Akvária

Akvaristika je oblíbeným koníčkem mnoha dospělých i dětí. Pohled na pestrobarevné rybky je uklidňující a akvárium plní i dekorativní funkci. Akvárium budete vybírat především podle velikosti. Důležitou roli hraje také tvar. Zejména pro začátečníky může být složité vybrat příslušenství, především pro ně jsou k dostání sety, které obsahují vše, co pro chov rybiček potřebujete. Nevýhodou chovu ryb je poměrně složitá údržba.

Do akvária můžete umístit slanou i sladkou vodu. Častěji jsou chovány sladkovodní ryby, protože jejich chov je méně finančně náročný a sladkovodní ryby nevyžadují až takovou péči. Ve slané vodě pak můžete kromě rybiček pěstovat korály nebo chovat škeble, mořské koníky a klauny.

Porovnat ceny akvárií

Nejlepší akvária

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Diversa Akvárium kulaté 0,8 l 94 % 99 Kč Zobrazit Vyprodeje24.cz
2. Cat-Gato Pacific 60x30x30 cm 82 % 1 529 Kč Zobrazit Hornbach.cz
3. Tetra Cascade LED, 6,8 l 77 % 1 149 Kč Zobrazit abc-zoo.cz

Typy

Akvária lze rozdělit do skupin podle materiálu, který je použit na jejich výrobu. Kromě tradičních skleněných typů jsou k dostání moderní plastová akvária.

  • Skleněná – tato akvária je možné rozdělit do několika skupin v závislosti na provedení konstrukce.
  • Celoskleněné – jedná se pravděpodobně o nejstarší podobu akvária, která má stále svoje příznivce. Jsou k dostání spíše v menších velikostech a jejich největší předností je odolnost vůči korozi.
  • Rámová – skleněné tabule se zasazují do kovových rámů. V současné době popularita tohoto typu opadá, protože akvária jsou náchylná ke korozi a postupně ztrácí také těsnost. Tato akvária umožňují pouze použití sladké vody.
  • Lepená – nejoblíbenější skleněná akvária. Vybírat můžete z mnoha velikostí, akvária jsou velmi odolná vůči prasknutí i korozi. Použít je můžete v kombinaci se slanou i sladkou vodou.
  • Plastová – jsou na trhu ve větším zastoupení, jejich velkou výhodou je nižší hmotnost a větší výběr tvarů. Nevýhodou je náchylnost k poškrábání a tlakem vody často dochází k jejich deformaci.

Velikost

Výběr velikosti je poměrně jednoduchý a závisí na prostoru, který můžete akváriu vymezit. Pokud nemáte s prostorem problém a můžete si dovolit pořídit jakékoliv akvárium, měli byste při výběru potřebné velikosti zvážit, jaké ryby budete chtít chovat.

Vycházet můžete i z doporučení, že ryba o velikosti 1 cm, by měla mít k dispozici prostor, do kterého se vejde cca 1 litr vody. Jako nejmenší vhodná velikost je 60 x 35 cm, oblíbenější jsou však akvária o velikosti 90 x 120 cm.

Méně práce budete mít s menším akvárii o objemu do 60 litrů, tato velikost je ideální pro ty, kdo s akvaristikou začínají. V takto velkých akváriích můžete chovat i větší rybky. Drobné rybky žijící v hejnu si vystačí i s objemem okolo 30 litrů. Nároční chovatelé však mohou koupit i akvárium s objemem až 200 litrů. Ve větších akváriích můžete chovat ryby s délkou okolo 10 cm.

K nejmenším patří tzv. nano akvária, jejichž objem není větší než 30 litrů. Využít ho můžete k chovu malých ryb do velikosti 3 cm, sladkovodních krevet nebo šneků. Tento malý prostor však vyhovuje pouze několika druhům ryb, protože podmínku v akváriu nejsou příliš ideální. Často se však do nano akvárií umísťují pouze rostliny.

Tvar

V dnešní době nemusíte vlastnit pouze hranaté nebo kulaté akvárium, ačkoliv akvária s tvarem kvádru patří stále k těm nejoblíbenějším. Myslet musíte i na to, že každý tvar je vhodný pro určitý druh ryb.

  • Kvádr – patří k nejžádanějším, jsou k dostání v mnoha velikostech. Oblíbenou verzí je akvárium se skříňkou, do které schováte veškeré příslušenství, které budete pro chov ryb potřebovat. Další oblíbenou verzí je vestavěné akvárium, a pokud si nevyberete z nabízených velikostí, můžete si nechat udělat akvárium na míru.
  • Kulaté – ačkoliv i tento tvar je k dostání, nedoporučuje se ho využívat pro chov ryb. Kulatý tvar ryby příliš omezuje a nevýhodou je i složitější orientace.
  • Netypické – vybírat můžete i mezi akvárii netypických tvarů. Tyto akvária vypadají velmi dobře, avšak ani tento tvar vám neumožní chovat všechny druhy ryb. K netypickým můžeme zařadit také rohová akvária, zde se ryby orientují lépe, nevýhodou je však velmi náročná údržba.

Umístění

Akvárium není vhodné umístit k oknu, svit slunce má nežádoucí vliv na rychlejší růst řas. V tomto případě je vhodnější postavit akvárium spíše na stinné místo, protože o světlo se postará osvětlení akvária. Chované ryby ocení i svůj klid, z tohoto důvodu se nedoporučuje akvárium umístit do centra dění. Pokud bude akvárium stát v obývací místnosti nebo tam, kde je ruch větší, je vhodné pořídit rybkám úkryty, kde budou moci v klidu odpočívat.

Akvárium musí stát na stabilním podstavci. Velmi důležitý je ideální rovný povrch, který eliminuje možnost prasknutí. Z důvodu vyrovnání nerovností je možné pořídit speciální podložku.

Důležitý je i prostor nad akváriem. Měl by vám umožnit potřebnou péči o ryby i o údržbu akvária. A v neposlední řadě je nutné myslet i na dostupnost elektrické zásuvky. Do ní zapojíte potřebnou akvarijní techniku.

Filtrace

Pomocí filtru udržíte biologickou rovnováhu, toto příslušenství je tak nepostradatelné zejména u větších akvárií. Filtrace je zastoupena ve dvou typech:

  • Vnitřní – umisťuje se dovnitř akvária pomocí přísavek. V horní části se nachází čerpadlo, filtrační materiál se nachází ve spodní části. Vnitřní filtry jsou levnější, jejich instalace je snadná a údržba méně náročná. Počítat však musíte s menším výkonem a méně estetickým vzhledem.
  • Vnější – patří k výkonnějším, i tento filtr se skládá ze dvou částí a to čerpadla a nádoby, do které se umísťuje filtrační materiál. Nevýhodou je vyšší cena a náročná údržba.

Osvětlení

Akvárium se neobejde bez osvětlení. K dostání jsou elektrické svítidla, reflektorová a bodová svítidla nebo LED pásky. Nejběžněji se pro osvětlení používají podlouhlé zářivky typu T5 nebo T8. Zářivka T5 je výkonnější a má až o 20% větší svítivost. T8 zářivky jsou širší, méně výkonné.

  • Barevná teplota – je parametr, který se udává v Kelvinech. Pro rostliny je nejvhodnější teplota barev v rozmezí 5 500 K – 6 000 K. Toto světlo je bílé, světlo s vyšší teplotou je zbarveno do modra, pro světlo s nižší teplotou je typické červené zbarvení.

Vytápění

Starat se budete muset i o správnou teplotu vody. To, jak vysokou teplotu ryby vyžadují, si zjistěte při nákupu ryb, protože každý typ vyžaduje jinou teplotu. K vytápění akvária slouží speciální topítka:

  • Vnitřní – se umístí do vnitřního prostoru akvária. Teplotu nemusíte nijak hlídat, protože k standardnímu vybavení patří termostat, který vám umožní požadovanou teplotu nastavit.
  • Vnější – používají se v kombinaci s vnější filtrací. Ani v tomto případě nechybí termostat, který ohlídá požadovanou teplotu vody.

Příslušenství

Akvaristika je poměrně náročný koníček, kromě již zmíněných doplňků budete potřebovat i další příslušenství, které vám pomůže zejména při údržbě. Neobejdete se bez síťky, různých kartáčů vhodných k čištění hadic, pomocí škrabky nebo stěrky vyčistíte stěny akvária. Praktickým doplňkem je teploměr, a to klasický nebo moderní digitální. Snadnější krmení umožní krmítko.

Při výměně vody se neobejdete bez odkalovacího zvonu a hadice, čím větší průměr hadice zvolíte, tím rychleji veškerá voda odteče. Pro umývání všech částí akvária budete potřebovat čistý kbelík, který by neměl být používaný jiným způsobem. Abyste měli přehled o stavu vody, můžete používat testy, který měří pH a množství dalších složek vody.

Značka

K nejoblíbenějším akváriím patří výrobky značek Diversa, Aquael, Juwel, Tetra, Invital, Zolux,Blau, Ante, Sklorex, Cat-Gato a mnozí další.

Cena

Cenové rozmezí je velké, v začátcích se doporučuje zakoupit spíše menší akvárium. Cena akvárií s objemem do 60 litrů bývá v rozmezí 1 – 2 000 Kč. Za cenu okolo 2 000 Kč jsou k dostání i sety, které jsou zejména pro začátečníky velmi oblíbené. Za akvária s objemem do 120 litrů již můžete zaplatit 5 – 10 000 Kč. Největší akvária se skříňkou mohou stát i 50 000 Kč.

Porovnat ceny akvárií

Údržba

Údržba je v tomto případě poměrně náročná, akvárium vyžaduje péči každý den. Abyste eliminovali růst řas, doporučuje se pořídit i živočichy, které se řasami živí. Ty se postarají zejména o řasy, které by se jinak nacházely na různých dekoracích.

  • Denní – každý den byste měli zkontrolovat stav ryb, občas můžete objevit uhynulou nebo nemoc vykazující rybu. Ta by měla být umístěna do speciální nádoby.
  • Týdenní – každý týden je vhodné odstranit různé nečistoty usazené na stěnách. Zkontrolovat je třeba i stav rostlin, odstraněny by měly být nažloutlé listy, některé rychle rostoucí rostliny je nutné pravidelně protrhávat. V rozmezí jednoho týdne až 14 dnů je nutné měnit vodu.
  • Měsíční – jednou měsíčně byste měli použít odkalovací zvon, kterým vyčistíte výkaly a zbytky potravy.

Otázky a odpovědi

Je lepší akvarijní set nebo akvárium?

Akvarijní sety jsou vhodné pro začátečníky, avšak využít je pochopitelně může každý. Díky setu pořídíte vše, co budete k chovu ryb potřebovat. Výhodou je i nižší pořizovací cena, sety jsou zastoupeny v mnoha velikostech.

Zkušení akvaristé budou chtít vybrat vše podle vlastních představ, v tomto případě tedy budou pravděpodobně raději volit samostatné akvárium. Akvárium pak doplní výbavou podle svých potřeb. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Jak akvárium založit?

Se založením vám poradí ve specializovaných prodejnách, ale inspiraci můžete i z oblíbených YouTube videí. V kostce můžeme založení akvária popsat následovně: Před prvním použitím se doporučuje akvárium řádně umýt, na zadní stranu můžete nalepit tapetu.

Dno se vysype vhodným substrátem nebo štěrkem, přičemž se doporučuje navrstvit vyšší vrstvu do zadní části a menší do přední. Do akvária napusťte cca 1/3 vody a začněte sázet rostliny. Poté se pusťte do instalace topítka a filtrace. Dopusťte zbytek vody a nutné je přidání bakterií. Samotné ryby je možné vypustit cca týden po napuštění.

Jaký je rozdíl mezi sladkovodním a mořským akváriem?

Při pořizování mořského akvária musíte počítat s vyšší pořizovací cenou a složitější údržbou. Na dno se nejčasněji umísťuje korálová drť a v akváriu můžete chovat kromě mořských ryb korýše, hvězdice, medúzy a ježovky.

Tito živočichové však vyžadují speciální krmení, které nemusí být běžně k dostání. Provoz a pořízení sladkovodního akvária je levnější, údržba je snadnější. Na dno se umístí běžně dostupné materiály jako písek, štěrk nebo substrát, sladkovodní ryby i jejich krmení koupíte v každém zverimexu.

Závěr

Akvaristika je finančně i časově náročný koníček, pohled na pestrobarevný vodní svět však za trochu námahy určitě stojí. Pro začátečníky představuje nejlepší volbu pořízení setu, náročnější uživatelé si akvárium vybaví podle svých potřeb. Nejlepším tvarem akvária je kvádr, k nejkvalitnějším patří lepená akvária.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.rostlinna-akvaria.cz, www.hornbach.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

9 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Máme akvárium od značky Divesrsa a jsme moc spokojení. Za celou dobu nikde nepropouští, snadno se udržuje a vypadá moc hezky.

  2. Partner chtěl akvárium, ale ne moc velké. No tak jsem objednala Diversa akvarijní set Startup 40 o objemu 25 litrů a byl spokojený. Teď už máme tři akvária o objemu 250 litrů a stále přemýšlí, že koupí další.

  3. Koupila jsem akvárium o objemu 120 litrů a k němu i skříňku, na kterou skvěle pasuje. Je to pěkná sestava za dobrou cenu.

  4. No tak u nás se nakonec koupil malý set o šířce 60 cm, protože mlaďas chtěl bydlení pro dvě rybičky, tak ať mají dost prostoru.

  5. Pořídili jsme domů 2 akvária o objemu 160 litrů značky Diversa a jsou super. Dokoupili jsme ještě potřebné vybavení a rybičky jsou maximálně spokojené.

  6. Skvělé zpracování, krátké výstižné texty a srozumitelné,moc se mi článek líbí a pomohl mi
    Děkuji,Olga

  7. Super článek, hodně se mi líbí.

Přidat komentář

Recenzer
Logo