Drtiče větví

Nejoblíbenější typy drtičů větví

Při práci na zahradě vzniká velké množství organického odpadu. S pomocí drtiče nebo štěpkovače můžete tento odpad dále využívat. Drtiče jsou schopné nadrtit větve silné až 8 a více cm. Výslednou drť je možné použít jako mulč, nebo ji jednoduše vhodíte do zahradního kompostéru, kde se promění na kvalitní kompost. Ti, kdo vytápí své obydlí pomocí tuhých paliv, mohou rozdrcenou směs využít také jako palivo.

Drtiče nevyužijete pouze pro zpracovávání větví. Kromě tvrdého odpadu, kam lze zařadit větve stromů nebo keřů, můžete za pomocí drtičů zpracovávat také odřezky květin nebo listí. Díky tomu vám výrazně ubyde množství odpadu, který bude následně dříve přeměněn na kvalitní kompost.

Na zpracování odpadu lze využít dvě podoby stroje, které využijete trochu jiným způsobem. Zvolit můžete také pohon, vybírat můžete mezi stroji poháněnými elektrickou energií nebo benzínem. Stroje můžete vybírat také na základě sekacího mechanismu, zohlednit byste měli také výkon motoru a dodatečné funkce.

Snadnou manipulace vám umožní drtiče vybavené pojezdovými kolečky, nevyplatí se podceňovat ani kvalitního výrobce a důležitá je také cena, která napoví, z jak kvalitních materiálů jsou drtiče vyrobeny.

Porovnat ceny drtičů větví

Nejlepší drtiče větví

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Makita UD2500 92 % 7 737 Kč Zobrazit Nako.cz
2. Fieldmann FZD 5015-E 91 % 4 333 Kč Zobrazit Allegro.cz
3. Riwall PRO RES 3044 B ES24A1901064B 91 % 4 990 Kč Zobrazit Datart.cz
4. Riwall Pro RES 3044 ES24A1902092B 89 % 3 762 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Güde GH 2501 94372 86 % 2 560 Kč Zobrazit Expert.cz
6. Hecht 6280 XL 80 % 5 890 Kč Zobrazit Nako.cz
7. Fieldmann FZD 4020-E 78 % 3 288 Kč Zobrazit Tipa.eu
8. Fieldmann FZD 4010-E 75 % 2 898 Kč Zobrazit Eberry.cz

Typy

Při zpracovávání bio odpadu můžete využít drtič nebo štěpkovač. Na první pohled se od sebe stroje příliš neliší, ten hlavní rozdíl je v řezacím ústrojí a tedy i ve způsobu využití.

Drtiče

Uvnitř drtiče se nachází nůž, ten větve naseká na malé kousky, které můžete následně využít při mulčování nebo kompostování. Jestliže se ve vaší domácnosti nachází domácí mazlíčci, je možné nadrcenou směs použít i jako stelivo. Drtiče si poradí se slabšími větvemi, rozdrtit v nich můžete stonky paprik, rajčat nebo slunečnic.

Větve a ostatní odpad vložíte do drtiče, kde budou v tom lepším případě pomocí vtahovacího mechanismu vtaženy k pracujícím nožům. Levnější drtiče, které nejsou vtahovacím mechanismem vybaveny, můžete obsluhovat pomocí pěchovadla. Nevýhodou drtičů je hlučnější provoz, kterým můžete rušit svoje sousedy.

Štěpkovače

Štěpkovače k drcení využívají řezný kotouč, s jeho pomocí pak dokáže zpracovat také silnější větve. Výsledná drť je větších rozměrů, využít ji můžete jako topení. Díky větším rozměrům se nehodí pro další kompostování, které by trvalo dlouhou dobu.

Štěpkovače jsou určené především k drcení velkého množství větví, které jsou do stroje vtahovány válcovou frézou. Na rozdíl od drtičů tak nehrozí zaseknutí. Výhodou je i jeho tišší chod.

Fieldmann fzd 5015 e

Ukázka Štěpkovače: Fieldmann fzd 5015 e

Pohon

Drtiče odpadů lze rozdělit do dvou základních skupin, a to na elektrické a benzínové.

Elektrický drtič

Je menších rozměrů, díky tomu ho budete moci snadněji přemísťovat. Oproti benzínovým je levnější, nedosahuje však takových výkonů a zvládne rozdrtit větve do průměru do 5 cm. Využít je můžete i při zpracování ostatního odpadu, vyznačují je menší hlučností.

Benzínový drtič

Je větší a těžší, jeho přemísťování tak může být obtížnější. Díky tomu, že nevyžaduje při práci využívat elektrickou energii, ho však můžete používat kdekoliv. Výhodou benzínových drtičů je větší výkon, díky tomu mohou nadrtit větve o průměru až 8 cm.

Sekací mechanismus

V poslední řadě pak můžete drtiče rozdělit do 3 skupin dle sekacího mechanismu:

Válcový

Za pomocí válcového mechanismu jsou větve vtahovány do drtiče bez vaší pomoci, není nutné je tedy nijak zatlačovat. Výhodou je i vyšší výkon a možnost využití zpětného chodu. Hodí se pro zpracování veškerého zahradního odpadu.

Nožový

Tento mechanismus je častý v kombinaci s menšími drtiči. Nevýhodou je nižší výkon a větší hluk. Využijete ho při zpracování menších větviček a ostatního měkkého odpadu.

Šnekový

Pro šnekové drtiče je typický velký výkon, díky kterému můžete drtit silnější větve. Odpad je pak následně určen jako topivo. Šnekovým mechanismem jsou nejčastěji vybaveny profesionální stroje.

Výkon

Výkon určuje, jaký materiál dokáže drtič zpracovat. Výkonnější stroje jsou schopny zpracovávat i silnější větve. Méně výkonné stroje využijete spíše při drcení měkčích materiálů. Jako minimální je pak uváděn výkon 2 000 W. Elektrické drtiče mohou dosahovat výkonu 5 000 W. Benzínové stroje jsou pak výkonnější, zde může být výkon až 18 000 W.

Velikost výkonu má vliv na spotřebu energie. Není tedy nutné vybírat ty nejvýkonnější stroje, pro které nebudete mít využití. Drtiče s výkonem do 2 000 W zvládnou zpracovat 2 cm silné větve. Výkon 3 000 W vám umožní drtit větve o síle do 4 cm.

Funkce

Drtiče mohou disponovat některými funkcemi. Jednotlivými funkcemi nejsou běžně vybaveny veškeré stroje, je tak na vás, kterou funkci u drtiče oceníte.

Dvoukomorový systém spočívá ve dvou samostatných plnících otvorech. Jeden otvor je určen na drcení větví, druhý pak využijete při zpracovávání měkčích materiálů.

Směr otáčení nožů v závislosti na typu odpadu, je možné změnit pouhým stisknutím vypínače. I tyto stroje díky této funkci využijete při zpracovávání různě tvrdého materiálu.

Otočením na jednu stranu je možné zpracovávat větvě, po přepnutí na druhou stranu pak měkčí odpad.

Odhlučněná plnící násypka je schopná minimalizovat hluk, který při drcení vzniká. Násypka vám také usnadní vkládání košatých větví.

Chybět by neměl bezpečnostní spínač, díky kterému můžete kdykoliv zastavit motor.

Značka

Kvalitní výrobce vám umožní dokoupení potřebných náhradních dílů, v tomto případě jsou to nože. Při výběru drtiče se tak ujistěte, zda je možné opotřebované nože vyjmout a nahradit jinými. V případě levnějších výrobků to nemusí být pravidlo.

Tyto stroje vám díky tomu budou sloužit pouze omezenou dobu. Kromě náhradních dílů by vám měl výrobce poskytnout na stroj i několikaletou záruční dobu i případný pozáruční servis.

Jednotlivý výrobci myslí i na nerozhodné majitele zahrad, pro které není jednoznačné rozhodnutí, zda využijí spíše drtič nebo štěpkovač. Těm pak umožňují pořídit kombinaci obou strojů v jednom výrobku. Ke kvalitním výrobcům můžete zařadit značky Riwall, Fieldmann, Hecht, Stihl, Bosch, Makita, VeGa atd.

Cena

Za cenu do 10 000 Kč koupíte především elektrické drtiče, jejich výkon je nejčastěji v rozmezí 2 500 – 3 000 W. V malém množstvím jsou zastoupeny méně výkonné benzinové stroje. Za cenu nad 10 000 Kč je možné koupit ještě některé vysoce kvalitní elektrické stroje, častěji narazíte i na benzínové drtiče větších výkonů.

Oba typy pohonu jsou zastoupeny i v cenové kategorii v rozmezí 20 – 50 000 Kč. Jedná se o velmi výkonné stroje větších rozměrů, vhodné spíše pro majitele větších zahrad. Cena drtičů může šplhat až ke 100 a více tisícům Kč. Jedná se však pro stroje vhodné zejména ke komerčnímu využití.

Porovnat ceny drtičů větví

Otázky a odpovědi

Jaké příslušenství k drtiči pořídit?

Součástí některých drtičů je také vak na odpad. V případě, že vámi vybraný stroj tímto závěsným vakem nedisponuje, je možné dokoupit sběrný koš, který je nejčastěji vyroben z plastu. Hodit se může zakoupit pěchovadlo, které vám usnadní plnění.

Zapomenout však nesmíte ani na vlastní bezpečnost. Z tohoto důvodu je vhodné pořídit si ochranné brýle nebo štít a samozřejmě také rukavice.

Je možné zpracovávat čerstvé větve?

Čerstvé větve můžete bez obav zpracovávat s pomocí drtiče. Naproti tomu štěpkovač může mít s jejich zpracováním potíže, a to kvůli kůře, která se nemusí při zpracovávání oddělit. Jednotlivé nadrcené kousky dřeva, tak mohou zůstat spojené, což může vést k jeho zaseknutí.

Z tohoto důvodu se doporučuje nechat větvě, které mají být zpracovány s pomocí štěpkovače, alespoň 2 týdny proschnout. Po této době by mělo být možné kůru snadno oddělit.

Vyžaduje drtič nějakou údržbu?

Po každém použití, je třeba v první řadě vyprázdnit koš. Péči byste měli věnovat i řeznému ústrojí, které je nutné očistit, popřípadě i osušit. Nože nebo řezný kotouč se doporučuje ošetřovat pomocí maziva ve spreji. Toto mazivo materiál vyčistí, povrch pokryje antikorozním povlakem, díky kterému budou ošetřené části chráněny před vlhkem.

Závěr

Jestliže budete zpracovávat převážně menší větvičky a měkčí odpad, který bude následně umístěn do zahradního kompostéru, vyplatí se vám zakoupit drtič. Na zpracovávání větších a silnějších větví je určen štěpkovač. V případě, že máte využití pro oba stroje, můžete zakoupit kombinaci obou strojů.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.6/5 (198 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Na zahradě máme drtič větví od Fieldmanna a pohoda. Funguje, drtí, prostě dělá to, co by dělat měl. Zatím spokojenost a žádná závada.

  2. Po 5 a více letech většinou už nejde sehnat náhradní díly .

  3. Mockrát děkuji za váš článek, na který jsem náhodně narazila, když jsme procházela různé stránky s informacemi o drtičích větví. Dostala jsem za úkol nějaký koupit, ale nevěděla jsem si vůbec rady, který koupit. Nakonec jsem objednala jeden model od značky Makita, tak snad bude dobrý, aby se dal používat, jak je potřeba.

  4. Váš článek mi hodně pomohl s výběrem kvalitního drtiče větví, Děkuji, Klára.

Přidat komentář

Recenzer
Logo