Kultivátory

Připravit půdu k jarnímu osetí nebo ji naopak na podzim prohnojit a zazimovat není nijak jednoduché. V některých případech na řadu přichází rýč, v jiných vám práci usnadní kultivátor. Využít ho můžete nejen při úpravě půdy, kdy plně nahradí klasickou motyku, hrábě nebo již zmiňovaný rýč.

Práci díky němu zvládnete rychleji s menší fyzickou námahou. Kultivátor s přídavným pluhem můžete použít i při sklizni a v kombinaci s dalším příslušenstvím ho využijete mnoha různými způsoby.

Při výběru tohoto stroje hraje důležitou roli velikost zahrady a kvalita půdy. Poté již budete vybírat mezi různými druhy pohonu. U jednotlivých strojů by měl hrát důležitou roli materiál konstrukce i nožů. Kvalitní stroj vám poskytne pouze prověřený výrobce, kterého byste měli při nákupu upřednostnit.

Porovnat ceny kultivátorů

Typ

Stroje na kypření půdy jsou v dostání ve dvojím provedení. Pod označením rotavátor se ukrývá jednodušší a levnější stroj. Kultivátory jsou pak výkonnější a dražší. Přestože se mnohdy setkáte s tím, že jsou oba tyto stroje totožné, každý obdělává půdu trochu jiným způsobem.

Rotavátor

Levnější a jednodušší stroj je vybaven hvězdicovými noži. Ty půdu prokypřují rychlostí cca 100 – 160 ot/min do hloubky maximálně 15 centimetrů. Jsou vhodné k rozmělnění půdy s menšími drny, do půdy velmi dobře zapraví hnojivo, rašelinu i mulč.

Nevyužijete je však k hloubkovému rozorání půdy a nehodí se ani na záhony s větším množstvím plevele. Některé rotavátory jsou doplněna o kolečka, která vám usnadní jejich přepravu. Pokud však budete pracovat s mokrou hlínou, dojde k jejich brzkému olepení, což vám naopak práci ztíží nebo znemožní.

Kultivátor

Kultivátor je větší a výkonnější stroj. Půdu obdělává pomocí radliček. Ty půdu prokypří do větší hloubky. Kultivátor využijete i ke kypření meziřádků, vyorávání plodin nebo přípravu záhonu na pozdější setí. Za některé kultivátory je možné zapojit také brány i válce. Multifunkčním kultivátorem odházíte sníh a využít ho můžete i jako obracečku sena.

Pohon

Na výběr máte několik možností pohonu. Nejlevnější možnost nabízí jednoduché ruční kultivátory. Ty vám práci příliš neusnadní a jsou tak vhodné spíše do prostor, kam se se strojem nedostanete. Ideální jsou na zkypření půdy ve skleníku, pařeništi či vyvýšených záhonech.

V menších zahradách s kvalitnější půdou využijete elektrické nebo akumulátorové stroje. Na vetší plochy a horší kvalitu půdy jsou určené benzínové kultivátory.

Ruční

Na malých zahrádkách si vystačíte s malým ručním kultivátorem. Jedná se jednoduchý pracovní nástroj vybavený třemi zahnutými rohy. Druhou možností je rotační kultivátor.

Elektrický

Elektrické kultivátory jsou již propracovanější, jsou však vhodné spíše do pravidelně udržovaných menších zahrad. Jsou méně výkonné a neporadí si s tvrdou půdou. Výhodou těchto strojů je menší hmotnost i tichý chod.

Nevyžadují žádnou speciální údržbu, jsou ekologické a práci s nimi zvládnou i ženy. Pro svůj chod potřebují elektrickou energii a při práci budete muset dávat pozor na přívodní kabel.

Akumulátorový

Stejné využití jako elektrické mají i akumulátorové kultivátory. V tomto případě vás nebude limitovat délka přívodního kabelu ale životnost baterie. Baterii je možné dobíjet a akumulátorové kultivátory patří k velmi oblíbeným.

Benzínové

Jedná se robustnější a podstatně těžší stroje. Práce s nimi je vhodná spíše pro muře. Díky vysokému výkonu si benzínový kultivátor poradí s jakoukoliv hlínou a naplno je využijete především na velkých plochách.

Nevýhodou je u tohoto typu hlučný provoz a nutnost pravidelné údržby, která spočívá v pravidelném dolévání benzínu a oleje.

Výkon

Výkon kultivátoru se odvíjí od šířky záběru i typu pohonu. Jak již bylo řečeno, k méně výkonným patří elektrické a akumulátorové kultivátory.

U těchto strojů se výkon obvykle pohybuje kolem 1 000 W. Robustnější benzínové kultivátory s větší šířkou záběru mohou mít výkon od 3 – 5 000 W. V tomto případě platí, čím je větší šířka záběru, tím větší by měl být výkon stroje.

Pracovní záběr

Velikost vaší zahrady určuje nejen typ pohonu, který u kultivátoru oceníte, ale také šířku pracovního záběru. Ta je z velké podstaty dána právě typem stroje.

  • V případě menších strojů vhodných na malé zahrady, bývá šířka záběru zpravidla v rozmezí 30 – 60 cm.
  • U běžně využívaných hobby kultivátorů se pohybuje od 60 – 90 cm.
  • Ti, kteří udržují velkou plochu, mohou vybírat mezi profesionálními stroji, které se pyšní i více než metrovým pracovním záběrem.
  • U dražších kultivátoru můžete využít možnost nastavení rozsahu pracovního záběru a stroje vám poslouží na různě velké a členité terény.

Nože

U nože by vás měla zajímat délka, provedení i počet nožů. Délka nožů určuje, do jaké hloubky je možné půdu prokypřit. V případě rotavátorů je délka ve většině případů do 15 cm. V případě menších kultivátory mají nože obvykle délku 20 – 25 cm. Profesionální stroje využívají nože dlouhé 30 a více centimetrů.

Kromě různých délek jsou však nože také různým způsobem zakřiveny

  • Pravoúhlé zakřivení – je udáváno jako vhodnější na obdělávání písčité a lehké půdy.
  • V případě, že patříte k majitelům tvrdších půd, budou vám více vyhovovat kopinaté provedení nožů. Ty si dobře poradí i s náročným terénem.
  • U drahých profi strojů najdete obvykle oba typy nožů.

Menší stroje jsou zpravidla vybaveny čtyřmi sadami nožů, kultivátory s větší šířkou záběru mohou mít šest sad nožů. U nožů je velmi podstatný výrobní materiál. Nože by měli být vyrobeny z vysoce odolné kalené oceli.

Ani tak se ale nevyhnete jejich občasné výměně. Nekvalitní a levné stroje mohou mít nekvalitní plechové nože, které však mnoho práce nevykonají.

Příslušenství

Jednoduché a levnější stroje ve většině případů využijete pouze jako provzdušňovače a kypřiče půdy. Dražší umožňují dokoupit mnohé příslušenství a kultivátor tak proměnit v multifunkční stroj.

K jednotlivým strojům je možné dokoupit:

  • Přídavný vozík
  • Pluhovou radlici
  • Sněžnou frézu
  • Bubnovou sekačku
  • Obracečku cena
  • Drtič odpadu
  • Mulčovač

Značka

Pořízení kultivátoru není levnou záležitostí, je však vhodné připlatit za kvalitní výrobek prověřené značky. U těchto výrobků máte jistotu, že jsou vyrobené z kvalitních materiálů, umožňují dokoupit další příslušenství a výrobce vám poskytne několikaletou záruku i pozáruční servis. Ke kvalitním kultivátorům patří výrobky značky Husqvarna, Hecht, Gardena, MTD, Wolf-Garten, Fiskars, Vari a další.

Cena

K nejlevnějším patří ruční kultivátory, které koupíte v závislosti na typu a velikosti od cca 100 – 1 000 Kč. K dražším patří různé pojízdné plečky a pojízdné válce.

Jednodušší kultivátory a rotavátory je možné koupit od 2 – 5 000 Kč. Jsou vhodné na obdělávání menších ploch, dosahují menších výkonů, čemuž odpovídá i menší šířka záběru. V tomto cenovém rozpětí se nachází převážně stroje s elektrickým pohonem, koupit však můžete i menší benzínové stroje s výkonem kolem 3 000 W.

Ve střední třídě se nachází výkonnější stroje, koupit je můžete od 5 – 10 000 Kč. Jedná se převážně o benzínové stroje, ke kterým již můžete dokoupit další vybavení a některé vám umožní i měnit šířku záběru.

Majitelé větších zahrad mohou koupit multifunkční kultivátory, které je možné přestavět do podoby malého traktůrku. Disponují tažným zařízením a po připojení vlečky je využijete i k přepravě různých plodin nebo materiálů.

Porovnat ceny kultivátorů

Otázky a odpovědi

Jaké možnosti kultivátor nabízí?

U robustnějších strojů můžete využít pojezd, který zlepšuje jejich ovladatelnost a tím vám značně ulehčí práci s těžkým strojem. Dražší stroje umožňují měnit šířku pracovního záběru. Některé stroje jsou vybaveny zpětným chodem.

Co je stavebnicový systém?

Stavebnicový systém je označení, které umožňují dražší multifunkční kultivátory. Ty je možné přestavět do podoby jiných strojů. Lze k nim přikoupit různé příslušenství dle vlastního uvážení a stroje využívat prakticky celoročně.

Jakou údržbu je třeba na stroji provádět?

Samozřejmostí je stroj po skončení práce očistit. U elektrických strojů je nutné věnovat pozornost větracím otvorům, které musí být průchodné. Benzínové stroje vyžadují pravidelné doplňování oleje a benzínu a starat se budete i o vzduchový filtr.

Údržba se může u jednotlivých strojů lišit a před použitím je vhodné důkladně prostudovat manuál a poradí vám i ve specializovaných prodejnách.

Závěr

Při nákupu kultivátoru by neměla hrát hlavní roli cena. Kvalitní stroj vám bude sloužit řadu let a větší investice se vám vždy vyplatí. Při výběru vhodného typu zohledněte kvalitu půdy. Podle kvality a plochy budete vybírat vhodný stroj.

Na malých plochách a kvalitní půdou si vystačíte s levnějším elektrickým strojem, v tomto případě je investice do benzínového kultivátoru zbytečná. Malé plochy s méně kvalitní půdou je však vhodnější obdělávat za pomocí levnějšího benzínového stroje v výkonem kolem 3 000 W.

Na velké plochy s jakoukoliv půdou využijete spíše benzínové kultivátory s větší šířkou záběru a možností přidělání dalšího příslušenství.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (42 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

9 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Dobrej mám dotaz pořídil sem si kultivator VEGA ohv139 5.0 a de jenom v malých otáčkách, tak se chci zeptat jak to vyštelovat Děkuji.

  2. Dobry den, koupil jsem si v dobe, kdyz vypukl covit rotavator Hecht 7100. Na prodejne mi ho smontovali a treti den jsem si ho odvezl. Pri vylozeni jsem si ho prohlizel a zjistil jsem, ze podstavna noha, ktera se pouziva pri odlozeni stroje je vyhnuta o 45 stupnu. To nebylo vsechno. Pri pohledu na riditka byla leva strana vys o 3 cm. Nalozil jsem mily rotavator a odvezl jsem ho do prodejny uplatnit reklamaci. Pri vylozeni mi pracovnik opravny, kde jsem uplatnoval reklamaci rekl, ze na zahratku je to jedno a co bych za ty penize chtel. Odvetil jsem, ze jsem si zaplatil nebazarove zbozi. Reklamaci mi vzali. Po mesici nebyla reklamace vyrizena, s odvolanim, ze je covid a zakon jim umoznuje v mimoradnych podminkach nedodrzet lhutu 30 dnu. Urgoval jsem to po dalsich 14 dnech a bylo mi receno, ze si mohu pro stroj prijet. Jake bylo prekvapeni, kdyz jsem zjistil, ze vady nebyly odstraneny. Stroj jsem odmitl prevzit. Po dalsich 14 dnech mi volali, ze si mohu prijet. Samozrejme, ze opet na to nebylo sahnuto, i kdyz me presvedcovali, ze je to opravene. Kdyz uz tam bylo dusno tak, ze by ho mohli krajet, nabidli mi slevu 15 procent. Nez se porad handrkovat, pristoupil jsem na to, ale s vedomim, ze mam porad bazarovy kus, tak to nebylo nic moc. Kdyz uz jsem mel rotavator s kterym se muze i orat, koupil jsem oboustranny pluh. Pluh hazi ze strany na stranu o 10 cm, ore melce, jestli maximalne 15 cm , a za kvalitu svarovani by se u nas musel stydet ucen 1. rocniku. Svary nedokoncene, okoli poprskane neodstranenou struskou. Za 3000 Kc hrozna kvalita. Po zkusenosti s Hechtem jsem se rozhodl, ze tady uz nikdy. I kdyz to maji v Mounfildu drazsi, kvalita je nekde jinde. Spoustu zahradni techniky jsem si koupil zde. Preji hezky den.

  3. Já jsem si zajel koupit Proteco 36-60 a hned po prvním vyzkoušení mi bylo jasné, že mám konečně ten správný kultivátor, co jsem potřeboval.

  4. Dobrý den
    Koupil jsem kultivátor Hech796 s příslušenstvím kola,pluh
    Chtěl jsem jít orat,zjistil jsem že má pluh 10cm vůli na každou stranu.
    Když jsem to dovezl na prodejnu reklamovat,napřed se tomu divili,potom mě
    řekli,že je to normální asi nikdy neorali.a reklamaci neuznali
    Nikdy vice tuto značku-jestli nechcete vyhodit peníze
    Doporučuji pořádně vyzkoušet přislušensví ke stroji,nikdy bych si to nekoupil.

    • Také jsem měl tento model od Hecht a už bych se znovu nespálil, abych si tuto značku kupoval podruhé.

  5. Dobrý den
    Koupil jsem kultivátor Hech796 s příslušenstvím kola,pluh
    Chtěl jsem jít orat,zjistil jsem že má pluh 10cm vůli na každou stranu.
    Když jsem to dovezl na prodejnu reklamovat,napřed se tomu divili,potom mě
    řekli,že je to normální asi nikdy neorali.
    Tak jsem si to musel doma pořádně vytěsnit,abych mohl orat.
    Doporučuji pořádně vyzkoušet přislušensví ke stroji,nikdy bych si to nekoupil.

  6. má někdo zkušenosti s kultivátorem merobs diesel.je to čína.

  7. Všechny informace jsem našel ze v tomhle článku, takže děkuji za vaší pomoc.

Přidat komentář

Recenzer
Logo