Elektrické kotle

Vytápět rodinné domy a další objekty lze různými tepelnými zdroji. U některých je oceňován levný provoz, jiné jsou žádané pro svoji bezobslužnost a další zaujmou díky své šetrnosti k životnímu prostředí. Mezi takzvané bezemisní zdroje tepla patří i elektrické kotle. Elektrokotle fungují na stejném principu jako oblíbené plynové kotle, zdrojem energie však není zemní plyn ale elektrický proud. Ten se v topných tělesech následně přeměňuje na teplo. Ohřátá teplá voda je do topného systému rozváděna kotlových oběhovým čerpadlem. Elektrokotle se využívají k vytápění, ale využít je můžete i k ohřevu teplé vody v externím zásobníku.

Vybrat správný elektrický kotel nemusí být úplně jednoduché a často je lepší výběr zkonzultovat s odborníkem, který vám poradí vybrat elektrický kotel se s dostatečným výkonem. Ten je třeba porovnat s tepelnými ztrátami daného objektu. Před tím než se do výběru kotle pustíte, je nutné vědět i to jakým způsobem hodláte kotel využívat, tedy zda bude plnit funkci hlavního zdroje tepla, nebo ho uvedete do chodu spíše výjimečně. Od výkonu a způsobu využívání se odvíjí i jeho pořizovací cena.

Porovnat ceny kotlů

Typy

Elektrické kotle jsou k mání v několika provedeních. Nejčastější variantou jsou závěsné, které jednoduše namontujete na zeď. V základu se však kotle na elektřinu rozlišují dle využívané technologie.

  • Elektrokotel přímotopný – kotel ohřívá topnou vodu pomocí topné spirály. Tato technologie umožňuje poměrně rychlé vytápění potřebného prostoru. Výhodou je i prakticky nulová údržba.
  • Elektrokotel akumulační – součástí kotle je akumulační nádrž, ve které se ohřívá nahromaděná topná voda. Výhodou je zde nižší spotřeba energie, nevýhodou větší nároky na prostor, který kotel kvůli akumulační nádrži potřebuje.

Výkon

Prvním a prakticky nejdůležitějším parametrem je tzv. jmenovitý výkon kotle. Jedná se o optimální hodnotu výkonu při největší účinnosti kotle. Při volbě výkonu je nutné zohlednit nejen velikost vytápěných prostor, ale i tepelné ztráty objektu. Tepelné ztráty jsou uvedeny v technické dokumentaci, ale přesně si je můžete nechat vypočítat odborníkem.

Výkon elektrických kotlů se nejčastěji pohybuje v rozmezí 6 – 60 kW. V rodinných domech se nejčastěji využívají kotle s výkonem od 20 – 30 kW. Naprostou samozřejmostí by měla být možnost výkon dle potřeby regulovat.

  • Redukovaný výkon – u elektrokotlů může být uveden i redukovaný výkon. Redukovaný výkon se mění s využívanou otopnou soustavou, jiný výkon potřebuje klasický radiátor a jiný podlahové vytápění. Důvodem je odlišný teplotní spád vody, který mají konkrétní otopné soustavy.

Ovládání

Ovládání elektrického kotle je velmi jednoduché, využít můžete tlačítka, ovládací panely i dálkové ovládání. Poslední možnost potěší především majitele různých rekreačních i jiných objektů. K ovládání můžete použít mobilní telefon doplněný o patřičnou aplikaci. Pokud se objekt nachází mimo dosah internetu, lze elektrokotel ovládat na dálku prostřednictvím SMS zpráv.

Funkce

Kromě již zmíněného ovládání mohou elektrické kotle nabídnout další praktické funkce související s jednoduchým a bezpečným používáním.

  • Ekvitermní regulace – kotel s touto funkcí pracuje nejen s vnitřní, ale také s venkovní teplotou vzduchu. Pro snímání venkovní teploty vody využívají kotle senzory, které se umísťují na fasádu. Teplota otopné vody se tak nezvyšuje více než je nutné, což se projeví na vyúčtování elektřiny.
  • LCD displej – praktický je i kotel s displejem. Na displeji se zobrazují veškeré potřebné údaje a aktuální provozní stav.
  • HDO – elektrický kotel dokáže využívat levnější tarif, který můžete po dohodě s poskytovatelem elektrické energie využívat. Díky funkci HDO bude kotel spínat v době levného tarifu.
  • Bezpečnostní funkce – mezi bezpečnostní funkce patří automatický diagnostika poruch nebo ochrana proti přehřátí.
  • Ochrana proti zamrznutí – funkce, která zabrání možnému zamrznutí kotle. Čerpadlo kotle se může zapnout i mimo zvolený teplotní rozsah.

Před instalací

Instalace elektrického kotle není nijak složitá, přesto by ji měl provádět odborník. Majitel objektu by se měl před instalací postarat o následující:

  • Jistič – zkontrolovat byste měli stav a výkon jističe. Slabý jistič nemusí elektrický kotel utáhnout a během jeho provozu může docházet k vypadávání jističe. Nevyhovující jistič by měl opět vyměnit kvalifikovaný elektrikář.
  • Elektroinstalace – v perfektním stavu musí být i elektroinstalace. Tu je vhodné nechat zkontrolovat revizním technikem.

Značka

Elektrický kotel je zařízení, od kterého budete očekávat mnohaletou spolehlivou funkčnost. O bezproblémový chod by se měl postarat kvalitní výrobce. Mezi ty nejžádanější patří elektrokotle německého výrobce Protherm, který se zaměřuje na výrobu různých kotlů. Další kvalitní kotle nabízí Junkers, Vaillant, Brano Moravia, Thermona, Bosch, Moratop a další.

Cena

Cena se odvíjí od typu, velikosti a výkonu elektrického kotle. Kotle s výkonem v rozmezí 10 – 25 kW, které se v rodinných domech nebo bytech objevují nejčastěji, pořídíte za cenu od 18 – 25 000 Kč. Do větších objektů však budete potřebovat výkonnější a tedy i dražší kotel. Za kotel s výkonem 40 a více kW zaplatíte 35 a více tisíc Kč.

Porovnat ceny kotlů

Otázky a odpovědi

Je instalace elektrokotle náročná?

Zručný topenář zvládne elektrický kotel zprovoznit poměrně rychle. Při montáži kotle na elektřinu nebudete muset řešit plynovou přípojku ani plynové potrubí, jako je tomu v případě kotlů plynových. Abyste mohli v kotli zatopit, nebudete potřebovat ani komín. Moderní elektrické prvky navíc disponují všemi provozními i bezpečnostními prvky, což instalaci rovněž zjednoduší a ulehčí.

Kde se dá elektrokotel využívat?

Elektrické kotle jsou vhodné především pro majitele nízkoenergetických domů. Zde se hodí především pro svoji širokou modulaci výkonu, což znamená, že je kotel schopný se ideálně přizpůsobit aktuální tepelné ztrátě vytápěného objektu.

Elektrokotle jsou často využívány jako hlavní zdroj tepla v rekreačních objektech. Pro svoji kompaktnost jsou oblíbené i v menších objektech či bytech. Elektrické kotle jsou naopak nevhodné k vytápění bytů s velkými tepelnými ztrátami.

Je možné elektrokotel využít v kombinaci s jiným zdrojem tepla?

Běžná je kombinace elektrického kotle a kotle na tuhá paliva, nebo elektrokotle a krbových kamen. Elektrokotel může sloužit i jako doplňkový zdroj tepla k tepelnému čerpadlu. Zde elektrokotel pokryje ve velmi chladných dnech nižší účinnost tepelného čerpadla. A nakonec je elektrokotel používán v kombinaci s fotovoltaickými systémy. Ty jsou zdrojem elektrické energie, kterou může elektrokotel následně spotřebovávat.

Závěr

Kotle na elektřinu můžete využít při vytápění rodinných domů, bytů i rekreačních objektů. Kotle fungují na jednoduchém principu a během jejich chodu nevznikají žádné emise. Aby kotel fungoval správně, je nutné, aby ho do provozu uvedla zodpovědná osoba. Na vás je zvolit vhodnou podobu kotle, který dosahuje patřičného výkonu. Z výpočtem výkonu vám pomůže odborník, který zohlední i tepelné ztráty objektu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.mall.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo