Snowboardové helmy

Snowboard je bezesporu krásný, ale i nebezpečný zimní sport. Nejhorší úrazy, které se však mohou poměrně snadno stát, jsou úrazy hlavy. Proto je snowboardová helma tím nejdůležitějším ochranným prvkem, který by vám neměl na zasněžených kopcích chybět.

Parametrů pro výběr správné helmy na snowboard je hned několik. Nejdůležitější je vybrat helmu, která bude dokonale sedět a bude přesně kopírovat obvod hlavy, ale i ochranných brýlí. Proto je důležité vybírat helmu společně s brýlemi. Při výrobě snowboardových helem se používají různé technologie a důležité je ověřit si, zda helma splňuje potřebné bezpečnostní normy.

Porovnat ceny helem

Konstrukce

Halma na snowboard je složena ze 4 hlavních částí. Těmi jsou skořepina, vnitřní vložka, náušníky a stahovací řemínek.

 • Skořepina – je pevná část, na jejíž výrobu se nejčastěji používá odolný ABS plast. Skořepina by měla být schopná rozložit energii nárazu na celém povrchu.
 • Vnitřní vložka – tato část se nejčastěji vyrábí z EPS pěny, což je materiál, který připomíná polystyren. Úkolem vnitřní vložky je absorbovat a tlumit nárazy. Snowboardová helma je vyrobena tak, aby ustála jeden velký náraz. Jestliže během nárazu vnitřní vložka praskne, je nutné helmu vyměnit, protože její další použití nebude bezpečné.
 • Náušníky – zajistí potřebný teplotní komfort a umožní vám nosit helmu bez čepice. Pod snowboardovou helmu by se však měla tenká čepice pohodlně vejít. Pokud preferujete čepici, můžete náušníky odejmout.
 • Stahovací řemínek – postará se, aby helma vždy držela na svém místě. Díky řemínku s přezkou budete mít jistotu, že se helma neuvolní ani v případě pádu.

Velikost

Nejdůležitější je vybrat správnou velikost helmy. Své helmy mají děti, ženy i muži a velikost je značena konfekčně. K dostání jsou od velikosti XS – XL. Dětské helmy pak mají velmi často nastavitelný vnitřní obvod, což vám umožní používat helmu i několik sezón.

Před tím, než půjdete helmu vybírat, byste měli znát svůj obvod hlavy. Měřit byste měli vždy těsně nad obočím, přičemž metr musí být veden vodorovně. Poté již můžete vycházet z údajů uvedených ve velikostních tabulkách. Helmu byste však nikdy neměli kupovat bez možnosti vyzkoušení a případné výměny.

Helma správné velikosti by měla na hlavě pevně sedět i bez zapnuté přezky pod bradou. Pohnout by se neměla ani při pohybu hlavy. Helma se však nesmí v zadní části dotýkat vašeho krku a helma vám nesmí ani nijak bránit ve vidění. Helmu se doporučuje zkoušet vždy s brýlemi na snowboard.

Technologie

Kvalitní helmy jsou vyrobeny z materiálů, které prošly mnohaletým vývojem a přísným testováním. Velmi žádaná je například technologie ABS, EPS, KOROYD, ale používají se i různé gelové technologie.

 • ABS – tato helma má velmi tenkou, ale i velmi odolnou skořepinu z plastu, která vám při nárazu poskytne maximální možnou ochranu.
 • EPS – jedná se o nejrozšířenější tlumící vrstvu, která se při výrobě helem používá. Jedná se o tvrzený polystyren, který se nachází uvnitř skořepiny. Tento materiál má vysokou absorpci nárazu.
 • MIPS – tato technologie je založena na principu napodobení funkce mozkomíšního moku. Ten chrání mozek před nežádoucími otřesy. Uvnitř helmy se nachází absorpční vložka, která je umístěna mezi polstrovanou částí a skořepinou.
 • KOROYD – je vysoce prodyšný systém, který je schopen regulovat teplotu a umožňuje i snadné proudění vzduchu dovnitř i mimo helmu. Tato technologie výrazně snižuje riziko zlomení lebeční kosti a jiných traumatických poranění.
 • Gelové materiály – různé gelové materiály fungují na stejném principu jako technologie MIPS. Tyto absorpční gelové části jsou rozmístěny na skeletu helmy a vstřebávají vzniklou energie při pádu. Tato energie je následně uvolňována mimo dosah hlavy.
 • In-MOLD – jedná se o moderní technologii, při které je horní skelet přilby vstřikován při vysoké teplotě na vnitřní konstrukci z polystyrenu. Tímto způsobem vznikne dokonalé spojení, které zvýší pevnost helmy. Výhodou je i nižší hmotnost. Helmy vyrobené technologií IN-MOLD jsou vzhledově velmi atraktivní.
 • ABS a IN-MOLD – novinkou je kombinace obou technologií. Tato kombinace spojuje výhody obou předchozích typů.

Další možnosti

Snowboardové helmy jsou v obchodech zastoupeny ve velkém počtu. Z tohoto důvodu přichází výrobci z různými vychytávkami, které mohou konkrétní modely více zatraktivnit.

 • Nastavení velikosti – velkou výhodou je možnost nastavit velikost helmy přesně podle potřeby. K tomuto účelu se používá známý stahovací systém kolečka BOA.
 • Termovložka – zimní helmy mívají také odnímatelnou termovložku. Tu můžete v případě potřeby snadno udržovat.
 • Větrací otvory – součástí helmy by měly být i větrací otvory, které najdete zpravidla na temenní části. Díky otvorům se vám nebude hlava za jízdy potit. Výhodou je, pokud budete moci otvory uzavřít. Tuto možnost oceníte zejména při delším čekání na vlek.
 • Vycpávky – součástí některých helem mohou být molitanové vycpávky. Ty můžete dolepit na různá místa uvnitř helmy. Díky těmto výstelkám se helma dokonale přizpůsobí vašemu tvaru hlavy.
 • Štít – součástí lyžařské helmy může být i štít. Helma se štítem je ideální pro snowboardisty, kteří používají dioptrické brýle. Ochranný štít je vybaven UV filtrem a vy tak nemusíte dioptrické brýle měnit za brýle lyžařské.
 • Integrovaná sluchátka – součástí helmy mohou být i sluchátka.
 • Reflexní prvky – postarají se o vaši viditelnost za každého počasí.
 • Hmotnost – nejčastěji se pohybuje v rozmezí 800 – 1 000 g.

Značka

V obchodech najdete snowboardové helmy různých velikostí, které se liší svým vzhledem. Helmu na snowboard můžete sladit se svým outfitem, nikdy byste však neměli vzhled upřednostnit před pohodlím a bezpečím. Mezi největší světové výrobce snowboardových helem patří například Bern, Giro nebo Smith. Žádané jsou rovněž helmy značek Acra, Alpina, HEAD, Bollé, UVEX a mnoho dalších.

Cena

Základní model dětské snowboardové helmy můžete koupit již za cenu okolo 500 Kč. Začátečníkům a rekreačním jezdcům postačí helmy s cenou od 800 – 1 500 Kč. Zkušenější jezdci ocení propracovanější helmy, jejich cena se pohybuje od 1 500 – 3 000 Kč. Snowboardové helmy v prémiové kvalitě však mohou stát i více než 5 000 Kč.

Porovnat ceny helem

Otázky a odpovědi

V čem se liší helma na snowboard od helmy na lyže?

Na lyže i snowboard můžete vyrazit s jednou a tou stejnou helmou. Helmy na oba tyto sporty jsou zcela totožné a splňují i stejnou bezpečnostní normu. Nepatrný rozdíl může být pouze ve vzhledu. Některé helmy mohou být vzhledově více snowboardové, jiné naopak více lyžařské.

Jak funguje technologie MIPS?

MIPS je velmi žádanou technologií, která dokáže velmi dobře ochránit mozek před možným poškozením. V okamžiku nárazu se vrstva MIPS posune společně s hlavou jezdce nezávisle na směru nárazu. Tím je omezena rotace mozku, která může být velmi nebezpečná.

Co by nemělo helmě na snowboard chybět?

Každá helma určená pro zimní sporty se neobejde bez postranních chráničů uší. V mnoha případech je možné kryty odstranit, avšak při zimních radovánkách tuto možnost výrobci nedoporučují. Někteří výrobci do helem umísťují sluchátka. Avšak pro vlastní bezpečnost je používání sluchátek při rychlé jízdě nežádoucí.

Během jízdy je mnohem bezpečnější vnímat svoje okolí. Posloucháním hudby ztrácíte velmi důležitý vjem, který by mohl zabránit případnému nárazu a zranění.

Závěr

Snowboardové helmy mohou zabránit vážným úrazům, každá helma, která se v obchodě objeví, musí projít přísným testováním a musí splňovat kritéria bezpečnostní evropské normy. Bezpečné jsou tedy i základní helmy, které koupíte za několik stokorun. Při výrobě základních helem se využívá technologie ABS. Ta zaručí, že helma bude dokonale odolná i při větších nárazech.

Nevýhodou základních helem je menší pohodlí a méně kvalitní zateplení. Doporučuje se je tedy nosit v kombinaci s tenkou čepicí nebo kuklou. Na výrobu helem pro zkušenější snowboardisty se používají lepší technologie. Díky tomu jsou helmy ještě bezpečnější, ale i lehčí a pohodlnější.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.snowboardel.cz, www.snowboard-zezula.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (91 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Za mě jsou ze všech nejlepší snowboardové helmy značky Bern, ale také Alpina. V rodině se držíme této dvojice značek a naprostá spokojenost. Sedí senzačně, netlačí, jsou velmi kvalitní a elegantní.

Přidat komentář

Recenzer
Logo