Mobilní tarify

Nabídek mobilních tarifů od různých operátorů je poměrně velké množství, vyznat se v každém z nich je pro některé prakticky nemožné, jiní zase nechají rozhodnout o výhodách svého tarifu mobilního operátora který připraví nabídku dle jeho vlastních osnov.

Pokud patříte mezi ty, kteří se nejdříve rádi sami přesvědčí o výhodách a nevýhodách jednotlivých tarifů, máme pro vás dobrou zprávu. Následující řádky jsme věnovali právě všem typům dostupných mobilních tarifů, které můžete sjednat pro sebe, svou rodinu, známé, nebo zaměstnance.

Co je to mobilní tarif?

Sjednáním mobilního tarifu u telefonního operátora nemusí nutně znamenat podpis smlouvy. Mobilní tarif může znamenat nejen paušální tarif, kdy podepisujete smlouvu s vybranou telefonní společností. Na předplacenou, či dobíjecí kartu, může být pohlíženo naprosto stejně v případech kdy chcete zůstat bez závazků a jednoduše platíte pouze za služby, které využijete.

Paušální tarif zahrnuje smlouvu, která vás naopak zavazuje k hrazení předem dohodnuté a fixní částky výměnou za sjednané služby které můžete, ale vlastně ani nemusíte využít či dosyta vyčerpat.

Síťový a virtuální operátoři

Dříve, než se společně podíváme na specifikace jednotlivých tarifů, krátce vám představíme tři hlavní mobilní operátory, kteří v České republice vlastní jako jediní telekomunikační sítě. Na mobilní operátory volně navazují taktéž mobilní operátoři jejichž specifikaci probereme ještě o pár řádků níže.

Vodafone

Vodafone Czech Republic je od roku 2005 součástí Vodafone Group. Společnost byla ovšem založena již v roce 1999 jako Český Mobil působící pod mobilní sítí Oskar. Sítě Vodafone využívá nejvíce virtuálních operátorů, v současnosti jich je více než 50 a mezi ty nejznámější patří SAZKAmobil, COOP Mobil nebo Oskarta.

O2

O2 Czech Republic patří do investiční skupiny PPF a v České republice působí od roku 2006, tedy od chvíle přejmenování společnosti Český Telecom, jenž od roku 1991 poskytoval telefonní a datové služby pod značkou Eurotel. Nejznámější virtuální operátoři využívající sítě O2 jsou BLESKmobil, Tesco Mobile, nebo třeba ČEZ.

T-Mobile

Telekomunikační společnost RadioMobil působila v České republice již od roku 1996 pod názvem Paegas a kterou nyní známe jako T-Mobile. Změna názvu Peagas na T-Mobile byla provedena v roce 2002. Současní virtuální operátoři provozující své služby díky společnosti T-Mobile jsou GoMobile, Operátor Nej.cz nebo Nordic Telecom.

Virtuální mobilní operátor poskytuje mobilní a datové služby na předplacených kartách, omezených tarifech či datových balíčcích. V České republice působí přes 70 virtuálních operátorů, přičemž jak jsme již zmínili, každý z nich své služby poskytuje pod telekomunikační sítí jednoho z tří hlavních operátorů. Nabízené služby bývají vcelku specifické, a právě to z nich dělá oblíbenou alternativu paušálních tarifů neboť na levných službách které toho moc nenabízí dokáží ušetřit třeba právě senioři.

Typy mobilních tarifů

Typy mobilních tarifů jsou poměrně specifické, neboť každý zákazník má jiné požadavky. Zákazník, který mobilní telefon používá zřídka, bude pravděpodobně preferovat účtování po minutách, zatímco například teenager či podnikatel využije balíček s neomezenými minutami a hovory zdarma do všech sítí.

Mobilní společnosti si v celé záležitosti konkurují a vytvářejí stále lepší a výhodnější mobilní tarify které lze dělit podle spotřeby dat a volání, věku a počtu osob kteří jej využívají.

Nejlevnější tarify

Nejlevnější mobilní tarify obvykle bývají výhradní specialitou a nabídkou virtuálních mobilních operátorů kteří dokáží nabídnout obvykle jednu konkrétní službu za zvýhodněnou cenu. Konkrétní nabídka může znamenat pouze určitý počet volných minut k čerpání, SMS a někdy i mobilních dat.

Neomezené tarify

Neomezené mobilní tarify jsou, jak již název napovídá, neomezené. Prakticky tak můžete využít tarif s neomezenými daty, minutami do všech sítí či SMS. Nabídka může být i velice individuální a sestavena na míru.

Využít tak můžete veškerých neomezených služeb za zvýhodněnou cenu či dle vašich preferencí třeba jen neomezených minut do všech sítí. Neomezené balíčky existují i pro klienty kteří rádi tráví svůj čas na internetu, a proto existuje celá řada tarifů s neomezenými daty. Cena, kterou zaplatíte za neomezené tarify, bývá ze všech typů tarifů právě tou nejvyšší.

Tarify pro studenty

Tarify pro studenty jsou určeny výhradně studentům, kteří doloží potvrzení o studiu, přesto stále existují výjimky a studentský tarif lze často označit jako tarif pro mladé, tedy do věku 27 let bez nutnosti doložení potvrzení o studiu. Studentský tarif obvykle zahrnuje zvýhodněný objem dat pro surfování po internetu, volání a SMS jsou často zcela zdarma bez omezení nebo za opravdu snížené ceny.

Tarify pro děti

Tarify pro děti jsou speciální nabídkou mobilních operátorů, která je přidružena k rodinné nabídce, obsahuje menší množství mobilních dat, ale mnohdy mívá neomezené volání či SMS. Dětský tarif lze zřídit obvykle od 6 do 15 let věku dítěte. Vhodnou alternativou paušálního tarifu pro dítě je rodiči často využívaná předplacená karta, u které má zákonný zástupce naprostý přehled o výdajích.

Tarify pro seniory

Tarify pro seniory zahrnují, stejně jako tarify pro děti, nabídku předplacených karet i paušálních mobilních tarifů. Obvyklým pravidlem paušálních tarifů pro občany starších 60 let bývá levnější balíček zaměřený na volání s výhodnější cenou. Senioři, kteří měsíčně nepíší mnoho SMS zpráv, či volají jen sporadicky se zpravidla vyplatí právě specifická nabídka virtuálních operátorů kde platí jen za to, co doopravdy využívají.

Rodinné tarify

Rodinný tarif umožní zvýhodněnou cenu mobilních dat, volání i SMS pro vícero mobilních zařízení které navíc spadají pod jednu fakturu. Při volbě rodinného tarifu nejste podmíněni ani stejným trvalým bydlištěm či příbuzenským vztahem. Tarif pro rodinu si může sjednat i parta kamarádů či známých.

V případě rodinného tarifu je vždy jedno telefonní číslo nadřazené všem ostatním a osoba které patří je zodpovědná za řádné hrazení měsíčního paušálu. Rodinné tarify v dnešní době zahrnují i výhodnější ceny za ostatní služby, mezi ty nejvyužívanější patří služby pevného internetu či digitální televize.

Firemní tarify

Firemní mobilní tarify jsou určeny pro podnikatele a firmy kteří zvýhodněný balíček sjednávají pro sebe a své zaměstnance na IČO společnosti. Zpravidla vždy obsahují neomezené volání a SMS do všech sítí.

Shrnutí

Mobilní tarify s sebou přináší i velké množství dalších výhod než jen zvýhodněnou cenu za poskytnuté mobilní služby. Nejčastějším bonusem bývá možnost zakoupení mobilního zařízení, tabletu, či chytrých hodinek k paušálu za symbolický poplatek či splátky bez navýšení. Je ovšem dobré být vždy před uzavřením smlouvy obezřetní a nenechat se pouze zlákat výhodnou nabídkou mobilního zařízení zdarma.

Pokud vám nevyhovuje či vyloženě nesedí nabídka tarifních balíčků, zkuste se osobně dostavit na některou z kamenných poboček mobilního operátora, nebo využijete možnosti telefonního spojení a zkuste se domáhat lepších podmínek či tarifu který bývá veřejnosti obvykle skytý. Mobilní tarif by měl vždy odpovídat vašim potřebám a maximálně splňovat vaše požadavky a každý mobilní operátor by měl být schopen vašemu požadavku na mobilní tarif vyhovět.

Podobné články, co by vám mohly zajímat


Zdroj: www.altaxo.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (92 hodnocení)
​​

Andrea Kotorová

Andrea Kotorová

Ve svém profesním životě jsem se věnovala zejména marketingu a copywritingu. Když jsem vyměnila teplou kávu a pohodlnou židli v kanceláři za dvě děti, pleny a neustále poházené hračky, zjistila jsem, že ten kousek času který ještě mám, stále mohu vyplnit něčím užitečným nejen pro mne, ale i ostatní. Proto se dále a s radostí věnuji psaní profesních článků pro všechny, kteří je čtou.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Nemáte někdo zkušenost, jestli lépe funguje T-Mobile nebo Vodafone? Jsem u O2, ale nejsem vůbec spokojená, ráda bych přešla k jinému operátorovi, ale nemohu se rozhodnout, který je lepší.

  2. Já mám už tak 15 let Vodafone a jsem spokojený. Míval jsem ještě druhý tarif od O2, ale ten už nikdy více, pro mě naprostá katastrofa.

  3. Byl jsem dlouhá léta u společnosti O2 a byl jsem rád, když jsem se konečně dokázal vyvázat ze smlouvy, i když to nebylo zrovna levné. Nakonec jsem zakotvil u T-Mobile a jsem velmi spokojený, občas změním tarif, když je nějaký výhodnější, ale jinak vše funguje, jak má.

Přidat komentář

Recenzer
Logo