Autobazary

Autobazary se stále těší velké oblibě, protože se tu dají výhodně pořídit ojetá auta. Nově zakoupený vůz má sice tu výhodu, že jste prvním majitelem, ale ne každý si jej může dovolit pořídit, ať už za hotové či na leasing/úvěr.

V takové chvíli přichází ke slovu výběr autobazaru, kde bude možné koupit kvalitní „ojetinu“. Výhodou je, že v České republice funguje velká část autobazarů online, takže si můžete prohlédnout aktuální nabídku vozů v pohodlí domova a porovnat si tak jednotlivé modely, ceny i parametry vozu.

Běžné je, že autobazar zvládne zajistit servisní prohlídku a větší část administrativy. Zároveň s tím garantují původ vozu a stav tachometru. Nechybí profesionální fotky, do detailů popsaný vůz v rámci inzerce i přehled o možnostech financování vozu.

KLADY
 • Zajištění administrativní
 • Prezentace na profesionální úrovni
 • Zajištění financování
 • Garance původu vozu i stav tachometru
 • Servisní prohlídka
 • Možnost vyzkoušení vozu
 • Bonusové služby

ZÁPORY
 • Cena se navyšuje o provizi

Jak vybrat vhodný autobazar?

Objevit nějaký autobazar není problém, protože jich je opravdu hodně. Ovšem zjistit, které jsou ty nejlepší autobazary, to už je náročnější a mnohdy je to opravdu hledání malé jehly ve velké hromadě sena. Důležité je, aby si kupující vždy důkladně ověřil základní parametry. Mezi ně patří garance, že je původ vozu legální, na tachometru je skutečná hodnota najetých kilometrů, ale i možnost financování vozu.

Nabídka služeb

U každého autobazaru je důležité zjistit, jaké vůbec nabízí služby. Základním kamenem je prodej a výkup vozu, ale mohou poskytovat i jiné.

 1. Výkup vozu za hotové
 2. Výkup na protiúčet
 3. Komisní prodej vozu
 4. Prodej nového vozu na leasing/splátky
 5. Kompletní financování vozu
 6. Ocenění vozu online/u zákazníka
 7. Zpětné financování
 8. Operativní leasing
 9. Předvedení vozu
 10. Ocenění a vykoupení starého vozu v místě bydliště zákazníka
 11. Dovoz vozu až domů a další.

Sledujte recenze na internetu

Stejně jako když si kupujete nějaký nový spotřebič jako pračku, myčku nádobí atd., zajímají vás recenze od ostatních uživatelů. To samé platí při výběru autobazaru. Když už si některý vyhlédnete, nejdříve se o něm dobře a důkladně informujte.

Projděte si recenze i komentáře s hodnocením jednotlivých autobazarů na internetu. Je běžné, že ti klienti, kteří jsou s nákupem vozu spokojení, mnohdy neřeší, že by měli někde psát nějakou recenzi a dávat hodnocení.

Naopak klient, který například nedostal úvěr na vybrané auto či byl z jakéhokoliv jiného důvodu nespokojen si nebude brát servítky a na sepsání negativního hodnocení a špatné recenze si rozhodně čas udělá, aby ventiloval, že byl nespokojený.

To je také důvod, proč se často dočtete spíš negativní komentáře než ty pozitivní. Často se negativní recenze objeví jen z toho důvodu, že si nespokojený zákazník vůbec nezjistil obchodní podmínky nebo je jednoduše nepochopil. Proto je lepší, když si informace o daném bazaru ověříte na více místech a nedáte hned na první nalezený odkaz s recenzí.

Nezapomínejme však i na takovou praxi, kdy jsou vytvářeny falešné profily klientů, kteří si nikdy žádné vozidlo nekoupili, ale pějí na daný autobazar ódy. To jsou ve většině případů recenze psané zástupci autobazaru, kteří se snaží na pozitivní komentáře a recenze nalákat nové klienty a zvýšit tak před nimi svou důvěryhodnost.

Důvěryhodnost neposuzujte jen podle recenzí

Hodnocení zákazníků, respektive jejich komentáře a recenze tak mohou hned na počátku odradit. Díky tomu ztratíte velkou část důvěry ve vybraný autobazar a nebudete chtít uskutečnit žádný obchod, ať už to má být koupě nového vozu nebo prodej starého, případně pronájem atd.

Důvěryhodnost se dá snadno prověřit i tím, že si zjistíte, zda má autobazar potřebné certifikace. Certifikací rozumíme například TÜV Nord, prověřující obchodní a technické podmínky každého autobazaru.

Zjistí, jestli autobazar splnil veškeré legislativní podmínky, management systému a zda poskytuje svým zákazníkům opravdu kvalitní služby, bez ohledu na to, zda jde o prodej či nákup vozidel, servis vozidel, řízení měřidel, kontrolu dokumentace a další potřebné činnosti.

Ty nejlepší autobazary musí mít vždy platnou certifikaci, takže odpadají obavy, že by snad došlo ke koupi vozidla, které má nelegální původ a tzv. přetočený tachometr ukazující počet najetých kilometrů. Ničeho takového se u certifikovaného autobazaru nemusíte obávat.

Umístění poboček

Dokonce i taková maličkost jako umístění nejbližší pobočky, dnes hraje zásadní roli při výběru vhodného autobazaru. Rozhodně se nikomu nechce kvůli autu cestovat přes celou republiku a snaží se vyhledat autobazar, který bude mít pobočku tak říkajíc za rohem.

Stačí si do vyhledavače (například Google.cz) zadat třeba autobazar Praha, Brno atd. a vyskočí vám nabídka hned několika prodejců.

Samozřejmě, že největší počet poboček bývá většinou v Praze nebo Brně, ale ty největší autobazary, jako jsou AAA Auto nebo Auto Esa, mají rozsáhlou síť poboček a ty mezi sebou navzájem bez problémů spolupracují.

Když si třeba vyberete vozidlo, které mají na pobočce v Českých Budějovicích, snadno si při rezervaci nastavíte, že vám auto dopraví na pobočku např. v Praze a vy si ho tam budete moci prohlédnout a osobně vyzkoušet.

Nabídka vozů

Jedno ze zásadních kritérii je i nabídka vozů, kterou autobazar disponuje. U některých seženete jen starší ojeté vozy, zatímco další se zaměří jen na dražší zánovní vozy. Pak jsou samozřejmě autobazary, které mají oba druhy vozů.

Pokud budete u nějakého autobazaru hledat vhodný vůz, je dobré, když má v rámci online vyhledávání na svém webu vhodně zvolené filtry, kde si nastavíte typ vozidla, značku, konkrétní model, stáří vozu/rok výroby, pohon, cenu a mnoho dalších parametrů, které jsou pro vás důležité.

Nahlédnutí do smlouvy

Často se stává, že prodejce na vás tlačí, že je nutné podepsat smlouvu ihned na místě. Jenže podepsat smlouvu na koupi vozu jen po pár hodinách, kdy jste si stačili prohlédnout jen pár vozidel a neměli jste čas projít si podrobně smlouvu je nebezpečný.

Snadno totiž může dojít k tomu, že si nevšimnete drobnějších písmenek tzv. pod čarou a podepíšete smlouvu s nevýhodnými podmínkami, o nichž jste vůbec neměli tušení. Nechte si proto udělat kopii smlouvy a trvejte na tom, že si jí doma v klidu pročtete.

Právě drobný text pod čarou jsou tím, co klienta odrazuje od důvěryhodnosti autobazaru. Pokud je prodejce skutečně solventní, vše vám řekne na rovinu a bez tajností. Nebude pro něj problém odpovědět na jakoukoliv otázku a nestane se, že se na něco jen tak nachytáte.

Taktika prodejců

Některé nepoctivé autobazary mohou dokonce praktikovat tzv. uměle vyvolanou poptávku. Pokusí se vás dostat pod tlak tím, že vám namluví, jak velký je o danou značku nebo model zájem a pokud budete váhat, tak o vozidlo, co se vám líbí, přijdete.

Často je tak navýšena hodnota vozu nad reálnou tržní cenu a prodejce na vás vyvíjí tlak pro co nejrychlejší podepsání kupní smlouvy. Jenže hromada zájemců o vámi zvolený vůz v 99,9 % vůbec neexistuje, a pokud ano, jsou na tom ti ostatní zájemci stejně, jako vy.

Prodejci se však jen předhání v ceně a navyšují do zbytečně vysokých částek. Můžete se setkat i s takovou praktikou, kdy si najdete na stránkách autobazaru to pravé auto, co vám hned padlo do oka a má vyhovující parametry a objednáte se na zkušební jízdu a osobní prohlídku auta. Když však dorazíte do autobazaru zjišťujete, že auto si už jiný zákazník před vámi koupil.

Mnohdy však takové vozidlo ani nikdy fyzicky neexistovalo, jen vás chtěli mít osobně přítomné přímo v autobazaru.

Tam se vás ujme všemi mastmi mazaný obchodník, který předstírá velkou lítost, když vám zprávu o prodaném vozidle říká a hned vám samozřejmě nabídne úplně jiné vozidlo, které je kolikrát v horším technickém stavu a za vyšší cenu. Proto je lepší důvěřovat, ale všechno předem důkladně prověřovat a pamatovat si, že opravdu slušný prodejce na vás nebude nikdy tlačit.

Autobazary v zahraničí

Nejčastěji si obyvatelé České republiky kupují ojeté auto v Německu, případně v jiné evropské zemi. Důvodem je, že se tam dají mnohdy sehnat skvělá auta téměř za hubičku.

V dnešní době se však pomalu, ale jistě přestává dovoz takových aut vyplácet, protože když se k ceně vozu připočítá doprava a jiné výdaje, k tomu dost náročná administrativa a ještě riziko podvodu, vyjde vás levněji koupit vůz v ČR.

Samozřejmě, že vás nechceme od nákupu v zahraničí odradit, ale opatrnosti není nikdy dost. Pokud přece jen chcete vozidlo ze zahraničí, zkuste si vyhledat online bazar s evropskou působností nebo specializovaného dovozce. Budete mít zajištěn převoz i přepis vozu, ale i ostatní potřebné formality.

Jak vybrat ojeté auto?

Zakoupení ojetiny s sebou vždy nese riziko, protože to není nový vůz, takže mnohdy nemůžete čekat žádné obří záruky. Důležité je, věnovat pozornost celému průběhu nákupu a to od té chvíle, kdy se vám načtou internetové stránky daného bazaru.

Sledujte i takové detaily jako je nezvykle opotřebený interiér nebo chyby v laku. Tímto způsobem totiž můžete odhalit nejen fakt, že má auto tzv. stočený tachometr, ale i zamaskovanou autonehodu.

Výběr ojetého vozu musí být pečlivý i z toho důvodu, že se na něm může cokoliv a kdykoliv porouchat nebo ho bude nutné zcela vyměnit. Přesto je dobré si dát pozor, nejen od koho kupujete, ale také co.

Technický stav vozu a stav tachometru

Když vybíráte ojetinu, rozhodně vás bude zajímat celkový technický stav. Převážná část klientů si vždy vyhlídne vozidlo, které má minimálně najeto. Nutno podotknout, že ne vždy stav tachometru souhlasí se skutečností, protože se již mnohokrát stalo, že došlo ke stočení tachometru a najednou mělo auto úplně jiný počet najetých kilometrů.

Jasné je, že když má auto málo najeto, ještě to neznamená, že bude úplně v pořádku, protože při nesprávné péči od předchozího majitele na tom může být z technického hlediska hůř než vůz s více kilometry na tachometru.

Vůz po bouračce co se tváří jako ojetina bez poskvrny také není těžké odhalit. Ve většině případů stačí bedlivě prohlédnout lak vozu. Pokud došlo k bouračce a vůz se opravil, dostal samozřejmě nový lak a ten mívá odlišný odstín než ten předchozí, je však potřeba se na to soustředit, protože ne vždy je to vidět na první pohled.

Někdy se mohou na vozidle objevit nepravidelné sváry u motoru atd. Není na škodu, když si s sebou do autobazaru vezmete odborníka, který vám pomůže prohlédnout případné nedostatky vámi zvoleného vozu, aby nedošlo k nějakému problému.

Nezapomeňte na testovací jízdu

Testovací jízda je při koupi ojetého vozu zásadní. Autobazar mnohdy testovací jízdy sám nabízí, ale pokud ne, rozhodně si o ní řekněte, ať vidíte, jak se vybraný vůz chová. Dejte si pozor na to, jak se vám řadí, jestli se pedály sešlapávají těžko nebo naopak lehce nebo zda vůz netáhne ke straně atd.

Klidně si pořádejte o delší jízdu, ať máte opravdu jistotu, že nekupujete zajíce v pytli. Pokud něčemu takovému nerozumíte, požádejte svého automechanika, aby si udělal čas a šel s vámi, aby vozidlo projel on.

Na co před koupí nezapomenout?

 • Zkontrolujte si veškeré doklady k vozidlu.
 • Prohlédněte si exteriér (všímejte si vůle v pantech, zda neunikají kapaliny, hledejte praskliny atd.).
 • Zkontrolujte lak (podívejte se po nerovnostech, jiném odstínu laku, škrábancích a dalších nesrovnalostech).
 • Odhalte případné nedostatky v interiéru (opotřebení volantu, řadící páky atd.).
 • Vyzkoušejte všechnu dostupnou elektroniku.
 • Proveďte kontrolu motoru před zkušební jízdou i po ní.
 • Zkušební jízdu si vyžádejte delší.

Nejlépe hodnocené autobazary

 1. Auto ESA – certifikovaný autobazar, 14 poboček, více než 6 000 vozů v nabídce.
 2. AutoPalace – prodej a servis vozů, autobazar, 6 poboček, přes 900 vozů v nabídce.
 3. AAA Auto – autobazar, 22 poboček, více než 12 000 vozidel skladem.
 4. Carvago – online autobazar, bez poboček, přec 700 000 aut v nabídce.
 5. Mototechna – autobazar a servis, 22 poboček, více než 1 300 vozidel.
 6. Louda Auto – prodej a servis vozů, autopůjčovna, autobazar, 17 poboček, 1 200 vozů skladem.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Já děkuji za užitečný článek, který mi v mnoha ohledech pomohl. Já mám velmi dobré zkušenosti se společností Mototechna, ale také s Louda auto. Obojí mohu vřele doporučit.

 2. Dobrý den

  Chtěl bych varovat , před prodejcem Cortex car Spodní 7 , Praha 5, kde jsem zakoupil vozidlo Peugeot 4007 , před 2 měsíci. Vozidlo po pár dnech bylo bez chladící kapaliny , když jsme auto reklamovali , prodejce jej odmítl převzít vrátit peníze a odkázal nás na sjednané pojištní vozu . Následně se v autoservisu ukázolo , že vozidlo má prasklý blok ,od zamrznutí , což bylo maskováno a nebylo možno zjistit . Oprava možná pouze výměnou motoru stála téměř jako vozidlo samo. Doporučuji vyhnout se velkým obloukem.

Přidat komentář

Recenzer
Logo