Sluchátka

Nejoblíbenější typy sluchátek

Nejoblíbenější značky sluchátek

Sluchátka najdete téměř v každé domácnosti, jsou oblíbené zejména u mladších generací, které je používají prakticky neustále. Lze je koupit v mnoha různých podobách. Sluchátka jsou k dostání také v každém supermarketu, hlavní kritéria výběru jsou často design a cena.

Pokud se však chcete vyhnout nákupu nekvalitních výrobků, které mají velmi omezenou životnost, měli byste při výběru přihlédnout k důležitým parametrům. Není vhodné podceňovat ani značku a sluchátka vybírat spíše v elekto prodejnách nebo tam, kde máte jistotu, že koupíte sice dražší, nicméně kvalitnější výrobek.

Při výběru sluchátek se zaměřte na parametry jako kvalita poslechu, konstrukce, odolnost, možné funkce a cena.

Porovnat ceny sluchátek

Nejlepší sluchátka

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Apple AirPods 2019 MV7N2ZM/A 95 % 3 390 Kč Zobrazit Smarty.cz
2. Sony MDR-ZX110 90 % 379 Kč Zobrazit Pilulka.cz
3. QCY T1C 85 % 359 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Koss Porta Pro 83 % 1 099 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Koss The Plug 80 % 799 Kč Zobrazit Datart.cz

Typy

Sluchátka je možné rozdělit do několika skupin, dle způsobu používání se dělí na uzavřená a otevřená. Uzavřená sluchátka potlačují zvuky okolního prostředí, což však může způsobovat určité zkreslení zvuku. Jsou ideální pro činnostech, které jsou náročné na koncentraci. Naopak nejsou vhodné při sportu.

Otevřená sluchátka zvuk neizolují, což znamená, že vás mohou rušit zvuky okolí a naopak okolí bude rušeno například poslouchanou hudbou.

S hlavovým mostem

Tato sluchátka se usazují přes hlavu. Lze je najít ve dvou typech.

Circumaurální

Tyto sluchátka mají pohodlné polstrování a pohodlně obepínají celé uši, mívají kvalitnější zvuk a používají se i na profesionální úrovni. Nevýhodou je jejich větší rozměr a možné pocení uší.

Supreeurální

Tyto sluchátka na uši doléhají. Tato sluchátka jsou menší, nevýhodou je však tlak, který je na uši vytvářen. Tato sluchátka tak dobře neizolují ruchy okolí.

S týlním mostem

Jsou zastoupeny v menším množství. Využijete je zejména při sportování.

Intraaurální

Sluchátka bez pevné konstrukce, vkládají se přímo do uší. Jsou k dostání v podobě pecek nebo špuntů. Jejich výhodou je malý rozměr a hmotnost a také skutečnost, že poskytují dobrou izolaci od okolních ruchů. V současné době patří k nejrozšířenějšímu typu.

Další dělení

Dále je možné sluchátka rozdělit do dalších kategorií:

Napájení

 • Drátová – Drátová sluchátka fungují v kombinaci s jiným zařízením. Nabízí kvalitní zvuk a nemusíte myslet na jejich opětovné nabíjení. U drátových sluchátek jste limitováni délkou drátu. Je tedy vhodné volit délku v závislosti na využití. V případě počítačových sluchátek oceníte delší drát naopak u sluchátek sportovních nebo vhodných na cesty kratší drát, který vám nebude nikde překážet.
 • Bezdrátová – V současné době patří k velmi oblíbeným, zejména pro volnost a komfortní používání. Signál je přenášen pomocí technologie bluetooth. Dnešní bezdrátová sluchátka jsou stejně kvalitní jako sluchátka drátová. Nevýhodou bezdrátových sluchátek je nutnost nabíjení.

Výdrž baterie

Každý typ má jinou výdrž baterie, před nákupem tedy nezapomeňte ani na tento parametr. V případě peckových sluchátek je výdrž nejčastěji cca 5 hodin, větší sluchátka můžete využívat na jedno nabití až 20 hodin.

Použití

Sluchátka je možné používat v různých situacích. Sluchátka určená na sport by vás neměla omezovat v pohybu a měla by držet pevně v uších. Pro sport jsou nejvhodnější sluchátka se špunty nebo taková, která dobře drží díky pevné konstrukci.

U sluchátek, která využijete při cestování, oceníte především skladnost a eliminaci vnějších zvuků. Tyto parametry opět splňují především špunty.

Frekvenční rozsah

Tento parametr má jednotky uváděny v Hz a udává, jaký rozsah zvuků umí sluchátka přenášet. Frekvence by měla pokrývat všechna pásma slyšitelná pro lidské ucho, což je rozmezí 20 Hz – 20 KHz. Počítat musíte i s určitou tolerancí, která udává, o kolik se mohou uvedené rozsahy lišit od skutečnosti.

Citlivost

Tímto pojmem se označuje maximální hlasitost sluchátek. Za dostačující se považuje 100 db, kvalitnější mají citlivost 105 db.

Impedance

Jedná se o odpor obvodu ve sluchátkách. Impedance do 100 Ω se vyznačuje vyšší hlasitostí, ale také větším zkreslením. Impedance 250 – 600 Ω se naopak projevuje nižší hlasitostí a menším zkreslením.

Zkreslení

Zkreslení udává míru degradace signálu od zdroje zvuku po výstup sluchátek. Kvalitní sluchátka mají 1% zkreslení, nejlepší modely mají pouze 0,1 % zkreslení.

Další vlastnosti

Při výběru špuntových sluchátek se zaměřte na modely, které mají v příslušenství více velikostí špuntů. Díky tomu si budete moci sluchátka uzpůsobit svým potřebám.

Většina sluchátek umožňuje propojení s jiným zařízením pomocí 3,5 mm konektorem. Lepší sluchátka pak mohou disponovat 6,3 mm konektorem. Tento konektor umožňuje připojení zesilovače nebo jiných audio zařízení.

Další možnost nabízí sluchátka s USB nebo USBC konektorem.

Active Noise Control

Tato funkce je schopná redukovat hluky z okolí. Tuto funkci oceníte ve chvílích, kdy nechcete být rušeni. Není však vhodná pro sluchátka, která běžně používáte při pobytu venku nebo na cestách. V tomto případě můžete přeslechnout zvuk přijíždějícího automobilu nebo budete ohroženi v jiných situacích.

Značka

Sluchátka jsou zastoupena velkým počtem výrobcům. Jmenovat můžeme Sony, Philips, JBL, Panasonic, Beats, Urbanears, Samsung, Marshall, Razer a mnoho dalších.

Cena

Nejlevnější sluchátka je možné koupit do 500 Kč. Jsou k dostání v drátové i bezdrátové podobě. Už i tato kategorie nabízí poměrně kvalitní výrobky, které je možné používat v mnoha různých situacích.

Do 1 000 Kč koupíte sluchátka, která splní nároky i náročnějších uživatelů. Zastoupeny jsou výrobky všech typů a výběr je opravdu obrovský.

Pro domácí využití je možné koupit také sluchátka ve vysoké kvalitě, jejichž cena je v rozmezí 1 – 2 000 Kč. Kromě veškerých možností se pyšní také neotřelým designem. Cena nejdražších výrobků může šplhat až k 10 000 Kč. Jedná se především o modely na profesionální úrovni.

Porovnat ceny sluchátek

Otázky a odpovědi

Škodí sluchátka zdraví?

Obecně se dá říci, že sluchátka používaná rozumnou dobu zdraví nijak neškodí. Nebezpečný je však vysoký hluk, který poškozuje buňky sluchové soustavy. Z tohoto důvodu by se neměla sluchátka používat déle než 3 hodiny.

Jaký dosah mají bezdrátová bluetooth a radiofrekvenční sluchátka?

Obecně mají sluchátka využívající bluetooth kratší a horší dosah. Oproti radiofrekvenčním jsou však cenově dostupnější a oblíbenější. Radiofrekvenční sluchátka mohou mít dosah mnoho set metrů a jsou vhodná především pro profesionály.

Závěr

Technické specifikace, která jsou u jednotlivých výrobků uváděny, je nutné brát s určitou rezervou. V tomto případě výrobci hodnoty často nadhodnocují nebo jsou používány různé hodnoty měření. Z tohoto důvodu je vhodné zaměřit se při výběru také na recenze jednotlivých výrobků.

Sluchátka můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz, Allegro.cz a Expert.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.mall.cz, www.expert.cz, www.kytary.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (103 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Dobrý den,
  je normální, že ve sluchátkách (Marshall major iv bluetooth) duní kroky? Chodím na podpatkách. Je to poměrně nahlas a to i přes puštěnou hudbu.
  Děkuji.

 2. Dceři jsem objednala Sony MDR-ZX110 a jsou velmi dobré. Mají dobrý zvuk a vypadají moc hezky, i když vzhled asi není tak důležitý jako to, jestli správně fungují.

 3. Dobrý den, existují dětská sluchátka s integrovanou pamětí? Dekuji

 4. Koupila jsem sluchátka Samsung Galaxy Buds a mají super zvuk. Předtím jsem měla značku Niceboy a nebylo to ono.

 5. Preferuji značku sluchátek pouze Apple nebo JBL. Tyto značky jsou prostě nejlepší!

Přidat komentář

Recenzer
Logo