Mobilní telefony

Mobilní telefony jsou přístroje, bez kterých se většina uživatelů prakticky neobejde. Mobilní telefon může vlastnit poměrně malé dítě, ale i senior. Největší skupina, která mobilní telefony využívá, jsou mladí lidé a osoby středního věku. Každá generace má na mobilní telefon jiné požadavky a právě, to, co přesně od telefonu očekáváte, je otázka, kterou byste si měli položit již před výběrem.

Někteří mají mobilní telefon čistě z praktického hlediska a používat ho budou pouze pro volání, či psaní SMS zpráv. Další hledají mobilní telefon disponující vysoce kvalitním fotoaparátem. Náruživý hráči her vyžadují od mobilu velký výkon a obrovský displej. Pokud máte telefon zejména pro pracovní účel, bude pro vás stěžejní výdrž baterie.

Porovnat ceny mobilních telefonů

Typy

Mobilní telefony se dělí do 2 základních typů podle způsobu ovládání. Nejpočetnější skupinu tvoří mobilní telefony s dotykovým ovládáním, v menším zastoupení jsou tlačítkové telefony. Posledním specifickým typem jsou odolné telefony, které kombinují oba způsoby.

Tlačítkové

Tento způsob ovládání je spojován se zastaralými mobily. Tlačítkové telefony jsou praktičtější pro starší osoby, ale vyhovovat mohou všem, kdo nechtějí řešit časté aktualizace, nebo od telefonu nevyžadují tolik funkcí. Výhodou těchto telefonů je nižší ceny, díky menšímu počtu funkcí u nich oceníte dlouhou výdrž baterie. Tlačítkové mobily jsou i odolnější, často jsou využívány i jako pracovní telefony.

Tlačítkový telefon může být vybaven klasickou klávesnicí, kdy na každém tlačítku najdete 1 číslo a 3 písmena. Předností jsou větší tlačítka, nevýhodou je více mačkání. Druhou možností je klávesnice QWERTZ, která je běžná pro dotykové telefony. V tomto případě jsou jednotlivá tlačítka velmi malá, což může dělat potíže osobám se slabým zrakem i horší motorikou.
Tlačítkové telefony bývají vybaveny LCD displejem, velikost je v rozmezí 2,4´´ – 3,2´´.

Dotykové

Mobilní telefony s dotykovým ovládáním patří do kategorie chytrých telefonů. Tyto telefony jsou oblíbené u dětí i starších osob. Podle pořizovací ceny, počtu funkcí i výbavy se dělí do 3 skupin.

 • Základní – v základní cenové kategorii najdete jednoduché mobilní telefony. Vystačit si u nich musíte s méně kvalitním fotoaparátem, nižším rozlišením i slabším hardwarem. Tyto mobily jsou ideální pro nenáročné uživatele a stačit mohou i malým dětem.
 • Střední – jsou na trhu v největším počtu a patří k nejprodávanějším. Splní nároky méně i více náročných uživatelů. Koupit můžete mobily s velmi kvalitním fotoaparátem, velkou pamětí i vysokým rozlišením.
 • Pokročilé – zde najdete drahé, ale i nejvíce vybavené mobilní telefony. K dispozici máte fotoaparát špičkové kvality, velké úložiště, nejvyšší rozlišení. Telefony jsou určeny zejména náročným uživatelům a náruživým hráčům her.

Kombinované

Koupit můžete i telefon s kombinovaným ovládáním. Tyto mobilní telefony spadají do kategorie odolných a při běžném používání je nebudete moci 100% ocenit. Odolné telefony patří mezi chytré telefony, disponují všemi funkcemi, ale jsou zkonstruovány tak, aby ustály ty nejnáročnější podmínky.

zpět k obsahu ↑

Operační systém

Vybírat budete mezi operačním systémem iOS Apple a Android. Oba operační systémy jsou kvalitní, pravidelně se aktualizují, díky čemuž jsou vysoce spolehlivé. Pro někoho může být operační systém Android jednodušší, ale i zde najdete mnoho pokročilých funkcí.

 • iPhony – telefony od výrobce Apple jsou postaveny na systému iOS.
 • Android – od Google, tento operační systém najdete i telefonů značek Lenovo, Huawei, Sony nebo Samsung.
zpět k obsahu ↑

Procesor

Je označován jako srdce telefonu a ovlivňuje jeho výkon. S procesorem úzce souvisí počet jader. K dostání jsou 4 jádrové, 6 jádrové nebo 8 jádrové telefony, přičemž v tomto případě neplatí pravidlo čím více tím lépe. I vysoce kvalitní mobilní telefony mohou mít pouze 4 jádra.

zpět k obsahu ↑

Operační paměť

Výkon telefonu neovlivňuje pouze počet jader, ale i RAM paměť, který se stará o plynulost a uchovávání spuštěných aplikací. V případě, kdy budete využívat náročnější aplikace a hry aniž byste měli dostatek RAM paměti, může telefon spuštěné procesy samovolně ukončovat.

 • Do 2 GB – tato velikost je běžná u nejlevnějších telefonů a vystačí pouze opravdu nenáročným uživatelům.
 • Do 4 GB – i tato velikost je určená spíše nenáročným uživatelům. RAM do 4 GB vám umožní využívat internet, přehrávat písničky nebo hrát nenáročné hry.
 • Do 8 GB – velikost, která je neoblíbenější u běžných uživatelů.
 • 12 GB a více – nejnáročnější uživatelé a hráči nejnáročnějších her budou potřebovat paměť o velikosti 12 a více GB.
zpět k obsahu ↑

Displej

Je tím prvním, co na telefonu uvidíte. Mobilní telefony jsou k dostání v mnoha velikostech, což pochopitelně ovlivňuje samotný displej. Běžná velikost displejů je od 5,5“ – 6,5“, velké telefony mohou mít velikost 6,8“ – 7“ a již spíše výjimečně zakoupíte mobil s displejem menším než 4,5“.

zpět k obsahu ↑

Technologie displeje

Kromě velikosti je velmi důležitá technologie, na výběr máte hned několik možností:

TN

Nejstarší technologie, na kterou můžete narazit opravdu výjimečně a to u nejlevnějších a nejjednodušších telefonů.

LCD

Panel displeje je neustále podsvícený, výhodou je tak vyšší jas a v průběhu času může být na displeji znatelné vypalování.

OLED

Podsvícené jsou pouze jednotlivé pixely, což příznivě ovlivňuje životnost baterie. V tomto případě je černá opravdu černá, ne našedlá, jak tomu bývá u méně kvalitních technologií.

OLED displejem jsou vybaveny i tzv. ohebné mobily. OLED displej může být k dostání v několika variantách, nejčastěji narazíte na SuperAMOLED displej. Toto označení je typické pro značku Samsung. Dále se jedná o označení P-OLED nebo třeba AMOLED. Ačkoliv se jedná o rozdílné značení, zůstávají parametry velmi podobné, pro OLED displeje jsou běžné velmi kvalitní pozorovací úhly a živé barvy.

IPS

Nejpoužívanější technologie, největší výhodou je nejlepší poměr cena/výkon. I zde narazíte na displeje různé kvality, ne nejkvalitnější mají velmi dobré pozorovací úhly a syté barvy. Pokud chcete mobilní telefon s prakticky stejně kvalitním displejem, jako nabízí OLED technologie, preferujte displeje LTPS.

zpět k obsahu ↑

Rozlišení displeje

Rozlišení je parametr, který dohledáte pod zkratkou ppi a určuje, kolik pixelů se nachází v 1 palci. U mobilních telefonů bývá rozlišení v rozmezí 300 – 400 ppi, přičemž za opravdu hraniční je považováno rozlišení okolo 250 ppi.

U levnějších telefonů je k dispozici HD rozlišení s 720 pixely. Standardem je FULL HD rozlišení s 1080 pixely a nejkvalitnější telefony mají 4K rozlišení. Zde se ne vždy vyplatí kupovat mobilní telefon s největším rozlišením, čím je rozlišení vyšší, tím vyšší bude i spotřeba.

Obnovovací frekvence – parametr, který bude zajímat především hráče počítačových her. Za základní se považuje obnovovací frekvence 60 Hz, u nejkvalitnějších telefonů to bývá od 90 – 120 Hz.

zpět k obsahu ↑

Fotoaparát

Fotoaparát je příslušenství, které k mobilnímu telefonu neodmyslitelně patří, a mnozí si telefon vybírají právě kvůli kvalitnímu fotoaparátu. V souvislosti s fotoaparátem vás bude pravděpodobně nejvíce zajímat světelnost a počet objektivů.

 • Objektivy – Kromě klasického objektivu bývají telefony vybaveny teleobjektivem, který využijete při přibližování k focenému objektu. Dále je to pak širokoúhlý objektiv, který má vliv na kvalitu fotografií. Populární je i TOF (time of flight) senzor, který měří hloubku ostrosti.
 • Světelnost – udává ji značení f a číslo. S větší světelností budete moci fotit i v horších světelných podmínkách.
 • Módy – fotoaparáty jsou vybaveny různými módy, populární je zejména noční režim, panorama nebo HDR obraz. HDR je technologie, která se zachycuje barvy a kontrast tak, aby byly co nejvíce věrohodné.
zpět k obsahu ↑

Baterie

Nevýhodou chytrých telefonů je poměrně malá výdrž baterie. Jestliže budete mobilní telefon používat často, budete ho muset pravděpodobně nabíjet každý den. V případě běžného používání je odhadovaná výdrž 2 – 3 dny. Výdrž tlačítkových telefonů může být v závislosti na četnosti používání 1 – 2 týdny.

Kapacita baterie se udává v mAh, za kvalitní je považován telefon s kapacitou okolo 2 500 mAH. Za nadstandardní je pak považována výdrž okolo 5 000 mAH. U velkého množství mobilních telefonů budete mít k dispozici možnost rychlonabíjení, kdy bude plně nabitý telefon k dispozici do 2 hodin.

U drtivé většiny modelů budete muset telefon při nabíjení připojit k USB konektoru, některé telefony lze nabít i bezdrátově.

zpět k obsahu ↑

Značka

Mezi přední výrobce mobilních telefonů patří Apple, Samsung, Asus, Xiaomi, Alcatel, Motorola nebo Vivo. Tlačítkový telefon lze koupit od Blackberry, Aligator nebo Nokia.

zpět k obsahu ↑

Cena

Nejlevněji pořídíte tlačítkový telefon, jeho cena začíná na méně než 1 000 Kč. Pokud však chcete opravdu kvalitní telefon, na který se budete moci spolehnout, bude jistější pořídit mobil za 1 500 – 3 000 Kč.

Cena chytrých telefonů začíná na cca 1 500 Kč, zde najdete základní telefony s malým rozlišením i úložištěm. Nejoblíbenější je cenové rozpětí 7 – 15 000 Kč, zastoupeny jsou již kvalitnější mobily s většími možnostmi. Za nejdražší telefon můžete zaplatit i více než 50 000 Kč.

Porovnat ceny mobilních telefonů

zpět k obsahu ↑

Otázky a odpovědi

Jaké funkce má tlačítkový telefon?

Lepší telefony umožňují vložení paměťové karty. U většiny těchto telefonů budete mít k dispozici méně kvalitní fotoaparát a kameru. Ten může být umístěn i na přední straně. Telefon umožňuje přehrávat videa i hudbu. Využívat můžete i internet a to buď pomocí dat nebo standardně pomocí WiFi. Kromě těchto moderních funkcí máte k dispozici jednodušší hry, kalkulačku, budík nebo třeba plánovač.

Jaké příslušenství je možné k mobilním telefonům koupit?

Za základ jsou považovaná pouzdra, přední tvrzená skla a ochranné fólie. Toto příslušenství se postará o delší životnost vašeho telefonu. O kvalitní poslech hudby se postarají drátová a bezdrátová sluchátka. V současné době jsou stále oblíbenější různé stabilizátory a držáky, které vám umožní natáčet videa. Mezi standardní příslušenství patří i náhradní nabíječka nebo kabely.

Co je uživatelská paměť?

Jedná se o vnitřní paměť, právě sem se ukládají videa, fotografie, hry i další aplikace. Aby vám mobilní telefon umožnil bezproblémové používání, měla by být vnitřní paměť minimálně 64 GB. Vnitřní paměť lze rozšířit pomocí SD micro paměťové karty.

zpět k obsahu ↑

Závěr

Mobilních telefonů je k dostání ohromné množství a při výběru byste měli sledovat poměrně velké množství parametrů. S výběrem toho správného telefonu vám pomohou ve specializovaných prodejnách, pokud budete chtít telefon vybrat v klidu domova, budete mít výběr zjednodušen v případě, kdy mají prodejci telefony rozděleny do různých podskupin. Zde najdete telefony rozděleny do základních skupin na tlačítkové, chytré i odolné. Běžná je i kategorie určená seniorům a narazit můžete i levnější repasované telefony.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

2 komentářů
 1. Reagovat
  Kališ Jiří 13.5.2022 v 11:39

  Mám telefon /samsung galaxy 7/ požádal jsem čez o novou sim kartu,protože mi dlouho trvá vyzvánění do signálu,bohužel-zlepšení se nedostavil.Mám prý požádat o podvádění na G2. Děkuji kališ

 2. Reagovat
  Jana Štěpánková 25.4.2022 v 15:36

  Ráda bych si pořídila telefon, který bude kvalitně nahrávat hru na příčnou flétnu.
  Prosím o radu.
  Děkuj.

  Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


Komentáře / diskuse / hodnocení

GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz