Motorové oleje

Olej udržuje kovové součásti v dostatečné vzdálenosti, ale zároveň je dost kluzký, aby jim umožnil vzájemný pohyb. Olej pomáhá při chlazení vnitřních částí a dokáže zabránit jejich opotřebení. Olej proudí motorem vozidla, právě zde se nachází velké množství pohyblivých částí.

V těchto částech kvalitní olej snižuje tření, zahřívání i hluk. Olej však plní také funkci čističe. Extrémní podmínky uvnitř motoru způsobit vznik škodlivých usazenin. Oleje obsahují speciální aditiva, které zabraňují těmto usazeninám ve slepování. Díky tomu zůstávají olejové kanálky stále čisté.

Na trhu existuje velké množství olejů, vybrat ten pravý pro váš vůz tak není úplně jednoduché. Řídit se můžete pravidlem, čím je olej dražší, tím je kvalitnější a tím lépe bude motor vašeho vozu chránit.

Při výběru motorového oleje byste se měli řídit doporučením výrobce vašeho vozu. V případě nového vozu vám s výběrem pomůže samotný návod k obsluze vozidla. Zde je přesně napsané viskozitní i výkonnostní parametry. U starších vozů je vhodné obrátit se na odborníky v servisech dané značky.

Porovnat cen motorových olejů

Nejlepší motorové oleje

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Shell Helix HX8 ECT 5W-30 5 l 98 % 959 Kč Zobrazit Olejeobchod.cz
2. Castrol EDGE Titanium FST 5W-30 LongLife 5 l 97 % 1 120 Kč Zobrazit Motoil.cz
3. Shell Helix Ultra 5W-40 4 l 96 % 659 Kč Zobrazit Bonatrade.cz
4. Ford Formula F 5W-30 1 l 95 % 178 Kč Zobrazit Dufy.cz
5. Total Quartz 7000 10W-40 1 l 93 % 115 Kč Zobrazit e-oleje.cz

Typy

Motorové oleje lze rozdělit do 3 základních kategorií. Rozdíl mezi jednotlivými typy a jejich cenou v úrovni rafinace, kterou jednotlivé oleje prochází během výrobního procesu.

 • Minerální – Minerální oleje jsou vyrobeny ze surové ropy, obsahují více parafinů a nečistot. Tento olej vašemu vozu neposkytne nijak velký výkon ani ochranu. Nešetří však ani palivo.
 • Polo – syntetické – jedná se o speciální směsi minerálních a syntetických olejů. Olej nabízí lepší výkon a jsou také vhodným řešením do motorů, kde nebudete vyžadovat vlastnosti čistého syntetického oleje. Oleje mají vyšší účinnost, jsou dostatečně odolné vůči náhlým změnám teplot.
 • Plně syntetické – nejkvalitnější oleje poskytnou vysoký výkon každému motoru, jsou totiž lépe rafinovány. Obecně nabídnou lepší ochranu ale také nižší spotřebu paliva. Oleje zabraňují tvorbě usazenin a své vlastnosti si udržují i při extrémně vysoké teplotě.

Viskozita

Viskozita označuje míru tekutosti a tokových vlastností kapaliny. Motorový olej je možné přirovnat k včelímu medu. Pokud je olej ve studeném stavu, je tuhý a málo tekutý. Po zahřátí se olej stane tekutějším a teče plynuleji. Před výměnou motoru je tedy vhodné nechat motor nějakou dobu zahřát. Díky tomu bude jeho výměna snadnější.

Při výběru oleje podle viskozity však velmi záleží i na výrobci, protože oleje se stejnou viskozitou nebudou stejně kvalitní. Na balení oleje byste měli vždy najít číselné označení, které viskozitu označují.

Klasifikace podle SAE – Society of Automobile Engineers

Zimní oleje – jsou určeny pro chladné měsíce a nevhodné pro teplé roční období. Zkratka W značí, že olej můžete používat za chladného zimního počasí.

Číslo před písmenem W pak označuje minimální teplotu, při které bude olej motor spolehlivě chránit před možným opotřebením při studeném startu:

 • 0 W – olej vhodný do – 35 °C
 • 5W – olej vhodný do – 30 °C
 • 10 W – olej vhodný do – 25 °C
 • 15 W – olej vhodný do – 20 °C
 • 20 W – olej vhodný do – 15 °C

Letní oleje – Oleje poskytnou dokonalou ochranu v teplém počasí a jsou nevhodné do studeného zimního období. Oleje jsou označeny čísly 20, 30, 40, 50 a 60. Čím je číslo vyšší, tím je olej hustější. Zde platí, že čím je olej hustější, tím lepší je ochrana, kterou součástkám poskytuje. Oleje jsou nevhodné do studeného zimního období.

Vícestupňové oleje – lze je použít za studeného i teplého počasí. Tyto oleje kombinují označení zimních i letních olejů. Najít tak můžete značení 5W – 30, 10W – 60.

Klasifikace podle API – American Petroleum Institute

Označení pro benzínové oleje začíná písmenem S

 • SJ – oleje pro automobily rok výroby 2001 a starší
 • SL – oleje pro automobily rok výroby 2004 a starší
 • SM – oleje pro automobily rok výroby 2010 a starší
 • SN – oleje pro automobily vyrobené po roce 2010

Označení pro deiselové motory nákladních automobilů jsou označeny CH-4, CI-4, CJ-4 a CK. Konečné číslo 4 značí, že se jedná o motory vhodné pro čtyřtaktní motory.

Víceúčelové motorové oleje je možné použít v benzínových i dieselovvých motorech. Tyto oleje kombinují značení obou předchozích typů například: CH-4/SJ.

Klasifikace podle ACEA – Association des Constructeurs Européens d´Automobiles

Oleje pro benzínové motory jsou označeny A3 a A5. Čísla 3 a 5 definují vlastnosti oleje. Ty se týkají šetření energie, čím je toto číslo vyšší, tím je olej výkonnější.

Oleje vhodné pro dieselové motory osobních a menších nákladních automobilů jsou označeny písmenem B.

 • B3, B4 – označení pro běžná maziva
 • B5 – označení pro šetřící maziva

Oleje pro dieselové motory velkých nákladních automobilů a speciálních vozů jsou označeny písmenem E.

OEM

Jedná se o schválení výrobců, kteří provádí testování vlastních motorových olejů. Pokud najdete na oleji označenou značku vašeho vozu, znamená to, že byl olej úspěšně testován a můžete ho použít.

Značka

Motorové oleje byste měli vždy vybírat podle kvalitní značky, samotné oleje byste měli nakupovat pouze na kvalitních benzinových stanicích nebo specializovaných obchodech, popřípadě u zdrojů, kterým důvěřujete. Důvěřovat můžete značkám Mobil, Shell, Total, Castrol, Ford, General Motors, Elf nebo třeba BMW.

Cena

Cena závisí na typu oleje, výrobce i velikosti balení. Cena se pohybuje v rozmezí cca 400 – 2 000 Kč za běžnou velikost. Pokud se vám vyplatí kupovat motorový olej ve velkém, můžete za 200 litrový barel zaplatit okolo 20 000 Kč.

Porovnat cen motorových olejů

Otázky a odpovědi

Co se stane při používání nesprávného oleje?

Pokud budete používat nesprávný olej, dojde pravděpodobně k rychlejšímu opotřebení a ztrátě záruky od výrobce. Toto vše úzce souvisí se specifikacemi. Specifikace jsou striktní průmyslové standardy, které musí motorové oleje splňovat, aby byla zaručena jejich požadovaná kvalita a výkon.

Co znamená označení na balení?

Jedná se o údaj, podle kterého by měl být olej vybírán. Jedná se o označení viskozity oleje, výkonu a některé oleje udávají také údaj o aprobaci některého světového výrobce. Viskozitní klasifikace popisuje letní i zimní třídu oleje.

Jaký olej pro tuningový vůz?

Pro tyto vozy jsou vhodné oleje s velkým rozsahem viskosit. Vhodné jsou třeba oleje 5 W 50, 6 W 60. Tyto oleje zajistí mazání za velkého rozsahu teplot a to zejména za vysokých teplot. Takové oleje používají také automobilový závodníci při rallye.

Závěr

Při výběru správného oleje je nutné zohlednit značku automobilu. Důležitý je výrobce, model i rok výroby. Dále hraje roli, zda se jedná o benzínový nebo naftový motor.

Důležitou roli hraje i specifikace výrobce automobilu. Ta určuje, jaký olej můžete ve vašem voze bez obav používat. Do olejů byste neměli v zimním období přidávat žádná aditiva. Moderní oleje obsahují 20 – 30% aditiv a dodatečným přidáním tak oleji spíše uškodíte.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz, www.voton.cz, www.oleje.cz, www.motoil.cz,

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (62 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Tak motorový olej, to je kapitola sama pro sebe, protože tam ta kvalita musí být fakt suprová. Vyzkoušel jsem u jednoho auta Castrol EDGE Titanium FST 5W-30 LongLife, zatímco u druhého Shell Helix HX8 ECT 5W-30 a zdá se mi, že druhý jmenovaný je o hodně lepší, než ten Castrol.

 2. Já mám v autě motorový olej značky Castrol a myslím si, že je dobrý, s autem zatím aspoň nebyl problém. Takže můžu klidně tuto značku doporučit.

 3. Používám motorové oleje od značky Shell a jsem s nimi spokojený. Už létá tuto značku prosazuji a nedám na ní dopustit.

 4. Dobrý den můžete mně poradit jaký olej do motoru Citroen Picasso. 1.6I

Přidat komentář

Recenzer
Logo