Kamery do auta

Kamera do auta je stále častěji součástí výbavy vozidel. Díky ní můžete předložit pořízený záznam jako důkazní materiál v případě jakékoliv kolize, která vám může na cestách potkat. Pomoci může také vypátrat agresivní řidiče. Záznamy pořízené kamerou do auta slouží pouze k osobní potřebě, jejich zveřejňování není povolené.

Při výběru kamery do auta je třeba zaměřit se na několik důležitých parametrů. Mezi ten hlavní patří kvalita obrazu, možné funkce, výdrž baterie a obsluha. Důležitý je i způsob upevnění a samozřejmě cena.

Porovnat ceny kamer do auta

Nejlepší kamery do auta

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Xiaomi 70Mai 1S 93 % 929 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Eltrinex LS500 GPS 89 % 4 490 Kč Zobrazit CZC.cz
3. Niceboy PILOT X + GPS modul 85 % 2 460 Kč Zobrazit Muziker.cz
4. TrueCam A7s 81 % 2 990 Kč Zobrazit Smarty.cz
5. LAMAX C3 79 % 890 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Kamery je možné rozdělit do několik skupin. K nejrozšířenějším patří klasická a duální kamera. Koupit můžete také zrcátkové nebo kamery bez displeje. Za pomoci externí kamery můžete sledovat i dění ve voze.

Klasická

Klasická kamera zabírá oblast před autem, součástí balení je tedy pouze kamera, která se připevní na přední sklo automobilu. Klasická kamera patří k levnějším typům a je nejrozšířenější.

70Mai 1S

Ukázka Klasická kamery do auta: 70Mai 1S

Duální

Tyto kamery snímají opět prostor před autem, jejich součástí bývá i druhá kamera, která pořizuje záznam za autem. Někdy se stává, že koupíte pouze přední kameru a zadní můžete dokoupit později, nebo ji nepořizovat vůbec.

Zadní kameru je možné nainstalovat v zadní části automobilu, záznam tak může pořizovat přes zadní okno. Jestliže je kamera odolná vůči povětrnostním vlivům, lze ji připevnit také na vnější stranu vozu. Díky tomu bude pořizovaný záznam kvalitnější. Duální kamery patří k dražším.

TrueCam H25

Ukázka Duální kamery do auta: TrueCam H25

Kvalita obrazu

Kvalita obrazu je v případě kamery to nejdůležitější. Kvalitní záznam může pomoci vyřešit případnou nehodu nebo možný přestupek. Většina dnešních kamer umožňuje základní HD rozlišení.

Mezi standardní patří i možnost FULL HD rozlišení, tím je vybaveno velké množství kamer. Nejdražší kamery nabízí 4K rozlišení. Nejvyšší rozlišení poskytuje nejkvalitnější obraz, na druhou stranu stejně dlouhý záznam zabere více místa v paměťové kartě.

S kvalitou obrazu je spjata také snímková frekvence. Standardní kamery mohou nasnímat 30 snímků/sekundu. Výhodnější jsou však kamery, které umožní nasnímat 60 snímků/sekundu. Ty vám umožní přehrávat pomalejší, ale plynulé zpomalené záběry.

Pozorovací úhel

Tento parametr udává, jak velký záběr bude kamera mít. U kamery oceníte nejen zaznamenání situace před vozem, důležitý je i přehled po stranách. Ani tady byste ale neměli vybírat kamery s největším pozorovacím úhlem, protože mohou poskytovat zkreslený obraz. V ideálním případě vybírejte mezi kamerami s pozorovacím úhlem v rozmezí 130° – 150°.

Snímač obrazu

Součástí kamery do auta je snímač. S současné době jsou k dispozici kamery s CCD snímačem a CMOS snímačem.

 • CCD snímač – v tomto případě je možné pořídit vysoce kvalitní obraz i za zhoršených podmínek.
 • CMOS snímač – tento snímač není tak kvalitní. Tyto snímače jsou součástí menších kamer, které lze připevnit například na kolo. V porovnání s CCD snímačem je také levnější.

Úložiště

Ke kameře do auta budete muset dokoupit externí paměťovou kartu, nejčastěji se jedná o micro SD kartu. Minimální velikost je 16 GB. Na takto velkou kartu nahrajete až 7 hodin záznamu v HD rozlišení, nebo cca 4 hodiny ve FULL HD rozlišení. K dostání jsou však karty s 60 a více GB, která vám umožní pořídit více hodin záznamu.

Ovládání

Co se týká způsobu ovládání, můžete opět vybírat ze dvou možností. První jsou kamery ovládané pomocí tlačítek, druhou skupinu představují dotykově ovládané kamery. Dotykové ovládání je modernější, tento typ je vhodnější pro mladší řidiče. Tlačítkové ovládání je pro mnoho uživatelů praktičtější, a lépe se s ním pracuje během jízdy.

Aby bylo možné kameru používat během několika vteřin, je nutné, aby bylo ovládání co nejlehčí. Při zapnutí by se mělo zobrazit jednoduché MENU, které vyžaduje nastavení pouze několika parametrů. K dostání jsou však kamery, které vyžadují zdlouhavé nastavování, v kterém se jen stěží zorientujete. Tyto kamery vás spíše od používání odradí.

Připevnění

Co se týká připevnění, máte na výběr klasickou přísavku, kterou jednoduše přisajete na sklo. Kamery přichycené pomocí přísavek představují to nejjednodušší a nejrychlejší řešení připevnění. Přísavky jsou velmi spolehlivé, a pokud jedete tak jak máte, nemůže dojít k uvolnění kamery během jízdy. Přísavky je možné kdykoliv jednoduše odstranit.

Druhou možností je pak připevnění pomocí oboustranné samolepky. Také samolepky poskytují pevné a stabilní připevnění kamery. Nevýhodou je ale velmi obtížná demontáž, která vyžaduje značné úsilí, pevné nervy a často i použití různých nástrojů.

Napájení

Součástí kamery je baterie, která vám umožní nahrávání i nějakou dobu poté, co zastavíte chod automobilu. Výdrž baterie však není nijak velká, umožní pořizování cca hodinového záznamu.

Aby kamera fungovala dlouhou dobu, je nutné, aby byla připojená do zdroje elektrické energie. Nejčastěji ji připojíte pomocí USB kabelu do adaptéru v zapalovači. Nevýhodou jsou nevzhledné a překážející kabely.

Funkce

Jednotlivé kamery nabízí několik funkcí. Tyto funkce nejsou pro chod a pořizování záznamu nijak důležité, ale mohou vám pomoci v rozhodování, jakou kameru si nakonec zvolíte.

Časosběr

Tato funkce umožní výrazné zkrácení nahrávaného záznamu. Díky němu můžete cestu projít pomocí zrychlených záběrů.

Nahrávání do smyčky

Jedná se o podstatnou a velmi žádanou funkci, kterou lze najít téměř u všech kamer. Jakmile se zaplní paměť kamery, dochází automaticky k přehrávání starých a ve své podstatě nepotřebných záznamů. V případě, že nechcete nějaký starý záznam přehrát, je možné ho takzvaně uzamknout a tím ho před smazáním ochránit.

G senzor

Zaznamenává otřesy a nárazy. Tato funkce zabrání možnému přemazání právě pořízeného záběru v případě, že dojde k nehodě nebo nějakému kontaktu s jiným vozidlem, chodcem atd., záznam se automaticky uzamkne a není ho možné smazat.

Automatické zapnutí

Automatické zapnutí díky němu se kamera zapne ihned po nastartování vozidla.

Upozornění na radary

Před možnými pokutami vás ochrání tato funkce, která vás bude informovat o přítomnosti pevného radaru.

Noční režim

Funkce, která zvyšuje kvalitu záznamu pořízeného za snížené viditelnosti.

Detekce pohybu

Opět se jedná o velmi prospěšnou funkci. Detektor pohybu zaznamenává pohyb u zaparkovaného vozu a dokáže automaticky zapnout kameru.

Antikolizní systém

Upozorní vás na malou vzdálenost od ostatních vozidel. Díky tomu budete snadněji dodržovat bezpečnou vzdálenost. Tuto funkci ocení spíše začínající řidiči.

GPS

V tomto případě je možné vyhledat přesné souřadnice míst, která jsou pro vás zajímavá, ale také můžete určit souřadnice v případě kolize.

Značka

Velké množství autokamer nabízí značka MIO, Navitel, Cel-Tec nebo DOD. K oblíbeným pak patří kamery Nextbase, 70Mai, Eltrinex, LAMAX nebo TrueCam.

Cena

Nejlevnější kamery je možné pořídit za necelé 2 000 Kč. Tyto kamery nabízí nižší kvalitu záznamu a nemají příliš mnoho dalších funkcí.

Největší výběr nabízí cenové rozmezí 2 – 4 000 Kč. Jedná se o velmi kvalitní kamery a vysokým rozlišením a potřebnými funkcemi.

Náročnější motoristé mohou vybírat mezi kamerami, jejichž cena začíná na 4 000 Kč. Nabízí perfektní obraz i za snížené viditelnosti a veškeré možné funkce.

Porovnat ceny kamer do auta

Otázky a odpovědi

Jaké příslušenství je možné dokoupit k autokameře?

Kromě držáku, můžete přikoupit tzv. polarizační filtr neboli CPL filtr. Ten zabraňuje nechtěným odleskům, jako třeba odrazu palubní desky v předním skle. A hodit se může i nabíječka do zapalovače s více porty, kterou můžete využít pro napájení kamery a také třeba nabíjení mobilního telefonu.

Lze koupit externí záznamovou kartu?

V případě, že nechcete využít funkci samosběru, která je schopná přehrávat staré záznamy, můžete si pořídit externí kartu s co největším úložištěm. Je možné koupit například kartu s pamětí 250 – 520 GB.

Je možné pouštět záznam na jiném zařízení?

Kamery do auta mají pouze malý displej, který nemusí každému vyhovovat. Proto je možné záznam přehrávat i na jiných zařízeních. Jestliže tuto možnost využijete, ověřte si, jakým způsobem je možné obraz přenášet.

Koupit můžete kameru, která umožňuje bezdrátový přenos obrazu pomocí WIFI. Další kamery jsou opatřeny výstupy pro přenos pomocí kabelu, nejčastěji se jedná o výstup HDMI nebo USB. Poslední možností je vyndat z kamery paměťovou kartu a záznam přehrát třeba v počítači.

Závěr

Kamera do auta je výborný pomocník, který může jednoduše vyřešit veškeré možné komplikace, které vás mohou při jízdě potkat. Aby kamera splňovala veškerá očekávání, měla by umožňovat kvalitní rozlišení obrazu. Důležitý je i zvukový záznam.

Z funkcí oceníte zejména G senzor, GPS a časosběr. Při výběru kamery je vhodné zvolit osobní nákup, při kterém si můžete vyzkoušet ovládání a nastavování kamery před cestou. Narazit můžete na složité nastavování, které vám nemusí vyhovovat.


Zdroje: www.mall.cz, www.alza.cz, www.nejlepsiautokamery.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (47 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

12 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Manželovi jsem pořídila do našeho auta kameru od značky Niceboy a je spokojený. Kamera už nám pomohla, když do nás narazilo auto.

 2. TrueCam,mám 2 a pořád je problém a teď jedna dodělala za ujetí 10 000 km

 3. Koupil jsem Garmin Dash Cam Mini a fakt je super. Dokonce už se mi její instalace ve voze několikrát vyplatila, takže určitě je to skvělé vybavení pro auto.

 4. U nás na sídlišti mi každou chvilku někdo odře auto, tak jsem si pořídila kameru, která natáčí přes noc a je klid.

  • Z jakého důvodu nejsou na trhu kakamery do auta, které mají napájení z rozhraní USB-C? A to za situace kdy auta již čtyři roky nemají zdířku na zapalovač? Proč se používá absolutně zastarale rozhraní v kameře mini USB? Děkuji za informaci.

  • Reply
   Katy Merclova 19.11.2022 v 17:40

   Dobrý mohu se zeptat o tým kamery dekuji

 5. Doubravka
  Kameru do auta jsem pořídila příteli k narozeninám, jako takovou pojistku do auta, protože je den co den na cestách. Rozhodně už se mu několikrát vyplatila.

 6. Kamera TrueCam je fakt výborná i moje manželka si jí vychvaluje.

 7. podle mne je jedno jestli se napaji primo z auta nebo powerbanky. paklize powerbanka je dost silna aby utahla celou dobou provozu. Uplně nejlepsi by byla asi kombinace (predpokladam , ze kamera ma nejakou svoji baterii)

 8. Dobrý den, jaký je váš názor na provozování autokamery pomocí powerbanky.( Krátký kabel, powerbanka schovaná za stínítkem v autě) zkoušel jsem mio kameru a s powerbankou o kapacitě 2600 mAh jela 1h 40min. Děkuji.

 9. Protože jsem naprostý neználek, pro první seznámení s tím, co bych měla chtít od kamery, co umí a na co se zaměřit, jsem velmi spokojená s uvedeným článkem. Děkuji

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo