Autosedačky

Nejoblíbenější typy autosedaček

Nejoblíbenější značky autosedaček

Každý, kdo chce převážet dítě do 12 let věku a 36 kg v autě, nevyhne se nákupu dětské autosedačky. Ta patří k povinné výbavě. Autosedačky jsou k dostání již pro novorozené děti a následně se dělí do několika skupin. To, jakou autosedačku vaše dítě potřebuje, závisí na jeho výšce a hmotnosti.

Budete však muset počítat s tím, že vaše dítě bude potřebovat alespoň 2 typy autosedačky. Neobejdete se tak bez vajíčka a pokračovací rostoucí autosedačky. Lze ale koupit také variantu vhodnou pro batolata, která vám umožní upevnění proti směru jízdy.

Při výběru autosedačky je nejdůležitějším parametrem bezpečnost, pozornost je třeba věnovat správnému uchycení a využít můžete několik praktických možností, které tyto výrobky nabízí.

Porovnat ceny autosedaček

Nejlepší autosedačky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Cybex Solution B-fix 2021 Volcano Black 100 % 2 989 Kč Zobrazit Mamitati.cz
2. Kinderkraft Comfort Up 2019 Pink 95 % 1 599 Kč Zobrazit Black-mondey.cz
3. Caretero Puma Isofix 2017 navy 95 % 1 419 Kč Zobrazit Alza.cz
4. Compass JUNIOR PLUS 2019 červená 92 % 316 Kč Zobrazit Unihobby.cz
5. Kinderkraft Comfort Up 2019 Grey 90 % 1 599 Kč Zobrazit Feedo.cz

Typy

Autosadačky se rozdělují do kategorií podle váhy a výšky dítěte. Podle toho můžete vybírat z kategorií 0 – 3. Speciální skupinu tvoří takzvané rostoucí autosedačky, které je možné použít pro různé růstové období děti.

Kategorie 0 +

První kategorie je určená pro novorozence, jedná se o klasická vajíčka, ve kterém je miminko zajištěno pomocí bezpečnostních pásů. Tyto autosedačky se umísťují proti směru jízdy a typická je pro ně rukojeť, díky které je možné sedačku snadno přenášet.

Ve vajíčku je miminko umístěno do polohy v leže, někteří výrobci tomu uzpůsobily také hlavovou opěrku, která je polohovatelná. Některá vajíčka je možné koupit v kombinaci s kočárkem, díky čemuž je můžete používat v autě i v podobě kočárku.

Vajíčko využijete až do 1 roku věku dítěte, proto se zaměřte také na to, do kolika centimetrů je vámi vybraný typ možné používat. Nejčastěji jsou vyráběné do velikosti 75 cm, ale můžete narazit i na možnost používat ji při 80 – 87 cm.

Někteří rodiče se bojí, že cestování ve vajíčku není pro roční dítě příliš pohodlné, zejména díky přečnívajícím nožkám. Důležitá je však poloha hlavové opěrky, pokud hlavička nikde nepřečuhuje, můžete autosedačku bez obav používat.

Součástí prvních autosedaček bývají novorozenecké vložky, které je možné po cca 3 měsících odstranit. K některým typům prvních autosedaček je možné pořídit základnu. Tu připoutáte do auta a vajíčko do ní jednoduše zacvaknete. Díky základně se vyhnete složitému poutání, při kterém se může miminko snadno vzbudit.

Kategorie I

Do této skupiny patří autosedačky určené starším dětem, kterým už nestačí klasické vajíčko, a které dosáhnou hmotnosti 9 kg. Tyto sedačky jsou rozděleny do několika skupin, podle váhy. Lze je používat do 18, 25 nebo až 36 kilogramů.

U těchto sedaček se můžete rozhodnout, jestli chcete vozit dítě proti nebo po směru jízdy. V těchto sedačkách je miminko posazeno, díky čemuž má větší rozhled. A i u těchto typů je samozřejmostí 5 bodový bezpečnostní pás. Některé především dražší modely umožňují polohování.

Kategorie II a III

Poslední kategorie je určena pro největší děti. Váhové rozmezí je v tomto případě 15 – 36 kilogramů. Tyto sedačky by měly sloužit až do 12 let věku dítěte. Autosedačka je umístěna po směru jízdy a dítě je připoutáno klasickým pásem.

Ideální jsou sedačky, které umožnění poutání pomocí systému isofix. Do poslední kategorie patří také podsedák, čili sedačka bez zádové a hlavové opěrky.

Kombinace I, II a III kategorie

Autosedačky, které tuto kombinaci poskytují, patří k velmi oblíbeným především z ekonomického hlediska. Na trhu jsou zastoupeny ve větším množstvím než modely z kategorie II a III. U těchto sedaček je opět možné poutání pomocí 5 bodového systému určeného menším dětem. Ten je možné následně odstranit a větší dítě poutat pomocí pásu automobilu.

Bezpečnost

Bezpečnost je u autosedaček to nejdůležitější. Kvalitní autosedačka musí splňovat veškeré bezpečnostní normy. Starší normou, která autosedačky rozděluje do skupin podle váhy je bezpečnostní norma ECE R44. Tuto normu poznáte především podle oranžového štítku, který je na sedačce umístěn.

Novější sedačky splňují normu I-Size, ta je platná od roku 2013 a vychází z nejnovějších výzkumů zaměřených na bezpečnost dětí. Podle ní jsou autosedačky rozděleny dle výšky, která je při výběru autosedačky důležitější než váha.

Bezpečné použití vám umožní pouze dobře ukotvená sedačka, která může dítě v případě kolize adekvátně ochránit. Podle způsobu ukotvení se autosedačky dělí na dvě skupiny a to klasické poutání pomocí pásu a využití systému isofix. Některé autosedačky umožňují uchycení pomocí obou variant.

Výrobci doporučují upřednostňovat autosedačky využívající isofix, pokud to však váš automobil neumožňuje, vybírejte sedačku s co nejmenší hmotností a to zejména u autosedaček spadající do kategorie II a III, do kterých se dítě poutá pouze pomocí pásu umístěného v automobilu. Při nárazu musí totiž dětské tělo nést také celou váhu autosedačky a celková váha tak hraje u sedaček podstatnou roli.

Pomocí pásu

Tato možnost patří ke složitějšímu řešení. Výhodou tohoto způsobu je možnost autosedačku použít ve všech typech automobilů. Nevýhodou pak riziko špatného vedení pásu a tím pádem i špatné instalace autosedačky.

ISOFIX

Tento způsob uchycení patří k jednoduššímu a bezpečnějšímu. Kotvící body jsou umístěny přímo na konstrukci vozidla a isofixové konektory autosedačky je možné na tyto body jednoduše nacvaknout. Tyto kotvící body však nejsou součástí všech automobilů.

Pokud si nejste jistí, zda vaše vozidlo tyto body má, obraťte se opět na kvalifikovaného odborníka, který vaše auto při výběru autosedačky prohlédne. Někdy jsou tyto kotvící body pouze velmi dobře ukryté.

Orientace autosedačky

Autosedačky pro nejmenší děti je možné umístit pouze proti směru jízdy. Klasické uchycení po směru najdete u sedaček a podsedáků určeným starším dětem. Orientaci sedačky budete řešit pouze pří koupi autosedačky v kategorii I.

Podle normy I-Size byste měli upřednostnit typy, která umožňují umístění proti směru jízdy. Toto umístění poskytuje při čelním nárazu větší ochranu hlavy a krku dítěte. Tento způsob je ideální zejména pro děti do 15 měsíců, ale cestovat tak mohou děti do cca 4 let věku.

Materiál

Tělo sedaček bývá nejčastěji vyrobeno ze středně tvrdého plastu, který je lehký a zároveň křehký. Z tohoto důvodu se nedoporučuje kupovat již použitou autosedačku a i v případě menší kolize raději zakoupit sedačku novou. Obecně se životnost u těchto výrobků pohybuje kolem 10 let.

Povrch sedačky bývá nejčastěji vyroben ze syntetických vláken. Ty je možné snadno čistit pomocí vlhkého hadříku. Nevýhodou je však malá savost, což může být problém zejména v letních měsících, kdy se dítě více potí.

Dalším materiálem je semiš, který je příjemný na dotek. Tento materiál se vyznačuje větší savostí, horší je to pak s jeho údržbou. Polstrování může být vyrobeny také z bavlny, která se také hůř čistí, je však příjemná na dotek a vhodná i pro děti s citlivou pokožkou.

Funkce

Autosedačka musí být funkční i pohodlná. U některých autosedaček máte na výběr i několik dalších bezpečnostních prvků. U novějších typů se často setkáte s mezinožními pásky, jejichž úkolem je správné vedení spodního pásu, tak aby nešel přes břicho dítěte, ale přes pánevní kosti. Díky tomu nebude pás při nehodě tlačit na vnitřní orgány.

Ramenní polštářky

Dále jsou to různé ramenní polštářky, přes které se vede bezpečnostní pás. Díky polštářku se bude dítěti cestovat pohodlněji, při jízdě ho nebude pás tlačit ani se zařezávat a z bezpečnostního hlediska snižují zatížení krční páteře a hrudníku v případě čelního nárazu.

Madlo u vajíček

Vám usnadní přenos a poslouží i k umístění různých hraček, které dítě během jízdy zabaví.

Autosedačka s funkcí polohování

Autosedačka s funkcí polohování umožní dítěti během jízdy spát v leže.

Natavení opěrek

Natavení opěrek umožňují zejména rostoucí autosedačky.

Možnost otáčení

Některé sedačky nabízejí možnost otáčení. Díky tomu bude jednoduší dítě do autosedačky upoutat i odpoutat. A zvolit můžete také to, jestli bude dítě umístěno po nebo proti směru jízdy. Lze je využít pro dítě do cca 4 let věku, záleží samozřejmě na jeho výšce a váze.

Otočné sedačky lze uchytit pomocí isofixu v kombinaci s opěrnou nohou. Díky možnosti otáčení můžete dítě snadno poutat a dotahovat pásy. Nevýhodou těchto sedaček je skutečnost, že jsou vázané na náklon sedadla v autě a v některých případech ji není možné použít.

Důležité je tedy sedačku vyzkoušet nejlépe pod dohledem kvalifikované osoby. Samostatný potah, který je možné jednoduše sundat, vám velmi usnadní samotnou údržbu.

Příslušenství

Mezi příslušenství, které lze k autosedačkám dokoupit patří různé kapsáře. Ty je možné uchytit na přední sedadlo a do různě velkých kapes umístit hračky, nápoje nebo něco dobrého. Jestliže nechcete investovat do velkého kapsáře, můžete pořídit pouze praktický držák na pití.

Značka

K nejoblíbenějším výrobcům patří Britax, Kinderkraft, Zopa, Caterero, Joie atd. V nejnovějších testech byly úspěšné také značky Silver Cross, Chicco, Cybex. Pokud vašeho favorita nenajdete mezi typy, které prošly různým testováním, neznamená to, že se jedná o nekvalitní výrobky.

Autosedaček je k dostání opravdu velké množství a ne všechny jsou pravidelně testování. Při výběru se spolehněte na kvalifikovaného odborníka, který vám s výběrem pomůže.

Cena

Autosedačky patří mezi dražší výrobky. K nejlevnějším patří různé podsedáky. Ty je možné koupit za několik stokorun. První skutečné autosedačky je možné koupit do 2 000 Kč. Výběr je značně omezený a k dostání jsou většinou pouze kategorie II a III.

Větší výběr vám poskytne kategorie do 5 000 Kč, kde již najdete autosedačky všech skupin. Od 5 – 10 000 Kč jsou k dostání všechny možné modely, které trh nabízí.

Porovnat ceny autosedaček

Otázky a odpovědi

Je vhodné pořídit staršímu dítěti podsedák?

Podsedáky je možné koupit ve větších supermarketech a hračkářstvích. V prodejnách, které se specializují na prodej autosedaček, je však většinou nenajdete, protože nepatří mezi bezpečné typy autosedaček. Z tohoto důvodu se od nich kvalitní výrobci distancují.

K hlavním nevýhodám patří skutečnost, že podsedák neposkytuje žádnou boční ochrany a nedostatečné je i vedení pásu. Proto je vždy lepší dítě během jízdy posadit do kvalitní autosedačky se zádovou opěrkou.

Je možné koupit autosedačku, kterou lze snadno přenášet?

Jestliže rádi cestujete do zahraničí a patříte k těm, kteří si v cizině půjčují automobil, volte sedačku, kterou je možné použít také v letadle. Tyto typy lze jednoduše složit a přenášet ve speciální tašce. Autosedačku pak umístíte do jakéhokoliv automobilu a můžete si bezpečně užít jakýkoliv výlet.

Závěr

Úkolem autosedačky je chránit zdraví a život vašeho dítěte, proto jejich nákup v žádném případě nepodceňujte. Cena, kterou budete muset zaplatit v případě špatně zvoleného modelu, je příliš vysoká.

Ne každá autosedačka je vhodná pro všechny automobily. I v případě, že máte vybranou kvalitní autosedačku, nemusí být vámi zvolený model pro váš vůz tím nejvhodnějším. Z tohoto důvodu je vhodné autosedačku vybírat ve specializovaných prodejnách, kde vám s výběrem nejen poradí, ale umožní vám jednotlivé modely vyzkoušet.

Autosedačky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alza.cz, www.feedo.cz, www.funbaby.cz, www.malvik.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

13 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Nikdy nepochopím rodiče, kteří tvrdí, že autosedačka je přežitek, já bych bez ní nikdy do auta dítě nevzala. To je také důvod, proč jsem hledala vhodný model, až jsem objednala Caretero Puma Isofix 2017 navy. Má super design, kvalitní zpracování a funguje jak má.

 2. Musím jedině souhlasit, také jsme pořídili Cybex Solution B-fix 2021 Volcano Black, už jen díky pozitivním recenzím a vysokému hodnocení na Heurece, za což vděčíme vašemu článku, na který jsme při hledání narazili. Sedačka je opravdu perfektní, velmi kvalitně zpracovaná a pevná.

 3. Tak já dlouho váhala s tím, jakou autosedačku prckovi vlastně vybrat, ale nevěděla jsem si s tím rady, dokud jsem náhodně nenarazila na váš článek. Rozhodně mi s výběrem pomohl a já podle hodnocení Heuréky zvolila Cybex Solution B-fix 2021 Volcano Black. Je skvělá a malému se v ní moc dobře sedí.

  • Máme jí rovněž a nemůžeme si jí vynachválit, prcek sedí pohodlně a bezpečně.

 4. Dobrý den,
  který model sedačky Joie je prosím na úvodní fotce? Děkuji

 5. Britax je velice dobra znacka dle meho nazoru ovsem u jakekoliv znacky resp. sedacky bych nesel pod 5000-7000. Ja osobne kupoval v minulosti Britax Romer King II 2016 (+-8000) do dnes maximalni spokojenost postaci koupit jen novy potaz protoze svetla barva bohuzel dostala zabrat. U sedacky na dite bych ale zcela urcite nesetril, precijen jde o bezpecnost prcka a ta je na prvnim miste spolu s pohodlim. Ted napriklad pujdeme po Britax Römer Dualfix 2 R 2021 Blue Marble. Clanek supr mimochodem.

 6. Koupila jsem si nedávno autosedačku Britax Römer Adventure 2021 Storm Grey, tak doufám, že nebudu zklamaná s tímto produktem. Co si myslíte vy? Byl to správný výběr? Děkuji za odpověď.

  • Tak tohle není moc bezpečná sedačka (A-DOST)

   • Můžu se zeptat, když tahle není bezpečná, tak jaká je tedy podle vás nejlepší autosedačka (nezáleží mi na ceně), děkuji předem za vaší odpověď. Gabriela.

 7. Nikdy jsem ještě nečetla na internetu, tak kvalitně zpracovaný článek o autosedačkách.

Přidat komentář

Recenzer
Logo