně otevíratelné a uzamykatelné. Kromě těchto boxů jsou však k dostání i jednostranně otevíratelné a nejméně jsou zastoupeny boxy se zadním otevíráním.

V případě všech modelů by neměly chybět ani praktické vzpěry, které vám usnadní manipulaci se zavazadly při nakládání i vykládání. Levnější boxy mají vzpěry mechanické, dražší potom plynové.

Všechny boxy umožňují uzamknutí a to pomocí jednoduchých zámku v případě jednostranného či bočního otevírání. Boxy, které umožňují oboustranné otevírání, mohou mít zámky dva, praktičtější je však centrální zamykání, které jednoduše uzamkne celý box.

Materiál

Ve většině případů jsou střešní boxy vyrobeny z ABS materiálu. Ten vyniká dlouhou životností, pevností i houževnatostí. Přesto se však nejedná o to nejlepší, co můžete z hlediska materiálu vybrat.

Dražší boxy mohou být vyrobeny z vysoce odolného UV stabilizovaného plastu, který je tím nejpevnějším, co můžete vybrat. Naproti tomu mezi nejméně kvalitní boxy patří ty, které jsou vyrobeny z polyethylenu.

Značka

Mezi nejspolehlivější a nejoblíbenější patří nosiče značek Hapro, Thule, Hakr, Neumann, Nortline, Kamei, Ctuzberg a některé další.

Cena

Cena střešních boxů je poměrně příznivá. Nejlevnější boxy s objemem cca 380 litrů koupíte za cenu, která nepřesáhne 5 000 Kč. Střední cenová kategorie je v rozmezí 5 – 10 000 Kč. Boxy z kvalitnějších materiálu s centrálním zamykáním koupíte do 20 000 Kč.

Ty největší a nejkvalitnější boxy mohou vyjít až na 30 000 Kč. Cena je spjatá s kvalitou, pokud však box využijete spíše příležitostně, není nezbytně nutné vybírat mezi TOP výrobky. Ty by však měli upřednostnit ti, kteří mají pro střešní rakev celoroční využití.

Porovnat ceny střešních boxů

Otázky a odpovědi

Jakou mají boxy nosnost?

Nosnost boxů může být od 40 – 90 a více kg. To, jak těžký box můžete na automobil umístit, závisí také na tom, co vám dovolí váš automobil. Před výběrem si tak zjistěte informaci o nosnosti jeho střechy, od které se můžete na začátku odrazit.

Tuto informaci najdete uvedenou z manuálu či technického průkazu. Při výběru boxu pak nezapomeňte, připočítat hmotnost samotného boxu.

Na co ještě dávat při výběru pozor?

Pří výběru střešního boxu je vhodné přihlédnout i k samotnému tvaru, ten má vliv na jízdní vlastnosti. Ty jsou pochopitelně vlivem zatížení automobilu horší a to především v zatáčkách. Kromě toho se nevyhnete ani vyšší spotřebě paliva.

Střešní box by neměl přesahovat přes střechu automobilu a to ani z jedné strany. Přesah přes přední stranu auta může vést ke zhoršené viditelnosti, při přečnívání vzadu může být složitější dostat se do kufru.

Je nějaká levnější alternativa ke střešním boxům?

Zdá se vám cena střešních boxů vysoká, ale přesto byste uvítali větší zavazadlový prostor? Potom se poohlédněte po střešních koších nebo zahrádkách. Ty byly hitem minulých let, ale znovu se vrátily s plnou parádou v moderním designu.

Umístit je můžete stejným způsobem jako rakev. Koupit je možné zahrádku pro osobní i užitkový automobil. Kromě praktického využití je ve velkém pořizují také milovníci tunningu, kteří svým plechovým miláčkům vrací historický nádech.

Závěr

Koupě střešního boxu vyřeší vaše potíže s malým zavazadlovým prostorem. Před výběrem si nejprve ujasněte, co chcete v boxu převážet. Malé a krátké boxy využijete pro přepravu zavazadel, dlouhé boxy umožňují umístění lyžařského či jiného vybavení.

Větší pohodlí vám poskytnou boxy s centrálním zamykáním, zvolit můžete z několika možností otevírání, přičemž největší výběr umožňuje oboustranné otevírání.

Ve chvíli, kdy budete mít box umístění na střeše automobilu a to pomocí U –třmenu, T – drážky nebo rychloupínacího systému, myslete na to, že jízda bude vyžadovat větší opatrnost a potíže může způsobit i boční vítr. Automobil s boxem má pak vyšší spotřebu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alza.cz, www.neumax.cz, www.stresni-nosice.cz, www.autio.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (42 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Potřeboval jsem pořádný střešní box, který bude pasovat na naše auto, dost se do něj vejde a nebudu ho upevňovat půl dne. Vybral jsem si Thule Motion XT XL, který má rychloupínací systém Powerclick, takže byl připevněný během chvilky. Na autě vypadá parádně, má fakt moc pěkný design a objem parádních 500 litrů, což je super, navíc má přes dva metry, to mi naprosto vyhovuje.

 2. Střešní box jsem kupoval původně na lyže, ale bohužel se využívá jako úložný prostor, protože kufr prostě na všechny věci mé ženy a našich dcer jednoduše nestačí.

 3. Dobrý den, je možné sehnat držák ,který připevní střešní box k pricnikum. Děkuji

Přidat komentář

Recenzer
Logo