Sekery

Sekera budete potřebovat všude tam, kde je třeba nasekat třísky, ale i malá či velká polena. Pomůže při kácení stromů nebo osekávání větví. A každodenní život si bez ní nedovedou představit ani tesaři.

Při výběru sekery je tak nejdůležitější otázkou, k jakému účelu bude sekera sloužit. Pro zpracovávání dřevěných polen jakýchkoliv rozměrů budete vybírat mezi štípacími sekerami, které jsou zastoupeny několika velikostmi. Tesaři pak sáhnou po menších a tvarově uzpůsobených tesařských sekerách.

K dalším podstatným parametrům patří ostří, provedení topůrka nebo samotná velikost sekery. Podceňovat byste ani v tomto případě neměli kvalitního výrobce.

Porovnat ceny seker

Nejlepší sekery

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Fiskars XL X25 1015643 (122483) 96 % 1 549 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Fiskars X10 S 1015619 (121443) 95 % 889 Kč Zobrazit Tera.cz
3. Zbirovia 3014 sekeromotyka lesnická 92 % 930 Kč Zobrazit Dek.cz
4. Extol Premium 8855310 91 % 279 Kč Zobrazit 4camping.cz
5. Hecht 901201 88 % 289 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Jednotlivé sekery se liší tvarem hlavy i činností pro kterou jsou určeny. Nejrozšířenější jsou štípací sekery, která je vhodná pro štípání větších i malých polen. Za druhý typ můžeme označit menší a lehčí universální sekery.

Štípací sekera

Štípací sekera se skládá z vlastního klínu nebo také klínové hlavy a topůrka. Topůrko je vyrobeno ze dřeva nebo sklolaminátu. Tyto sekery mají těžší kovovou hlavy, s jejíž pomocí rozštípnete středně velká i velká polena.

Kalač

Kalač nebo také dřevorubecká sekera je mnohem těžší než klasická sekera a je určen pro štípání větších polen. Kalač má hlavu speciálně uzpůsobenou k tomu, abyste do něho mohli udeřit kladivem, a použili ho i jako klín. Delší je i násada, díky které získá při sekání potřebnou rychlost.

Kempingová sekera

Malá sekera vhodná především pro stanování. Výhodou sekery je malá délka i nízká hmotnost nejčastěji do 1,5 kg. Hlava sekery je delší a má i více placaté ostří, které využijete i při zatloukání kolíků při stavění stanu. Vybavená je kvůli nižší váze spíše plastovým topůrkem.

Tesařská sekera

Je speciálně vyrobená tak, abyste s její pomocí mohli provádět jemnou tesařinu. Tesařská sekera je malá a poznáte ji i podle prodlouženého ostří nebo vykrojeného topůrka v blízkosti hlavy. S tesařskou sekerou můžete provádět různé úpravy, ale pro klasické štípání ji nevyužijete.

Universální sekera

Tyto sekery zvládnou každou běžnou práci, kterou kolem domu nebo chaty máte. Nasekáte s ní menší množství dřeva nebo osekáte větve. Využít jí můžete i pro některé tesařské práce. Nedosáhnete však takových výsledků, jako se sekerou určenou k jedné činnosti. Jsou tedy vhodné spíše pro méně časté využití.

Teslice

Teslice je speciální sekera vhodná pro tesaře, řezbáře, sochaře i truhláře. Teslice se od sebe liší různými tvary čepele, plochá čepel je vhodná pro snadné vyhlazování ploch. Dutou teslici využijete pro různé dlabací práce a teslici se zakřivenou hlavou použije při dlabání žlabů nebo misek.

Ostří

Nejdůležitějším parametrem při výběru sekery je ostří. Kvalitní sekera má ostří kované. Dále jsou zastoupeny sekery vyrobené z broušené, kalené nebo uhlíkové oceli. Pokud koupíte podezřele levnou sekeru od nekvalitního výrobce, můžete narazit na výrobek, který má ostří pouze obroušené do patřičného tvaru.

Aby sekera sekala kvalitně, je třeba ostří pravidelně kontrolovat a brousit. Tupá sekera nebude pracovat kvalitně a na ostří se může dokonce vytvořit i zub.

Topůrko

Topůrko je vyrobené především ze dřeva, druhým výrobním materiálem je stále oblíbenější sklolaminát.

Dřevěné topůrko

Dřevěné topůrko má kvalitní sekera vyrobeno z tvrdého bukového, ořechového, jasanového nebo dubového dřeva. Díky kvalitnímu materiálu je topůrko velmi odolné a dobře se drží v ruce. Dřevěná násada vás nebude v zimě studit a ve zpocených dlaních nebude klouzat.

Nevýhodou dřeva je horší odolnost vůči povětrnostním vlivům. Dřevěnou sekeru byste měli chránit před deštěm i vlhkem. Nevýhodou dřevěného topůrka je skutečnost, že se po čase může v místě spoje s hlavou uvolňovat. Dřevěnou násadu můžete při poškození vyměnit.

Sklolaminátové topůrko

Sklolaminátové topůrko nemusí u všech budit důvěru, zejména kvůli obavám o kratší životnost. Výhodou plastu je však nižší hmotnost i skutečnost, že se na něm nebude tvořit plíseň.

Sklolaminátová topůrka jsou také často doplněna o bezpečnostní prvky, které zabrání případnému vyklouznutí sekery z ruky a často bývají ergonomicky tvarovaná. Výhodou je i samotné spojení topůrka s hlavou, při kterém nedochází k nechtěnému uvolňování a vyklání.

Délka

Při výběru vhodné délky sekery, je třeba vycházet z vaší výšky, nebo výšky osoby, která bude sekeru používat nejčastěji. V tomto případě je vhodné řídit se pravidlem, že délka topůrka by měla být totožná s délkou paže.

Velikost si vyzkoušejte, na základě jednoduchého testu. Chyťte sekeru hned pod ostřím, ruku natáhněte do pravého úhlu, tak, aby topůrko směřovalo k rameni. Konec topůrka by měl sahat těsně k rameni, neměl by se ramene dotýkat a nesmí být delší. S krátkou sekyrkou nedosáhnete ideálního švihu a s příliš dlouhou se vám bude hůře manipulovat.

Sekery s délkou v rozmezí 30 – 40 cm, jsou vhodné pouze pro štípání třísek.

Pro štípání standardních kusů dřeva budete potřebovat sekeru s délkou v rozmezí 50 – 70 cm.

Pro nadstandardní rozměr polen jsou určeny sekery s délkou nad 70 cm.

Hmotnost

Na práci se sekerou má vliv i její hmotnost. Těžká sekera má sice razantnější dopad, na druhou stranu v tomto případě neplatí čím těžší, tím lepší. S příliš těžkou sekerou nebudete moci dlouhodobě pracovat naplno a brzy začnete pociťovat bolest rukou i únavu.

Proto volte sekeru s hmotností kolem 1 kg. Ideální hmotnost se dle doporučení pohybuje od 900 – 1300 gramů. Váha kempingových seker je v rozmezí 0,5 – 2,5 kg a v případě kalačů se pohybuje od 3 – 5 kg.

Značka

Mezi nejkvalitnější výrobce seker ve všech kategoriích patří dlouhodobě Fiskars. Oproti jiným výrobcům jsou sekery Fiskars o něco dražší, což však vyváží vysoká kvalita výrobků. Další kvalitní výrobky nabízí známé značky jako Hecht, Etol, Husqvarna nebo Hultafors.

Cena

Sekery je možné koupit od cca 150 – 5 000 Kč. Narazit můžete i na dražší sekery, které se řadí spíše do skupin speciálních. Zde jsou zastoupeny především různé typy vrhacích nebo loveckých sekyr.

Nejlevněji koupíte kempingové sekery, zde cena začíná na necelých 200 Kč. Do 1 000 Kč koupíte veškeré kempingové, a velké množství universálních nebo štípacích seker. Kvalitnější sekery a kalače je možné koupit od 1 – 2 000 Kč.

Porovnat ceny seker

Otázky a odpovědi

Jak sekeru nabrousit?

Sekeru můžete nabrousit pomocí brusného kamene, pilníku nebo elektrické brusky. Brusky jsou vodné na čepele z tvrdší oceli, pilníkem nabrousíte měkčí ocel. Obecně se doporučuje brousit ostří pod úhlem 30 – 35 stupňů.

Pokud budete k broušení používat elektrickou brusku, volte broušení s jemnějším kotoučem při nižších otáčkách. Ti, kteří nemají s takovým broušením zkušenosti, mohou zakoupit speciální přípravky určené k broušení sekery.

Jaké příslušenství lze ke štípací sekeře koupit?

K běžné sekeře pravděpodobně nebudete potřebovat žádné další příslušenství. Pokud však potřebujete čas od času rozštípnout větší kusy dřeva, může se vám hodit štípací klín, velké kladivo nebo palice. Štípací klíny se běžně prodávají v hmotnosti 1 – 3 kg a pomohou vám při štípání různě velkých kusů.

Jaké jsou přednosti hlavy vyrobené z švédské oceli?

Tento materiál se vyznačuje velkou pevností, extrémní odolností a tedy i dlouhou životností. Nevýhodou tohoto materiálu je však vyšší pořizovací cena. Investice se vám vyplatí v případě, že budete sekeru používat pravidelně při sekání většího množství dřeva.

Závěr

Sekera je užitečný pomocník a poslouží vám v řadě situacích. Ne vždy si na všechny práce vystačíte pouze s jednou velikostí. Ideální je zakoupit menší sekeru, která bude určená na štípání menších polen, nasekání větví atd.

Pro klasické štípání pak využijete větší sekeru, která vám poslouží při sekání středně velkých polen. A ti, kteří přijdou do styku i s opravdu velkými kusy dřeva se neobejdou bez kalače a kvalitního štípacího klínu. Při práci nepodceňujte ani bezpečnost, vaše oči by měly chránit ochranné brýle a ruce před mozoly ochrání rukavice.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.promistry.cz, www.ahprofi.cz, www.sigmashop.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.2/5 (15 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Mám sekeru Fiskars X11 a je super. Byla to skutečně moc dobrá investice, protože perfektně sedí v ruce a dobře se s ní pracuje. Není nijak těžká a nemáte obavu, že se vám hned po pár seknutích zlomí nebo něco takového.

  2. Zdravím,

    přidám jen pár svých postřehů s pořízením kované hlavy sekery s dřevěným topůrkem. Velice kvalitní jsou Finské výrobky Fiskars nebo H. Roselli. U Švédských je potřeba neopomenout základní kontrolu, protože pověstná kvalita již dávno není na pořadu dne.

    1, kontrola vláken dřeva na násadě sekery, že jsou dlouhá a svislá.
    2, otvor hlavy sekery vycentrovaný
    3, rovina ostří přesně vycentrovaná s osou násady
    4, násada se do oka sekery úhledně sbíhá a je bez mezer.

    Nejlépe výrobek osobně vybrat jinak hrozí koupě druhořadé věci.

    Hodně zdaru při výběru

    JŠ.

Přidat komentář

Recenzer
Logo