Lyžařská a snowboardová helma je jedno a totéž zboží. Prodejci je dávají do jedné kategorie, výrobci pro ně dělají stejnou konstrukci a norma je nerozlišuje: evropská norma EN 1077 z roku 2007 se jmenuje „Přilby pro sjezdové lyžování a snowboarding“. „Snowboardový“ model se od „lyžařského“ liší tvarem a tím, jak hluboko sedí v zátylku; ochrana je u obou stejná.

Rozhoduje tedy velikost a sed, protože posunutá nebo volná helma nechrání čelo. Pak třída podle normy: A kryje uši pevnou částí a snese silnější průraz, B uši krýt nemusí, zato se v ní lépe slyší a lépe větrá. Prošla jsem 284 modelů s doloženou cenou v českých e-shopech. V říjnu 2026 začínaly ceny pod 500 Kč a polovina nabídky stála méně než 2 100 Kč. Co z toho je příplatek za bezpečnost a co za pohodlí, rozebírám níž.

Nejlepší snowboardové a lyžařské helmy

Srovnání snowboardových a lyžařských helem

Nově na trhu

Snowboardové a lyžařské helmy, které se v obchodech objevily v posledních měsících. Zatím nemají dost hodnocení, proto nejsou v žebříčku.

Co znamená EN 1077 a kdy chtít třídu A

EN 1077 je norma, podle které se lyžařské a snowboardové přilby zkoušejí, a dělí je na třídu A a třídu B. Přilba je přitom osobní ochranný prostředek: nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/425 vyjmenovává v kategorii III výlučně velmi závažná rizika (nebezpečné látky, pád z výšky, utopení, hluk) a riziko, před kterým chrání přilba na sjezdovku, mezi nimi není. Přilba zároveň nechrání jen před minimálními riziky kategorie I, takže zbývá kategorie II. Pro tuto kategorii vyžaduje nařízení EU přezkoušení typu u notifikované osoby a teprve pak smí výrobce přilbu opatřit označením CE.

Čím musí přilba při zkoušce projít:

  • Tlumení nárazu - maketa hlavy s přilbou dopadá na plochou kovadlinu rychlostí 5,42 m/s, což odpovídá pádu z 1 500 mm. Špičkové zrychlení nesmí u žádného nárazu překročit 250 g. Každý vzorek se zkouší nárazem na dvou místech aspoň 100 mm od sebe.
  • Odolnost proti průrazu - na přilbu padá kónický hrot a nesmí se dotknout makety hlavy. Tady je rozdíl mezi třídami: u třídy A letí hrot rychlostí 3,84 m/s, což odpovídá pádu ze 750 mm, u třídy B jen 2,71 m/s, tedy pádu ze 375 mm.
  • Chování v mrazu a po stárnutí - jeden vzorek se zkouší po čtyřech hodinách při 20 °C, druhý po čtyřech hodinách při minus 25 °C a třetí po umělém stárnutí: vzorek stráví 48 hodin při 70 °C a pak 48 hodin pod xenonovou lampou.
  • Zádržný systém - podbradní pásek musí být aspoň 15 mm široký a nesmí mít bradový košíček. Při tahové zkoušce se smí dynamicky prodloužit nejvýš o 35 mm a trvale o 25 mm a přilba nesmí z hlavy sklouznout.
  • Zorné pole - nic nesmí zastínit výhled v rozsahu 105 stupňů do stran, 25 stupňů nahoru a 45 stupňů dolů.

Norma sama výrobci přikazuje, aby k přilbě dodal vysvětlení, že třída A chrání víc, zatímco třída B může mít lepší ventilaci a nositel v ní lépe slyší, ale kryje menší plochu hlavy a hůř odolává průrazu.

Třída A Třída B
Krytí hlavy větší plocha, uši pevnou částí menší plocha, části přes uši nepovinné
Odnímatelné krytí uší nesmí být smí být odnímatelné
Rychlost hrotu při průrazu 3,84 m/s (pád 750 mm) 2,71 m/s (pád 375 mm)
Slyšení a větrání horší lepší
Typicky pro děti, rychlou jízdu, rychlostní disciplíny rekreační jízdu, slalom, skialp

Na českých sjezdovkách potkáte hlavně třídu B, protože helma s odnímatelnými náušníky se dá nosit od prosince do dubna i v deseti stupních nad nulou. Pro děti a pro každého, kdo jezdí rychle v hustém provozu, bych vybírala třídu A: hrot při zkoušce průrazu na ni padá z dvojnásobné výšky, 750 proti 375 mm.

Že certifikovaná helma opravdu pomáhá, je doložené. Metaanalýza dvanácti studií (Russell, Christie, Hagel, 2010) našla u lyžařů a snowboardistů s přilbou menší pravděpodobnost úrazu hlavy, poměr šancí 0,65 při intervalu spolehlivosti 0,55 až 0,79, tedy asi o 35 procent nižší riziko. U studií zahrnujících děti do 13 let byl poměr šancí 0,41. Obava, že helma zvýší riziko poranění krku, se nepotvrdila: poměr šancí 0,89 s intervalem 0,72 až 1,09.

Jak změřit hlavu a poznat, že helma sedí

Změřte si obvod hlavy krejčovským metrem dva prsty nad obočím a nad ušima, vodorovně dokola. Když metr nemáte, obtočte kolem hlavy provázek a přiložte ho k pravítku. Výrobci velikost značí konfekčně, ale na etiketě musí podle normy stát i obvod hlavy v centimetrech, a ten se dá porovnat napříč značkami.

Obvod hlavy Velikost
49-50 cm XXXS
51-52 cm XXS
53-54 cm XS
55-56 cm S
57-58 cm M
59-60 cm L
61-62 cm XL
63-64 cm XXL

Tabulka je obvyklý přepočet konfekčních velikostí, žádná norma ho nepředepisuje. Výrobci si pásma posouvají a někteří písmena u modelů vůbec nepoužívají a značí přímo obvod hlavy, třeba 52-55 nebo 55-59 cm. Proto se držte centimetrů z etikety.

Zkouška v obchodě zabere dvě minuty. Kolečkem vzadu dotáhněte vnitřní obruč, až ucítíte tlak po celém obvodu, a pak zatřeste hlavou bez zapnutého podbradního pásku - helma se nesmí pohnout. Potom pásek zapněte a strčte pod něj prst: má se tam vejít právě jeden. Helma musí sedět vodorovně a krýt čelo, ne být posunutá do zátylku. Norma po výrobcích vyžaduje, aby správné nasazení popsali v návodu, protože posunutá přilba nechrání tu část hlavy, která při pádu dopředu narazí první.

Pak přiložte brýle. Mezi horní hranou brýlí a čelní hranou helmy nesmí zůstat pruh odhalené kůže. To je nejčastější vada sedu, kterou lidé v obchodě přehlédnou a která se projeví až promrzlým čelem na vleku. Pokud helmu kupujete a lyžařské brýle už máte, vezměte si je do prodejny. Při nákupu na internetu si předem ověřte podmínky výměny: mezeru nad brýlemi ani tlak nad spánky z fotky nepoznáte.

Dětská helma se nekupuje „na vyrost“. Nastavitelná obruč pokryje zhruba jednu až dvě konfekční velikosti, takže obvykle vystačí na dvě sezóny. Přilba o dvě čísla větší se při pádu posune a přestane chránit.

Kolik lyžařská helma stojí a co se v jakém pásmu koupí

V říjnu 2026 jsem na českém trhu dohledala 284 modelů s doloženou nejnižší cenou. Nejlevnější vycházel na 499 Kč, nejdražší na 12 190 Kč a medián byl 2 095 Kč.

Cenové pásmo Počet modelů Co se v pásmu typicky nabízí
do 1 000 Kč 40 základní tvrdé skořepiny vstupních značek, odnímatelné náušníky; Mips ani štít tu nejsou vůbec
1 000-2 000 Kč 97 nejširší nabídka, in-mold konstrukce, kolečko na nastavení, první modely se štítem od 1 109 Kč a první s Mips od 1 754 Kč
2 000-3 500 Kč 76 Mips u 25 ze 76 modelů, lepší polstrování a ventilace, dámské a dětské vyšší řady
nad 3 500 Kč 71 Mips u 35 ze 71 modelů, fotochromatické štíty, karbon, závodní a freeridové konstrukce

Vodítko z toho vychází jednoduché. Na pár víkendů v roce v českém areálu pořídíte bezpečnou přilbu do 1 500 Kč a peníze navíc utratíte spíš za pohodlí. Jakmile jezdíte celý týden v kuse nebo berete na svah dítě, vyplatí se jít do pásma, kde už jsou antirotační systémy a kde výrobci nešetří na výstelce. Nad 5 000 Kč platíte za fotochromatiku, hmotnost a design: normu splňuje i ta nejlevnější helma v nabídce za 499 Kč.

Při výběru podle recenzí narazíte na jednu past: hodnocení zákazníků má jen 57 z těch 284 modelů, takže se u většiny nabídky musíte opřít o parametry a o zkoušku v prodejně.

Jestli teprve skládáte výbavu, počítejte s tím, že helma je nejlevnější položka rozpočtu, nižší cena ale neznamená menší důležitost. Sjezdové lyže nebo snowboard vyjdou dráž a ušetřené stovky na přilbě jdou přímo na úkor bezpečnosti.

Vyplatí se připlatit za Mips a podobné systémy

Antirotační systémy řeší něco, co norma EN 1077 neměří: šikmý náraz, při kterém se hlava nezastaví přímo, ale roztočí. Zkoušky podle normy míří na přímý náraz a na průraz, takže ze samotné certifikace o chování při šikmém pádu nic nevyčtete.

  • Mips - vrstva s nízkým třením uvnitř přilby, obvykle mezi výstelkou a jádrem z pěny. Výrobce uvádí, že umožňuje relativní pohyb 10 až 15 mm ve všech směrech, a tím pomáhá snížit rotační síly působící na hlavu. Firma zároveň výslovně píše, že žádná přilba ani ochranný systém nechrání před všemi úrazy.
  • Koroyd - místo pěny svařené polymerní trubičky. Strukturu podle výrobce tvoří z 95 procent vzduch, při nárazu se trubičky řízeně bortí a využijí až 80 procent své tloušťky. Vedlejším přínosem je lepší proudění vzduchu.
  • Pohyblivá pěna - někteří výrobci místo samostatné vrstvy uchytí k jádru pěnu o dvou hustotách tak, aby se mohla hýbat ve všech směrech. Čísla o přidané ochraně u těchto konstrukcí zveřejňují výrobci sami a nezávislé laboratorní měření pro ně dostupné není.

Nezávislé srovnání existuje, jen ho nedělá nikdo v Česku: laboratoř Virginia Tech hodnotí přilby na zimní sporty dvanácti nárazovými testy a každému přiřazuje váhu podle toho, jak často lidé takový pád ve skutečnosti zažívají. Sleduje přitom lineární zrychlení i rotační rychlost hlavy a výsledek udává jako skóre a počet hvězd, přičemž nižší skóre znamená lepší přilbu. Když zvažovaný model v její tabulce najdete, máte vedle normy druhý spolehlivý údaj, o který se dá opřít.

Nejlevnější helma s Mips v názvu stála v říjnu 2026 jen 1 754 Kč; takových modelů bylo v nabídce 65 a ceny u nich sahaly do 9 999 Kč.

Štít, nebo lyžařské brýle

Helma se štítem odstraní mezeru nad brýlemi a dioptrikům ušetří předsádku: vlastní brýle si pod štít prostě nasadíte. Štít má UV filtr a bývá odklápěcí, takže ho na vleku nebo v chatě vyklopíte nahoru a nezamlží se.

Platíte za to tím, že štít je jeden a nevyměníte ho podle světla. Fotochromatická skla se zabarvují sama, v cenících ale patří k nejdražším: ze 31 helem se štítem začínaly ty nejlevnější na 1 109 Kč, zatímco nejlevnější helma s fotochromatickým štítem stála 3 700 Kč. Samostatné brýle dovolí mít dvě skla za pár stovek a při výměně helmy je máte dál.

Štít se tedy vyplatí dioptrikům a každému, komu brýle tlačí v nosním sedle; u dětí navíc nejde zapomenout doma, protože zůstává na helmě. Brýle volte, když jezdíte v mlze i na slunci a potřebujete sklo vyměnit během dne.

In-mold, nebo tvrdá skořepina

Oba výrazy popisují, jak je přilba slepená, a obě konstrukce se liší hmotností a odolností vůči drobným šrámům.

In-mold - vnější polykarbonátová vrstva se při výrobě spojí s jádrem z pěny v jeden nerozdělitelný celek. Výsledek je lehčí a dá se z něj vytvarovat štíhlejší přilba. Odře se snadněji a prasklou pěnu pod skořepinou poznáte hůř.

Tvrdá skořepina - samostatný ABS plášť posazený na dělené jádro z pěny. Výrobci u ní uvádějí vyšší odolnost při nárazu a lepší izolaci, zaplatíte ale hmotností. Uvex u helmy pro dospělé s ABS skořepinou uvádí 520 g, u téhož modelu s Mips 500 g, zatímco jeho dětská in-mold přilba váží 400 g.

Hybrid - tvrdá skořepina na temeni, in-mold po stranách. Krytí nejvíc zatíženého temene se tím spojí s nižší hmotností boků.

Hmotnost je znát u dětí a u každého, kdo jezdí celý den: sto gramů na hlavě ucítíte v krku. Lehkost ale nemá smysl kupovat za cenu horšího sedu.

Čím se liší značky na českém trhu

Nejvíc modelů v cenících měly Relax (45), Poc (42), Smith (39), Atomic (27) a Salomon (23), dál Sulov (17), Giro (16) a Uvex (12).

  • Relax a Sulov - vstupní pásmo. Dvacet tři ze čtyřiceti modelů pod tisíc korun patří těmto dvěma značkám, Sulov začíná na 500 Kč a Relax na 769 Kč. Dostanete tvrdou skořepinu bez antirotačního systému, zato jsou tyto značky nejdostupnější: jeden model Relaxu nabízelo 21 obchodů, což je v této kategorii nejvíc.
  • R2 a Etape - těžiště do 2 000 Kč, kde už bývá kolečko a in-mold konstrukce. R2 má v cenících 9 modelů od 990 do 2 090 Kč, Etape 8 modelů od 750 do 1 990 Kč.
  • Giro a Smith - nejširší rozkročení: Smith má 39 modelů od 1 199 Kč po 7 559 Kč a Giro 16 modelů od 1 399 Kč po 4 639 Kč, takže v jedné značce najdete vstupní i prémiovou řadu.
  • Atomic a Salomon - lyžařské domy. Jejich síla je ve sladěné sadě helmy, štítu a brýlí a v dostupnosti po celé zemi. Oba mají těžiště nad 2 000 Kč.
  • Uvex - německý výrobce s nejpodrobnější technickou dokumentací. U každého modelu uvádí hmotnost i třídu podle normy, což se při výběru na internetu počítá. V cenících má 12 modelů od 1 232 do 3 861 Kč.
  • Poc - nejvyšší podíl drahých modelů: 23 ze 71 helem nad 3 500 Kč je od ní a ceny sahají do 9 999 Kč. Sem patří i závodní a freeridové konstrukce.
  • Oakley, Bollé, Julbo a Scott - jednotky modelů: Scott 5 v pásmu 1 600 až 2 890 Kč, Oakley 4 od 1 789 do 5 992 Kč, Julbo 2 a Bollé 1. Silnou stránkou jsou u nich štíty a brýle, které ke svým helmám dělají.

Na trh v EU smí přijít jen přilba, která prošla EU přezkoušením typu a nese označení CE. Značka na českém trhu proto rozhoduje o dostupnosti velikostí, o kvalitě výstelky a o servisu; s výsledkem nárazové zkoušky nesouvisí.

Kde je helma na sjezdovce povinná

Povinnost nosit helmu se v několika zemích za poslední dva roky změnila. Pokud jezdíte do Alp nebo na Slovensko, projděte si před odjezdem pravidla dané země.

  • Itálie - od listopadu 2025 platí povinnost pro všechny bez rozdílu věku. Do té doby se vztahovala jen na osoby mladší osmnácti let; tuto hranici z italského zákona z roku 2021 vypustila novela. Helma musí mít certifikaci CE.
  • Slovensko - lyžař mladší 18 let má povinnost chránit si na lyžařské trati hlavu řádně upevněnou ochrannou přilbou. Znění platí od ledna 2026, do té doby byla hranice 15 let.
  • Rakousko - jednotná úprava není, přilbu pro děti do 15 let předepisuje sedm z devíti spolkových zemí. V Tyrolsku a Vorarlbersku zákonná povinnost není.
  • Německo a Švýcarsko - povinnost zavedenou nemají.
  • Česko - žádný tuzemský předpis přilbu na sjezdovce neukládá. Horská služba ji doporučuje a odkazuje na pravidla FIS pro chování na sjezdových tratích.

U závodů platí přísnější pravidla. Soutěžní řád alpských disciplín Svazu lyžařů ČR přilbu vyžaduje ve všech závodech a zakazuje spojlery i odstávající okraje. Ve sjezdu, superobřím slalomu, obřím slalomu, paralelním a vyřazovacím závodě musí být model certifikovaný současně podle ASTM 2040 i EN 1077 třídy A a navíc projít doplňujícím testem podle EN 1077 při vyšší zkušební rychlosti 6,8 m/s. Ve slalomu stačí EN 1077 třídy B nebo ASTM 2040. Splnění norem FIS musí být na přilbě vyznačené standardizovaným štítkem, takže běžná obchodní helma na závody nestačí, i když vypadá stejně. Řád pro závody doporučuje i chránič páteře podle normy EN 1621-2.

Co musí stát na přilbě a kdy ji vyhodit

Zkontrolujte si etiketu uvnitř. Norma po výrobci požaduje uvést model, označení třídy (na přilbě stojí anglicky, že jde o přilbu třídy A, nebo třídy B pro sjezdové lyžaře a snowboardisty), velikost jako obvod hlavy v centimetrech, hmotnost v gramech zaokrouhlenou na 50 g a rok a čtvrtletí výroby. To poslední je údaj, který při nákupu použijete nejvíc: podle něj poznáte, jestli vám prodejce nenabízí přilbu, která už tři roky leží na skladě.

Pravidla výměny nemá smysl obcházet:

  • Po silném nárazu přilbu vyřaďte. Vyžaduje to norma a výrobci to zdůrazňují: vyměnit se musí i tehdy, když na ní není vidět žádné poškození. Pěna se zbortí jednorázově a podruhé stejný náraz nepohltí. Náraz se pozná na pěně pod skořepinou, lak může zůstat celý.
  • Prasklý nebo nastřižený podbradní pásek znamená konec. Zádržný systém je ta část, kterou norma zkouší tahem, a bez funkčního pásku přilba při pádu sklouzne.
  • Uvex doporučuje přilbu vyměnit tři až pět let po začátku používání a uvádí maximální životnost osm let od data výroby, i kdyby přilba ležela nerozbalená v suchu a ve tmě. Pěna a plasty stárnou, což norma modeluje umělým stárnutím při 70 °C a pod ultrafialovou lampou.
  • Na přilbu nic nelepte a nemalujte ji. Norma výrobcům ukládá upozornit, pokud materiál skořepiny nesnáší uhlovodíky, čisticí prostředky, barvy nebo samolepky, protože mu mohou ubrat pevnost.

Skladujte helmu v suchu a mimo přímé slunce. Vyjímatelná výstelka se obvykle dá vyprat ručně ve vlažné vodě, skořepinu stačí otřít a nechat uschnout pomalu, mimo radiátor.

Helma na skialp a do volného terénu

Na skialpu hrozí při sjezdu pád, při výstupu kámen nebo led shora. Každé z těchto rizik řeší jiná norma: sjezd EN 1077 a padající předměty EN 12492 pro horolezecké přilby. Proto se prodávají modely certifikované podle obou, někdy i podle cyklistické EN 1078 a horolezeckého standardu UIAA 106 současně. Jeden takový trojitě certifikovaný model má podle výrobce 310 g ve velikosti S/M a 340 g v L/XL, tedy výrazně méně než sjezdová helma s tvrdou skořepinou o hmotnosti 520 g.

Jestli chodíte nahoru po svých, hledejte na etiketě obě normy. Čistě horolezecká přilba na sjezd nestačí, protože neprošla nárazovou zkouškou podle EN 1077, a čistě sjezdová helma zase neprošla zkouškami podle EN 12492. Na skialpinistické lyže se tedy vyplatí jedna přilba, která prošla oběma zkouškami, místo dvou přileb v batohu.

Otázky a odpovědi

Můžu na sjezdovku vzít cyklistickou helmu? Nemůžete, i když vypadá podobně. Cyklistická přilba se zkouší podle EN 1078, která má jiné parametry nárazu a neřeší odolnost proti průrazu za mrazu. Pokud potřebujete jednu přilbu na obojí, existují modely certifikované podle obou norem současně. Rozdíly mezi typy rozebírám v článku o helmách na kolo.

Vejde se pod helmu čepice? Tenká funkční kukla nebo čepice ano, ale helmu musíte vyzkoušet a nastavit s čepicí, ne čepici přidat pod už dotaženou helmu. Běžná pletená čepice obvykle mění sed tak, že helma začne na hlavě plavat.

Co znamená, že má helma reproduktory? Prostor v náušnících připravený pro vložení tenkých sluchátek. Norma u konstrukce přitom uvádí, že přilba nemá nositeli výrazně zhoršovat slyšení okolí. Na sjezdovce, kde se předjíždí zprava i zleva, je sluch součástí výbavy.

Při psaní jsem prošla úplný text normy EN 1077 z roku 2007, nařízení (EU) 2016/425, italskou a slovenskou úpravu povinnosti nosit helmu, soutěžní řád alpských disciplín, technickou dokumentaci výrobců přileb a antirotačních systémů a ceníky 284 modelů v českých e-shopech v říjnu 2026. Vlastní laboratorní nárazové zkoušky neděláme a žádnou z přileb jsem fyzicky netestovala. Všechna čísla v článku jsou z normy, z legislativy, z odborné literatury, od výrobců nebo z cen a hodnocení v e-shopech. Výběr do tabulek řídí počet obchodů, hodnocení zákazníků a cena, ne osobní preference.