Banky

Bankovních služeb a produktů v dnešní moderní době využíváme denně a jsou pro nás již dávno samozřejmostí. Málokdy si uvědomujeme, že právě my, klienti bankovních institucí, jsme jedním z klíčových faktorů pro efektivní růst ekonomiky třeba právě tím, že denně platíme v kamenných obchodech platební kartou.

Jaké jsou hlavní funkce banky, jaké služby a produkty nabízí a na jakém principu vlastně fungují a existují se dozvíte v následujících řádcích. Mimo jiné se můžete těšit i na přehlednou tabulku všech bank v ČR u kterých si můžete zřídit nejen váš osobní účet.

Hlavní funkce banky

Doby kdy státní pokladnice byla pečlivě střežena hradní stráží a kdy obyčejní lidé platili rytířům za bezpečné uložení cenin a peněz jsou naštěstí již dávno pryč. Starosti o bezpečné uložení vašich peněz a zprostředkování platebních styků převzaly poněkud sofistikovanějším způsobem banky.

Hlavní úlohou všech bank je přijímání vkladů od veřejnosti. Banky disponují penězi svých klientů a půjčují je těm, kteří je potřebují. V praxi tak každá banka potřebuje spořící klienty a klienty kteří řádně splácejí své závazky, neboť na tomto základním principu banky nejen vydělávají, ale hlavně existují. O zaplacené úroky ze zapůjčených peněz se následně dělí se svými spořícími klienty.

Tento systém zkrátka a jednoduše klienty motivuje ukládat k bance více finančních prostředků které se jim touto cestou zhodnocují a příliš neztrácejí svou hodnotu jako v případě, kdy by své finance ukládali doma pod polštář. Druhá důležitá funkce, kterou banka zastává tak jednoduše vyplývá z té první a jak už pravděpodobně tušíte, jedná se o poskytování úvěrů a půjček již z právě zmíněných vkladů. Bankovní instituce tak funguje jako zprostředkovatel mezi lidmi, kteří mají peníze na půjčování a těmi, kteří peníze potřebují.

Typy

Nabídka nejen finančních služeb v bankovním sektoru je opravdu rozmanitá a tomu jsou samozřejmě uzpůsobeny jednotlivé typy bank. Není totiž vždy pravidlem, že veškeré služby najdete vždy pod jednou střechou i v té největší nebo nejlepší bance.

Banky zpravidla rozdělujeme na dva stupně, přičemž všechny druhy bank druhého stupně se zodpovídají centrální emisní bance, kterou známe pod zkratkou ČNB, tedy Českou národní bankou. Hlavní funkce, které Česká národní banka vykonává, kromě řízení peněžního oběhu, je dohled nad prováděním bankovních činností a obecná podpora hospodářské politiky vlády. Druhý stupeň tvoří obchodní a jiné banky. Z hlediska činnosti se můžeme setkat s následujícími druhy bank:

Univerzální banky

Naprostá většina bank v České republice jsou právě instituce univerzálního typu, jenž vykonávají většinu druhů bankovních operací a které dělíme na retailové bankovnictví, tedy bankovní služby nabízené široké veřejnosti a obchodní čili komerční bankovnictví zaměřené na korporace a další finanční instituce.

Speciální banky

Stavební banky, stavební spořitelny, rozvojové banky, investiční banky, hypoteční banky nebo například konsorciální banky.

Na území České republiky mohou působit, kromě českých bank i pobočky těch zahraničních, ovšem vždy na základě povolení, o kterém rozhoduje ČNB. V současnosti na českém trhu působí desítky bank, kdy téměř třetina má české vlastníky a více než polovina má své sídlo právě na území ČR.

Pro lepší přehled jsme seznam všech bank v ČR s aktivní licencí shromáždili do přehledné tabulky. V tabulce se taktéž setkáte se spořitelnami, které obecně dotvářejí systém univerzálních bank a jejich hlavním zaměřením jsou služby obyvatelstvu, respektive ukládání finančních úspor a poskytování dlouhodobých úvěrů.

Česká spořitelna Největší banka v České republice jejíž majoritní vlastník je rakouská obchodní banka Erste Bank. Své služby poskytuje fyzickým osobám, podnikům, městům a obcím. Své služby nabízí i v ostatních oblastech finančního trhu. Pod Českou spořitelnu spadá Stavební spořitelna České spořitelny.
Československá obchodní banka Známá spíše pod zkratkou ČSOB poskytující služby fyzickým osobám, podnikatelským subjektům a korporátním klientům. Majoritní vlastník ČNB je belgická univerzální banka KBC Bank. Do skupiny ČSOB spadá i Hypoteční banka a ČSOB Stavební spořitelna.
Komerční banka Většinově vlastněná fransouzskou finanční skupinou Société Générale. Poskytuje komplexní služby fyzickým osobám i podnikatelským subjektům. Mezi dceřiné společnosti KB patří Modrá pyramida stavební spořitelna.
UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Skupina UniCredit je jedním z největších a nejstabilnějších finančních subjektů v Evropě, v České republice a na Slovensku nabízí služby fyzickým osobám, podnikatelům a samozřejmě firmám.
Raiffeisenbank Rakouská finanční instituce se sídlem v ČR se primárně orientuje na poskytování služeb soukromým a firemním klientům. V minulosti odkoupila 5 finančních subjektů včetně Equa Bank. Dceřinou společností je i Raiffeisen stavební spořitelna.
PPF Banka PPF Banka je součástí mezinárodní investiční skupiny PPF založené v České republice. PPF Banka své služby poskytuje primárně finančním institucím, podnikům a subjektům komunální sféry.
Moneta Money Bank Moneta Money Bank, dříve taktéž GE Money Bank poskytuje služby fyzickým osobám i podnikatelským subjektům. Největším akcionářem je společnost PPF a Raiffeisen Bank International AG. Dceřinou společností je Moneta Stavební spořitelna.
J&T Banka J&T Banka poskytuje komplexní služby privátním klientům a institucím, většinově ji vlastní slovenská finanční skupina J&T Finance Group.
Fio banka Česká banka, jenž poskytuje běžné bankovní služby pro fyzické a právnické osoby včetně investičních služeb.
Air Bank Bankovní instituce spadající do PPF skupiny a skupiny Home Credit poskytuje finanční služby spíše drobné klientele.
Česká exportní banka Většinovým akcionářem České exportní banky je Ministerstvo financí České republiky. Klientelu banky z většiny tvoří pouze právnické osoby, kterým banka poskytuje nadstandardní či neobvyklé služby.
Banka Creditas Banka Creditas poskytuje služby fyzickým i právnickým osobám, dříve působila pouze jako spořitelní družstvo. Banka je vlastněna holdingem Creditas B. V. s českým majoritním vlastníkem pod který spadá i Max banka a.s.
Národní rozvojová banka Jediným akcionářem Národní rozvojové banky je Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky. Služby banky jsou určeny pro malé a střední podnikání.
Trinity Bank Trinity Bank dříve MPU banka a.s. je kompletně českou bankovní institucí poskytující základní služby fyzickým osobám.

Bankovní služby

Bankovní služby můžeme dělit na finančně úvěrové bankovní produkty, platební produkty, depozitní a ostatní bankovní služby.

Platební služby

Nejhlavnější odpovědnost naprosté většiny bank je bezesporu správa zákaznických účtů včetně zprostředkování platebních styků. Nejrozšířenějším instrumentem jsou bankovní převody jenž banka provádí na základě příkazu klienta. Dále zde nalezneme šeky, platební karty k běžným účtům pro výběr hotovosti nebo bezhotovostní platby.

Finančně úvěrové služby

Banka působí jako zprostředkovatel peněz a úroky z půjček jsou pro ni hlavním zdrojem příjmů. Příjmu může dosáhnout pouze přesunem peněz od spořících klientů k vypůjčitelům. Mezi ostatní finančně úvěrové produkty tedy patří kontokorentní úvěry pro přechod do záporného zůstatku, spotřební úvěry pro jiné než podnikatelské účely, hypoteční úvěry či eskontní úvěry.

Depozitní bankovní služby

Klientům slouží k uložení úspor do bankovních institucí. Základní vklady, jinak známé jako vista vklady, kterými může klient okamžitě disponovat, jsou záležitostí zejména běžných účtů. Naopak termínované vklady se ukládají na sjednanou dobu. Průběžně lze taktéž spořit v podobě úsporných vkladů na spořících účtech.

Ostatní bankovní služby

Pojištění, investování, úpisy cenných papírů, směna devizových prostředků, kreditní karty, poradenské činnosti, bezpečnostní depozitní schránky.

Bankovní produkty a pojmy

Bankovních produktů může být celá řada. Představíme vám ty nejčastější a zároveň nejběžnější bankovní produkty které můžete získat v téměř naprosté většině bankovních institucí.

Běžný účet

Běžný účet je zpravidla vždy osvobozen o poplatky z běžných operací. Běžný, nebo taktéž osobní účet je nejčastěji využíván pro příjem peněz ze zaměstnání ze kterého následně za pomocí jednorázových příkazů či trvalých plateb finance odchází za účelem uhrazení nezbytně nutných výdajů. Ke každému běžnému účtu lze využít i platební karty pro placení na terminálech, výběr hotovosti nebo rychlejšímu online převodu peněz. Běžný účet nezhodnocuje vložené finance.

Spořící účet

Spořicí účet slouží pro výhodnější uložení a úročení úspor které lze v případě potřeby kdykoliv převést na běžný účet bez výpovědní lhůty.

Termínovaný vklad

Spořící nástroj s předem sjednanou výpovědní lhůtou v rozmezí několika měsíců až let. Po dobu trvání termínovaného vkladu nelze s financemi nijak nakládat a disponuje s nimi banka.

Spotřebitelský úvěr

Účelová či bezúčelová půjčka pro fyzické osoby k jednorázovému čerpání ke krátkodobému i dlouhodobému splácení. Spotřebitelský úvěr je téměř vždy zatížen nutností vedení běžného účtu, avšak bývá bez poplatků za poskytnutí.

Podnikatelský úvěr

Půjčka určitého finančního obnosu, jenž je určena výhradně pro podnikatele, obvykle bývá řešena individuálně.

Hypoteční úvěr

Účelový úvěr určený pouze k zakoupení nemovitosti. Zpravidla nikdy nebývá poskytován v plné výši.

Americká hypotéka

Neúčelový úvěr nejčastěji poskytován za účelem rekonstrukce se zástavním právem k nemovitosti s dlouhodobým horizontem splátek.

Stavební spoření

Stavební spoření slouží k ukládání peněz za účelem úročení na předem stanovenou dobu navíc obohacené o státní podporu.

Úvěr ze stavebního spoření

Překlenovací úvěr sloužící k okamžitému řešení potřeb ještě před naspořením cílové částky.

Shrnutí

Banky a bankovní instituce jsou již dávno součástí všedních životů a většina obyvatel jejich důvěryhodnost a potřebu k životu nezpochybňuje. Banky zkrátka poskytují jedinečné a výhodné služby všem svým klientům kteří jim důvěřují a díky nimž můžeme nadále a bez obav využívat bezpečné a přehledné uložení peněz na jednom místě.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Andrea Kotorová

Andrea Kotorová

Ve svém profesním životě jsem se věnovala zejména marketingu a copywritingu. Když jsem vyměnila teplou kávu a pohodlnou židli v kanceláři za dvě děti, pleny a neustále poházené hračky, zjistila jsem, že ten kousek času který ještě mám, stále mohu vyplnit něčím užitečným nejen pro mne, ale i ostatní. Proto se dále a s radostí věnuji psaní profesních článků pro všechny, kteří je čtou.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Pokud jde o banky, s těmi mám hodně velké zkušenosti, protože jsem měla i mám hned několik účtů a různých bankovních produktů. Nejlépe znám Moneta Money Bank, Komerční banku, Raiffeisenbank, dále Českou spořitelnu a Československou obchodní banku. Mívala jsem účet také u Equabank, než přešla pod Raifku a u IPB bank, té je mi líto, že skončila, ta byla také super.

Přidat komentář

Recenzer
Logo