Televize

Nejoblíbenější typy televizí

Nejoblíbenější značky televizí

Téměř každá domácnost je vybavena alespoň jednou televizí. Ve většině případů však domácnost vlastní přijímačů více. Technologie televizorů jde rychle dopředu.

V dnešní době není určena pouze ke sledování televizních programů, ale může sloužit také jako multifunkční centrum. To znamená, že na televizi je běžně dostupný internet a na televizi tak můžete pouštět také videa uložená v mobilním telefonu, tabletu atd. Televizi využijí také hráči počítačových her.

Při výběru televize je třeba zohlednit potřeby televizního diváka, velikost úhlopříčky, rozlišení, funkce a mnoho dalších parametrů.

Porovnat ceny televizorů

Nejlepší televize

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Philips 65OLED855 99 % 45 667 Kč Zobrazit nej-ceny.cz
2. LG OLED55C12LA 95 % 23 202 Kč Zobrazit Pricemarket.cz
3. Samsung UE32T5372 94 % 7 490 Kč Zobrazit Mall.cz
4. JVC LT55VAQ6235 90 % 11 590 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Sencor SPV 7012T 86 % 2 990 Kč Zobrazit Eva.cz

Typy

Televizory, které jsou na našem trhu dostupné, je možné rozdělit do několika skupin.

Klasické

Využijete je především ke sledování dostupných televizních stanic, nejsou vybaveny žádnými funkcemi. Tyto televizi využijí převážně méně nároční uživatelé.

Thomson 32HD3306

Ukázka Klasické TV: Thomson 32HD3306

Smart TV

Součástí je operační systém, který má svoje vlastní funkce a aplikace. Tyto televize se mohou připojit k internetu a můžete je tak využívat jako multimediální centrum. Díky možnosti připojení k internetu máte volný přístup ke kanálům, mezi které patří Netflix nebo YouTube. Televize využijete také pro hraní her.

Samsung UE43AU7172

Ukázka Smart TV: Samsung UE43AU7172

Smart TV s android

Tyto televize patří k tomu nejlepšímu, co dnešní trh nabízí. Dá se říct, že tato televize je vlastně interaktivní nástroj s mnoha možnostmi využití. Mezi přednosti android televizí je plynulé ovládání, využít můžete také ovládání hlasem.

V případě, že je televize propojená s internetem, je možné do ní instalovat všechny dostupné aplikace. Díky tomu můžete sledovat filmy na HBO nebo poslouchat hudbu na Spotify Music.

Philips 55OLED855

Ukázka Smart TV s android: Philips 55OLED855

Velikost

Velikost televize je pravděpodobně ten první parametr, který vás bude při výběru zajímat. Velikost úhlopříčky je udávána v palcích, 1 palec je 2,5 cm. To jak velkou televizi budete preferovat, záleží na potřebách každého uživatele. Jinou velikost budete pořizovat do obývací pokoje, jinou například do dětského pokoje atd.

Velikost televize je úzce spjatá s rozlišením a pozorovací vzdáleností. Čím větší televize, tím větší by mělo být rozlišení. Pokud budete sledovat televizi na vzdálenost 1,5 metru, měli byste vybírat Při rozlišení FULL HD velikost úhlopříčky 32“, pokud bude televizor s rozlišením 4 K, je možné koupit televizi s úhlopříčkou 55“.

Stojan

Jednotlivé televizory jsou opatřeny různými podstavci. Každý podstavec je jiný a je dobré před nákupem změřit stůl nebo prostor, na kterém bude televizor umístěn. Některé výrobky mají nohy od sebe, zaujímají tvar písmene V, jiné televize mají nožky na krajích a posledním řešením jsou středové stojánky. Ty se hodí pro umístění na menší podstavce.

Pokud budete chtít televizor nainstalovat na stěnu, jsou součástí balení věšáčky a další díly, které budete při montáži potřebovat. V tomto případě už byste neměli nic jiného dokupovat. Jestliže preferujete televizor na zavěšení, měla by být zeď ideálně cihlová, aby televizor unesla. V žádném případě se nedoporučuje instalovat televizi do sádrokartonové zdi.

Rozlišení

Dříve bylo standardem rozlišení v HD nebo FULL HD. Tak dnešní klasické televizory disponují nejčastěji FULL HD rozlišením. Díky němu můžete sledovat veškeré pořady ve vysoké kvalitě obrazu. Smart televizory mají standardně rozlišení v 4 K.

Toto rozlišení využijete zejména při sledování nadstandardních kanálů jako je Netflix, YouTube atd., které toto rozlišení podporují. Dále pak můžete sledovat filmy uložené na pevném disku nebo flash disku, které můžete k televizi připojit. Vysoce kvalitní televizory se chlubí 8 K rozlišením.

Frekvence obrazu

Frekvence obrazu má vliv na plynulost obrazu. Výrobci televizorů považují tento parametr za to nejdůležitější, na co byste se měli při výběru zaměřit. Frekvence obrazu je udávána v Hz. Čím je frekvence větší, tím je obraz plynulejší.

Dnešní televizory nabízí 50 a 100 Hz frekvenci. Frekvence 50 Hz je dostačující pro klasické televizory. Kvalitnější televizory by pak měly mít frekvenci 100 Hz, kterou oceníte při sledování filmů, sportovních přenosů nebo hraní her.

Jas a kontrast

Jas vyjadřuje svítivost televize při zobrazení bílé barvy. Čím je hodnota jasu vyšší, tím je výsledný obraz kvalitnější. Jas se udává v jednotkách svítivosti kandelách a bývá důležitým parametrem pouze za světelných podmínek. Při večerním sledování může být vysoký jas spíše nežádoucí.

Kontrast zobrazuje poměr v zobrazování černé a bílé barvy. Také kontrast hraje důležitou roli při sledování televize za denního světla a vyjadřuje se v lumenech. I v případě kontrastu platí, že čím je jeho hodnota vyšší, tím jsou barvy jasnější.

Technologie obrazu

V současné době jsou nejoblíbenější televize s LED technologií, díky speciálnímu podsvícení patří k úsporným a méně ekologicky náročnější, protože při jejich výrobě se nepoužívá rtuť. Mezi další výhody patří menší hmotnost a delší životnost. Podsvícení je řešeno pomocí jednotlivých diod.

Z LED technologie vychází QLED technologie, která je schopná zobrazit velké spektrum barev ve všech úrovních jasu. Tuto technologii využijete zejména při hraní her.

OLED technologii je pak nejlepší pokud je televize určená zejména pro sledování filmů. Tato technologie umožňuje nejlepší zobrazení černé barvy.

Typy zobrazovacího panelu

Tento parametr nebývá běžně uváděn, přesto je při výběru televize poměrně důležitý.

VA technologie je vylepšená dřívější TN technologie, která se v dnešní době nepoužívá. Panely s VA technologií mají lepší kontrast a barvy a je tak oblíbená především u filmových fanoušků. Televizory s VA technologií jsou levnější, nevýhodou je však horší pozorovací úhly, díky kterému je možné televizi sledovat pouze z jedné strany.

IPS technologie se vyznačuje nejen výborným jasem ale také pozorovacím úhlem. Televizi tak můžete sledovat z jakékoliv strany. Televizor s touto technologií budete moci sledovat bez zatemnění i za slunných dnů.

Konektory

Konektory umožňují propojení televize s dalším zařízením. Každá televize je vybavena několika HDMI konektory, díky kterým můžete připojit herní konzoli, počítač atd.

Dále byste měli najít USB konektor, díky kterému můžete připojit pevný disk, flash disk, fotoaparát nebo mobilní telefon. Pomocí LAN můžete využívat drátový internet. Bezdrátově propojíte televizi s internetem pomocí WIFI.

Funkce

Chytré televizory jsou vybaveny řadou funkcí. Vybírat můžete mezi multimediálními a smart funkcemi.

 • AMBILIGHT – opticky rozšíří obraz díky osvětlení prostoru za televizí.
 • Herní režim – tato funkce minimalizuje délku odezvy obrazovky.
 • Local Dimmning – dokáže ztemnit podsvícení LED diodami a tím zkvalitnit zobrazení černé barvy.
 • Prohnutí – V tomto případě je televizní obrazovka prohnutá, při sledování filmů má umocňovat pocit, že vás obraz obklopuje.
 • 3D – novější televizory již touto funkcí nejsou vybaveny. Tato funkce umožňuje sledovat filmy s 3D brýlemi.
 • PIP – díky této funkci můžete sledovat více zdrojů obrazu zaráz.

SMART funkce

 • Červené tlačítko  – tato funkce je označována zkratkou HbbTV a dokáže kombinovat televizní signál s internetem.
 • Google asistent – zodpoví vám mnoho dotazů v českém jazyce.
 • Ovládání gesty – televizor lze ovládat pomocí gest.
 • Webový prohlížeč – využijete při hledání v internetu.
 • Chytrý ovladač – televizor je možné ovládat pohybem ovladače.
 • Ovládání hlasem – televizor je možné ovládat hlasem.
 • Přehrávání 360° – obraz je promítán všude kolem vás.

Značka

Televizory můžete koupit od značek jako Samsung, ECG, TCL, LG, Sharp, Sony, Philips, Panasonic, JVC, Orava a další.

Cena

Obrovský výběr různých modelů nabízí již cenové rozhraní 5 – 10 000 Kč. Jedná se o televizory s menšími rozměry, dostupné jdou v FULL HD ale lze najít i 4 K rozlišení.

Televizi s více funkcemi nabízí cenové rozmezí 10 – 20 000 Kč. Zde se již jedná pouze o chytré televizory umožňující připojení k internetu. Tato kategorie uspokojí potřeby i náročnějších uživatelů. Pokud máte na televizor ještě větší nároky, můžete vybírat mezi modely, jejichž cena šplhá ke 30 a více tisícům. Televizi s 8 K rozlišením lze koupit za více než 100 000 Kč.

Porovnat ceny televizorů

Otázky a odpovědi

Co je Upscaling obrazu?

Využijete u televizorů s 4 K rozlišením. Díky němu je možné sledovat filmy natočené ve FULL HD ve 4 K kvalitě. Dá se tedy říci, že televize dokáže dopočítat původní FULL HD video do 4 K. Tato funkce není běžná a musíte tak počítat s vyšší pořizovací cenou.

Jak je na tom televize se zvukem?

Součástí televizorů jsou zabudované reproduktory. Ani ty nejdražší televize vám však neposkytnou nijak kvalitní zvuk. Aby byl požitek při sledování filmů co možná nejlepší, nevyhnete se investici do domácího kina nebo soundbaru.

Závěr

Při výběru televizory zohledněte uživatele, který bude televizi využívat. Starším osobám, které nevyužijí možnost připojení k internetu, postačí klasická televize. I zde je obrovský výběr a televize poskytnou kvalitní obraz. Ostatní využijí spíše možností, které nabízí smart a android TV.

Velikost úhlopříčky závisí na tom, v jaké vzdálenosti od sedícího bude televize umístěná. 4K televize mohou mít velkou úhlopříčku a lze je umístit na cca 1 metr od sedícího diváka. V případě FULL HD rozlišení budete muset vybírat menší rozměry. Velikost frekvence i chytrých televizorů by měla být vždy 100 Hz. Lepší obraz vám poskytne technologie OLED.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.mall.cz, www.expert.cz, www.alza.cz, www.datart.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (208 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

18 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Už léta máme televize značky Samsung a nedáme na ně dopustit. Do kuchyně jsem koupila jen tak ze zvědavosti od LG a má sice hezký obraz, ale Samsung je prostě dokonalost sama.

 2. Dobrý den, může se pořídit tv 48″ na sledovací vzdálenost cca 260 až 275 cm vysílání kabelová TV většina programů v 1080i to by mělo být HD, občas sledování YouTube někdy HBO max, doteď mám tv LG led 43″ uvažuji o OLED Sony 48″, 42″ už mi připadá menší, děkuji za radu :)

 3. Domů jsem nedávnou kupoval smart TV a je perfektní. Opravdu nezapře, že je chytrá, mnohdy daleko chytřejší než člověk sám.

 4. Nenašla jsem vysvětlení k plazma TV. Můžete ještě někdo přidat vysvětlení?

 5. U nás tedy milujeme spotřebiče značky Samsung a jinak tomu není ani v případě televize. Mají vynikající kvalitu obrazu a skvělý zvuk.

 6. Pomohl,je mi 71 let,ale i přesto bych ráda chytrou TV.

 7. Perfektní článek, hodně mi pomohl se z orientovat.

 8. Super článek, moc mi pomohl. Díky…

 9. Koupil jsem domu nedávno chytrou televizi od Samsung a jsem spokojený.

 10. Nedoporučuji smartTV od LG,špatně fungující pomalý SW,časté neodladěné aktualizace. LG ani po upozornění neřeší. Vnucování zobrazování reklam funguje OK.Výskyt problémů je stejný u obou typů smartTV od LG co mám-bohužel

1 2

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo