Nejoblíbenější typy holicích strojků
Nejoblíbenější značky holicích strojků
Holící strojky v jakékoliv podobě doprovází muže již od cca 15 let věku, kdy začínají růst první vousy. Pro někoho je holenní každodenní rutina, jiní si potrpí na dokonalý vzhled, který se neobejde bez použití zastřihovače či shavetty.
Holící strojky je možné použít i na holení hlavy nebo těla. Lze je koupit v mnoha podobách od ručních po moderní elektrické. To, kterému dáte přednost, závisí nejen na zvyku a stylu, svůj podíl při rozhodování hraje také cena.
Elektrické strojky jsou výrazně dražší, umožňují však rychlé, kvalitní oholení bez podráždění. Bohužel je možné narazit i na levné výrobky, které vám patřičné pohodlí nepřinesou. Cena by tak neměla být tím rozhodujícím ani v případě těchto výrobků.
Porovnat ceny holících strojků
Nejlepší holící strojky
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Philips OneBlade Pro QP6650/61 | ⭐ 94 % | 2 998 Kč | Zobrazit | Philips.cz |
2. | Philips OneBlade QP2520/30 | ⭐ 92 % | 729 Kč | Zobrazit | Holime.cz |
3. | Philips One Blade Face + Body QP2630/30 | ⭐ 90 % | 1 157 Kč | Zobrazit | Notino.cz |
4. | Philips OneBlade QP2520/20 | ⭐ 89 % | 585 Kč | Zobrazit | Mironet.cz |
5. | Philips OneBlade QP2620/20 | ⭐ 86 % | 899 Kč | Zobrazit | Philips.cz |
Typy
Holící strojky je možné rozdělit do dvou základních skupin podle způsobu holení. Stále velká část mužů nedá dopustit na klasické ruční strojky nebo břitvy. Moderní muži pak sáhnou spíše po vysoce výkonných eklektických strojcích.
Manuální holení
Pro milovníky klasiky jsou určeny klasické žiletkové strojky, shavetty nebo břitvy. Do těchto typů je nutné pravidelně dokupovat kvalitní žiletky. Manuální strojky můžete použít pouze pro péči o tvář, některé jsou vhodné i pro odstranění nežádoucí ochlupení na těle.
Strojky na žiletku
Ani klasické strojky nepatří mezi dávno zapomenuté pomůcky, o čemž svědčí jejich zastoupení na trhu. Lze je koupit v mnoha podobách. Podle velikosti vyčnívající žiletky se dělí na otevřené a uzavřené strojky. Otevřené oholí i delší vousy a lze je použít i na ochlupení na těle.
Dále se strojky liší podle způsobu, jakým je možné měnit žiletku. Praktičtější a rychlejší způsob nabízí tzv. butterfly neboli motýlí hlavice, která se po otočení šroubku rozevře. V případě šroubovatelné hlavice je výměna delší, protože je třeba celou hlavici rozebrat a opět složit.
A nakonec jsou tu klasické strojky s moderní hlavicí, které nabízí velmi jednoduchý a pro pokožku šetrný způsob holení. Tyto strojky jsou dražší a je třeba počítat s výměnou celé hlavice, díky čemuž se do budoucna může používání více prodražit.
Na druhou stranu s pomocí těchto strojků není nezbytně nutné používat holící pěnu a vystačit si můžete pouze s vodou. Je však třeba zmínit i druhou nevýhodu hlavicových strojků a tou je výrazně složitější údržba, kdy často není možné z hlavice odstranit všechny vousy nebo chlupy.
Shavetty
Jedná se o malý ruční strojek velmi podobný klasické břitvě, který byl dříve velmi oblíbený. Holení pomocí tohoto strojku je vhodné pro ty, kteří chtějí tuto činnost proměnit v malý rituál a nevadí jim delší čas, který holením stráví.
Shavettu lze použít pouze na holení vousů, často se však využívá spíše pro přesnou úpravu kontur nebo na doladění tvaru vousů. Do shavetty se vkládá vždy pouze půlka žiletky a samotné holení může být zejména pro začátečníky značně obtížné.
Břitvy
Břitva je na první pohled přístroj velmi podobný shavettě. V tomto případě se však jedná o pomůcku, která nevyžaduje výměnu žiletky ale pravidelnou péči o čepel. Díky tomu se jedná o nejméně oblíbený způsob holení. Kromě patřičné péče o čepel je nutná pečlivost a opatrnost, aby nedošlo k poranění.
Elektrické strojky
Elektrické strojky jsou oproti klasickým ručním výrazně dražší. Holení je však jednodušší a rychlejší. Lze je použít na oholení vousů, ale také chloupků na těle. Použití je možné pro suché i mokré holení.
Elektrické holící strojky jsou k dostání ve dvou podobách, vybírat můžete mezí planžetovými a rotačními. To, který typ bude pro vás tím vhodnější, záleží především na četnosti holení ale i délce vousů.
Planžetové strojky
Jsou vhodnější na delší a hustější vousy. Princip holení spočívá v delších rovných pohybech, díky kterým se rychle a kvalitně odstraní nežádoucí vousy. Strojky mohou být vybaveny jednou až pěti holícími prvky. Je vhodné vybírat strojky s více planžetami, které si s vousy poradí lépe. Investice do strojku vybaveného pouze jednou planžetou nemusí splňovat to, co od strojku očekáváte.
Většina strojků disponuje střední stříhací lištou, která je určená na zastřižení delších vousů. Kvalitní strojek by měl mít pohyblivé planžety, které se lépe přizpůsobí tvaru tváře. Díky tomu nebude docházet k podráždění pokožky. Výkyvná holící hlava pak předchází podráždění na problémových oblastech jako je krk a brada.
Rotační (frézkové) strojky
Rotační strojky jsou vhodné pro častější holení kratších vousů. Při holení je vhodné dělat krátké krouživé pohyby. Rotační strojky mají 2 – 3 rotační holící prvky.
V ideálním případě by se měla každá frézka pohybovat samostatně, aby bylo možné lépe kopírovat tvar obličeje. Kvalitnější strojky mají pohyblivou holící hlavu, díky kterým je podráždění pokožky minimální.
Nabíjení
Elektrické strojky je možné připojit do sítě pomocí kabelu, větší možnosti vám však umožní strojky, které je možné dobíjet. U dobíjecích strojků se zaměřte také na výdrž baterie. Kvalitní výrobky by vám měli umožnit používání po dobu 40 – 60 minut.
Jestliže nevíte, kterou variantu upřednostnit je možné koupit strojky, které nabízí obě možnosti. Poslední volbou pak mohou být bateriové strojky, které vyžadují pravidelnou výměnu baterií, což není příliš praktické.
Z praktického hlediska jsou nejvhodnější strojky, které lze napájet kabelem, a současně umožňují dobíjení akumulátorem. Některé tyto strojky je možné používat také ve sprše. Pokud je pro vás tato možnost důležitá, věnujte při nákupu pozornost i tomuto detailu.
Funkce
Elektrické holící strojky nabízí i několik praktických funkcí. Čím je počet funkcí větší, tím je logicky větší i pořizovací cena strojku. Proto vybírejte pouze takové funkce, které opravdu využijete. Holící strojky jsou ve většině případů dodávány z větším či menším příslušenstvím.
Zpravidla nechybí různé štětečky pro snadnější údržbu, mnoho strojků je vybaveno zastřihovačem. V menší míře je pak zastoupena nabíjecí podložka, čistící stanice, cestovní pouzdro nebo čistící kartáč na obličej.
Zastřihovací nástavec
Bývá součástí velkého množství strojků, využijete ho na konečnou úpravu vzhledu. Nástavce, které jsou vybaveny hřebenech, vám umožní zkrátit kotlety a bradku.
Suché a mokré holení
Umožňuje vám vybrat způsob holení, který v danou chvíli preferujete. Pokud strojek nabízí možnost mokrého holení, jedná se o typ, který je díky voděodolnosti možné používat i ve sprše.
Wet&Dry
Wet&Dry funkce vhodná pro muže s citlivou pokožkou. Díky ní je možné strojek používat v kombinaci s holící pěnou nebo gelem. Holit se však můžete také ve sprše.
Displej
Díky němu budete hned vědět, jak moc je strojek nabitý, nebo zda je nutné vyměnit holící frézky. V případě, že strojek disponuje cestovním zámkem, budete mít díky displeji přehled i tom, zda je zámek vypnutý nebo zapnutý.
Snímač holení
Snímač holení mění výkon strojku podle hustoty vousů, díky tomu bude oholení perfektní na všech místech a nedojde k možnému poranění pokožky
Značka
Špičkou mezi výrobci holících strojků je Braun, Philips. Výrobky těchto značek jsou na trhu zastoupeny nejvíce, najdete je manuálním i elektrickém provedení.
Další kvalitní výrobky nabízí Remington nebo Gillette. Holící strojky jsou v menší míře k dostání také od značek Panasonic, Sencor, ECG, SOVIO atd.
Cena
Nejlevněji pořídíte jednorázové holící strojky. Jsou prodávány v balení po více kusech a jejich cena většinou nepřesáhne 200 Kč. V tomto případě je nutné počítat s častým nákupem nových balení, což se může ve výsledku značně prodražit. Je také nutné připočítat cenu různých přípravků na holení i těch určených k následné péči o podrážděnou pokožku.
Dražší jsou pak manuální strojky s výměnnými hlavicemi. I v tomto případě je možné pořídit strojek s několika hlavicemi, ale také balení, které žádné další příslušenství nenabízí. Podle toho se odvíjí i cena, která může být v rozmezí 250 – 1700 Kč. Cena shavett a břitev se pohybuje kolem 500 Kč za kus.
Elektrické strojky je možné koupit za cca 500 – 12 000 Kč. Ty nejlevnější nejsou doplněny o žádné funkce ani příslušenství a není možné počítat ani s výkyvnou hlavou. Cena těch nejprodávanějších strojků se pohybuje od 1 500 – 3000 Kč. Tyto strojky nabízí praktické funkce, ve většině případů nechybí zastřihovač ani výkyvné hlavice.
Porovnat ceny holících strojků
Údržba
Holící strojek vyžaduje patřičnou údržbu. Aby bylo čištění pohodlné, je možné koupit strojek v kombinaci s čistící stanicí. V tomto případě je třeba pouze vložit strojek do stanice, vše se pak děje automaticky a strojek je za několik minut opět připraven k použití.
Stanici je možné kromě čištění využít také k nabíjení strojku. Aby vše fungovalo, je třeba pouze pravidelně vyměňovat čistící kapalinu.
Ostatní strojky jsou dodávány se štětečky, díky kterým je možné odstranit všechny vousy. Manuální a vodotěsné elektrické strojky můžete omývat také pod tekoucí vodou. U manuálních strojků je nutné pérovat i o žiletku. Po oholení žiletku vyndejte, omyjte vodou a nechte oschnout na vzduchu. Poté ji opět vložte do strojku.
Otázky a odpovědi
Kdy je vhodná doba na holení?
Ve většině případů se každý holí podle potřeb nehledě na denní dobu. Odborníci však radí nechat holení na večerní hodiny, kdy je pokožka nejméně citlivá a vyhnete se tak zbytečnému podráždění. V ideálním případě se holte vždy po večerní koupeli, nebo přímo ve sprše.
Jak zabránit podráždění pokožky?
Vždy používejte ostrou žiletku a kvalitní kosmetické přípravky. Jestliže jsou vaše vousy tvrdé nebo je vaše pokožka po každém holení podrážděná, doporučuje se před holením použít nějaký olej nebo balzám, který pokožku hydratuje. Vhodné je po nanesení přípravku počkat cca 15 minut, poté se oholit a opět nanést hydratační kosmetiku.
Závěr
Při výběru vhodného elektrického strojku je třeba zohlednit především to, jak často se holíte. S tím souvisí délka vousů. Kratší vousy oholíte s pomocí rotačního strojku, na delší je vhodné pořídit strojek planžetový. Elektrické strojky umožňují pohodlnější a rychlejší holení než klasické žiletky.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Zastřihovače
- Vody po holení
- Oleje na vousy
- Žehličky na vousy
- Holící strojky Philips
- Jak zabránit zarůstání chloupků?
Zdroje: www.zeen.cz, www.mall.cz, www.expert.cz, www.philips.cz, www.alza.cz, www.datart.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Manžel měl narozeniny, takže jsem hledala vhodný dárek, který by ho potěšil a byl zároveň praktický. Nakonec jsem zvolila holící strojek od značky Braun, protože mu starý dosloužil a přál si nový. Vzala jsem mu Braun Series 9 9477cc silver a spokojenost je na obou stranách.
Mám elektrický holící strojek Philips a je perfektní. Skvěle holí, na obličeji bezvadně sedí a nezadrhává, ani neškube vousy. Za sebe mohu říct, že velká spokojenost.
Osobně mám nejradši holicí strojky značky Braun. Nikdy jsem s nimi neměl problém a vždy jsem byl perfektně oholený. Rozhodně bych tuto značku za nic nevyměnil a mohu jí jedině doporučit.
Chci se podělit o moje zkušenosti s holícími strojky.
Mám tvrdé vousy a zkoušel jsem všechno možné.
Rotační holící strojek Philips série 6000 – holí velmi dobře, nesmí se na něho tlačit, podráždění pokožky je poměrně malé. Oproti nižším řadám holí rychlejí, líp a s menším podrážděním pokožky.
Planžetový holící strojek Braun serie 9 – je o dost hlučnější než kvalitní rotační strojky, ale není to tak hrozné. Holí dost dobře, v podstatě stejně jako rotační strojky, ale s neznatelným podrážděním pokožky. Holení trvá nepatrně déle.
Nejkvalitněji se ovšem oholíte ručním holícím strojkem Gillete Fusion 5 + gelem Gillete Fusion Proglide. Ovšem chce to přípravu – teplou vodou si namočte několikrát po sobě obličej-stačí potřít mokrýma rukama, zhruba za minutu si natřete obličej holícím gelem a každých zhruba 20-30 vteřin umývejte holící strojek pod teplou vodou. Výsledek bude dokonalý.
Před 4 měsíci jsem si zakoupila holicí strojek typ Wahl Magic Clip Cordless 08148-316H, a jsem s ním velmi spokojená. Je tichý, úsporný a součastí balení je několik nástavců. Díky za pěkný souhrn. Pomohl mi.
Pěkný článek, pomohl mi s výběrem. Nakonec jsem se rozhodl pro zastřihovač Philips Multigroom series 3000 MG3740/15. Po měsíci hodnotím, jako super. Uvidíme jak dlouho vydrží :-)