Při výběru té správné platební metody se může jeden lehce ztratit. Platebních metod na našem trhu naštěstí existuje velké množství, je proto rozhodně z čeho vybírat. Jenže ať už jste obchodníkem, majitelem e-shopu, nebo jeho zákazníkem, možná právě výběr z velkého množství typů platebních metod může být problém. My jsme pro vás připravili souhrn veškerých dostupných platebních metod, kterých můžete v dnešní době využít, těšit se proto můžete na rozbor plateb bankovním převodem, kartou, platebním tlačítkem až po SEPA či Inkasní platby.
Platby bankovním převodem
Platby převodem není třeba příliš představovat, neboť je zpravidla každý majitel osobního účtu provádí. Platby převodem jsou oblíbenou formou menších či začínajících obchodníků a mnohdy se lze setkat v některých internetových obchodech právě jen s jednou variantou platby a tou bývá varianta bankovního převodu. Důvod je zcela prostý, tento způsob převodu peněz pro obchodníka neznamená žádnou investici do rozšíření platební brány a každý zákazník který je majitel účtu jej může provést.
Dostupné jsou tedy všem zákazníkům, kteří vlastní bankovní účet v jakékoliv bankovní instituci, která nabízí internetové bankovnictví. Nezáleží tedy zda jste majitelem účtu u Fio banky, ČSOB, Raiffeisenbank, Air Bank, mBank nebo kterékoliv jiné banky, pokud máte aktivované internetové bankovnictví či aplikaci v chytrém telefonu, můžete lehce provést a dokončit platbu bankovním převodem.
Celý proces platby tak spočívá pouze na zákazníkovi, jenž po dokončení svého nákupu obdrží platební údaje a platbu zprocesuje individuálně ve svém internetovém bankovnictví. Tento proces ovšem bývá pro většinu zákazníků nekomfortní, byť je zdlouhavý, poněkud pracnější a jeho zpracování trvá oproti jiným platebním metodám vcelku dlouho. Zároveň se tímto způsobem odsouvá spárování platby s objednávkou a například expedice zakoupeného zboží se prodlužuje.
Platby kartou
Platby kartou jsou nepochybně pro zákazníka pohodlné a rychlé. Pro každý větší internetový obchod je proto stěžejní umožnit svým zákazníkům variantu platby kartou která rozhodně povede k vyššímu konverznímu poměru. U plateb kartou nezáleží, zda zákazník vlastní debetní či kreditní kartu VISA nebo Mastercard. Platbu kartou lze provést zkrátka vždy když vlastníte platební kartu u jakékoliv bankovní instituce. K dokončení platby kartou tak zákazníkovi stačí pouze opsat číslo karty, platnost a verifikační kód ze zadní strany karty.
Pro obchodníka na druhou stranu představují nutnost zřízení platební brány, ta ovšem přináší další pohodlné možnosti placení, které neomezují zákazníka k fyzickému držení karty v ruce, patří mezi ně Google Pay, nebo také Apple Pay.
Platební brány
Platební brána umožní provést platbu okamžitě. Na účtu zákazníka se blokuje částka, kterou hradí za svou objednávku a obchodník na druhé straně může expedovat zboží či rezervovat služby ihned neboť se platba spáruje s objednávkou zcela okamžitě. Pro obchodníka může být ovšem výběr té správné platební brány větší oříšek, ostatně na trhu je jich k dispozici velké množství a každá nabízí své jisté výhody.
Setkat se proto můžete s platebními bránami od společností Comgate, GoPay, PayU, Global Payments, Pays, ThePay, Shoptet Pay či s dalšími ověřenými platebními bránami bankovních institucí. Každá brána nese určité výhody pro různé typy obchodníků ale i zákazníků, z tohoto důvodu jsme celé problematice věnovali samostatný článek.
Platby hotovostí a na dobírku
Platba hotovostí je poskytována zejména obchody, které jsou víceméně zaměřeny na lokální prodej a umožňují vyzvednutí zboží na pobočce s možností uhradit ho až na místě. Je ovšem třeba neplést si platbu hotovostí s platbou na dobírku, ta totiž nutně neznamená uhradit za zboží či službu hotovostí.
Platba na dobírku je možná již trochu zastaralá metoda, přesto zůstává velmi oblíbenou úhradou zboží. Zákazník platí ať už hotově či platební kartou za zboží zejména dopravci, pokud nemá obchod svou vlastní přepravu, a to až v momentě kdy zboží přebírá a má možnost ho zkontrolovat. Tento způsob platby již ovšem není tak hojně implementován, neboť pro obchodníka přináší určité riziko, kterým jednoduše zůstává i možnost nepřevzetí objednaného zboží.
Platební tlačítko
Své platební tlačítko má několik bankovních institucí, najdete mezi nimi Českou a poštovní spořitelnu, ČSOB, mBank, Raiffeisenbank, Monetu, Fio banku a Komerční banku. Pro zákazníka přístup platebního tlačítka znamená komfortní a jednoduché uhrazení platby, platební tlačítko totiž jednoduše přesměruje dokončení platby do online bankovnictví. Jinými slovy se jedná o okamžitou úhradu částky s předvyplněným platebním příkazem, který potvrzuje zákazník ve své aplikaci nebo internetovém bankovnictví.
Platby na splátky
S platbou na splátky se nejčastěji setkáte u větších a velkých prodejců nábytku či elektroniky, tedy v případech, kdy zákazník nakupuje dražší zboží a obchodník se mu snaží vyjít vstříc. Zajisté jste se již setkali s možností platby na splátky přímo u výběru platební metody. Pro obchodníka to znamená zřídit si doplněk ke své platební bráně. Úvěrové platby od 2000 Kč nabízí například společnost ESSOX.
V případě splátek u ESSOX bude zákazník z platební brány přesměrován k žádosti o úvěr, žádost stačí pouze vyplnit a odeslat. Stejně dobře funguje i doplněk od Home Credit, ten nabízí úvěr na splátky již od 1 000 Kč. V nabídce splátkových prodejů figuruje i společnost Cofidis. Ať už tedy obchodník zvolí dle svých kritérií kteroukoliv z uvedených institucí, je mu po vyhodnocení zákazníkovi žádosti proplacena celá částka a celá splátková záležitost je od této chvíle pouze mezi zákazníkem a splátkovou společností.
Odložené platby
Za možností odložené platby nestojí prakticky žádné přelomové řešení, ačkoliv spolehlivě strčí do kapsy možná již zastaralou formu placení na dobírku. Možnosti odložených plateb můžete využít se společností Twisto, Skip Pay, které možná znáte pod dřívějším názvem Mall Pay, či se službou Platímpak. Využít možnost odložené platby může být výhodná služba pro obě strany, obchodník získá platbu za zboží okamžitě a zákazník za vybrané zboží nehradí svou platební kartou, tím se eliminuje problém s případným zneužitím citlivých dat. Zákazník navíc platí až v době, kdy zboží drží fyzicky v rukou, a to pouze za předpokladu, že je všechno v naprostém pořádku.
Inkaso
Platbu inkasem zajisté znáte z nabídky své osobní banky. Povolení k inkasu v podstatě znamená povolit druhé straně, v tomto případě obchodníkovi, vyčerpat určitý obnos peněz z vašeho běžného účtu. Platba inkasem se vyplatí zejména ve chvíli, kdy z nějakého důvodu došlo k přečerpání nastaveného limitu a stává se to nejčastěji u mobilních operátorů nebo dodavatelů energií. Ke sjednání platby inkasem tak stačí pouze nastavení pravidelného inkasa ve svém internetovém bankovnictví a povolení inkasních plateb v zákaznickém účtu dodavatele energie či svého mobilního operátora.
SIPO platby
SIPO platba v dnešní době neznamená pouze bílou poštovní poukázku kterou musíte uhradit na České poště i přesto že se jedná o její službu. SIPO v podstatě umožňuje zahrnout více plateb do jedné složenky. Tato služba je velmi často využívána k platbě energií, mobilního operátora, či jiných měsíčních výdajů v jednom. Na celkovou částku můžete dokonce nastavit již zmíněné inkaso, rozdělení plateb je pak dále starostí České pošty. SIPO můžete pravidelně platit bankovním převodem nebo klasicky na poště.
SEPA platby
SEPA platba je zpoplatněná dle ceníku individuálních bank, jedná se o převod peněz do eurové měny. SEPA platby se skládají z jediného SHA poplatku kdy odesílatel hradí poplatek své bance a příjemce zase té své v případě, že podporuje příjem SEPA plateb. SEPA platba je velice rychlá a spolehlivá metoda kterou nabízí již většina evropských bankovních institucí.
Lehce tak zvládnete poslat peníze do Belgie, Estonska, Finska, Francie, Řecka, Nizozemska, Irska, Islandu, Kypru, Lichtenštejnska, Litvy, Lotyšska, Lucemburska, Malty, Německa, Norska, Portugalska, Rakouska, Slovenska, Slovinska, Španělska, Itálie, Bulharska, Chorvatska, Dánska, Maďarska, Polska, Rumunska, Švédska, Švýcarska, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, Andorry, Monaka, San Marina a Vatikánu.
Internetové a virtuální peněženky
Již ze samotného názvu vyplývá, že internetová či virtuální peněženka je fyzicky neexistující účet s elektronickými penězi. Internetová peněženka jednoduše umožňuje posílat částky s okamžitou úhradou i přijímat veškeré elektronické platby. Zřízení virtuální peněženky je hojně vyhledávanou metodou i alternativou k ověření a dobíjení hazardních účtů v online kasinech a sázkových kancelářích. Virtuální peněženku možná znáte pod názvy PayPal, Skrill, Neteller, Revolut, NeteraPay, Paysafecard, či Trustly.
Crypto peněženky a kryptoměny
Použití kryptoměny je pro někoho možná způsob platby z budoucnosti, ovšem již nyní získává popularitu a stále více uživatelů kteří pracují s kryptoměnami si zřizují svou Bitcoinovou peněženku. Crypto peněženka umožňuje okamžitě odesílat, přijímat i ukládat kryptoměnu která je zároveň mezinárodní měnou a lze ji směnit za jakoukoliv světovou měnu.
Zdroje: www.usetreno.cz, www.shoptet.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Já používala všechny možné platební metody, ale nejlépe se mi osvědčila platba platební kartou všude tam, kde už jsem někdy nakupovala, nebo něco objednávala, případně dobírka, pokud se jedná o obchod, který zkouším teprve poprvé. Pokud objednávka nebo vůbec nákup proběhne bez problémů, podruhé už platím kartou, případně bankovním převodem, záleží na tom, co daný obchod nabízí za možnosti platby.