Lední brusle

Zimní bruslení je oblíbenou dámskou, pánskou i dětskou zábavou. Lední brusle je možné používat na jakékoliv zmrzlé ploše, a koupit je můžete i velmi malým dětem. Kromě klasických zimních bruslí je možné koupit i universální brusle, které je možné používat celoročně.

Běžný uživatel si vystačí s tzv. rekreačními bruslemi, náročnější uživatelé a profesionálové budou vybírat mezi mnohem kvalitnějšími profesionálními modely. Tyto brusle se vyznačují mimořádnou kvalitou, kterou však při běžném používání naplno neoceníte.

Při výběru bruslí vás bude pochopitelně zajímat velikost, vzhled a pořizovací cena. Není však rozumné kupovat ty nejlevnější brusle od neznámého výrobce. Kvalitu vám zaručí pouze prověřená značka, ke které je také vhodné přihlédnout. Zaměřit se můžete i na způsob utahování, který je důležitý zejména u dětských bruslí.

Porovnat ceny bruslí

Nejlepší lední brusle

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Tempish Dream, dámské 93 % 990 Kč Zobrazit Sportega.cz
2. Worker Aron 2v1, dětské 92 % 1 690 Kč Zobrazit Fitvyziva.cz
3. Tempish PRO JET, pánské 74 % 590 Kč Zobrazit Gamisport.cz
4. Worker Lady, dámské 72 % 590 Kč Zobrazit Insportline.cz
5. Spartan Jana, dětské 86 % 899 Kč Zobrazit efitness.cz

Typy

Brusle jsou rozděleny do několika kategoriích, podle toho komu a k jakému účelu jsou určeny. Velmi záleží i na tom, zda budete brusle užívat na zamrzlých venkovních nebo vnitřních plochách. Všechny typy bruslí jsou vyráběny v dámském, pánském i dětském provedení.

Rekreační

Mezi rekreační je možné zahrnout všechny modely, které nemají specifické určení. Tyto brusle využijete při běžném pohybu na rybníku, kluzišti či jiné ledové ploše. Brusle jsou vyrobeny z méně kvalitních materiálů, což je však pro tyto brusle naprosto dostačující.

Výhodou těchto bruslí je nižší pořizovací cena a koupit je můžete dospělým i dětem. Rekreační brusle jsou k dostání i v hokejovém designu. Tyto brusle vám však neposkytnou takovou ochranu jaké klasické hokejové brusle. Pánské rekreační brusle mají klasickou podobu nože, dámské brusle jsou doplněny o zoubky.

Profesionální

Brusle je možné rozdělit do 2 skupin. Volit budete mezi krasobruslařskými a hokejovými bruslemi. Na rozdíl od amatérských bruslí, jsou tyto modely vyrobeny z mnohem kvalitnějších materiálů.

Krasobruslařské

Tyto brusle lze zařadit mezi specifické typy. Jsou určené pouze ke krasobruslení, čemuž je uzpůsobena konstrukce. Prodávají se ve dvou barvách, bílé jsou určeny ženám a černé mužům. Cena krasobruslařských bruslí je již vyšší, výrobním materiálem je kvalitní kůže. Koupit můžete i méně kvalitní brusle, které jsou vhodné pro méně náročné uživatele. Použít je můžete na běžnou jízdu i krasojízdu, jejich pořizovací cena je nižší.

Nože těchto bruslí jsou doplněny o zoubky, které jsou typické pro dámskou i pánskou verzi. Výrobním materiálem je vysoce kvalitní nerezová ocel.

Hokejové

Hokejové brusle jsou známé i pod názvem kanady. Tyto brusle mají pevnou konstrukci, typická je pro ně pevná špička a vyšší pata. Nože těchto bruslí jsou lehce zakulacené a jejich součástí nejsou zoubky. Také zde je výrobním materiálem kvalitní ocel.

Mnoho bruslí umožňují nože měnit. Hokejové brusle jsou k dostání v několika verzích, koupit můžete brusle amatérům a pochopitelně i profesionálům. Podle toho, komu je brusle určena, bude se měnit nejen tvrdost ale i pořizovací cena brusle.

Způsob vázání

Brusle je možné upevňovat pomocí klasických tkaniček, modernější způsob představují přezky nebo systém Boa.

  • Tkaničky – klasický způsob známý každému. Tento způsob vázání najdete spíše u bruslí určených dospělým a to kvůli náročnějšímu utahování.
  • Přezky – přezkami jsou opatřeny převážně dětské brusle. Pomocí přezky je možné stáhnout celou brusli rovnoměrně a rychle. Díky tomu zvládnou brusle nasadit i nejmenší děti.
  • Boa – brusle lze rovnoměrně utáhnout pomocí kolečka. Tento způsob utahování je častý i pro lyžařskou a jinou obuv. Výhodou je dokonalé rovnoměrné utažení, nevýhodou vyšší pořizovací cena.

Materiál

Brusle jsou vyrobeny z různých materiálů, v závislosti na kvalitě materiálu se liší pořizovací cena. Levnější modely jsou vyrobeny z různých napodobenin kůže, dražší brusle jsou celokožené. Výrobním materiálem dětských bruslí je především plast. Tento materiál vám umožní měnit velikost bruslí o několik velikostí.

Velikost

Při výběru velikostí bruslí budete postupovat stejně jako u jiné obuvi. Brusle byste měli vždy kupovat ve specializované prodejně, kde si budete moci jednotlivé modely vyzkoušet. V tomto ohledu není rozumné kupovat brusle přes internet, protože každý výrobce může mít trochu jiné číslování. Při výběru velikosti tak budete vycházet z délky vašeho chodidla.

Při nákupu běžných amatérských bruslí je možné zkoušet brusle v tlusté ponožce, kterou budete při bruslení používat. Profesionální brusle by měly být co nejvíce pohodlné a není vhodné kupovat větší velikost.

Nože

Nedílnou součástí každé brusle je pochopitelně nůž. Kvalitní nůž by měl být vyroben z nerezové oceli. Tento materiál se postará o dlouhou životnost nože.

Značka

Brusle koupíte od značky Worker, K2, Fila, Action, Spartan, CCM, Tempish, Sulov, Bauer a mnohých dalších. Tito výrobci patří mezi kvalitní, nabízí brusle pro děti i dospělé ve všech cenových kategoriích a designech.

Cena

Mezi nejlevnější patří dětské kačenky s cenou okolo 300 Kč. První opravdové brusle koupíte do 1 000 Kč. Také tyto celoplastové výrobky jsou určeny především dětem.

Cena amatérských bruslí se zpravidla pohybuje mezi 1 – 2 000 Kč. V tomto rozpětí jsou k dostání universální, dámské i pánské brusle určené pro běžnou jízdu, krasobruslení i hokej. Cena poloprofesionálních a profesionálních bruslí může být od 2 – 20 000 Kč.

Porovnat ceny bruslí

Údržba

Lední brusle vyžadují pravidelnou péči a údržbu. Díky ní vám brusle vydrží několik sezón. Po každém použití je brusle řádně vysušit, nůž je vhodné otřít do sucha a opatřit plastovým krytem.

Čas od času bude nutné nechat nůž nabrousit. Přebroušení nože se doporučuje provést i před prvním použitím bruslí. Ve většině případů se totiž z bezpečnostních důvodů prodávají brusle nenabroušené.

Otázky a odpovědi

Co jsou univerzální brusle?

Universální nebo také kombinované brusle je možné používat celoročně a to díky vyměnitelnému nástavci. V létě tak můžete brusle opatřit nástavcem s kolečky, v zimě použijete nástavec s nožem.

Tyto brusle jsou k dostání v kombinaci 2v1 i 3v1. Kombinace 2v1 je vybavena inline podvozkem, kombinace 3v1 umožnuje použití inline i trekového podvozku. Universální brusle je možné koupit dětem i dospělým.

Je možné koupit dětské kačenky?

Kačenky je název používaná pro brusle určené nejmenším dětem. V tomto případě se nejedná o klasickou podobu bruslí, ale o nástavec, který je možné připevnit k dětské botě pomocí utahovací přezky. Kačenky jsou určeny dětem od cca 1,5 roku a umožňují nastavit velikost. Používat je tak budete moci více sezón.

Jaké vlastnosti by měly splňovat kvalitní brusle?

Taková brusle by měla být především pohodlná a bezpečná. Každá brusle musí být vybavena kvalitním ocelovým nožem. Ocenit můžete i některé možnosti materiálu boty. Hodit se může vystýlka, která odvádí vlhkost. Větší pohodlí vám poskytne polstrovaná brusle, větší oporu a stabilitu vyztužená pata.

Závěr

Rekreační bruslaři si vystačí s levnějšími bruslemi. Ani tyto brusle by však neměly nikde tlačit a měly by vám poskytnout adekvátní pohodlí. Kvalitu volte podle četnosti použití, nejlevnější brusle vám postačí opravdu pro občasné použití.

Pokud budete bruslit pravidelně, vyplatí se zainvestovat do bruslí vyrobených z kvalitnějších materiálů. Brusle pro profesionály se již pohybují v mnohem vyšších cenových kategoriích. Při jejich výrobě se dbá na kvalitu materiálu, bezpečnost a funkčnost.


Zdroje: www.insportline.cz, www.decathlon.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (35 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová – autor článku

Alena Rajnochová – autor článku

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Koupila jsem pro našeho potomka Worker Doty a spokojenost byla na obou stranách. Potěšilo mě moc pěkné zpracování a skvělá kvalita.

  2. Lední brusle mám od značky CCM Super a jsem s nimi velmi spokojená.

  3. Moc se mi líbí váš článek, pomohl mi hodně. Děkuji.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo