Odsávačky mléka

Mateřské mléko je to nejlepší, co může každá maminka svému dítěti nabídnout. Není však důležité jen nakrmení miminka, vzájemnou blízkostí se také prohlubuje vztah mezi maminkou a miminkem. Kojení však není zcela přirozený proces a s rozjetím laktace bývají mnohdy velké problémy. V případě, že se vám laktaci nedaří nastartovat nebo máte naopak mléka až moc, přichází na pomoc odsávačka mléka.

Porovnat ceny odsávaček mléka

Kdy a proč odsávat?

Odsávačka vám pomůže v případech kdy:

Potřebujete stimulovat tvorbu mléka. Stimulace je nutná zejména tehdy, když není možné samopřisátí miminka ihned po porodu. Tato situace může nastat v případě, že se miminko narodí příliš malé a musí trávit nějakou dobu v inkubátoru, nebo pokud z nějakého důvodu není možné začít ihned kojit například po císařském porodu.

Potřebujete zvýšit produkci mléka. Odsávání vám pomůže v případě, kdy kojíte, ale nemáte dostatek mléka.

Potřebujete ulevit přeplněným prsům. Některým novopečeným maminkám se laktace rozjede způsobem, kdy jsou nalitá prsa bolestivá a může v nich vzniknout zánět. V tomto případě vám odsávačka od nadbytečného mléka uleví.

Jestliže tento problém nastane ještě v porodnici, může být vaše odsáté mléko podáno miminku, jehož maminka má s rozběhem laktace potíže, v případě, že budete odsávat mléko doma, můžete si udělat zásoby.

Potřebujete vytvořit zásobu mléka. Je možné pomocí odsávání vytvořit nějakou zásobu mléka na dobu, kdy budete potřebovat dítě na nějakou dobu opustit.

Nejlepší odsávačky mléka

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. TrueLife Nutrio BP Electric 99 % 1 799 Kč Zobrazit Notino.cz
2. Philips Avent Natural manuální SCF330 20 88 % 1 199 Kč Zobrazit Benu.cz
3. Nuk Elektrická Prsní pumpa LUNA 79 % 1 099 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy odsávaček

Odsávačky mléka lze rozdělit do dvou základních skupin a to na manuální a elektrické. To jaký typ je pro vás vhodnější, záleží především na tom, co od odsávačky očekáváte. V případě, kdy potřebujete odsávat pouze občas kvůli tomu, že dáte dítě na hlídání a nebudete ho moci v danou chvíli nakojit, vystačíte si pohodlně s jednoduchou manuální odsávačkou. Jestliže však máte s kojením potíže a potřebujete odsávat i několikrát za den, sáhněte určitě po některé elektrické.

Manuální odsávačka

Patří k jednodušším a jsou vhodné pro občasné použití. Výhodou těchto odsávaček je nižší pořizovací cena, a to, že pracují tiše bez potřeby elektřiny nebo baterií. Nevýhodou je delší doba odsávání, jedno odsávání může trvat 30 minut, ale klidně i hodinu. V případě manuálních odsávaček je nízká také intenzita sání.

Dále je nutné zvolit dobrou techniku, aby byl proces co nejméně nepříjemný, protože odsávání mléka může být mnohdy bolestivé, a nesprávná manipulace může bolest ještě zvýšit. Manuální typ není vhodné používat ani v případě, že máte poškozené nebo přecitlivělé bradavky.

Manuální odsávačky se dělí na 3 základní typy:

Pístové odsávačky

Jsou jednoduché a skládají se ze dvou částí a to pumpy a nástavce. Nástavec je u levnějších typů vyroben z plastu, kvalitnější odsávačky pak mají nástavec vybaven měkkým silikonovým polštářkem. Ten tak dokonale přiléhá k prsu a při odsávání tak nebude nikde unikat vzduch.

Ve většině případů je možné pumpu jedné značky použít zároveň jako lahvičku, protože šroubení je kompatibilní se stejnou značkou kojeneckých lahví. Výhodou je zde také snadné čištění a to zejména díky malému počtu součástek.

Některé typy však nejsou určeny k použití v mikrovlnné troubě a nelze je vložit ani do myčky na nádobí.

Balonkové odsávačky

Skládá se z těla odsávačky, které má podobu klasické kojenecké láhve a hlavice s nástavcem, ze které vede hadička, na jejímž konci je balonek. Tyto odsávačky mají v balení také savičku a krycí víčko na lahev. Ani v tomto případě tedy nebudete muset mléko nikam přelévat a můžete miminko nakrmit přímo.

V případě levných balonkových odsávaček není součástí odsávačky lahvička na zachytávání mléka. Tyto typy jsou tak vhodné pouze na vyprázdnění prsů. Jejich používání není příliš šetrné a v některých případech mohou způsobovat bolestivé trhliny na bradavkách.

Sací síla je v tomto případě vytvářena stlačováním balónku a její intenzitu můžete měnit podle intenzity stlačování.

Díky tomu je její použití šetrnější. Obsluha je jednoduchá, ale ani tento typ nemá velkou intenzitu sání a je tedy vhodná k občasnému použití v případě, kdy není s kojením žádný problém.

Pákové odsávačky

Patří k nejefektivnějším, je k dostání v základním typu a také jako dokonalejší dvoufázová. Vzhledově je velmi podobná balonkové, místo hadičky s balonkem je zde však páka. Páka má ve většině případů ergonomický tvar a odsávání je tak pohodlné.

Nástavec je vybaven silikonovou masážní vložkou, která při odsávání prs masíruje a stimuluje tok mléka. I tento typ je k dostání se savičkou, někdy je součástí balení i kartáček usnadňující čištění a také několik plastových pohárků, ve kterém může být mateřské mléko uskladněno v lednici nebo mrazáku.

Základní typ nedosahuje velké účinnosti a je tedy opět vhodný pro občasné použití v případě, kdy je kojení bezproblémové. Dvoufázová páková odsávačka dokonale imituje rytmus sání dítěte a zajišťuje tak rovnoměrný a šetrný tok mléka. Tyto modely jsou oproti ostatním manuálním dražší, jsou však stejně účinné jako elektrické odsávačky.

Elektrická odsávačka

Elektrické odsávačky jsou praktické, pohodlné a šetrné. Mají vysokou intenzitu sání a nevyžadují od vás žádnou spolupráci, pracují zcela samostatně pomocí baterií nebo elektrického proudu.

Lze je používat několikrát během dne, odsávání v tomto případě trvá asi 15 – 20 minut. Nevýhodou je zde tak jen vyšší pořizovací cena.

Elektrické odsávačky se dělí na jednofázové a dvoufázové

Jednofázová

Tento typ elektrických odsávaček je zastaralý a není již téměř k sehnání. Pokud by se vám však sehnat podařila, nabídne vám stále stejnou intenzitu sání, což nemusí být nijak komfortní. I tento typ je tedy vhodné používat při bezproblémové laktaci. Jedná se o levnější typ elektrických odsávaček.

Dvoufázová

Dvoufázový systém simuluje přirozené sání miminka. V první fázi pracuje rychle, čímž se stimuluje vytékání mléka a ve druhé fázi nastupuje klidné hluboké sání. Intenzita sání v tomto případě není stejná, mění se podtlak i rytmus. Díky tomu patří dvoufázové odsávačky k šetrným a účinným. Jsou určené pro maminky, které mají s kojením, většinou se jedná o rozjezd laktace. Tato situace je častá po císařském řezu nebo předčasném porodu.

Velikost prsního nástavce

Odsávání mléka by mělo být příjemné a šetrné, v žádném případě by pak nemělo bolet. Odsávání s nesprávně zvoleným nástavcem může vést i k poškození prsní tkáně. Každá žena má jinou velikost a tvar prsů, proto potřebují odlišnou velikost nástavců.

Pro maximální pohodlí a účinnost je možné vybírat z několika velikostí prsních nástavců. Je proto důležité vědět, jaká velikost je ideální ve vašem případě. Jestliže pozorujete během nebo po odsávání mléka následující potíže, měla byste volit jinou velikost tohoto nástavce.

Kdy tedy volit jinou velikost?

Jestliže se bradavka odírá o strany tunelu nástavce, tak, že se necítíte pohodlně.

Pokud je při odsávání vtahovaná do tunelu nástavce velká část prsního dvorce.

Jestliže se po odsátí objeví zčervenání, nebo naopak pokud bradavka a dvorec zbělal.

V případě, že cítíte i po odsátí v prsou mléko.

Máte-li některý tento problém a přesto si nejste jistá, obraťte se na vaši laktační poradkyni. Ta vám s výběrem poradí, ne vždy je totiž velikost nástavce při odsávání na vině.

Prsní nástavce jsou dodávány ve velikostech:

  • Průměr bradavky 17 mm – velikost nástavce 21 mm
  • Průměr bradavky 20 mm – velikost nástavce 24 mm
  • Průměr bradavky 23 mm – velikost nástavce 27 mm
  • Průměr bradavky 26 mm – velikost nástavce 30 mm
  • Průměr bradavky 32 mm – velikost nástavce 36 mm

Ceny

Nejlevnější balonková odsávačka bez zásobníku mléka vás vyjde na cca 120 Kč, elektrická dvoufázová s velkým množstvím funkcí a příslušenství pak může stát i cca 5 000 Kč. To, kolik do tohoto výrobku investujete, záleží na vašich individuálních potřebách.

  • Do 1 000 Kč – na výběr máte velké množství všech typů ručních odsávaček, a to i pákových s dvoufázovým systémem.
  • Do 3 000 Kč – cenové rozpětí, které uspokojí i náročné, zahrnuje mnoho typů dvoufázových elektrických odsávaček, které umožňují i odsávání obou prsou zároveň.
  • Od 3 000 Kč a více – odsávačky z mnoha funkcemi a velkým množstvím příslušenstvím. Nabízí toho opravdu hodně, je však na uvážení, jestli využijete vše a investice tak není zbytečná.

Porovnat ceny odsávaček mléka

Značky

Největší podíl na trhu zabírají odsávačky nesoucí označení Medela. Medela je švýcarskou značkou a nabízí všechny typy odsávaček, náhradních dílů a bohatého příslušenství. Vybere si opravdu každý.

Oblíbené jsou také výrobky od Philips Avent a Nuk. I v tomto případě je výběr široký. Do top 20. nejoblíbenějších patří také odsávačky značek Tommee Tippee, Zopa, Baby Ono, Canpol babies, TrueLife a Bayby.

Příslušenství

Odsávačky jsou dodávány s různým množstvím příslušenství. Čím je pořizovací cena vyšší, tím více toho v balení najdete. Pokud nechcete investovat do výrobku víc, než je nutné, můžete si jednotlivé díly zakoupit samostatně.

Dodržovat byste měli jen jedno pravidlo a to kupovat příslušenství stejné značky jako je značka vaší odsávačky.

Součástí balení mohou být jednorázové prsní vložky, náhradní kojenecká láhev, náhradní dudlíky a další.

Savička a víčko

Bývají součástí snad každého balení. Umožňují miminko nakrmit přímo ze sběrné nádoby.

Zásobníky na mateřské mléko

I toto příslušenství bývá často v balení, nejčastěji balení osahuje 2 kusy, může jich být však mnohem víc. Lze je koupit i samostatně. Jsou ideální pro uklidnění mléka, umožňují i zamrazení.

Sáčky na uskladnění mléka

Stejnou funkci jako zásobníky umožňují také sáčky. Jsou vhodné k uchovávání mléka v lednici i mrazáku, lze je vložit do mikrovlnné trouby. Sáčky bývají vybaveny popisovacím štítkem, na který můžete napsat datum, kdy bylo mléko odstříkáno. Jsou také levnější a lépe skladné.

Pás pro snadné odsávání

Umožňuje odsávání bez pomocí rukou, lze ho použít i v případě, kdy odsáváte obě prsa najednou. Pás je k dostání v několika velikostech a jej možné prát v pračce.

Kartáček

Díky různým kartáčkům je lehké jednotlivé díly odsávačky vyčistit.

Cestovní taštička

Vhodná zejména při cestování.

Bezpečná manipulace a údržba

Aby bylo odsávání bezpečné, je dobré dodržovat správný postup. Důležitá je především hygiena, která by měla být 100%, protože mléko je ihned určené ke krmení miminka.

Odsávačky jsou složeny z několika hlavních dílů a ve většině případů umožňují sterilizaci pomocí horké vody nebo páry.

Toto čištění by mělo být prováděno pokaždé, když odsávačku použijete. Před samotným odsáváním můžete provádět i jemnou masáž nebo použít teplý obklad, to vám pomůže s uvolněním mléka.

Odsávání mléka vám zabere nějakou dobu, dělejte to tak pokud možno tehdy, kdy máte na tuto činnost dostatek času i klidu. Odsáváním ve stresu nedosáhnete příliš dobrých výsledků.

Závěrem

Odsávačku není nutné kupovat ještě před narozením dítěte, protože dopředu nemůžete vědět, jestli ji budete potřebovat. Jestli budete mít s kojením nějaký problém, zjistíte ještě při pobytu v porodnici.

To jestli a jakou odsávačku v případě potíží pořídit vám může poradit laktační poradkyně. Pokud potíže nemáte a přesto o ní uvažujete, promyslete si zejména, jak často ji budete používat.

Pro výjimečné používání si vystačíte s manuální odsávačkou, nejlepším řešením je v tomto případě páková dvoufázová.

V případě, že potřebujete rozjet laktaci, nebo pokud se vracíte brzy po porodu do práce a miminko tak bude krmit jiná osoba, využijete některou z kvalitních elektrických modelů.

V případě koupi elektrického typu doporučujeme vybírat odsávačku, která je schopná pracovat i pomocí baterií.

Můžete ji použít na cestách v případě, že zrovna nemáte přístup k elektrické energii.

Odsávačky mléka můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.philips.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (25 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Koupila jsem odsávačku mléka od značky Tommee Tippee a je naprosto perfektní. Určitě mohu doporučit, mají vskutku skvělé produkty.

  2. Super článek!

Přidat komentář

Recenzer
Logo