Klimatizace

Nejoblíbenější typy klimatizací

Klimatizace se nejvíce prodávají v létě, kdy mají ochladit vzduch v místnosti. Ze zdravotního hlediska by měl být vzduch ochlazován pouze o několik stupňů, abyste předešli případnému nachlazení. Z tohoto důvodu je vhodné klimatizaci používat neustále a udržovat tak v místnosti konstantní teplotu. V případě moderních klimatizací můžete využít i časovač, který vám umožní nastavit teplotu na několik dní dopředu.

Kvalitní klimatizace vás ochladí v tropických dnech a zahřeje ve dnech chladných. Moderní klimatizace navíc vzduch čistí i zvlhčují a ovládat je můžete také pomocí mobilního telefonu.

Při výběru vás bude zajímat vhodný typ, který z velké části závisí na tom, zda klimatizaci pořizujete do již používaného domu nebo zda s ní počítáte v případě stavby domu nového. Dále je třeba zohlednit výkon, energetickou třídu, hlučnost i možnost využívat přídavné funkce.

Porovnat ceny klimatizací

Nejlepší klimatizace

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Sinclair AMC-11P 96 % 12 390 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Daitsu ADP 12 F/CX Wi-Fi 95 % 11 999 Kč Zobrazit Patro.cz
3. Sencor SAC MT1230C 92 % 10 999 Kč Zobrazit Jarabak.cz
4. Sencor SAC MT9020C 91 % 8 332 Kč Zobrazit Mall.cz
5. DeLonghi PAC N82ECO Pinguino 90 % 11 490 Kč Zobrazit Expert.cz

Typy

Vybírat můžete mezi kompaktními mobilními a dělenými klimatizacemi. Těm se říká split a skládají se z venkovní a vnitřní jednotky.

Mobilní

Mobilní nebo také vnitřní klimatizace je mnohem menší a levnější. Lze je jednoduše přenášet, patří však k hlučnějším. Strojovna klimatizace je umístěna přímo v přístroji. Klimatizace nasává teplý vzduch, ten pak prochází přes zařízení. Teplo je následně odváděno pomocí přípojné hadice.

Toto řešení není příliš šťastné, teplý vzduch je sice odváděn ven, ale otevřeným oknem vám zároveň teplo opět proudí do místnosti. Hadici však můžete do okna umístit pomocí universální těsnící sady, která vám okolní prostor přehradí.

Pokud vám to vaše domácnost dovolí, můžete teplo odvádět ven i jiným vhodnějším vývodem. Voda, která se v klimatizaci sráží, stéká do vnitřního zásobníku, který budete muset pravidelně vylévat.

Stacionární

Tyto klimatizace jsou vhodné pro celoroční používání. Vyznačují se tišším chodem. Nevýhodou stacionární klimatizace je složitější instalace, kterou je vhodné přenechat odborníkům. Do každé místnosti je možné nainstalovat jednu vnitřní jednotku, která je propojena z centrální venkovní jednotkou.

Stacionární klimatizace se dále dělí na několik různých typů:

 • Nástěnné – nebo také splitová klimatizace je určená k zavěšení na zeď. Tato instalace zpravidla vyžaduje potřebné stavební úpravy. Výhodou této klimatizace je tichý chod, chlazení probíhá odděleně ve venkovní jednotce. Uvnitř místnosti se nachází pouze část bez strojovny a vybrat si můžete i moderní designový výrobek, který vám snadno zapadne do interiéru.
 • Kazetová – tuto klimatizaci je možné dobře schovat do stropních podhledů. Dalším řešením je uchycení k podlaze, pod okno nebo do výklenku. Některé kazetové klimatizace jsou vybaveny spodními průduchy a mohou tak napodobit podlahové topení.
 • Okenní – tuto klimatizaci je možné nainstalovat do okna. To však již nebudete moci dále používat. Tato klimatizace je velmi výkonná, její nevýhodou je však hlučnější provoz.

Multisplitové

Tyto klimatizace se také dělí na venkovní a vnitřní část. Na rozdíl od splitových však umožňují napojit na venkovní jednotku až pět vnitřních jednotek. Jsou tedy vhodné do větších rodinných domů. Jednotky jsou umístěné v různých místnostech a ovládat je můžete každou samostatně dle potřeby.

Energetická třída

Energetická třída je uvedena na energetickém štítku. Klimatizace by měla být třída A+ nebo ještě lépe A++ . U klimatizace, která bude v chodu po celý rok, je nejvhodnější energetická třída A +++.

Náklady na chlazení nejsou vzhledem k počtu tropických dnů nijak vysoké. Jestliže je klimatizace používána i pro vytápění bytu, můžete v závislosti na vyšší energetické třídě ušetřit i několik tisíc ročně. Logicky však patří klimatizace s vyšší energetickou třídou k těm dražším.

Chladící výkon

Chladící výkon závisí na počtu místností a přihlédnout byste měli k orientaci vůči světovým stranám. Jinak budete klimatizovat místnost orientovanou na sever, jinak tu, co směřuje na jih. Z jedné venkovní jednotky je možné klimatizovat 1 – 5 místností.

Chladící výkon je udáván v kW nebo Btu/h a zajistí správné ochlazení prostoru. Btu je angloamerická jednotka pro energii a v případě Btu/h se jedná o výkon. 1Wh je asi 3,4 Btu. Při určování potřeného chladící výkonu se doporučuje počítat s nějakou rezervou. S velikostí chladícího výkonu by vám měl poradit odborník.

Hlučnost

Klimatizace jsou poměrně hlučné. U nástěnných klimatizací je hlučnost nejčastěji 40 dB, v nočním režimu se hlučnost pohybuje kolem 20 dB.

Kvalitní klimatizace by měla mít u venkovní jednotky zaizolovaný kompresor. Tímto způsobem se hlučnost sníží. Mobilní klimatizace jsou hlučnější, velikost hluku je i vice než 50 dB.

Odvod kondenzátu

Ze všech vnitřních jednotek vytéká tzv. kondenzát, který stéká z výparníku. Voda může odtékat do nádržky a bude ji třeba pravidelně vylévat. Pohodlnější je odvod vody do automatického výparníku.

V tomto případě se jedná o hadici, která je svedena do odpadu. V bytech, kde se klimatizace montuje až po nějaké době obývání, je hadice zpravidla uschována v liště.

Pokud tuto možnost nemáte, je možné ke klimatizaci dokoupit čerpadlo a vodu odvádět ven nebo na půdu. Tuto instalaci vám však provede kvalifikovaný pracovník a to pouze v případě, kdy není možné vodu svést do odpadu. Čerpadlo totiž představuje další přístroj, který se může porouchat.

Hmotnost a rozměry

U mobilních klimatizací se hmotnost pohybuje kolem 20 kg, pro snadnější manipulaci by tak měly být doplněny o pojezdová kolečka. Rozměr mobilních klimatizací bývá 70 x 40 x 40 cm. Nástěnné klimatizace váží cca 35 kg, vnitřní jednotka má nejčastěji rozměr 30 x 80 x 20 cm.

Funkce

Klimatizace mají i několik doplňkových funkcí. Jejich množství roste společně s cenou.

 • Časovač – umožní vám nastavit začátek i konec chodu.
 • Auto restart – funkce, díky které se klimatizace spustí sama, jestliže dojde k výpadku proudu.
 • Vyklápěcí lamely – vám umožní nastavit směr foukání.
 • Swing – funkce, která zajistí pravidelný pohyb lamel i rovnoměrné foukání vzduchu.
 • Dry – tato funkce zbaví vzduch přebytečné vlhkosti.
 • Spánek – funguje během vašeho spánku a zajistí vám menší ochlazení místnosti. Šetří tak vaši peněženku.
 • Termostat – pohlídá teplotu, ve chvíli, kdy se teplota dostane z nastaveného rozpětí, dojde k zapnutí klimatizace.
 • Programy chlazení – díky různých přednastaveným programům, nebudete muset nic složitě nastavovat.
 • Dálkový ovladač – vám poskytne větší komfort při ovládání.
 • Inverter – funkce zajistí rychlé dosažení požadované teploty a úspornější provoz.
 • Tepelné čerpadlo – v tomto případě vám klimatizace v zimě nahradí ústřední topení.

Značka

Životnost klimatizace ovlivňují dva faktory, prvním je kvalita instalace. Při kvalitně nainstalované klimatizaci se udává cca 15 letá životnost. Druhým faktorem je volba výrobce.

Klimatizace, kterou zakoupíte od renomovaného výrobce, máte jistotu, že po celou dobu životnosti budete mít dostupný potřebný servis i možnost dokoupení náhradních dílů. Z výrobců můžeme jmenovat Daikin, Daitsu, Sinclair, LG, Samsung, Flare neno NORDline.

Cena

Nejlevněji klimatizaci koupíte v zimě nebo na podzim, naopak v letních měsících její cena logicky stoupá. K ceně je nutné připočítat i náklady na samotnou instalaci.

Do 10 000 Kč je možné zakoupit mobilní klimatizace s ochlazovačem vzduchu, ale i samostatné vnitřní jednotky. Od 10 – 20 000 Kč je možné koupit kvalitní klimatizace vhodné pro většinu domácností. Nad 30 000 Kč – kompletní klimatizace s řadou funkcí.

Porovnat ceny klimatizací

Nejlepší mobilní klimatizace

 1. Sinclair AMC-14P
 2. Sakura STAC 15 CPA/NB
 3. Sinclair AMC-11P
 4. Sencor SAC MT1230C
 5. Whirlpool PACW29HP

Údržba

Pravidelná údržba a servis vám zajistí bezproblémový chod klimatizace. Klimatizaci je vhodné nechat alespoň 1x za rok prohlédnout odborníkem. Filtry, které se nachází u vnitřní jednotky, by se měly čistit cca po 3 měsících.

Samotná výměna je velmi jednoduchá a najdete ji popsanou v manuálu každého výrobku. Ve své podstatě stačí odstranit plastovou část a filtry vyčistit. Stačí je pouze řádně vyklepat nebo vyčistit vodou.

Otázky a odpovědi

Je pravda, že klimatizace vhání do místnosti viry a bakterie?

Kvalitní klimatizace v sobě mají různé úrovně čištění vzduchu a dokáží tak viry a bakterie odbourávat. Nejkvalitnější klimatizace mohou dokonce odbourat i těkavé chemické sloučeniny. Kvalitní klimatizace naopak značně zlepšuje kvalitu vzduchu v místnosti.

Je možné klimatizací vzduch ohřívat?

Nynější dostupné klimatizace splňují funkci tepelného čerpadla. Díky tomu můžete klimatizaci používat celoročně k ochlazování i ohřívání vzduchu. Výhodou tohoto vytápění jsou i velmi nízké provozní náklady.

Kam je možné umístit venkovní jednotku?

Venkovní jednotku je možné umístit prakticky kamkoliv k domovu na balkon nebo střechu. Umístit ji však můžete i do neobydlených prostor jako je garáž, sklep, chodba atd. Toto řešení je vhodnější pro klimatizace, které se nachází v hustě obydlených zónách a jejich provoz by mohl rušit okolí.

Závěr

Nákup mobilní klimatizace není nijak obtížný. Před nákupem však zvažte, zda se vám její pořízení opravdu vyplatí. V její neprospěch hovoří nejen vyšší hluk, ale také samotné řešení vypouštění teplého vzduchu.

Při výběru splitových klimatizací je již výběr obtížnější. V tomto ohledu je vhodné navštívit specializovanou prodejnu a klimatizaci vybrat s odborníkem.

Klimatizace můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.hornbach.cz, www.alza.cz, www.mall.cz, www.datart.cz, www.bydleniainspirace.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (130 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

7 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Já si přála klasickou klimatizaci, ale ta u nás bohužel nainstalovat nešla. Koupila jsem tedy mobilní a jsem spokojená. Možná by někomu mohlo vadit, že je o dost hlučnější, ale dá se to vydržet.

 2. Pořídili jsme Sinclair Keyon a jsme moc spokojeni. Pracuje moc dobře a dá se slušně hlídat i spotřeba elektrické energie.

 3. S ohledem na ceny plynu, které rostou přímo skokově, jsme nechali do našich kanceláří instalovat klimatizaci s jejíž pomocí topíme a je to super.

 4. Já mám ráda značku Samsung a vsadila jsem na ní i při výběru klimatizace. Funguje skvěle a není ani hlučná jako jiné.

 5. Tyhle současné tropické teploty bych bez klimatizace asi nedával. Sáhl jsem po LG Standard Plus a je perfektní.

 6. Bez klimatizace bych současné tropické teploty asi nepřežila. Pořídila jsem domů LG Standard, která stála něco přes 20 tisíc a je to paráda.

 7. Dozvěděla jsem se hodně nových informací a taky mi to pomohl s výběrem. Děkuji.

Přidat komentář

Recenzer
Logo