Elektrické zubní kartáčky

Aby chrup vydržel pokud možno celý život, je třeba o něj patřičným způsobem pečovat. Návyku správného čištění zubů se učí i velmi malé děti, často ve chvíli, kdy se jim vyklube první zoubek. Při čistění zubů je dobré vybrat vhodný kartáček.

Těchto pomůcek je v obchodech celá řada a nový manuální koupíte již za pár desítek korun. V čem je tedy lepší elektrický zubní kartáček, jehož pořizovací cena je mnohonásobně větší?

Tento kartáček přináší v první řadě modernější čištění zubů a oproti manuálnímu přináší mnoho výhod. V první řadě, je čištění zubů mnohem účinnější. Elektrické kartáčky jsou k dostání v několika různých technologiích, které se od sebe značně liší, z čehož vychází i samotná technika čištění zubů.

Co je stejné v případě manuálního i elektrického kartáčku je dodržení základních pravidel a postupů při čištění zubů. Doba čištění by měla být alespoň 2 minuty, i u elektrického kartáčku je vhodné vyměnit cca 1x za 3 měsíce náhradní hlavici za novou a po vyčištění použít ještě mezizubní kartáček nebo mezizubní nit na dočištění mezizubních prostor.

Porovnat ceny elektrických zubních kartáčků

Typy

Elektrické zubní kartáčky lze rozdělit podle různých technologií čištění zubů. První dostupné byly kartáčky sonické, novější techniku čištění přinášejí oscilační nebo oscilační rotační kartáčky a nejnovější technologii přináší magnetické čištění.

Všechny technologie jsou bezpečné, rozdíl je především v ceně a také v příslušenství, které kartáčky nabízí. Při výběru byste tak měli zohlednit i to, jakou péči s pohledu příslušenství vaše zubu potřebují.

Sonický kartáček

Po zpuštění sonického kartáčku dojde k rozechvění štětin, které po přiložení kartáčku k zubům pod úhlem 45° naruší plak, kterým je chrup pokryt. V kombinaci se správnou technikou čištění zubů, tzn. od dásně směrem ke korunce zubu se potom plak setře. Tyto kartáčky jsou obecně vhodnější pro osoby s velmi citlivými nebo občas citlivými zuby.

Oscilačně rotační a rotační kartáček

Jedná se o kartáček, který využívá novější technologii. Tento kartáček je opatřen malou kulatou hlavou, která se po spuštění začne pulzovat a zároveň se naklání na obě strany.

Při čištění zub tak ve své podstatě vykonává trojrozměrný pohyb, v první řadě opět narušuje plak zubů a oscilací plak ze zubů setře.

Technika čištění tak v tomto případě znamená pouze přikládání kartáčku k jednotlivým zubům. Nejdříve se čistí vnější strana, poté vnitřní a na konec kousací plošiny. Tyto kartáčky jsou vhodné především pro bezproblémové a mírně citlivé zuby.

Magnetické iO

K nejnovější technologii, která přichází na trh, patří magnetické zubní kartáčky. Magnetické kartáčky jsou na trhu zastoupeny pouze v omezeném množství. Při tomto revolučním čištění je využíváno to nejlepší, co přináší obě technologie.

Uvnitř kartáčku je magnet, který vytváří oscilačně rotační pohyb s mikrovibracemi a přenáší je do hlavice kartáčku. Díky této technologii je kartáček maximálně šetrný k zubům i dásním. I tyto kartáčky disponují několika režimy čištění a umožňují dokoupit další příslušenství. Kartáčky jsou vhodné pro všechny typy zubů.

zpět k obsahu ↑

Hlavice

K elektrickým kartáčkům, zejména pak k oscilačně rotačním, je možné přikoupit i několik náhradních hlavic. Tyto hlavice je třeba vybírat podle toho, co přesně od kartáčku očekáváte.

K dispozici jsou hlavice, které umožňují bělení zubů, malé rozměry hlavic jsou vhodné zejména dětem. Dále jsou to hlavice určené pro osoby, které mají rovnátka, další se budou hodit uživatelům s citlivými dásněmi atd.

Většina výměnných hlavic má různě barevné štětiny. Barevné části obsahují indikátory, které po cca 3 měsících používání zmizí. Podle toho poznáte, kdy je třeba hlavici vyměnit.

zpět k obsahu ↑

Počet kmitů

Ve srovnání s manuálními kartáčky, vykonají elektrické za minutu mnohonásobně více pohybů, díky čemuž je čistění zubů účinnější. Při výběru tohoto typu kartáčku se uvádí, že podle toho kolik kmitů za minutu kartáček zvládne vykonat, bude čištění rychlejší a účinnější.

S touto myšlenkou se však mnoho dentistů neztotožňuje. Mnohem důležitější je podle nich tlak, který je při čistění na zuby vynaložen. Pro doplnění informace o počtu kmitů však můžeme uvést, že ty nejlevnější kartáčky zvládnou cca 6 000 kmitů za minutu, nejdražší pak mají i 45 000 a více kmitů za minutu.

zpět k obsahu ↑

Senzor tlaku

Při čištění zubů je často vyvinut zbytečně velký tlak. Z bezpečnostního důvodu jsou tak elektrické zubní kartáčky vybaveny senzorem tlaku. Senzor tlaku v případě velkého tlaku na tuto skutečnost upozorní změnou zvuku i světelnou signalizací. U některých typů dojde i k úplnému vypnutí pulzace i zpomalení oscilace.

zpět k obsahu ↑

Napájení

Levnější kartáčky lze napájet pomocí tužkových baterií. Tyto kartáčky mohou díky baterii fungovat i několik let. Součástí dražších kartáčků je zabudovaný akumulátor. Díky němu ve většině případů vydrží na jedno nabití 2 – 3 týdny. Pokud dojde k vybití baterie, stačí kartáček postavit do nástavce, který slouží k jeho dobíjení.

zpět k obsahu ↑

Bezpečnost

Bezpečnost u elektrického čištění zubů závisí na několika faktorech. Důležitá je především kvalitní hlavice, ta by měla mít zaoblená všechna vlákna. Druhým faktorem je to, abyste vybírali takový typ, který disponuje senzorem tlaku, který vás ochrání před velkým tlakem, kterému by mohly být zuby i dásně vystaveny.

A v neposlední řadě je třeba dodržet správnou techniku čištění. Je to zejména přikládání kartáčků pod úhlem 45°, a pak postupovat podle toho, jakou technologií je kartáček vybaven. V případě oscilačního je třeba postupovat zub po zubu, u sonického pak zuby čistit od dásně směrem ke korunce.

zpět k obsahu ↑

Příslušenství

Nejdůležitějším příslušenstvím jsou výměnné hlavice. Praktická jsou také různá pouzdra, která jsou vhodná pro přenášení a v některých případech mohou posloužit i při nabíjení kartáčku. Pouzdra vybavená UV světlem budou navíc ničit bakterie, které e vyskytují na hlavici kartáčku.

zpět k obsahu ↑

Funkce

Podle toho, jak je kartáček kvalitní a na kolik vás vyjde, budete moci využívat několik funkcí, které tyto výrobky poskytují. V první řadě je to několik různých režimů v rozmezí od 2 – 6. Mezi tyto režimy patří jemný režim čištění sensitive, čištění jazyka, bělící režim, režim péče o dásně atd.

Časovač je funkce, která vás upozorní na to, jak dlouhou dobu si máte zuby čistit. Vlastně to znamená, že máte zuby čistit po dobu, než se ozve akustický signál.

Moderní kartáčky disponují také vestavným bluetooth, díky čemuž je možné propojení k mobilnímu telefonu. Přes aplikaci vám tak chytrá technologie pohlídá dobu čištění a upozorní vás i na případné vynechání, ke kterému může při čištění dojít.

Po vyčištění zubů se na telefonu zobrazí schéma toho, kde všude se zuby čistily i to která místa byla vynechána. Vodotěsnost je vhodná u všech kartáčků. Díky této funkci nedojdete k nectěnému poškození a kartáček budete moci používat například i ve sprše.

zpět k obsahu ↑

Údržba

Tyto kartáčky nevyžadují žádnou složitou údržbu. Po vyčištění zubů stačí odstranit výměnou hlavici kartáčku, kterou je vhodné propláchnout. U těla kartáčku je třeba opláchnout nebo otřít hřídel, na které je hlavice nasazená. Postupujte opatrně, aby se dovnitř nedostala voda, která by mohla elektroniku uvnitř zařízení poškodit.

zpět k obsahu ↑

Značka

K nejoblíbenějším značkám patří kartáčky Oral-B, kterých je k dostání největší množství ve všech cenových skupinách. Tato značka se specializuje na všechny typy výrobků ústní hygieny.

Oral-B nabízí všechny dostupné typy elektrických i manuálních zubních kartáčků a také velké množství dalších výrobků, které je možné použít při péči o zuby. Další oblíbenou značkou je Philips a TrueLife. Elektrické kartáčky nabízí také značka Sencor, Eta a další.

zpět k obsahu ↑

Cena

Cena těchto kartáčků je mnohonásobně vyšší, než je tomu v případě manuálních typů. Zde se cena nejlevnějších pohybuje v řádů několika stokorun a může šplhat až k několika tisícům. Cena je dána především typem a kvalitou zpracování.

Nejlevnější výrobky je možné koupit za necelých 1 000 Kč. Kvalitní kartáčky s řadou funkcí je možné zakoupit za cca 2 000 Kč. Ty nejdražší vás pak vyjdou i na 3 000 Kč.

Za vyšší cenu jsou k dostání kartáčky s větším množstvím příslušenství, nebo větší balení, která často obsahují 2 kompletní výrobky.

Porovnat ceny elektrických zubních kartáčků

zpět k obsahu ↑

Nejlepší elektrické kartáčky

 1. Oral-B iO-7n White (hlavice Ultimate Clean), cena od 5400 Kč
 2. Oral-B iO-8n (hlavice Ultimate Clean), cena od 6000 Kč
 3. Oral-B Genius X 20100S (hlavice CrossAction), cena od 5500 Kč
 4. Oral-B Pro 2 2500 Black Edition (hlavice CrossAction), cena od 1800 Kč
 5. Philips Sonicare HX6800 (hlavice I Interactive), cena od 3200 Kč
 6. Philips Sonicare HX6870 (hlavice W2 Optimal White), cena od 3900 Kč
 7. Sencor SOC 2200SL Grey (hlavice SOX 002), cena od 1400 Kč
zpět k obsahu ↑

Otázky a odpovědi

Jaká technologie je účinnější?

To jakou technologie i kartáčku zvolíte na vašich vlastních potřebách a ve velké míře i na finančních možnostech. Pokud se zaměříme pouze na medicínské hledisko, bylo již několikrát prokázáno, že lepší techniku při čištění zubů poskytne oscilační rotační kartáček.

Kartáček využívající tuto technologii odstraňuje více plaku, redukuje místa krvácivosti na dásních atd.

Je elektrický kartáček bezpečný?

Ohledně bezpečnosti tohoto výrobků panuje mezi uživateli řada mýtů. Za tímto účelem bylo již provedeno mnoho dlouhodobých klinických studií.

Studie jsou zaměřeny na bezpečnost pro dásně i pro zuby a z jejich výsledků vyplynulo, že jak elektrické kartáčky poskytují stejnou bezpečnost jako manuální. Pokud je navíc kartáček vybaven senzorem tlaku, je bezpečnost ještě větší.

Jsou elektrické kartáčky vhodné i pro malé děti?

Tyto kartáčky je možné používat již v případě tří letých dětí. U takto malých dětí je však třeba dohled, u velmi malých dětí pak asistence dospělého. Není to však proto, že by si mohly při čištění nějak ublížit.

Dohlédnout je třeba především na to, zda si dítě zuby čistí opravdu svědomitě. Elektrické kartáčky jsou ale u dětí mnohem více oblíbené, což svědčí i o kvalitě zubů dětských pacientů.

Jaký je rozdíl mezi klasickým a elektrickým kartáčkem v kvalitě čištění?

Pokud srovnáme účinnost čištění, tak je výsledná účinnost okolo 80 %. To je jen o něco málo nižší než s průměrným elektrickým kartáčkem. Rozdíl tedy není velký. Elektrické kartáčky mají výhodu v tom, že mají časovač a donutí vás si dostatečnou dobu čistit chrup.

zpět k obsahu ↑

Závěr

Péče o zuby je velmi důležitá a spíše než to, jakým typem kartáčků budete čištění provádět je důležitější správná technika čištění. A právě vhodně zvolený elektrický zubní kartáček vám celkovou péči usnadní.

Odborníci se jednoznačně shodují na tom, že nejvhodnější je sonický nebo oscilační zubní kartáček, který je šetrný k zubní sklovině i dásním. Vyvarovat byste se podle dentistů měli rotačnímu kartáčku, který by mohl zubní sklovinu i dásně nezvratně poškodit.

S výběrem elektrického kartáčku vám nejlépe poradí právě váš zubní lékař. Ale ani ten nejkvalitnější kartáček nevyřeší veškerou péči o zuby sám. Vždy je třeba věnovat pozornost také mezizubním prostorám, které bohužel dostatečně nevyčistí žádný typ, který je k dostání.

Jestliže už budete o koupi tohoto výrobku uvažovat, vybírejte takový, který je vybaven senzorem tlaku. Tento kartáček je šetrný k vašim zubům i dásním. Díky výměnným nástavcům je možné, aby tělo kartáčku využívalo při správné péči více osob. Pro více osob jsou k dostání také rodinná balení, která obsahují dvě těla kartáčků a větší množství příslušenství.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

3 komentářů
 1. Reagovat
  irena2266 13.3.2021 v 8:07

  tento clanek je naprosto perfektni,pomuze kazdemu kdo prave premysli o jeho koupi,davam same hvezdicky…..

  • Reagovat
   Jana 2.6.2021 v 21:15

   Přesně tak! Hodně mi pomohl s výběrem správného typu. :))

 2. Reagovat
  Lucie 8.5.2021 v 21:52

  Dostala jsem k narozeninám elektrický kartáček Philips Sonicare DiamondClean Smart Lunar Blue, Jsem naprosto spokojená, čistí krásně, 3 stupně čištění a hlavně je propojený s mobilní aplikací.

  Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


Komentáře / diskuse / hodnocení

GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz