Herní konzole

Největší výhodou herních konzolí je možnost jejich okamžitého použití. Nemusíte se bát žádné složité instalace. Výhodou je i plynulý obraz a propracované detaily. Herní konzoli je možné propojit s televizí, což vám poskytne velký herní plochu.

Konzoli můžete samozřejmě spárovat i s počítačem nebo notebookem. Herní konzoli budete ovládat pomocí herního ovladače, což vám poskytne větší zážitek než při hraní na počítači za pomoci klávesnice a myši.

Při výběru konzole hraje největší roli typ, který vyberete. Na výběr máte 3 různé možnosti. Zajímat by vás mohly i dodatkové funkce, které vám umožní například procházet Netflix nebo YouTube a koupit můžete i konzoli, díky které můžete přehrávat filmy z Blu-Ray disků.

Porovnat ceny konzolí

Nejlepší herní konzole

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. PlayStation 5 97 % 21 813 Kč Zobrazit Mall.cz
2. PlayStation 4 Slim 500GB 94 % 8 490  Kč Zobrazit Smarty.cz
3. Nintendo Switch 92 % 7 339 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Herní konzole jsou k dostání ve dvou podobách, které se na první pohled liší velikostí. Odlišností je však více, velké rozdíly jsou v hardwarovém vybavení i samotné herní úrovni.

Stolní konzole

Mají podobu DVD přehrávače a lze je jednoduše připojit prakticky ke každé televizi. Součástí stolní konzole je příslušenství určené k vkládání disků. Vybírat můžete mezi Blu-Ray nebo DVD mechanikou.

Stolní herní konzole je malých rozměrů, lze ji jednoduše přenášet, přesto zůstává prakticky stále pořád na svém místě a počítat tak musíte s prostorem, který konzoli vymezíte. Konzoli je možné připojit i k internetu a některé vám umožňují využívat další prohlížeče.

Kapesní konzole

Kapesní konzole mají malé rozměry a přirovnat je můžeme k mobilnímu telefonu. Na tyto konzole je možné příslušné hry jednoduše stáhnout. Ovládání je v tomto případě jednoduší, namísto herního ovladače máte k dispozici různou podobu tlačítek.

Kapesní konzole mají i přijatelné rozlišení, které může být až 1 280 × 720 pixelů a poskytnou vám tak kvalitní herní zážitek. V případě levných konzolí je však rozlišení výrazně horší, nejčastěji se setkáte s 400 × 240 pixely. Kapesní konzole jsou zastoupeny ve velkém množství také v retro podobě.

Výrobci

Herní konzoli můžete koupit od 3 velkých společností a to Microsoft, Nintendo a Sony. V současné době patří k nejoblíbenějším konzole Playstation, druhé v pořadí je Nintendo a poněkud zaostávají konzole Microsoft. Za nižší oblibou Xboxu stojí absence nových herních titulů.

Xbox

Xbox je výrobek společnosti Microsoft a jedná se o největšího konkurenta značky Sony, jejíž výrobek si představíme později. Microsoft je na trhu zastoupen několika výrobky. První se na trhu v roce 2001 objevil Xbox, po čtyřech letech přišla novinka Xbox 360 a jako poslední je tu Xbox One. Poslední model byl zmodernizován v roce 2017 a k dostání je pod názvem Xbox One X.

Playstation

PlayStation je herní konzole společnosti Sony a koupit jste ji mohli již v roce 1994. Stejně jako Microsoft přišlo i Sony s dalšími modernějšími verzemi a to PlayStation 2, 3, 4 a jako ta vůbec nejnovější PlayStation 5.

Kromě klasických konzolí můžete od Sony koupit i malé kapesní konzole PlayStation Portable, známý i pod zkratkou PSP a Vita. Vůbec nejoblíbenější konzolí je řada Playstation 2, která je rovněž celosvětově nejprodávanější. PlayStation pak nabízí nejvíce exkluzivních her.

Nintendo Switch

Nintendo je opět japonská společnost, které je na trhu již od roku 1985. Do podvědomí hráčů společnost přicházela postupně s několika zařízeními. Jako první představila Nintendo Entertaiment Systém, nebo také NES, později přibyla konzole SNES, Nintendo 64, GameCube, Wii, Wii U a nakonec Nintendo Switch.

Konzole Nintendo nejsou tolik propracované, na druhou stranu patří k originálním a přichází na trh s novými herními tituly. Nintendo se více zaměřuje na hry, které můžete hrát s přáteli a není v tomto případě kladen tak velký důraz na grafiku či simulátory.

Rozlišení

Nejvíce jsou zastoupeny hry ve Full HD rozlišení 1920 x 1080 px, ale nové konzole již nabízí rozlišení 4 K (3840 x 2160 px). Pravděpodobně bude stále více přibývat her s tímto lepším rozlišením.

Aby vám hra fungovala tak jak má, věnujte pozornost i rozlišení televize. Je zbytečné kupovat hru ve 4K rozlišení pokud je vaše televize nepodporuje.

Kromě rozlišení by vás měla zajímat i plynulost vyjádřená počtem snímků za sekundu. Označovaná bývá zkratkou FPS. Nejlepší konzole mají až 60 FPS, standardem je 30 FPS.

Hodnota FPS je důležitá u všech her, nejvíce však plynulý obraz oceníte i závodních nebo akčních her. Pokud se řadíte mezi jejich fanoušky, volte konzoli s co nejvyšším FPS.

Vnitřní úložiště

Kvalita dnešních her je na velmi vysoké úrovni, proto je třeba věnovat pozornost i velikosti vnitřního úložiště. Kapacita úložiště by se měla ideálně pohybovat v rozmezí 500 GB – 1 TB.

Příznivci těch nejmodernějších her by měli sáhnout po konzoli s kapacitou až 2 TB. Nedostatek místa vyřešíte i použitím SD karty, nebo pomocí pevného disku.

Členství

Pokud si vyberete herní konzoli společnosti PlayStation nebo Xbox, budete mít možnost za určitý finanční poplatek získat i členství, které pro hráče představuje řadu výhod. Díky tomuto členství máte možnost hrát i online hry, o které byste byli v opačném případě ochuzeni a získat můžete i nějakou hru zdarma. Co které členství nabízí, si před nákupem ověřte, protože podmínky se samozřejmě různě upravují.

Herní ovladač

Součástí herní konzole je ovladač neboli tzv. gamepad. Každá společnost má svoji vlastní podobu ovladače. Sony i Microsoft mají prakticky totožné ovladače, dle uživatelských recenzí je však více uživatelů spokojených s ovladači pro konzole Xbox.

Ovšem nová verze Playstation5 je k dostání s velmi kvalitním ovladačem, který je podle hráčů tím, nejlepším, co se na trhu doposud objevilo. Mezi klady tohoto ovladače patří výborná hmatová odezva, k dispozici jsou také hmatové spouště, které vám poskytnou i fyzický zážitek ze hry. Nintendo můžete ovládat pomoci Joy-Conů.

Herní příslušenství

Pro lepší zážitek ze hry můžete ke konzolím dokoupit ještě další příslušenství. Závodní hry si více užijete díky hernímu volantu, koupit můžete volant samostatný nebo s pedály.

Další příslušenství představují různé joysticky nebo pohybové senzory. K PlayStationu můžete přikoupit pohybový ovladač nebo EYE kameru, která vám umožní natáčet i ovládat zařízení hlasem.

A PlayStation přišel také jako jediný s virtuální helmou, která vám umožní strávit nějaký čas ve virtuální realitě. (Nepřehlédněte samostatný článek o VR brýlích.)

Funkce

Jednotlivý výrobci nabízí různé funkce nebo online služby. Většinou se jedná o zpoplatněné služby. Kromě těchto funkcí vám konzole umožní přehrávat filmy nebo videa, využijete je k prohlížení fotografií nebo již zmíněnému surfování po internetu.

Dále můžeme zmínit funkci Plug and Play. V tomto případě vám herní konzole umožňuje začít hrát prakticky okamžitě po zapojení. Vyhnete se tak nutné instalaci zařízení. Využít můžete i funkci GPS, která vám umožní snímat aktuální polohu hráče.

Cena

Nejlevněji koupíte tzv. retro konzole. Jedná se o malé kapesní konzole určené spíše malým dětem nebo retro nadšencům. Kapesní konzole koupíte od 1 – 5 000 Kč, první kvalitní stolní konzole vás vyjdou na 5 – 10 000 Kč. A těm nejnáročnějším hráčům jsou určeny konzole, jejichž cena převyšuje 10 000 Kč.

Porovnat ceny herních konzolí

Otázky a odpovědi

Co je NVIDIA Shield?

Jedná se o herní konzoli a multimediální centrum s velkým množstvím funkcí. Konzole vám umožňuje stáhnout velké množství nejmodernějších her, ale díky Android TV můžete využívat veškeré funkce chytrých televizí. Toto zařízení podporuje 4K rozlišení a k ovládání využijete zabudovaného asistenta.

Jaké herní konzole patří v současnosti k nejoblíbenějším?

Xbox One X vám poskytne nejlepší zážitek ze hry. Pokud chcete konzoli se 4 K rozlišením, zaměřte se na PlayStation 4 Pro. Jedná se o nejvýkonnější model, které kromě vysokého rozlišení podporuje HDR.

Co jsou exkluzivní hry?

Exkluzivní hry jsou hry, které si zahrajete pouze díky herním konzolím, na jiných zařízeních na ně nenarazíte. Těmito speciálními hrami lákají výrobce nové potencionální zájemce o herní konzole.

Závěr

Nintendo Switch je konzole, kterou jednoduše připojíte k televizi a poté si již můžete užívat stále nové hry, které jsou často určené pro více hráčů. Hru si tak můžete vychutnat s dalšími členy rodiny nebo přáteli. Nejlepší přenosnou konzolí je v současné době PS Vita od SONY.

Zahrát si na ní mohou děti i dospělí. Kromě toho můžete využít i připojení k internetu. Cenově nejvýhodnější je PlayStation Portable. Jedná se sice o starší konzoli, která je však stále velmi oblíbená a podporuje velký výběr her.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz, www.datart.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (48 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Můj syn chtěl k narozeninám herní konzoli Nintendo Switch. Moc se v tom nevyznám, ale objednala jsem to podle názvu, tak byl spokojený, když to vybalil.

  2. Díky vašemu článku jsem si bez problémů vybrat novou herní konzoli od značky Sony a jsem spokojený. Jen možná ta cena by nemusela být tak vysoká.

  3. Všechno jsem se dozvěděl v tomhle článku, takže děkuji za pomoc.

  4. Kvalitně zpracovaný článek. Já mam doma ps4 slim a jsem s ní náramně spokojený.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo