Bezpečnost na internetu je něco, po čem touží každý. Hlavně starší generace mají pocit, že na ně číhá nebezpečí na každém rohu, proto by pro ně vhodným řešením mohla být právě VPN. Díky anonymitě, kterou vám poskytne, můžete bezpečně surfovat na internetu a dopřát si navíc výhody, které za normálních podmínek nemáte. Například lze sledovat zahraniční pořady, ke kterým v České republice nemáte přístup, nebo skrýt svou pravou IP adresu a vyměnit ji za jinou. Jak tento užitečný doplněk vybrat a na co se zaměřit?

Co je to VPN a k čemu slouží?

VPN, celým názvem Virtual private network, česky virtuální privátní síť, je služba, která vám na internetu zajistí naprostou anonymitu, a tím i bezpečí. To se vám bude hodit zejména při používání cizí Wi-Fi, která se dá jednoduše zneužít k tomu, aby hackeři, inzerenti nebo vládní organizace získali vaše soukromá data.

VPN zajistí, aby nedošlo k prolomení IP adresy, historie vyhledávání, polohy používaného zařízení, údajů o platebních kartách či hesel uložených v prohlížeči. Má totiž k dispozici tisícovku serverů a IP adres, které dokáže zaměnit za ty pravé. Když tedy budete sedět v obchodním centru v Praze, ostatním uživatelům se ukáže, že se nacházíte například v Paříži nebo Londýně. VPN je skvělým bezpečnostním prvkem, který se hodí každému, ať už jste firma, domácnost nebo jedinec.

Typy

VPN můžeme rozdělit na dva typy, a to podle toho, zda jsou či nejsou placené. Je jasné, že placená verze bude rozšířenější a budete u ní moct využít více výhod, ani ta neplacená ale není k zahození.

Placené VPN

Tento typ VPN vás nevyjde na moc, většinou kolem 300 Kč na měsíc, ale záleží na zvoleném tarifu. Protože si službu platíte, máte přístup ke všem výhodám – blokace reklam, omezení objemu stažených dat, rychlejší přenos dat i 100 % zabezpečení. Pro opravdové využití tohoto doplňku je to ideální varianta. V případě, že si nejste jistí, zkuste využít několik dní či týdnů zdarma.

Neplacené VPN

Zde vám služba nabídne jen několik serverů, rychlost přenosu dat je několikanásobně nižší a sem tam budete muset zhlédnout i nějakou tu reklamu. Pokud se považujete za nenáročné uživatele, vystačí vám to, ale o hodně přijdete. Jestli chcete využívat veškeré výhody VPN, budete si ji muset zaplatit.

Výhody a nevýhody

Pojďme si uvést základní výhody a nevýhody při používání VPN, které vás čekají. I když jsme si jisti, že převažují pozitiva, je důležité uvést i negativní vlastnosti, abyste následně nebyli překvapeni.

KLADY
  • Vaše internetová aktivita a identita je po čas strávený na internetu chráněna.
  • Máte díky falešné IP adrese přístup k zahraničnímu obsahu.
  • Zrušení cenzury v daných zemích.
  • Zrušení cenové diskriminace (cena není přizpůsobena lokalitě, ve které žijete, tedy platu, který v ní obvykle bývá).
  • Můžete bezpečně trávit čas na cizích Wi-Fi.
ZÁPORY
  • Pomalejší připojení k internetu (zkuste v menu VPN změnit lokalitu, kde by mohla být rychlost lepší).
  • Omezení přenosu dat (většinou u neplacených VPN).
  • Některé služby mohou blokovat přístup přes VPN (stačí jednoduše VPN vypnout v době, kdy takovou službu využíváte).
  • Bude vás to něco stát (i když ne moc).

Kvalita a bezpečnost připojení

Abyste poznali, že je VPN kvalitní, a tím pádem i naprosto bezpečná, je třeba sledovat určité parametry, mezi které spadá:

  • Počet serverů – čím více jich daná společnost vlastní, tím rychlejší je přenos dat.
  • Počet IP adres – čím větší počet, tím vyšší anonymita připojení.
  • Sdílení IP adres – opět zvýšení anonymity.
  • Rychlost připojení – rychlost by měla přesahovat 5 Mbps, aby VPN fungovala bez záseků.
  • Garance neuchovávání dat uživatelů – dočtete se o ní v obchodních podmínkách, garantuje, že nebude přeprodávat osobní data třetím stranám, například inzerentům, vládním organizacím či jiným společnostem pracujícím s osobními daty uživatelů.
  • Způsob platby – platit můžete kartou, přes službu PayPal, bitcoinem či jinými alternativami. Nejbezpečnější je bitcoin, jehož majitele nelze dohledat.

Bezpečnostní prvky

Abyste byli chráněni v době, kdy určité mechanismy selžou, měla by být VPN vybavena dalšími bezpečnostním prvky, jako:

  • DNS – pojistka, která se zapne v případě, že VPN ochrana nefunguje.
  • Nouzové odpojení – také pod názvem Kill Switch System, v případě selhání VPN ihned odpojí od internetu a zabrání odkrytí vašich dat či skutečné IP adresy.
  • Antivirus – v ceně může být také antivirus, který vás ochrání před kybernetickými hrozbami, což využijete zejména v případě, kdy navštěvujete neověřené stránky.
  • Dvojité VPN – dvojitá ochrana, připojení skrze dva VPN servery, které zajišťují co největší anonymitu na internetu.

Použité protokoly

Protokoly mají na starost rychlost i bezpečnost připojení, zcela běžně VPN zahrnuje následující protokoly:

  • PPTP – základní protokol, patří mezi ty nejslabší, v současné době není považován za bezpečný.
  • IPSec – pokročilý a velmi složitý protokol, proto je také dražší, využíván pouze ve spojitosti s ostatními protokoly.
  • L2TP/IPSec – jeden z nejlepších a nejzabezpečenějších, vytvoření tunelu zajištěno pomocí L2TP a šifrování prostřednictvím IPSec, pomalejší.
  • OpenVPN – vysoká úroveň šifrování, která ale zpomaluje rychlost přenosu dat, není podporován všemi zařízeními.
  • SSTP – pouze u operačního systému Windows, vysoká úroveň zabezpečení a složité zablokování ze strany poskytovatelů streamovacích či jiných služeb, mezi odborníky příliš nedůvěřováno, jeden z nejpomalejších protokolů.
  • Wireguard – nejvyšší rychlost přenosu dat, vzhledem k tomu, že patří mezi nejnovější protokol, nelze se na něj na 100 % spolehnout.
  • IKEv2 – vysoká úroveň zabezpečení a stability, funguje i na mobilních telefonech, propojený s IPSec, pomalejší protokol.
  • Automatický protokol – nejrychlejší a nejpohodlnější, pro vaše potřeby ale nemusí být ideální.

Způsob šifrování

Aby užívání VPN bylo dostatečně zabezpečené, je důležité zaměřit se na to, jakým způsobem je šifrované. Čím kvalitnější je šifrování, tím bezpečnější je VPN.

  • AES-128 – základní šifrování, měla by mít každá VPN.
  • AES-256 – jedno z nejlepších šifrování, vysoká míra zabezpečení.
  • Blowfish-128 – využité u protokolu OpenVPN, méně kvalitní alternativa k AES.
  • Camellia – u úzké skupiny poskytovatelů VPN, odpovídá běžně používanému šifrování AES.

Funkce

VPN je bezpečnostním doplňkem, který si může pořídit každý, ať už firma, domácnost či jedinec. Pomůže vám zůstat při používání internetu v bezpečí tím, že nahradí IP adresu nějakou cizí, a nikdo tak nemá šanci zjistit, kde se nacházíte, jaké stránky si prohlížíte a jaká je historie vašeho vyhledávání. Vy tak můžete sledovat obsah, který v dané zemi jinak není dostupný, vyhnout se cenzuře i reklamám. Navíc jste chráněni před hackery i potenciálně nebezpečnými stránkami.

Značka

Mezi oblíbené poskytovatele služeb VPN patří NordVPN, ExpressVPN, Surfshark nebo Cyberghost. Vybírejte vždy pouze ověřené společnosti a čtěte obchodní podmínky, někteří poskytovatelé totiž chtějí ze svých uživatelů jen vytáhnout osobní data a přeprodat je třetím stranám. Orientujte se podle recenzí a země původu – důvěryhodné jsou Panama, Rumunsko, Švýcarsko, Španělsko nebo Island.

Cena

Cena se bude odvíjet od počtu funkcí, které budete mít k dispozici. Většinou si můžete u jednotlivých poskytovatelů VPN vybrat z paušálních balíčků – někomu stačí základ, někdo požaduje trochu víc. Kolik vás tato služba vyjde měsíčně? Pokud vám stačí úplný základ a nechcete žádné funkce navíc, vyjde vás VPN na 300 Kč až 350 Kč za měsíc. Zabezpečení může být méně kvalitní, vystačí si s ním ale většina uživatelů, která využívá internet pro volnočasové aktivity, jako je sledování filmů či seriálů.

Od 350 Kč do 500 Kč měsíčně už vás čeká vyšší kvalita zabezpečení, rychlost i některé nadstandardní služby, jako například antivirus či správce hesel.

Ty nejlepší VPN seženete za 600 Kč až 700 Kč měsíčně, což už je vysoká cena, za kterou na oplátku získáte prémiové funkce pro zvýšení zabezpečeníí a vysokou rychlost přenosu dat. Využijí ti, kdo pracují na internetu s citlivými daty, a chtějí si tak být jisti, že jsou spolehlivě chráněni.

Otázky a odpovědi

K čemu se VPN využívá a jak funguje?

VPN je bezpečnostní služba, která vám na internetu propůjčuje jinou IP adresu, aby nikdo nemohl zjistit, kde se zrovna nacházíte a co děláte. Jste tak v naprostém bezpečí a vzhledem k tomu, že můžete nastavit, že se nacházíte například v Americe, můžete sledovat tamější obsah, který u nás není k dispozici. Pokud si zakoupíte dražší verzi, dostanete navíc i funkce v podobě antiviru nebo správce hesel.

Je VPN legální?

V České republice a v mnoha dalších zemích ano. Existují ale i země, kde je používání VPN nelegální, a to v Rusku, Bělorusku, Číně, Íránu, Turecku nebo Indii. Pokud tam budete cestovat, nepoužívejte VPN, mohli byste se dostat do potyčky s bezpečnostními složkami a způsobit si nemalé problémy.

Vyplatí se neplacená verze VPN?

Vyplatí, pokud na internetu nepracujete a nesdílíte citlivá data, například se jen díváte na filmy a seriály. Neplacené verze totiž nenabízí takové funkce jako placené verze a nejsou tak spolehlivé. Nenáročným uživatelům ale vystačí.

Závěr

Zalíbila se vám představa, že jste na internetu za úplné anonymy a nikdo o vás nemůže zjistit žádné informace? Kromě bezpečnostního účelu má využívání VPN i další výhody, které mnozí ocení. Najděte důvěryhodného poskytovatele a předplaťte si služby VPN třeba na rok, vyjde vás to levněji než platit zvlášť každý měsíc tu stejnou částku.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.nordvpn.com

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (91 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. VPN jsem si předplatil u poskytovala NordVPN a neměnil bych. Od začátku naprostá spokojenost, vše bez problémů.

Přidat komentář

Recenzer
Logo