Akustické kytary

Kytara patří mezi základní hudební nástroje, na které se hraje už od dávných časů. Konkrétně ta akustická má několik výhod, a to hlavně nízkou pořizovací cenu, jednoduchý transport a dobrou skladnost.

Bude se vám hodit při cestování, protože k ní v některých případech nemusíte mít žádné příslušenství. Protože není těžké se na akustickou kytaru naučit hrát, stala se oblíbencem mezi dětmi i dospělými. Důležitý aspekt, na který pamatujte, je zvolit správně kytaru pro praváky nebo leváky, aby se vám tak lépe hrálo. Víte, podle čeho a jak vybrat tu pravou pro vás?

Porovnat ceny kytar

Nejlepší akustické kytary

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Cord AD 810 OP 97 % 3 550 Kč Zobrazit Kytary.cz
2. Stagg SA20D 94 % 2 213 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Cort Earth 70 94 % 5 089 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Fender CD-60S 93 % 3 990 Kč Zobrazit Kytary.cz
5. Ibanez V50NJP 92 % 3 590 Kč Zobrazit Muziker.cz
6. Ibanez VC50NJP 88 % 3 440 Kč Zobrazit Kytary.cz

Typy

Nejprve si uvedeme zásadní rozdíl mezi klasickou a akustickou kytarou, a poté si povíme o jejích typech. Hlavní rozdíl spočívá v provedení kytary, protože:

Klasická kytara má širší hmatník, jinak je menší, její struhy jsou měkčí a využívá se spíše pro hraní vážné hudby.

Akustická kytara má větší tělo, užší hmatník a její struny bývají kovové. Vzhledem ke zvuku, který vydává, je ideální pro hraní rytmických hudební žánrů jako je rock, pop, country a folk.

Nyní se přesuňme k typům akustické kytary. Dá se rozdělit podle provedení, a tím pádem i podle hudby, kterou se s ní rozhodnete hrát.

Dreadnought

Tento druh akustických kytar je nejrozšířenější a hodí se pro úplné začátečníky. K hraní zde budete potřebovat trsátko, abyste tak vytvořili požadované tóny. Kytara vydává pevné basy, konkrétní středy i čisté výšky.

Parlor

Parlor kytary jsou nejmenšími ze všech, a tak jsou vhodné na cestování, ale také pro děti. Hodí se na hraní středních tónů, které se využívají především v jazzové hudbě.

Jumbo

Jumbo je naopak ta největší kytara, která přináší silný, hluboký a hlasitý zvuk. Často se využívá pro bohaté akordové hraní.

Grand Concert

Tento typ kytary se hodí na hraní bez trsátka, má menší konstrukci a vynikající zvuk. Určitě vás zaujme svým vzhledem.

Grand Orchestra

Grand Orchestra se provedením podobá Jumbo kytarám. Díky své velikosti jsou oblíbené hlavně u žen. Mají delší dozvuk hlubších tónů a vyšší dynamiku. Můžete na ně hrát nejen trsátkem, ale také prsty.

Grand Symphony

Tato kytara se vyznačuje především hlasitými a mohutnými basy, což znamená také větší provedení.

Grand Auditorium

Tento typ se podobá Dreadnought provedení, nebudete u něj ale potřebovat trsátko, protože je vhodný i na hru prsty. Tato kytara má vyvážený zvuk, což je její předností.

Cutaway

Díky výřezu, který Cutaway má, se dá jednoduše pohybovat ve vyšších polohách, zejména nad 12. či 14. pražcem. Spadá do cenově vyšší kategorie a také méně obvyklé.

12 strunná kytara

Pokud hledáte kytaru, se kterou docílíte hutnějšího a plnějšího zvuku, vyzkoušejte 12 strunnou. Namísto 6 strun jich má 12, což v praxi znamená, že struny H a E jsou zdvojeny a struny E, A, D a G mají ještě jednu variantu o oktávu výše. Znamená to také, že krk nástroje je širší.

Elektrická akustická kytara

Pro hráče s větším publikem je zapotřebí zajistit dostatečně dobré ozvučení, čemuž může pomoct elektrická akustická kytara. Z boku k ní připojíte kabel a propojíte ji tak s aparaturou.

Funkce

Kromě hraní doma můžete kytaru, a to především menší modely, jako je Parlor, využít i venku. Jezdíte-li na tábory nebo jste učitelem hudební výchovy, potřebujete kytaru, která je lehce přenosná. Díky tomu ji na rozdíl od ostatních nástrojů můžete mít kdykoliv a kdekoliv po ruce a zazpívat si.

Jaký materiál vybrat?

Kytary se vyrábí z různého druhu dřeva, a díky tomu se liší nejen vzhledem, ale také na zvuk, který bude vydávat – může tak být více či méně slyšet. Pojďme si představit jednotlivé materiály, ze kterých se kytary vyrábí:

Smrk

Kytary ze smrku patří k těm nejprodávanějším. Využívají se při hraní s trsátkem a vydávají ze sebe jasné, hlasité a výrazné tóny.

Cedr

Pokud raději hrajete klidnější a tišší hudbu, cedr bude materiál pro vás. Nevyžaduje trsátko, proto je skvělý pro ty, kteří si oblíbili hru prsty. Vyznačuje se výraznějším basovým projevem a delším dozvukem. Protože jde o odolné dřevo, změny teplot nebudou mít na kvalitu zvuku žádný vliv.

Eben

Eben má tmavší barvu, je poměrně tvrdý a používá se na výrobu hmatníků. Hodí se pro hraní basových tónů a najdete ho na dražších akustických kytarách.

Mahagon

Mahagon se stejně jako eben využívá na výrobu hmatníku nebo těla. Přináší výrazné střední tóny s dobrou rezonancí.

Javor

Ideální pro hráče vyšších tónů, je mechanicky odolný a pevný, a proto se využívá při výrobě hmatníku.

Lípa

Lípu nalezneme u levnějších akustických kytar, což se ale neodráží na kvalitě. Dynamika je rozmanitá, odezva silná ve středních tónech.

Palisandr

Tento typ dřeviny je tvrdý a výše rezonuje. Ve srovnání s mahagonem disponuje palisandr hřejivějšími středovými frekvencemi a lehce ostřejšími výškami. Opět se používá na výrobu hmatníků.

Příslušenství ke kytaře

Plánujete-li kytaru zakoupit, budete k ní potřebovat také další příslušenství. Některé slouží spíše jako doplněk, kterým docílíte lepší kvality zvuku, bez jiných se neobejdete. Které to jsou?

Trsátko

Jak už jsme si řekli, některé typy kytar nevyžadují hru na trsátko, ale spíše prstovou hru. Pokud si ale zakoupíte druh kytary, která trsátko vyžaduje, pak díky němu nástroj vydá silnější zvuk. Protože se často ztrácejí, doporučujeme zakoupit větší množství, cena je nízká. Vyrábí se v různých tvrdostech a výběr záleží pouze na vás. Kromě klasického trsátka existuje také palcový prstýnek, který se hodí při hraní na klasickou kytaru či westernovou kytaru.

Kapodastr

Při hraní barré způsobem (tisknutí více strun najednou) vám kapodastr dost zjednoduší práci, zvýší tón kytary, a vy tak nebudete muset měnit prstoklad. Využívá se při hraní na elektrickou, akustickou kytaru, mandolínu, ukulele či banjo.

Ladička

Nemáte-li perfektní hudební sluch a nedokážete kytaru naladit sami, ladička vám pomůže. Nejlevnějším druhem je ladička klipová, existuje ale také pedálová varianta s digitálním displejem. Je velmi důležité, aby kytara byla správně naladěna, jinak totiž přicházíte o líbezné tóny, které dokáže vydat.

Podnožka

Při dlouhém několikahodinovém hraní se může stát, že vás začne bolet noha nebo ji přestanete cítit. Abyste tomuto problému předešli, pořiďte si podnožku, se kterou zvládnete pohodlně hrát na koncertě v takové výšce, jakou si sami nastavíte.

Stojan na kytaru

Pro ochranu a bezpečí vaší kytary odkládejte po hraní kytaru na stojan, čímž se vyhnete odření či rozbití. Alternativou je zavěšení na zeď.

Popruh na kytaru

Při hraní ve stoje se vám bude hodit popruh, se kterým budete mít kytaru zavěšenou na rameni a nemusíte se tak starat o její držení. Tato vychytávka se bude hodit především muzikantům, kteří koncertují a potřebují se soustředit na hru.

Obal na kytaru

Posledním příslušenstvím je obal na kytaru, bez kterého se neobejde žádný hráč. Zakoupit lze klasický textilní obal či bytelný kufr pro zvýšení ochrany. Využijete ho hlavně při cestování.

Značka

Značek samozřejmě existuje spousta, nicméně některé z nich jsou vyhlášené. Které patří mezi nejlepší, které byste měli při výběru zvážit?

  • Cort – velký výběr folkových kytar, masivní modely
  • Ibanez – jedna z nejpopulárnějších značek, dobrá kvalita
  • Yamaha – klasické i folkové kytary, různé cenové kategorie, výborná kvalita
  • Sigma – dobrá kvalita, moderní provedení
  • Ashton – patří mezi nejlevnější, vzhledem k ceně je kvalita uspokojivá

Cena

Cena je individuální a závisí nejen na materiálu, ze kterého je kytara vyrobena, ale také na značce a kvalitě.

Do 2 000 Kč

U této cenové kategorie nečekejte žádné zázraky. Pokud jste ale začátečník, pravděpodobně vám kytary budou vyhovovat. Jedná se o neznačkové modely s horším zvukem a nylonovými strunami.

Do 10 000 Kč

Nejvíce se prodávají kytary v této cenové kategorii, protože se řadí mezi ty dostupnější a svou kvalitou potěší běžné hráče. Najdete zde i 12 strunné modely.

Do 20 000 Kč

Pro profesionálnější verzi kytary se vyplatí si připlatit a investovat do masivnějšího kousku. Zakoupit můžete do 20 000 i model cutaway.

Do 30 000 Kč

Pro lepší značky i kvalitu si pořiďte kytaru z této cenové kategorie. Kromě toho je zde na výběr i elektrická akustická kytara, která poskytuje vyšší hlasitost. Těšit se můžete i na detailní zpracování a 20 – 21 pražců.

Nad 30 000 Kč

Nejvyšší cenová kategorie se pohybuje od 30 000 Kč výše, kde najdeme značky jako Yamaha a Martin, jež mohou dosahovat ceny v rámci několika sta tisíc. Pokud to s hudbou myslíte vážně a máte například kapelu, zakupte opravdu kvalitní model, vyplatí se to.

Porovnat ceny kytar

Údržba

Aby vám kytara dlouho vydržela, musíte se o ni řádně starat. Už jsme mluvili o jejím umístění na stojan či zavěšení na zeď. V opravdovém bezpečí ale bude jedině v kufru, kde na ni okolní podmínky nebudou mít žádný vliv.

Pokud kytaru necháte v letních měsících na slunci, můžete se s ní dost možná rozloučit, protože slunce povoluje spoje na kytaře a dokáže odlepit kobylku. V zimě naopak hrozí, že popraská lak kytary. Pozor si dávejte i na vlhkost, která může ničit jednotlivé části kytary. Nedostatek vlhkosti zase kytaru vysušuje. Je proto důležité, abyste pro váš nástroj našli vhodné prostředí, které mu bude prospívat.

Co se týče pravidelné údržby, kytaru byste měli čistit před i po hraní lehce navlhčeným nebo suchým hadříkem. Na čištění kytar se vyrábí speciální kytarová kosmetika nabízející i sety pro začátečníky, kterou jednou za čas nástroj vyčistíte úplně. Hadříkem z mikrovlákna setřete prach na povrchu, čističem a leštidlem ošetříte lak kytary. Nejdříve si ale zjistěte, zda jsou dané prostředky vhodné na materiál, ze kterého je kytara vyrobena.

Jednou za čas, když struny přestanou ladit nebo jsou viditelně poškozené, je třeba je vyměnit. Častěji budete měnit struny především u levnějších kytar, proto si před koupí dobře rozmyslete, do čeho chcete investovat. Jednou za rok ji také můžete svěřit servisu, který vám ji zkontroluje a provede opravy, které jsou třeba.

Otázky a odpovědi

Jaký druh kytary zakoupit?

Velmi záleží na tom, jaký druh hudby chcete hrát a jakým stylem chcete hrát (prstovou hru, trsátko). Dreadnought je nejvíce využívána začátečníky a ke hře budete potřebova trsátko. Parlor se vám bude hodit, pokud často cestujete, ženy si oblíbí Grand Orchestra, členové kapely možná nedají dopustit na elektrickou akustickou kytaru. Druhy se také liší v ceně – čím kvalitnější zvuk, tím dražší.

Jaké příslušenství budu muset ke kytaře dokoupit?

Pokud je vaše kytara určena na hru s trsátkem, budete ho muset přikoupit. Mezi další příslušenství pak patří ladička a obal na kytaru, který chrání před poškozením. Kapodastr, podnožka či popruh jsou pak volitelné. Opět záleží na tom, jaký styl hrajete, jak často a kde.

Jak se o kytaru starat?

Kytaru byste měli čistit před a po každém hraní lehce navlhčeným či suchým hadříkem, chránit ji před vnějšími vlivy (horko, sluneční svit, mráz, vlhko) a jednou za čas ji úplně vyčistit. Jednou v roce ji také dejte do rukou servisu, který vám ji odborně zkontroluje. Nezapomínejte ani na výměnu strun.

Závěr

Kytara je skvělý praktický nástroj, který využijete venku i vevnitř. Hra na něj není náročná a můžete s ní začít v jakémkoliv věku. Pokud jste připraveni investovat do nástroje větší obnos peněz, vaše investice se vám vrátí v podobě kvalitního zvuku. Pokud se o kytaru navíc budete řádně starat, dlouho vám vydrží. Vyzkoušíte hru na kytaru?

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.music-city.cz, www.kytary.cz, www.muziker.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Dceři se hrozně líbila akustická kytara Fender FA-125, takže jsem neváhala a když teď měla narozeniny, tak jsem jí objednala. Byl to vynikající dárek, protože dcera byla přímo nadšená. Dokonce nebyla vysoká ani pořizovací cena, jen něco málo kolem tří tisíc.

  2. Akustickou kytaru si moc přál náš mladší syn, pořád nám to připomínal a vysvětloval, proč právě on si taková nástroj zaslouží. No, nakonec nás po pár dnech přesvědčil, že se bez té kytary tedy opravdu neobejde, takže se objednala od značky Ibanez a syn je spokojený.

Přidat komentář

Recenzer
Logo