Sekačky

Při výběru vhodné sekačky je třeba zohlednit velikost a členitost zahrady. Důležitá je i skutečnost, jak velkou trávu budete nejčastěji sekat. Na větší plochy budete potřebovat benzínovou sekačku většího výkonu, pro údržbu menších zahrad si vystačíte s elektrickou sekačkou. Jestliže sekání nepatří mezi práce, které byste chtěli dělat každý týden, bude vám nejvíce vyhovovat robotická sekačka.

Kromě výkonu a velikosti zahrady byste se měli zajímat o komfort při sekání. Dnešní sekačky jsou vybaveny řadou komfortních prvků. Mezi tyto vychytávky patří například elektrický startér, vertikální skladování atd.

Porovnat ceny sekaček

Druh pohonu

Podle druhu motoru se sekačky dělí na benzínové, elektrické a akumulátorové, robotické a ty nejlevnější pracují na ruční pohon.

Elektrické sekačky

Jsou vhodné zejména do menších zahrad o velikosti 300 – 400m2. Elektrické sekačky vyžadují připojení k elektrickému proudy za pomoci přívodního kabelu. Díky této skutečnosti je manipulace obtížnější.

Benzínové sekačky

Benzínové sekačky využijete ve větších zahradách. Při práci nebudete limitování kabelem. Jsou vhodné i do náročného terénu, jejich nevýhodou je však náročnější údržba, která spočívá v doplňování oleje a benzínu.

Akumulátorové sekačky

I tento typ sekačky je vhodný pro údržbu velkých zahrad. Jsou oblíbené zejména díky tichému chodu a bezemisnímu provozu a bezúdržbovému motoru. Aku sekačky jsou dodávány s nabíjecím akumulátorem.

Akumulátory jsou kompatibilní s ostatními přístroji stejné značky. I tyto typy jsou vybaveny pojezdem, který lze využít při sekání, ale také při přemísťování.

Robotické sekačky

Obliba robotických sekaček stále roste. Jsou vhodné pro zahrady všech velikostí. Robotická sekačka pracuje bez vaší asistence, lze ji ovládat pomocí mobilních aplikací.

Ruční sekačky

Tyto sekačky nemají žádný motor a jsou vhodné pro údržbu malých zahrad. Pracují na principu nůžkového střihu. Ve většině případů umožňují měnit výšku spodního nože. Některé ruční sekačky jsou k dostání s košem, jiné jsou velmi jednoduché a koš není k dispozici. Výhodou těchto sekaček je nízká pořizovací cena a prakticky nulová údržba.

zpět k obsahu ↑

Typ sečení

Na základě typu sečení se sekačky dělí na rotační, bubnové a lištové.

Rotační

Rotační sekačky patří k nejrozšířenějším a nejoblíbenějším typům. Tyto sekačky trávu sečou za pomoci rotačního nože. Jsou vhodné na údržbu trávy v rozmezí 3 – 8 cm. Nelze je použít na přerostlou trávu. Součástí většiny rotačních sekaček je sběrný koš. K dostání jsou také sekačky s mulčovačem.

Lištové

Tyto sekačky mají žací ústrojí, které je tvořeno lištou s pohyblivými noži a deflektorem k bočnímu položení posekané trávy. ¨

Bubnové

Bubnové sekačky jsou vhodné zejména na sečení přerostlé trávy. Bubnové sekačky nemají sběrný koš. Sekačky mají velký výkon, díky kterému si poradí nejen s velkou trávou, ale také křovím. Nevýhodou je větší hmotnost.

Vřetenové

V tomto případě je tráva stříhána za pomocí vřetenového nože. Ten trávu ustřihne o protiostří. Řez je tak ostrý a čistý, nedochází k žloutnutí konců trávy. Tento typ sečení se používá na vysoce kvalitní trávníky.

zpět k obsahu ↑

Záběr

Tento parametr je jedním z nejdůležitějších. Šíře záběru má vliv na rychlost sekání. Čím je šíře záběru větší, tím větší a těžší je celá sekačka. S menší sekačkou budete sekat trávu delší dobu, jsou však snadnější na ovládání a manipulaci v případě obsekávání stromů nebo keřů.

 • Na plochu do 250 m2 je vhodná šíře záběru 30 cm.
 • V případě velikosti do 500 m2 využijete i sekačku o šířce záběru do 45 cm.
 • Do 1000 m2 pořiďte sekačku se šíří záběru do 50 cm a nad 1 000 m2 pak typy se šířkou záběru nad 50 cm.
zpět k obsahu ↑

Nastavení výšky sečení

Každá sekačka by měla umožňovat nastavit různou výšku sečení. Setkat se můžete s několika možnostmi, jak výšku nastavit. U levnějších sekaček musíte zvlášť nastavit výšku každého kolečka. Častěji se však výška nastavuje za pomoci centrálního nastavení všech koleček najednou.

zpět k obsahu ↑

Motor

Motory u elektrických sekaček se vyznačují poměrně tichým chodem. Výkon se pohybuje nejčastěji v rozmezí 1 – 2 kW. Motory u benzínových sekaček mají obsah 120 – 190 cm³ a výkon je v rozmezí 1,8 – 3 kW.

Za pomocí tohoto výkonu posekáte trávu o výšce několika centimetrů. Jestliže chcete sekačku používat i na přerostlou trávu, poohlédněte se po sekačce s větším výkonem.

Benzínové sekačky mají čtyřtaktní motor, díky čemuž odpadá problém s mícháním oleje a benzínu. Dále disponují automatickým sytičem, lze je tak nastartovat pomocí tažného lanka. Dražší typy se startují za pomoci klíčku nebo startovacího tlačítka.

zpět k obsahu ↑

Hmotnost

Sekačky mají hmotnost v rozmezí 10 – 70 kg. K nejlehčím patří jednoduché ruční, elektrické a akumulátorové sekačky, naopak k nejtěžším se řadí motorové vřetenové sekačky. Hmotnost bubnových a lištových se pohybuje kolem 50 kg. Benzínové sekačky mají hmotnost nejčastěji v rozmezí 20 – 30 kg.

zpět k obsahu ↑

Hlučnost

Hlučnost vás bude zajímat v případě motorových sekaček. Hlučnost je nejčastěji v rozmezí 93 – 100 dB. Robotické sekačky jsou o poznání těžší, hlučnost se v tomto případě pohybuje kolem 60 dB.

zpět k obsahu ↑

Konstrukce šasi

Výrobci sekaček používají pro konstrukci šasi nejčastěji tři materiály. Nejlevnějším materiálem je AB plast. Sekačky vyrobené z tohoto materiálu jsou lehčí a mají kratší životnost. Nejčastěji se s ním setkáte u elektrických sekaček.

Šasi vyrobené z kovu je robustnější a najdete ho u základních benzínových sekaček. Výrobním materiálem nejdražších sekaček jsou různé slitiny, které kombinují veškeré výhody. Nejodolnějším materiálem je tlakově litý hliník.

zpět k obsahu ↑

Objem sběrného koše

V případě, že je součástí sekačky sběrný koš, bude vás zajímat i jeho objem. Čím je koš větší, tím větší plochu budete moci na jedno naplnění posekat. Nejčastěji jsou k dostání koše s objemem 50 – 75 litrů.

Nevýhodou levnějších sekaček je možné ucpávání vstupního otvoru velkou a mokrou trávou. Díky tomu se koš zcela nezaplní. Kvalitní nůž by měl být schopen trávu nasekat na malé kousky a za pomoci větší rychlosti trávu umožnit rovnoměrné zaplnění celého koše.

Levnější sekačky vás na nutnost vyprázdnění koše žádným způsobem neupozorní. Součástí dražších jsou pak různé podoby ukazatelů zaplnění koše.

zpět k obsahu ↑

Pojezd

Pojezdem by měla být vybavena každá kvalitní sekačka. U pojezdových sekaček se zaměřte také na pojezdovou rychlost. Rychlost se nejčastěji pohybuje kolem 3 km/h.

V některých případech je rychlost až 5 km/h. Za pomoci vyšší rychlosti zkrátíte dobu sekání, ale vyšší trávu nemusí při této rychlosti nože správně zpracovat. Sekačky často umožňují nastavit různými způsoby více rychlostí.

zpět k obsahu ↑

Kola

Díky větším kolečkům zvládne sekačka i náročnější terén a manipulace bude v tomto případě snazší. U koleček si ověřte, že mají kuličková ložiska. Ta mají vliv na delší životnost.

zpět k obsahu ↑

Funkce

V tomto případě se ani tak nejedná o přídavné funkce, spíše o komfort sekání, který vám sekačka může přinést.

Elektrický startér

Najdete ho zejména u motorových sekaček. Startér umožňuje sekačku nastartovat pouhým stisknutím tlačítka.

Variátor

Variátor umožňuje plynulou změnu pojezdu.

Centrální nastavení výšky

Centrální nastavení výšky za pomocí jedné paky, nastavíte výšku sečení

Mulčování

Sekačky umožňují vložení mulčovací záslepky do výhozového otvoru. Tráva je nasekaná na velmi malé kousky, které se přirozeně mění na přírodní hnojivo.

4v1

Sekačky umožňují sbírat trávu do koše, dále umožnují mulčování, využívat můžete boční a zadní odhoz trávy

Vertikální skladování

Touto funkcí jsou vybaveny pouze některé typy. Sekačku je možné při uskladnění postavit na zadní část a tím ušetřit prostor.

zpět k obsahu ↑

Značka

I v případě sekaček, můžete vybírat z mnoha kvalitních značek. K oblíbeným značkám patří Vega, Scheppach, Mountfield, Riwall, Patriot, AL-KO, Hecht, Stiga, Stihl, Gardena a řada dalších.

zpět k obsahu ↑

Cena

Cena by u sekačky neměla hrát tu nejdůležitější roli. Při výběru je vhodné zaměřit se na jiné parametry. Jakmile budete mít jasno, co všechno od sekačky požadujete, je možné zohlednit také cenu.

Sekačky je možné koupit již za několik tisíc korun. Jedná se o menší a ne příliš výkonné typy. Nejoblíbenější cenové rozpětí se u běžných domácích sekaček pohybuje kolem 8 – 15 000 Kč. Dražší typy využijete při údržbě velkých zahrad. Cenu mohou značně snížit různé slevové akce i nákup mimo sezónu.

Porovnat ceny sekaček

zpět k obsahu ↑

Otázky a odpovědi

Jak dlouhou výdrž má baterie aku sekačky?

Akumulátorové sekačky jsou schopné na jedno nabití pracovat až 2 hodiny. Jestliže vlastníte velkou zahradu, je možné pořídit 2 akumulátory, které během práce vyměníte. Druhou možností je zakoupení rychlonabíječky, která výrazně zkrátí dobu potřebnou k nabití akumulátoru.

Který typ je nejnáročnější na údržbu?

Elektrické a akumulátorové sekačky je třeba po sekání zbavit pouze zbytků trávy, ideálně suchým způsobem. To znamená, že není vhodné sekačku omývat proudem vody. Na údržbu jsou nejnáročnější benzínové sekačky. U těch je třeba pravidelně kontrolovat hladinu oleje a samozřejmě také dolévat benzín.

zpět k obsahu ↑

Závěr

Při výběru sekačky hraje důležitou roli kvalita, dostupný servis i možnost zakoupení náhradních dílů. Jestliže jste při výběru sekačky limitování pořizovací cenou, obraťte se při výběru na kvalifikovaného prodejce, který vám pomůže s výběrem sekačky vhodné pro velikost a členitost vaší zahrady. Výběr těchto výrobků je velmi velký a není nutné se zaměřovat pouze na nejznámější výrobce.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

1 komentář
 1. Reagovat
  Jan 19.7.2021 v 18:54

  Sekačka Stiga Combi
  Pokud hledáte předraženou nekvalitní sekačku na jednu sezonu, Stiga Combi je Vaší jasnou volbou. Stálé problémy se starterem ( Otřesy údajně způsobují rozpojení kontaktů). Proreznutí plechů krytu již po roce práce a zimní servis trvající dva měsíce ( výrobce nedokázal dodat unašeč, či co ) Jako bonus na závěr po lehkém najetí na pařízek ( u všech mých sekaček se stávalo bez následků několikrát za sezonu ) definitivní destrukce celého stroje.
  Ohnutá kliková hřídel ( dle vyjádření servismana slabší a nekvalitnější než u té nejlevnější pouťovky). Na mechanické poškození se závada nevztahuje a oprava je spočítána na cca 10 000 Kč. ( kliková hřídel 4 500 ?? )
  Pokud si tedy hodláte pořídit sekačku od ,,renomovaného ” švédského výrobce ( montována na Slovensku ) jen do toho a přeji Vám několik měsíců nevšedních zážitků s výrobkem firmy Stiga. Já osobně si ji vystavím doma v dílně jako pomník vlastní hlouposti a důvěřivosti.

  Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


Komentáře / diskuse / hodnocení

GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz