Zavinovačky

Nejoblíbenější typy zavinovaček

Zavinovačka by měla patřit do základní výbavy každé maminky. Zavinování je pro novorozené děti velmi důležité, dává jim pocit bezpečí, který znají z období před narozením. Dítě je v zavinovačce klidné a spokojené. Vhodná zavinovačka by měla být měkká z příjemného materiálu, dítě by měla udržet v teple.

Zavinovaček je na trhu velké množství. K těm nejoblíbenějším patří rychlozavinovačky, ale koupit můžete i klasickou slavnostní zavinovačku. Do popředí se pak stále více dostávají tradiční nadýchané péřové zavinovačky, které znaly už vaše babičky. A většímu dítěti, je možné pořídit spací pytel.

Porovnat ceny zavinovaček

Nejlepší zavinovačky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. NEW BABY Zavinovačka z Minky bílá 99 % 492 Kč Zobrazit Pilulka.cz
2. New Baby Zavinovačka s puntíky šedá 96 % 439 Kč Zobrazit Pilulka.cz
3. Scarlett saténová zavinovačka 93 % 690 Kč Zobrazit Nejbaby.cz
4. Bo Jungle B Wrap Panda 90 % 425 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Scarlett Mráček modrá 89 % 214 Kč Zobrazit Babymall.cz

Typy

Koupit můžete rychlozavinovačku, kterou je možné používat doma, a speciální podobu můžete využívat také v autosedačce. Péřová zavinovačka je letitá klasika. Její používání má mnoho výhod a s miminkem bude moci snadno manipulovat tatínek i babička.

Klasická zavinovačka

Klasickou zavinovačku je možné koupit čtvercovou nebo obdélníkovou. Zavazuje se nejčastěji za pomoci několika stuh. Typické jsou pro ni volánky v oblasti hlavičky, což jí dává slavnostní nádech.

Tuto zavinovačku je možné využít pouze do cca 3 – 4 měsíců miminka doma i v kočárku. Vyrobena je z příjemných materiálů, nemusíte se bát žádných škrobených a tvrdých volánů, které bývaly typické u starších podob těchto zavinovaček. Koupit ji můžete v mnoha různých barevných kombinacích.

Rychlozavinovačka

Je v současné době jednou z nejoblíbenějších. Ke koupi jich je velké množství, dostanete ji v jakémkoliv barevném provedení a tloušťce. Díky tomu ji můžete používat celoročně. Využít ji můžete i jako podložku k ležení, staršímu dítěti nahradí přikrývku.

Ve většině případů se zapínají pomocí suchého zipu nebo v kombinaci se stuhou. Výhodou je i jejich příznivá pořizovací cena.

Péřová zavinovačka

S péřovou zavinovačkou se seznámíte již v porodnici, kde se používá standardně. Její předností je okamžité teplo, které děťátku poskytne, a které si následně lépe udrží. Péřová zavinovačka je mohutná, miminko do ní krásně zapadne.

Tělo miminka je v ideální poloze, záda jsou rovná, hlavička v mírném prodloužení a nožky lehce nazdvihnuté. Péřová zavinovačka se používá v kombinaci s péřovým polštářkem. Polštářek zajistí stabilní polohu a způsobí potřebné protažení šíje. Nevýhodou těchto zavinovaček je vyšší pořizovací cena.

Zavinovačka do auta

Jedná se podobu rychlozavinovačky, která je doplněna o otvory. Těmi je možné protáhnout bezpečnostní pás autosedačky. Tyto zavinovačky je možné používat i v kočárku v případě staršího miminka, které je již třeba poutat bezpečnostním pásem. Zavinovačka se zapíná pomocí suchého zipu.

Spací pytel

Nejedná se o klasickou zavinovačku, spací pytle jsou určené pro děti starší 6 měsíců. Jsou vhodné pro děti, které nevydrží během spánku pod peřinou a jejich úkolem je poskytnout dítěti tepelný komfort. Koupit můžete spací pytel bez rukávů, s rukávy, a opravdu aktivním dětem také spací pytel s nohavičkami.

Materiál

U materiálů hraje důležitou roli certifikace. Materiál nemá být jen příjemný, ale také zdravotně nezávadný. U dítěte je nutné vybírat materiál i s ohledem na možné alergie nebo kožní potíže.

Péřová zavinovačka

Péřová zavinovačka je plněna 100% husím prachovým peřím, potah je poté vyroben ze 100% bavlny. V případě péřové zavinovačky se nemusíte bát ani případné alergie na peří. Peří jako takové nezpůsobuje žádné alergie.

Problémem jsou však roztoči a prach, kteří se v něm mohou usazovat. Tomu však předejdete správnou péčí. Péřovou zavinovačku je třeba pravidelně čechrat a větrat. V létě je vhodné věsit ji na sluníčko, v zimě pomohou tuhé mrazy. Povlak lze klasicky sundat a vyprat a koupit můžete také povlaky náhradní.

V případě ostatních podob zavinovaček narazíte především na tyto materiály:

 • Bavlna – jedná se o vůbec nejoblíbenější a také nejpoužívanější materiál. Koupit můžete 100% bavlnu nebo kombinaci bavlny s jinými materiály, které ještě více zlepší její vlastnosti.
 • K dostání jsou tak zavinovačky z froté bavlny, která ještě lépe odvádí vlhkost, má antibakteriální vlastnosti a je méně mačkavá. Lepší vlastnosti vám poskytne i Jersey bavlna, bambusová bavlna, bambusový mušelín a jiné.
 • Froté – froté zavinovačky vynikají výhřevností a savostí.
 • Bambus – jedná se o materiál vhodný pro alergiky a jsou vhodné i pro děti, které trpí na kožní ekzém.
 • Ovčí vlna – opět se jedná o materiál s vynikajícími termoregulačními vlastnostmi. Tyto přednosti využijete zejména u zavinovaček, které budete používat s autosedačce nebo kočárku. Ovčí vlna je materiál, z kterého se běžně vyrábí i fusaky.
 • Minky – patří opět k hřejivým materiálům. Kromě toho je minky velmi jemný a měkký jako kašmír. Jedná se o 100% polyester.

Hřejivost

Hřejivost je označována zkratkou TOG. Najdete ji však pouze u některých výrobků, čím je číslo vyšší, tím více tepla bude zavinovačka miminku poskytovat.

V letních dnech si vystačíte s hřejivostí 0,2 – 0,5, což je teplota vhodná do 25 – 27 °C. V případě, že se teplota pohybuje kolem 22°C, budete vybírat zavinovačky s hřejivostí 1 – 1,7 TOG. Největší hřejivost se pohybuje v rozmezí 3 – 3,5 TOG. Tyto zavinovačky využijete především při pobytu venku. Teplota se v tomto případě pohybuje kolem 15°C.

Velikost

Některé zavinovačky využijete od narození do cca 3 let věku dítěte. Jedná se zejména o rychlozavinovačky nebo péřové zavinovačky. Klasickou zavinovačku s volánky pravděpodobně odložíte, jakmile z ní miminko vyroste.

Od narození do 1 roku si vystačíte s rozměrem 70 x 70 cm. Zavinovačka s rozměrem 80 x 80 cm bude sloužit jako přikrývka do cca 2 let věku, koupit můžete i rozměr 100 x 100 cm a používat ji budete moci asi do 3 let.

Značka

Výrobců je opět celá řada. Rychlozavinovačky, které jsou v současné době zastoupeny největším počtem výrobků, koupíte od značky Baby Nellys, Scarlett, Esito, Gadeo, SDS a jiné.

K nejoblíbenějším péřovým zavinovačkám patří výrobky Evy Kiedroňové, která dříve pracovala jako rehabilitační sestra. Koupit můžete různé podoby péřových zavinovaček a dalšího příslušenství. Z dalších výrobců můžeme jmenovat Scarlett, BeeMy nebo Aesthetic.

Klasickou zavinovačku koupíte například od Esito, Babyrenka nebo New Baby a zavinovačku do autosedačky od značky Bellochi, Bamboolik, Kaarsgaren nebo Emitex. Kvalitní spací pytel nabízí značky The Dream Bag, Detvak, Slumbersac a jiné.

Cena

Cena zavinovaček se pohybuje od necelých 200 Kč – 3 000 Kč. K nejlevnějším patří jednoduché tenké rychlozavinovačky k těm nejdražším pak vysoce kvalitní péřové výrobky mnohdy v kombinaci s dalším příslušenstvím. Zlatou střední cestou jsou zavinovačky, jejichž cena se pohybuje v rozmezí 500 – 1 000 Kč.

Porovnat ceny zavinovaček

Otázky a odpovědi

Je vhodné miminko zavinout na pevno?

Pevné zavinování je téma, o kterém se hovoří stále více. Pro novorozené miminko je zavinování velmi důležitá. Stísněnou polohu znají z období před narozením.

Při zavinování má miminko ručičky blízko těla, což mu pomáhá harmonizovat centrální nervovou soustavu. Nemůže tak docházet ani k náhodným pohybům, které by dítě rušilo během spánku.

V čem je lepší péřová zavinovačka?

Péřová zavinovačka je obecně velmi doporučována pediatry. Dle nich s její pomocí můžete zabránit případným poruchám motorického vývoje.

Její pořízení se doporučuje zejména dětem, které preferují asymetrickou polohu a mají tendenci stáčet hlavičku na jednu stranu. Vhodná je i pro miminka, která se prohýbají v zádech a pořídit by se měla i dříve narozeným dětem.

Proč je nutné používat zavinovačku v autě?

Při cestování v autě je nejdůležitější bezpečí. Nikdo by se za jízdy neměl pásat přes tlustou zimní bundu a obzvlášť to platí u dětí. Rodiče poutají děti do autosedačky v kombinéze, z obavy, aby bylo dítěti teplo. Platí však, že poutat by se mělo přes co možná nejmenší počet vrstev.

Jen tak může plnit autosedačka nebo bezpečnostní pás svoji funkci správně. Zavinovačka do auta vám umožní miminko připoutat pouze přes jednu vrstvu oblečení, teprve poté miminko do zavinovačky zachumláte.

Jaký materiál je vhodný pro děti s alergií?

Citlivým dětem je možné koupit zavinovačku z bambusové bavlny, jejíž předností jsou hypoalergenní a antibakteriální vlastnosti. Je také vysoce absorpční a přirozeně reguluje teplotu těla. Vhodným materiálem je i mušelín a bambus.

Závěr

Každému miminku budete pravděpodobně pořizovat více než jednu zavinovačku. V zavinovačce bude dítě trávit zejména v prvních dnech velkou část dne, její výběr by tak neměl podléhat pouze designu a ceně.

U každého výrobku se zaměřte na kvalitní certifikovaný materiál. Zavinovačku vybírejte s ohledem na roční období i zdravotní potřeby miminka. Důležitá je i údržba. Všechny zavinovačky kromě péřových jsou pratelné, některé je možné sušit v sušičce. S ohledem na materiál budete nebo naopak nebudete zavinovačku žehlit.

Zavinovačky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.biano.cz, www.funbaby.cz, www.ondalek.cz, www.nejbaby.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

7 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Já jsem si na Heurece vyhlédla produkt Eva Kiedroňová Péřová zavinovačka Dráček s opravdu péřovou výplní a je senzační. Hrozně příjemná na dotyk, má velmi dobrou kvalitu a krásné zpracování, jsem z ní opravdu nadšená.

 2. Objednala jsem pro sestru jako dárek Little Angel zavinovačku prošev lišejník cihlová liška a byla nadšená. Má opravdu krásné zpracování, je kvalitní a na dotyk velmi příjemná. Mohu jedině doporučit.

 3. Zavinovačka pro dítě mi přijde super, protože vaše miminko se cítí bezpečně, v teple a snadno s ním můžete manipulovat.

 4. Můžete mi někdo poradit, jakou značku preferujete u zavinovaček. Nezáleží mi na ceně. Děkuji.

 5. Váš článek mi velmi usnadnil práci s hledáním informací. Díku tomu, mám doma kvalitní zavinovačku pro moje dítě. Děkuji.

 6. Váš článek mě hodně zaujal.

  • Tento sortiment neni vhodne nakupovat na pofidernich bazarech, napr. Na vinted.cz bazaru, kde hrozi nakup padelku.Fejky,podvody…provozovatel stranek vinted.cz s domenou registrovanou v Praze, nechal rozbujet prodej fejku do obludnych rozmeru.V podstate soubezne nekolik let to bezi stejne,a komercni prodejce si denne topuje predmety,presto admin nikoho neblokuje, nemaze profily, a pribyvaji dalsi okradene a podvedene uzivatelky. Presto ze je zde i jinde na internetu neustale varovani pred podvody, a upozorneni jsou casto i formou diskuzi a nove zalozenych temat na samotnem vinted, h.l.o.u.p.e ci jen prilis duverive, nebo ne.g.r.a.m.o.t.n.e uzivatelky asi NEUMI cist nebo myslet….
   Udelejte aspon v pripade vlastni zkusenosti s okradenim ci podvodem to, ze podate podnet na email podatelna/zavinac,symbol/ fs.mfcr.cz
   popiste svou zkusenost

Přidat komentář

Recenzer
Logo