Monitory

Nejoblíbenější typy monitorů

Monitor je součástí každého počítače, je však možné koupit ho i samostatně a propojit například s tabletem. Díky tomu máte k dispozici větší a kvalitnější obrazovku. Kvalita monitorů je v dnešní době na velmi vysoké úrovni.

Při výběru tohoto zařízení je tou nejhlavnější otázkou, za jakým účelem monitor pořizujete. Podle toho pak budete vybírat herní nebo kancelářský typ. Podle toho bude vybírat typ technologie LCD. Důležitá je velikost úhlopříčky, rozlišení, množství různých výstupů, výrobce i cena.

Porovnat ceny monitorů

Nejlepší monitory

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Asus VA24EHE 96 % 2 888 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Samsung C27F390 94 % 3 665 Kč Zobrazit Oaza.cz
3. Philips 273V7QDAB 92 % 3 390 Kč Zobrazit Expert.cz

Typy

Výrobci monitorů rozdělují jednotlivé typy v závislosti na tom, jak jsou nejčastěji využívány. Jiné nároky bude mít běžný uživatel v případě kancelářského monitoru, jiné pak hráč her nebo grafik.

V tomto případě budete vybírat monitor podle typu technologie LCD. K dostání jsou 3 různé typy a každý typ je určený pro jiné využití.

Technologie TN

Jedná se o nejstarší technologii, která láká zejména nízkou pořizovací cenou. Výhodou je také velmi rychlá odezva, tuto skutečnost ocení především hráči. K nevýhodám patří horší zobrazení barev, tato technologie je, co se týká barev vůbec nejhorší.

Dobrý není ani pozorovací úhel, a to zejména ze spodní strany. Také při pohledu z boku toho na monitoru mnoho neuvidíte. Dále je to pak absence moderních technologií jako Low Blue Light nebo PWM.

Technologie IPS

Předností této technologie je velmi nejlepší zobrazení barev i pozorovací jas. Tyto monitory vynikají také pozorovacím úhlem. Dobrá je i rychlost odezvy. Tyta technologie je nejlepší volbou pro grafiky. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Technologie VA

Monitory s technologií VA je možné označit za zlatou střední cestu. Oproti technologii TN nabízí mnohem kvalitnější zobrazení barev a velmi dobrý je i rychlost odezvy. V závislosti na jednotlivých značkách se pak liší kvalita pozorovacího úhlu.

Úhlopříčka displeje

Velikost úhlopříčky je udávána v palcích. 1 palec je 2,54 cm.

 • Velikost 15“ – úhlopříčka 38 cm
 • Velikost 17“ – úhlopříčka 43 cm
 • Velikost 19“ – úhlopříčka 48 cm
 • Velikost 20“ – úhlopříčka 51 cm
 • Velikost 21“ – úhlopříčka 53 cm
 • Velikost 21,5“ – úhlopříčka 55 cm
 • Velikost 22“ – úhlopříčka 56 cm
 • Velikost 23“ – úhlopříčka 58 cm
 • Velikost 24“ – úhlopříčka 61 cm
 • Velikost 27“ – úhlopříčka 69 cm
 • Velikost 30“ – úhlopříčka 76 cm
 • Velikost 47“ – úhlopříčka 119 cm

Tímto způsobem je možné zjistit rozměry i ostatních velikostí.

Poměr stran

V tomto případě se poměrem stran myslí šířka a výška obrazovky. Nejčastější poměry stran jsou následující.

 • 16:9, 16:10 – tyto poměry stran využijete ve všech situacích. Nejčastější poměr stran je 16:9 a udává se jako poměr, který je přirozený pro zorné pole uživatele.
 • 4:3 – tento poměr stran je vyhovující v případě monitorů určených na kancelářskou práci. Nemusí vám však vyhovovat v případě, že chcete na monitoru sledovat filmy nebo hrát hry.
 • 21:9 – tento poměr stran může vyhovovat některým hráčům her. Vhodný je také pro sledování filmů.

Rozlišení

Rozlišení je parametr, který udává kvalitu obrazu. Čím je rozlišení vyšší, tím je obraz ostřejší a přesnější. Při výběru rozlišení je však nutné zohlednit možnosti grafické karty. Měně kvalitní karta nemusí být schopná velké rozlišení zobrazit.

Ohledně rozlišení se udávají tyto hodnoty:

Úhlopříčky do 20“

Mají doporučené rozlišení XGK 1024x 768 px, minimální SVGA 800 x 600 px a maximální UXGA 1600 x 1 200 px.

Úhlopříčky v rozmezí 21 – 27“

Mají doporučené rozlišení Full HD 1920 x 1080 px, minimální WXGA 1280 x 768 px a maximální 4k 3840 x 2160 px.

Úhlopříčky 28 – 33“

Mají doporučené rozlišení 2k 2560 x 1440 px, minimální Full HD 1920 x 1080 px a maximální 4K+ 4096 x 2160 px.

Kvalita obrazu

Ohledně kvality obrazu je nutné zaměřit se na následující parametry.

Lesk obrazovky

V tomto případě se budete rozhodovat mezi matným a lesklým monitorem. Monitory určené do domácnosti by měli mít spíše lesklý displej a v případě potřeby je vhodné světlo v místnosti vyvažovat zataženými žaluziemi nebo závěsy. Díky tomu můžete lesklé displeje využívat po celý den.

Pokud trávíte čas u počítače zejména během dne, bude pro vás lepší volbou matný displej. Ten se vyznačuje menším kontrastem a méně jasnými barvami. Od matné obrazovky se také tolik neodráží světlo. Lesklý displej je vhodnější spíše pro večerní používání nebo v případě, že je počítač umístěn v tmavší místnosti.

Kontrast

Je poměr mezi zobrazením bílé a černé barvy. Čím je kontrast větší, tím je kvalita barev lepší. Ideální kontrast je 1 000 : 1, dostačující pak 8 00 :1.

V ideálním případě by měl monitor umožňovat nastavit jas a kontrast ručně podle potřeb každého uživatele. Díky tomu můžete obrazovku zesvětlovat a ztmavovat podle toho, kolik bude v místnosti světla.

Doba odezvy

Tento parametr je důležitý pro ty, který budou monitor využívat při hraní her. V případě ostatních bude doba odezvy parametr, který nemusí příliš řešit, protože většina monitorů má dobu odezvy rychlou.

Dobu odezvy lze označit za čas, ve kterém je obrazovka schopná změnit jednu barvu za druhou. Vysoce kvalitní doba odezvy je 5 ms, běžně si však vystačíte s dobou odezvy 15 ms.

Pozorovací úhel

Pozorovací úhel označuje, z kterého maximálního úhlu je možné monitor sledovat bez toho, že by došlo ke zhoršení kvality obrazu. Tento parametr je opět důležitý v případě, že je monitor určený především pro hraní her nebo sledování filmů.

Díky dostatečně velkému pozorovacímu úhlu bude moc jednu obrazovku sledovat i více uživatelů aniž by měli obraz jakkoliv nekvalitní. U většiny modelů je uvedena hodnota 178°. Některé měně kvalitní monitory mají úhel 160° a některé pak i 140°.

Obnovovací frekvence

Obnovovací frekvence má vliv na plynulý obraz. Hodnota obnovovací frekvence udává, kolik obrazů monitor za jednu vteřinu zobrazí. Opět se jedná o parametr, který oceníte při sledování filmů nebo hraní her.

Ohledně tohoto parametru se udává, že v případě kancelářských monitorů stačí frekvence 60 Hz, ostatní monitory by pak měly mít frekvenci alespoň 100 Hz, ideálně však více. Nejdražší monitory mohou mít frekvenci až 240 Hz.

Konektory

Pomocí konektoru monitor propojíte s počítačem nebo jiným zařízením. Setkat se můžete s několika typy konektorů:

 • VGA – Tento typ najdete u starších výrobků
 • DVI – tento způsob je novější, nicméně u moderních typů se s ním opět většinou nesetkáte.
 • HDMI – jedná se o nejběžnější způsob, kterým je možné jednotlivá zařízení propojit.
 • Display port – jedná se o způsob propojení. Toto propojení umožňuje přenášet také obraz v 8K kvalitě.
 • USB – pomocí tohoto konektoru můžete připojit flash disky, mobilní telefon a další příslušenství.
 • 3,5 mm jack – díky němu připojíte sluchátka nebo mikrofon.
 • Optický kabel – využijete pro kvalitní přenos zvuku.

Technologie

Také různé technologie najdete u dražších monitorů.

Low Blue Light

Tato technologie je schopná omezit záření modrého světla, které se podílí na únavě očí.

Flicker-Free

I úkolem této technologie je šetřit oči a předcházet tak jejich únavě. V tomto případě se jedná o technologii, které zamezuje problikávání monitoru. Tuto technologii oceníte u herního i kancelářského monitoru.

Reproduktory

Některé monitory mají zabudované reproduktory, jejich kvalita není nijak vysoká, pro občasné přehrávání různých videí jsou však dostačující.

Webkamera

Monitor může být vybaven tak webkamerou. Tuto funkci využijí zejména ti, kteří často pořádají videorozhovory.

Pivot

Jedná se o zařízení, pomocí kterého je možné monitor otáčet na výšku i šířku.

VESA

Umožňuje namontovat držák, pomocí kterého je možné monitor instalovat na stěnu. VESA však umožňuje monitor umístit také na polohovatelné rameno.

Značka

Při nákupu monitoru preferujte spolehlivého výrobce. Nabídka je opravdu široká a jednotlivý výrobci se předhání v různých designech, technologiích i doplňkových funkcí. Mezi známé značky patří Samsung, LG, Lenovo, Acer, ASUS, Philips, GIGABYTE a mnoho dalších.

Cena

Nejlevnější monitory je možné koupit do 5 000 Kč. I zde můžete vybírat ze stovek různých modelů. Největší výběr nabízí úhlopříčka 24 – 27“, k dostání jsou však i menší rozměry. Jednotlivé modely se liší především v nabízených možnostech. Tyto monitory splní očekávání méně náročných uživatelů.

Kvalitnější monitory jsou k dostání do 10 000 Kč. Tyto výrobky splní očekávání i náročných herních hráčů. A jsou ideální také pro sledování filmů. V cenovém rozmezí 10 – 20 000 Kč koupíte vysoce kvalitní monitory, s úhlopříčkou až 34“. Cena nejdražších monitorů překračuje 20 000 Kč. Pokud vás neomezuje finanční budget a pracujete u počítače denně, tak určitě na monitoru nešetřete. Oči máme jen jedny.

Porovnat ceny monitorů

Údržba

Monitor je třeba především pravidelně zbavovat prachu. Doporučuje se k čištění používat speciální přípravky určené na čištění monitorů a obrazovek. Hodit se vám mohou i různé antistatické spreje. K otírání je vhodné používat měkké nejlépe mikrovláknové utěrky.

Otázky a odpovědi

Jaká je výhoda prohnutého monitoru?

Dnešní trh nabízí kromě klasických rovných monitorů zakoupení monitoru prohnutého. Ten je vhodný především pro monitory určené k hraní her nebo sledování filmů. Prohnutý monitor se hodí i jako běžně používaný monitor nebo kancelářský.

Jak je možné monitor ovládat?

Monitor je možné pomocí výstupů propojit s klávesnicí nebo myší. Koupit můžete také dotykový monitor, který je možné ovládat podobně jako mobilní telefon. Toto ovládání však není tak praktické a nemusí každému vyhovovat.

Dotykové ovládání je nevhodné zejména pro ty, kteří u počítače tráví delší čas, díky skutečnosti, že budete mít během ovládání monitoru neustále zvednuté ruce, může být po určité době ovládání namáhavé.

Jaká velikost uhlopříčky je vhodná pro kancelářský monitor?

Na kancelářskou činnost si vystačíte s monitorem velikosti 19 – 21“, pokud běžně pracujete s více soubory, jsou vhodnější větší monitory 22 – 24“. Tato velikost bude vyhovovat i běžným hráčům, ti náruživější budou vybírat spíše ve velikosti 27 – 30“. Doba jde dopředu a stále častěji se setkáme s využitím více monitorů současně např. 3 x 27“.

Závěr

Vybrat monitor se může zdát jako složitá věc. Podstatné je však vědět, k čemu především bude monitor určený. I v případě běžně využívaného domácího monitoru se vám však bude hodit technologie Low blue light a Flicker Free, které šetří vaše oči.

Díky možnosti měnit kontrast a lesk obrazovky, budete moci používat bez potíží monitor pohodlně během dne i noci. Výhodou je, pokud jsou součástí monitoru reproduktory, zamyslet se pak můžete i nad možností používání webkamery. Důležité jsou i konektory, které vám umožní propojit další příslušenství.

Monitory můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.mall.cz, www.alza.cz, www.datart.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (91 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

11 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Dobrý den,
  chci se zeptat, jestli při volbě přídavného monitoru hraje roli, že se bude připojovat k notebooku s operačním systémem Ubuntu. Jestli je třeba to při výběru monitoru řešit? Nebo by měl po připojení fungovat každý monitor?

 2. Do sekce údržba místo typů hadříku ještě dopište: “ občas vyluxovat prach přes větrací mřížky“ :-)

 3. Já tedy monitorům moc nerozumím, ale když jsem narazila na váš článek, zvládla jsem si koupit velmi slušný monitor od značky Philips a byla jsem příjemně překvapená, jak pěkně ukazuje.

 4. Za sebe musím pochválit monitory značky LG, které mají opravdu hezký obraz a kvalitní rozlišení. Nedávno jsem kupoval 26″ a pecka.

 5. Výběr monitoru byl tak trochu horor, protože je jich tolik, že člověk neví po kterém sáhnout. Nakonec mám Samsung a pohoda.

 6. Nedávno mi odešel 22″ monitor, tak jsem sáhl po úhlopříčce 28″ a to je naprosto nesrovnatelné. Super rozlišení, parádní obraz, a když něco dělám nebo hraju, je to bomba.

 7. Měla jsem monitor 22″ a teď jsem si vzala 26″, ten rozdíl je opravdu znát. Za mě naprosto ideální.

 8. Přemýšlel jsem, jak velký monitor vybrat, protože jsem měl jen určitý rozpočet vyčleněný právě na něj. Nakonec mám 28 palců a je to bomba.

 9. Ještě jsem nečetl, tak dobře zpracovaný článek o monitorech.

 10. Všechny informace jsem našel zde. Děkuji vám.

Přidat komentář

Recenzer
Logo