Šicí stroje

Nejoblíbenější značky šicích strojů

Při nákupu šicího stroje je nutné zaměřit se na několik zásadních kritérií. Na výběr máte ze stovek modelů, které se mezi sebou liší nejen cenově, ale především způsobem využití. Koupit můžete velmi kvalitní mechanické stroje, které jsou levnější, ale jejich obsluha není úplně jednoduchá zejména v začátcích používání. Na druhou stranu se investice do dražšího elektrického stroje nemusí každému vyplatit.

Jak tedy vybrat vhodný šicí stroj? Na začátku je třeba zohlednit, jak často budete stroj využívat. Bude vám sloužit pouze pro příležitostné opravy, nebo ho využijete pro šití běžného oblečení, domácích doplňků, dekoračních předmětů, atd.

Porovnat ceny šicích strojů

Nejlepší šicí stroje

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Janome JUNO E1015 94 % 3 920 Kč Zobrazit Alza.cz
2. HomeLife FASHION URF-705 91 % 1 299 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Singer SMC 8280 88 % 3 094 Kč Zobrazit k24.cz

Typy

Šicí stroje jsou k dostání v několika podobách. To, který typ budete preferovat, záleží na četnosti a způsobu používání. Pro občasné používání si vystačíte s mechanickým strojem. I tyto stroje jsou velmi kvalitní a jejich nabídka je široká.

Mechanické stroje jsou k dostání i v dětské podobě. Elektrické stroje jsou určeny pro časté šití, disponují řadou funkcí. U těchto strojů je nutné zohlednit to, co opravdu využijete. S množstvím stehů i počtem funkcí roste totiž cena stroje.

Mechanické

Jednoduché mechanické stroje se ovládají pomocí koleček, posuvných jezdců a knoflíků. Využijete je pro šití všech běžných stehů. Vše potřebné je třeba nastavit ručně. Je vhodný pro občasné použití, ideální pro veškeré opravy oblečení.

Elektrické

Elektrické stroje jsou propracovanější a ovládají se jednoduše pomocí displeje. S jeho pomocí zvolíte steh i jeho šířku a délku. Kromě všech běžných stehů umožňují šití ozdobnými stehy. Elektrické šicí stroje disponují řadou funkcí. Tyto stroje jsou určeny pro pravidelné používání.

Overlock

Overlok je určený na profesionální začišťování více vrstev látky nebo zarolování hedvábí. I tento stroj disponuje několika funkcemi i šicími programy. Lze ho koupit také jako kombinovaný stroj, kdy využijete výhod overlocku i coverlocku.

Coverlock

Jedná se o speciální stroj, jehož součástí není chapač, ale kličkař. Díky němu můžete získat pružný (krycí) steh. Tím je možné zakončit výrobky z pleteniny i úpletu. Šít můžete také řetízkovým stehem, který se používá na obšívání obrysů i linek, ale také vyplňuje plocha různých motivů.

Chapač

Součástí šicího stroje je chapač, který způsobuje provázání nití. Na výběr máte ze dvou typů. Každý typ umožňuje jiný způsob výměny cívky s nití.

Kyvný chapač

Chapač je ve vertikální poloze, při výměně musíte otevřít cívkové pouzdro. Kyvný chapač umožňuje regulaci napětí spodní nitě. Nevýhodou je nutnost častějšího promazávání, pomalejší šití a větší hlučnost.

Mezi výhody patří jednoduchá obsluha i údržba a vyšší odolnost. Stroje lze využít na jemné i těžší materiály, na stroji můžete ušít záclony, používat můžete riflovinu i koženku. Stroje s kyvným chapačem jsou ideální i pro začátečníky.

Rotační chapač

Chapač se nachází v horizontální poloze, tento typ je častý u hobby strojů. K výhodám patří průhledný kryt, díky kterému máte přehled o stavu cívky. Ve chvíli, kdy cívka dojte, provedete výměnu rychle bez nutnosti promazávání.

K dalším výhodám patří rychlejší šití, tišší chod a možnost dalších funkcí jako automatický odstřih nití. Na tomto stroji můžete šít širší i ozdobné stehy.

K nevýhodám patří častější vyskakování z pouzdra a následnému namotání nitě. Lze používat jen velmi kvalitní nitě. Nejsou vhodné na používání různých druhů materiálů, nevyhnete se častému upravování a nastavování napětí horní i spodní nitě.

Funkce

V případě šicích strojů máte k dispozici mnoho funkcí. Některé jsou typické i pro mechanické stroje, u kterých je nutné vše nastavit mechanicky. V případě elektrických strojů je volba funkcí jednodušší.

Výběr stehů

Výběr stehů zvolit můžete s široké nabídky. Některé stroje umožňují zvolit vlastní podobu stehů. Stroje mohou disponovat desítkami různých stehů, ne všechny je ale využijete. K dispozici máte několik podob rovných, slepých, overlockových, cik cak a mnoho dalších stehů.

Regulace délky i šířky stehu

Jednoduše si nastavíte veškeré parametry dle vlastního uvážení

Nastavení pozice jehly

Díky této funkci může být jehla umístěná nahoře nebo zapíchnutá v materiálu.

Dvojjehla

Je vhodná pro elastický steh, využijete ji například při lemování pletenin. S její pomocí můžete tvořit tak dekorativní stehy.

Obšívání knoflíkové dírky

Levnější mechanické stroje umožňují poloautomatické obšívání. Nové stroje již mají funkci automatického obšívání. Elektrické stroje pak umožňují volbu mezi několika typy knoflíkových dírek.

Navlékač nitě

Pomocí navlékače bude navlékání nitě rychlé i jednoduché.

Slow motion

Tato funkce je určena začátečníkům a disponují jí elektrické stroje. Při zapnutí se šicí stroj rozběhne pomalu a během šití postupně zrychluje.

Volné rameno

Je vhodné pro šití rukávů, lemů u kalhot i malého dětského oblečení.
Osvětlení – funkcí osvětlení jsou vybaveny snad všechny kvalitní stroje.

Zdvih patky

Také zdvih patky patří mezi základní funkce, využijete ji vždy, když budete vkládat nebo odstraňovat látku a také v případě změny směru šití. Mnoho strojů disponuje i možností dodatečného zdvihu, při které stroj patku podrží ve vyšší poloze.

Zapošití

Funkce určená pro zpevnění začátku i konce šití. I tuto funkci najdete u obou typů strojů.

Mechanismus podávání

Umožňuje rovnoměrné podávání látky.

Horní podávání

Tuto funkci využijete při šití z různě silných materiálů nebo více vrstev. I tato funkce patří mezi základní a najdete ji u mnoha strojích.

Navíječ nití

Navíječ nití opět bývá součástí obou typů. Součástí dražších strojů jsou nezávislé navíječe.

Odstřih nitě

Tuto funkci najdete u dražších elektrických strojů, automaticky se při ní odstřihne spodní i horní nit.

Regulace rychlosti

Funkci najdete u strojů bez nožního pedálu. V případě manuálních strojů se rychlost reguluje právě pomocí nožního pedálu.

Regulace napětí nitě

Díky této funkci budou všechny stehy správně provedeny.

USB port

USB port využijete v případě, že budete chtít přenášet nové vzory.

Paměť

Paměť je opět součástí elektrických strojů.

Zrcadlení

Funkci najdete u dražších elektrických strojů.

Značka

Kvalitní výrobce by vám měl umožnit dokoupit potřebné náhradní díly nebo příslušenství a samozřejmě poskytnout dostatečně dlouhou záruku i případný pozáruční servis. Mezi tyto výrobce je možné zařadit Brother, Singer, Garudan, Bernina, Lucznik nebo Pfaff.

Cena

Cena nejlevnějších strojů se pohybuje od 2 – 5 000 Kč. Pokud budete vybírat mezi prověřenými výrobci, budou i tyto stroje dostatečně kvalitní. Větší možnosti vám umožní stroje, jejichž cena je v rozmezí 5 – 10 000 Kč.

Pro domácí využití je možné koupit šicí stroj, jehož cena šplhá k 15 000 Kč. Tyto stroje jsou již na profesionální úrovni a využijí je tak ti, kdo šijí opravdu často.

Porovnat ceny šicích strojů

Údržba

Součástí každého šicího stroje je podrobný manuál, který vás navede při práci, nastavení i údržbě stroje. S jeho pomocí byste měli zvládnout provést i nejčastější opravy. Každý šicí stroj vyžaduje jinou údržbu i seřízení. Manuál by měl obsahovat také informace o tom, jak stroj správně vyčistit.

Otázky a odpovědi

Kdy je vhodné koupit overlock?

Overlock je šicí stroj, který využijete zejména při šití z pružný h látek tedy pletenin. Z těch je možné ušít trička, mikiny, tepláky, legíny atd. Díky overlocku bude šití jednoduší a rychlejší než při práci na běžném stroji.

Steh je díky tomuto stroji pružnější, bez tendence praskání. Pokud budete chtít z klasických látek, bude pro vás dostačující klasický mechanický nebo elektrický stroj.

Jaký by měl být výrobní materiál stroje?

Výrobním materiálem vnitřních částí stroje by měl být kov. Pokud tedy sundáte horní ochranný kryt, měli byste najít pouze kvalitní a pevné kovové části. V případě, že jsou některé části vyrobeny z plastu, bude mít celý stroj kratší životnost. Plastové části mají vlivem vyšší teploty tendenci k deformaci. Celokovové stroje jsou sice dražší, ale jsou kvalitnější a déle vydrží.

Kdy je lepší kyvný a kdy rotační chapač?

Kyvné chapače jsou ideální díky jednoduché obsluze i údržbě pro začátečníky. Profesionálové pak upřednostní rotační chapač, který nabízí velké množství různých druhů stehů a mnoho dalších funkcí.

Závěr

Ti, kdo s šitím teprve začínají, by měli upřednostnit jednodušší stroje, které se vyznačují především snadnou obsluhou i údržbou. Zdatnější pak využijí elektrické stroje s mnoha různými funkcemi. Pokud se specializujete na šití z pružných materiálů, bude vám nejvíce vyhovovat overlock.

V případě všech strojů se zaměřte na kvalitní provedení vnitřních částí. Ty by měly být celokovové, což vám zaručí delší životnost a bezproblémový chod. Nepodceňujte ani výběr značky. Při výběru zvažte také množství funkcí a především stehů, které opravdu využijete. V ideálním případě nakupujte stroj ve specializované prodejně, kde si můžete vyzkoušet obsluhu stroje.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.materialistic.cz, www.caramilla.cz, www.slowfemme.com, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (46 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Když už šicí stroj, tak jedině od značky Singer. Jsou velmi kvalitní, mají pěkný design, spoustu užitečných funkcí a šijí naprosto perfektně.

    • Dobrý večer, můžete mne nějaký šicí stroj Singer doporučit. Chci si koupit a nevím jaký.Děkuji za radu Slavíková

  2. Super článek. Moc se mi líbí.

Přidat komentář

Recenzer
Logo