Čerpadla

Nejoblíbenější typy čerpadel

Čerpadlo na vodu je všestranný pomocník, používat ho můžete při zalévání zahrady. S jeho pomocí můžete zásobovat vodou vaši domácnost nebo chatu, používat ho můžete při čerpání vody z bazénu nebo třeba ze sběrné nádoby na vodu.

Před výběrem si nejprve položte otázku, zda potřebujete čerpadlo nebo rovnou domácí vodárnu. Čerpadlo je jednodušší zařízení, které budete zpravidla obsluhovat ručně. Hodí se na zalévání zahrady nebo jiné spíše občasné použití. Jestliže chcete, aby se čerpadlo zapnulo automaticky například při otočením kohoutku, budete potřebovat dražší domácí vodárnu.

Dále musíte zvážit jaký průtok, při jakém tlaku budete od čerpadla požadovat. V běžné domácnosti se průtok udává 2 000 – 4 000 litrů/hodinu. Znát musíte i dopravní výšku, kterou můžete odhadnout nebo ji stanovit přesným výpočtem.

Porovnat ceny čerpadel

Nejlepší čerpadla

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. GÜDE GS 4002 P 91 % 819 Kč Zobrazit Hornbach.cz
2. Elpumps NEPTUN 90 % 4 199 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Fieldmann FVC 2003-EK 89 % 816 Kč Zobrazit Tipa.eu
4. Fieldmann FVC 4001-EK 88 % 989 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Fieldmann FVC 2001-EC 87 % 779 Kč Zobrazit 4home.cz

Typy

Čerpadla se rozdělují na dva hlavní typy. To, jaké čerpadlo je vhodné pro vaše účely, záleží na tom, co chcete čerpat.

 • Odstředivé čerpadlo – používá se k čerpání pitné i užitkové vody. Vyznačují se vysokým průtokem, spolehlivostí a nenáročností.
 • Objemové čerpadlo – do skupiny objemových čerpadel patří čerpadla lamelová, šneková, pístová a membránová. Objemová čerpadla se používají pro vyšší tlaky a menší průtoky.

Druhy čerpadel

Čerpadla jsou na trhu zastoupena několika typy. Každé čerpadlo má svoje pro a proti a každé můžete využívat trochu jiným způsobem.

Domácí vodárna

Používají se pro automatickou dodávku vody, domácí vodárny se spouští i vypínají zcela automaticky. Hnacím motorem je pro ně tlak a průtok vody. Pomocí domácí vodárny budete moci domácnost zásobovat vodou z vlastních zdrojů. Zvýšíte tlak vody v rozvodu, například při splachování, praní prádla, zalévání nebo při jakýchkoliv jiných úkonech.

V domácí vodárně může být ponorné nebo povrchové čerpadlo.

 • Povrchové čerpadlo – s jeho pomocí budete moci čerpat vodu ze studny hluboké maximálně 8 metrů. Použít je můžete při čerpání vody z nádrže, zahradních sudů nebo jímky.
 • Ponorné čerpadlo – tyto čerpadla jsou ideální do hlubokých vrtů nebo studní.

Ponorné čerpadlo

Ponorná čerpadla pracují na jiném principu než čerpadla povrchová. Zatímco povrchová čerpadla vodu sají, ponorná ji vytlačují. Použít je můžete při čerpání čisté ale i znečištěné vody. Ponorných čerpadel je několik typů. Universální čerpadlo – používá se při přečerpávání vody ze sudů nebo jiných nádrží a bazénů.

Konstrukce čerpadla je doplněna o kvalitní těsnění, které je umístěno mezi motorovou a hydraulickou částí. Motor je za chodu ochlazován čerpanou vodou. Aby nedošlo k přehřívání, je nutné, aby bylo čerpadlo ponořeno do vody.

Kvůli neustálému kontaktu s vodou jsou čerpadla velmi odolná a ošetřena tak, aby byla chráněna před korozí. Součástí velkého množství ponorných čerpadel je také plovákový spínač, ten plní mimo jiné bezpečnostní funkci a stará se o automatické vypínání a zapínání čerpadla, podle výšky hladiny vody. Díku plováku nepojede čerpadlo na sucho.

Tlakové čerpadlo – vyčerpá vodu z větší hloubky pomocí většího tlaku. Tlaková čerpadla se vyznačují velkou dopravní výškou. Jestliže však potřebujete přečerpat vozu z menší nádrže nebo bazénu, můžete použít malé universální čerpadlo. Malá čerpadla mívají zbytkovou hladinu do 3 mm, díky čemuž vyčerpají vodu skoro do sucha. Použít je můžete i v případě havárií, kdy například potřebujete vyčerpat vodu ze zatopených vnitřních prostor.

 • Čerpadlo do vrtu/vřetenové čerpadlo – tato čerpadla patří do kategorie speciálních a použít je můžete na čerpání vody ze studny nebo vrtu.
 • Čerpadlo do studny – tato čerpadla se od předešlých liší konstrukcí. Ponorná čerpadla do studny jsou větší, ale vzhledem k odlišné konstrukci je jejich pořizovací cena nižší. Používají se všude, kde je nutné vodu přečerpat na dlouhou vzdálenost.
 • Sudové čerpadlo – díky speciální konstrukci a teleskopické trubici jsou čerpadla schopná vyčerpat vodu z menších vodních nádrží a sudů.

Povrchové čerpadlo

Povrchovým nebo také odstředivým čerpadlem odčerpáte čistou nebo mírně znečištěnou vodu. Povrchové čerpadlo nesmí být ponořeno ve vodě, pracovat musí na sucho. Odstředivé čerpadlo dosahuje velkého průtoku, jejich předností je i dlouhá životnost, spolehlivost a prakticky nulová údržba. Jsou i cenově dostupná a patří tak k nejpoužívanějším. Pro svůj chod potřebují povrchová čerpadla elektrickou energii, v místech, kde není k elektrice přístup, můžete použít čerpadlo benzínové.

Povrchová čerpadla se vyrábí z různých materiálů:

 • Plast – jednoduchá zahradní čerpadla bývají vyrobena z plastu. Jsou levnější a použít je můžete při zalévání zahrady.
 • Litina – litina se používá na výrobu výkonných a velmi odolných čerpadel.
 • Nerez – čerpadla z nerezu můžete používat v místech, kde je vysoká vlhkost.

Oběhové čerpadlo

Jsou známá i jako čerpadla cirkulační a používají se při vytápění obytných i jiných budov, kdy zajišťují cirkulaci teplé vody. Bývají však i součástí klimatizačních a chladicích systémů. Kvalitní oběhové čerpadlo musí být spolehlivé, bezporuchové, musí být také účinné a nenáročné na spotřebu elektřiny.

Čerpadla, která se používají v otopných systémech, mohou být suchoběžná nebo mokroběžná.

 • Suchoběžná – mají oddělený motor od hydraulické části. Čerpadlo je chlazeno vzduchem a musí mít samostatné mazání.
 • Mokroběžná – otopná voda proudí okolo rotujících částí. Otopná voda se stará o chlazení motoru i mazání ložisek. Mokroběžné čerpadlo se montuje do potrubí a používá se v otopné soustavě.

Kalové čerpadlo

Speciální čerpadlo, kterým můžete čerpat fekálie, splašky, zemědělský kal, průmyslové naplaveniny adt. Čerpadlo si poradí s bahnem, jílem, kamennou drtí, pískem, abrazivními látkami. Kalová čerpadla většinou patří do kategorie ponorných a ponořit je můžete přímo do čerpané tekutiny. Koupit však můžete i povrchové ponorné čerpadlo nebo čerpadlo poháněné benzínovým motorem. Důležitým parametre je maximální průchodnost, která určuje, jak velké složky mohou čerpadlem projít, aniž by došlo k ucpání.

 • Domácí použití – zde bývá průchodnost nejčastěji od 5 – 50 mm.
 • Průmyslová – velká čerpadla mají průchodnost 75 mm a víc mm.

Také tato čerpadla mívají často plovákový spínač, který se stará o bezpečný automatický chod. Spínač čerpadlo zapíná a vypíná podle toho, jak klesá nebo stoupá hladina kapaliny.

Průtok

Důležitým parametrem u každého čerpadla je množství vyčerpané vody za určitý časový úsek. Průtok je označováním písmenem Q a uváděn je v jednotkách m3/hod. Abyste zvolili správný průtok, měli byste být schopni odhadnout vaši současnou spotřebu vody v domácnosti. Orientační průtok u zahradních čerpadel je od 0,7 – 1,5 m3/hod. Průtok by měl být vyznačen na každém čerpadle.

Dopravní výška

Parametry udává, do jaké výšky je čerpadlo schopné vodu dostat. Dopravní výška je značena písmenem H. Dopravní výška souvisí s tlakem, který se nachází na odběrovém místě. Na výšku 10 metrů se počítá s 1 barem, tedy 0,1 MPa.

Značka

Na trhu je výběr opravdu velký, o čemž svědčí i velké množství výrobců. Mezi ty hlavní patří Calpeda, Ebara, HCP, Pumpa, Blumfeldt, Gardena, Güde, Proteco, EASYPUMP, Parkside a další.

Cena

Cena čerpadla je závislá na typu, nejlevnější jsou zahradní čerpadla, jejichž cena se pohybuje od 1 – 3 000 Kč. Za stejnou cenu je možné koupit i čerpadlo kalové, sudové a bazénové. Domácí vodárnu koupíte za 7 000 Kč. Do 10 000 Kč koupíte prakticky jakékoliv čerpadlo. Čím dražší čerpadlo koupíte, tím větší kvalitu můžete očekávat.

Porovnat ceny čerpadel

Otázky a odpovědi

Jak jsou čerpadla poháněna?

Drtivá většina čerpadel je poháněna elektrickým proudem. Díky tomu nevyžadují žádnou náročnou údržbu a jejich obsluha je velmi jednoduchá.

V místech, kde není možné připojení k elektrice, můžete použít čerpadla s benzínovým nebo naftovým pohonem. Výhodou těchto čerpadel je vysoký výkon, nevýhodou pak složitější obsluha a především údržba. Snad každý se již ve svém životě setkal s jednoduchou zahradní pumpou, která funguje na ruční pohon.

Čím odsát olej?

Olej nebo naftu budete moci odsát speciálním čerpadlem na olej. Vybírat můžete mezi ruční a elektrickou odsávačkou nafty. Ruční vám postač na občasné odsátí malého množství oleje, elektrická nebo pneumatická odsávačka na naftu najde své využití v různých dílnách nebo autoservisech. K odsátí paliva nebo oleje budete moci použít čerpadlo na vrtačku. To můžete použít v kombinaci běžnou elektrickou vrtačkou.

Co je samonasávací schopnost?

Čerpadla se samonasávací schopností mohou nasát vodu z hloubky 8 metrů. Tato čerpadla mají také schopnost odsát vzduchové bubliny ze sacího potrubí a použít je můžete i v nezavodněném potrubí.

Závěr

Nabídka různých čerpadel je opravdu velká. Mnohá čerpadla je možné použít ke konkrétnímu účelu a u každého tak budete sledovat trochu jiné parametry. U každého čerpadla byste však měli přihlédnout ke kvalitě konstrukce a výkonu. Mezi další parametry, které byste měli sledovat u každého čerpadla, patří také množství čerpané kapaliny, výška a vzdálenost, do jaké chcete kapalinu čerpat.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mountfield.cz, www.hecht.cz, www.mall.cz, www.reded.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (52 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Já kupoval z nouze kalové čerpadlo a naštěstí splnilo svůj účel, i když tedy cena nebyla zrovna zanedbatelná.

 2. Pořídil jsem čerpadlo kvůli zalévání zahrady a musím uznat, že je to skvělý pomocník. Díky vašemu článku jsem ho zvládl vybrat během chvilky.

 3. Reply
  Václav Pavlis 27.7.2022 v 23:37

  Dobrý den,potřebuji poradit.Chci koupit čerpadlo pro čerpání vody ze studny,která má hloubku cca 19m.Vodu chci přečerpávat do sudů,které jsou od studny cca 40m.Nejraději čerpadlo,které má délku el. připojení 20m.Čerpadlo bych zavěsilna lano a kabel bych připojil na prodlužovačku.Můžete mi doporučit typ čerpadla? Děkuji

 4. Tento článek zaslouží hodnocení: 5 hvězdiček z pěti, protože mi pomohl s výběrem. Děkuji za vaší pomoc.

Přidat komentář

Recenzer
Logo