Elektrické zubní kartáčky

Nejoblíbenější typy elektrických kartáčků

Aby chrup vydržel pokud možno celý život, je třeba o něj patřičným způsobem pečovat. Návyku správného čištění zubů se učí i velmi malé děti, často ve chvíli, kdy se jim vyklube první zoubek. Při čistění zubů je dobré vybrat vhodný kartáček.

Těchto pomůcek je v obchodech celá řada a nový manuální koupíte již za pár desítek korun. V čem je tedy lepší elektrický zubní kartáček, jehož pořizovací cena je mnohonásobně větší?

Tento kartáček přináší v první řadě modernější čištění zubů a oproti manuálnímu přináší mnoho výhod. V první řadě, je čištění zubů mnohem účinnější. Elektrické kartáčky jsou k dostání v několika různých technologiích, které se od sebe značně liší, z čehož vychází i samotná technika čištění zubů.

Co je stejné v případě manuálního i elektrického kartáčku je dodržení základních pravidel a postupů při čištění zubů. Doba čištění by měla být alespoň 2 minuty, i u elektrického kartáčku je vhodné vyměnit cca 1x za 3 měsíce náhradní hlavici za novou a po vyčištění použít ještě mezizubní kartáček nebo mezizubní nit na dočištění mezizubních prostor.

Porovnat ceny elektrických kartáčků

Nejlepší elektrické zubní kartáčky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Philips Sonicare DiamondClean HX9911/27 97 % 4 590 Kč Zobrazit Nazuby.cz
2. Sencor SOC 3311BK 96 % 1 714 Kč Zobrazit Tipa.eu
3. TrueLife SonicBrush UV 95 % 1 390 Kč Zobrazit 4home.cz
4. Philips Sonicare For Kids HX6322/04 93 % 1 090 Kč Zobrazit Notino.cz
5. Oral-B Pro 500 CrossAction 87 % 1 399 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Elektrické zubní kartáčky lze rozdělit podle různých technologií čištění zubů. První dostupné byly kartáčky sonické, novější techniku čištění přinášejí oscilační nebo oscilační rotační kartáčky a nejnovější technologii přináší magnetické čištění.

Všechny technologie jsou bezpečné, rozdíl je především v ceně a také v příslušenství, které kartáčky nabízí. Při výběru byste tak měli zohlednit i to, jakou péči s pohledu příslušenství vaše zubu potřebují.

Sonický kartáček

Po spuštění sonického kartáčku dojde k rozechvění štětin, které po přiložení kartáčku k zubům pod úhlem 45° naruší plak, kterým je chrup pokryt. V kombinaci se správnou technikou čištění zubů, tzn. od dásně směrem ke korunce zubu se potom plak setře. Tyto kartáčky jsou obecně vhodnější pro osoby s velmi citlivými nebo občas citlivými zuby.

Philips Sonicare DiamondClean 9000 HX9911/09

Ukázka sonického kartáčku: Philips Sonicare DiamondClean 9000 HX9911/09

Oscilačně rotační a rotační kartáček

Jedná se o kartáček, který využívá novější technologii. Tento kartáček je opatřen malou kulatou hlavou, která se po spuštění začne pulzovat a zároveň se naklání na obě strany.

Při čištění zub tak ve své podstatě vykonává trojrozměrný pohyb, v první řadě opět narušuje plak zubů a oscilací plak ze zubů setře.

Technika čištění tak v tomto případě znamená pouze přikládání kartáčku k jednotlivým zubům. Nejdříve se čistí vnější strana, poté vnitřní a na konec kousací plošiny. Tyto kartáčky jsou vhodné především pro bezproblémové a mírně citlivé zuby.

Oral-B Pro 750 CrossAction Black

Ukázka oscilačně-rotačního kartáčku: Oral-B Pro 750 CrossAction Black

Magnetické iO

K nejnovější technologii, která přichází na trh, patří magnetické zubní kartáčky. Magnetické kartáčky jsou na trhu zastoupeny pouze v omezeném množství. Při tomto revolučním čištění je využíváno to nejlepší, co přináší obě technologie.

Uvnitř kartáčku je magnet, který vytváří oscilačně rotační pohyb s mikrovibracemi a přenáší je do hlavice kartáčku. Díky této technologii je kartáček maximálně šetrný k zubům i dásním. I tyto kartáčky disponují několika režimy čištění a umožňují dokoupit další příslušenství. Kartáčky jsou vhodné pro všechny typy zubů.

Oral-B iO Series 8 White Alabaster

Ukázka magnetického iO kartáčku: Oral-B iO Series 8 White Alabaster

Hlavice

K elektrickým kartáčkům, zejména pak k oscilačně rotačním, je možné přikoupit i několik náhradních hlavic. Tyto hlavice je třeba vybírat podle toho, co přesně od kartáčku očekáváte.

K dispozici jsou hlavice, které umožňují bělení zubů, malé rozměry hlavic jsou vhodné zejména dětem. Dále jsou to hlavice určené pro osoby, které mají rovnátka, další se budou hodit uživatelům s citlivými dásněmi atd.

Většina výměnných hlavic má různě barevné štětiny. Barevné části obsahují indikátory, které po cca 3 měsících používání zmizí. Podle toho poznáte, kdy je třeba hlavici vyměnit.

Počet kmitů

Ve srovnání s manuálními kartáčky, vykonají elektrické za minutu mnohonásobně více pohybů, díky čemuž je čistění zubů účinnější. Při výběru tohoto typu kartáčku se uvádí, že podle toho kolik kmitů za minutu kartáček zvládne vykonat, bude čištění rychlejší a účinnější.

S touto myšlenkou se však mnoho dentistů neztotožňuje. Mnohem důležitější je podle nich tlak, který je při čistění na zuby vynaložen. Pro doplnění informace o počtu kmitů však můžeme uvést, že ty nejlevnější kartáčky zvládnou cca 6 000 kmitů za minutu, nejdražší pak mají i 45 000 a více kmitů za minutu.

Senzor tlaku

Při čištění zubů je často vyvinut zbytečně velký tlak. Z bezpečnostního důvodu jsou tak elektrické zubní kartáčky vybaveny senzorem tlaku. Senzor tlaku v případě velkého tlaku na tuto skutečnost upozorní změnou zvuku i světelnou signalizací. U některých typů dojde i k úplnému vypnutí pulzace i zpomalení oscilace.

Napájení

Levnější kartáčky lze napájet pomocí tužkových baterií. Tyto kartáčky mohou díky baterii fungovat i několik let. Součástí dražších kartáčků je zabudovaný akumulátor. Díky němu ve většině případů vydrží na jedno nabití 2 – 3 týdny. Pokud dojde k vybití baterie, stačí kartáček postavit do nástavce, který slouží k jeho dobíjení.

Bezpečnost

Bezpečnost u elektrického čištění zubů závisí na několika faktorech. Důležitá je především kvalitní hlavice, ta by měla mít zaoblená všechna vlákna. Druhým faktorem je to, abyste vybírali takový typ, který disponuje senzorem tlaku, který vás ochrání před velkým tlakem, kterému by mohly být zuby i dásně vystaveny.

A v neposlední řadě je třeba dodržet správnou techniku čištění. Je to zejména přikládání kartáčků pod úhlem 45°, a pak postupovat podle toho, jakou technologií je kartáček vybaven. V případě oscilačního je třeba postupovat zub po zubu, u sonického pak zuby čistit od dásně směrem ke korunce.

Příslušenství

Nejdůležitějším příslušenstvím jsou výměnné hlavice. Praktická jsou také různá pouzdra, která jsou vhodná pro přenášení a v některých případech mohou posloužit i při nabíjení kartáčku. Pouzdra vybavená UV světlem budou navíc ničit bakterie, které e vyskytují na hlavici kartáčku.

Funkce

Podle toho, jak je kartáček kvalitní a na kolik vás vyjde, budete moci využívat několik funkcí, které tyto výrobky poskytují. V první řadě je to několik různých režimů v rozmezí od 2 – 6. Mezi tyto režimy patří jemný režim čištění sensitive, čištění jazyka, bělící režim, režim péče o dásně atd.

Časovač je funkce, která vás upozorní na to, jak dlouhou dobu si máte zuby čistit. Vlastně to znamená, že máte zuby čistit po dobu, než se ozve akustický signál.

Moderní kartáčky disponují také vestavným bluetooth, díky čemuž je možné propojení k mobilnímu telefonu. Přes aplikaci vám tak chytrá technologie pohlídá dobu čištění a upozorní vás i na případné vynechání, ke kterému může při čištění dojít.

Po vyčištění zubů se na telefonu zobrazí schéma toho, kde všude se zuby čistily i to která místa byla vynechána. Vodotěsnost je vhodná u všech kartáčků. Díky této funkci nedojdete k nectěnému poškození a kartáček budete moci používat například i ve sprše.

Údržba

Tyto kartáčky nevyžadují žádnou složitou údržbu. Po vyčištění zubů stačí odstranit výměnou hlavici kartáčku, kterou je vhodné propláchnout. U těla kartáčku je třeba opláchnout nebo otřít hřídel, na které je hlavice nasazená. Postupujte opatrně, aby se dovnitř nedostala voda, která by mohla elektroniku uvnitř zařízení poškodit.

Značka

K nejoblíbenějším značkám patří kartáčky Oral-B, kterých je k dostání největší množství ve všech cenových skupinách. Tato značka se specializuje na všechny typy výrobků ústní hygieny.

Oral-B nabízí všechny dostupné typy elektrických i manuálních zubních kartáčků a také velké množství dalších výrobků, které je možné použít při péči o zuby. Další oblíbenou značkou je Philips a TrueLife. Elektrické kartáčky nabízí také značka Sencor, Eta a další.

Cena

Cena těchto kartáčků je mnohonásobně vyšší, než je tomu v případě manuálních typů. Zde se cena nejlevnějších pohybuje v řádů několika stokorun a může šplhat až k několika tisícům. Cena je dána především typem a kvalitou zpracování.

Nejlevnější výrobky je možné koupit za necelých 1 000 Kč. Kvalitní kartáčky s řadou funkcí je možné zakoupit za cca 2 000 Kč. Ty nejdražší vás pak vyjdou i na 3 000 Kč.

Za vyšší cenu jsou k dostání kartáčky s větším množstvím příslušenství, nebo větší balení, která často obsahují 2 kompletní výrobky.

Porovnat ceny elektrických kartáčků

Nejlepší elektrické kartáčky

 1. Oral-B iO-7n White (hlavice Ultimate Clean), cena od 5 400 Kč
 2. Oral-B iO-8n (hlavice Ultimate Clean), cena od 6 000 Kč
 3. Oral-B Genius X 20100S (hlavice CrossAction), cena od 5 500 Kč
 4. Oral-B Pro 2 2500 Black Edition (hlavice CrossAction), cena od 1 800 Kč
 5. Philips Sonicare HX6800 (hlavice I Interactive), cena od 3 200 Kč
 6. Philips Sonicare HX6870 (hlavice W2 Optimal White), cena od 3 900 Kč
 7. Sencor SOC 2200SL Grey (hlavice SOX 002), cena od 1 400 Kč

Otázky a odpovědi

Jaká technologie je účinnější?

To jakou technologie i kartáčku zvolíte na vašich vlastních potřebách a ve velké míře i na finančních možnostech. Pokud se zaměříme pouze na medicínské hledisko, bylo již několikrát prokázáno, že lepší techniku při čištění zubů poskytne oscilační rotační kartáček.

Kartáček využívající tuto technologii odstraňuje více plaku, redukuje místa krvácivosti na dásních atd.

Je elektrický kartáček bezpečný?

Ohledně bezpečnosti tohoto výrobků panuje mezi uživateli řada mýtů. Za tímto účelem bylo již provedeno mnoho dlouhodobých klinických studií.

Studie jsou zaměřeny na bezpečnost pro dásně i pro zuby a z jejich výsledků vyplynulo, že jak elektrické kartáčky poskytují stejnou bezpečnost jako manuální. Pokud je navíc kartáček vybaven senzorem tlaku, je bezpečnost ještě větší.

Jsou elektrické kartáčky vhodné i pro malé děti?

Tyto kartáčky je možné používat již v případě tří letých dětí. U takto malých dětí je však třeba dohled, u velmi malých dětí pak asistence dospělého. Není to však proto, že by si mohly při čištění nějak ublížit.

Dohlédnout je třeba především na to, zda si dítě zuby čistí opravdu svědomitě. Elektrické kartáčky jsou ale u dětí mnohem více oblíbené, což svědčí i o kvalitě zubů dětských pacientů.

Jaký je rozdíl mezi klasickým a elektrickým kartáčkem v kvalitě čištění?

Pokud srovnáme účinnost čištění, tak je výsledná účinnost okolo 80 %. To je jen o něco málo nižší než s průměrným elektrickým kartáčkem. Rozdíl tedy není velký. Elektrické kartáčky mají výhodu v tom, že mají časovač a donutí vás si dostatečnou dobu čistit chrup.

Závěr

Péče o zuby je velmi důležitá a spíše než to, jakým typem kartáčků budete čištění provádět je důležitější správná technika čištění. A právě vhodně zvolený elektrický zubní kartáček vám celkovou péči usnadní.

Odborníci se jednoznačně shodují na tom, že nejvhodnější je sonický nebo oscilační zubní kartáček, který je šetrný k zubní sklovině i dásním. Vyvarovat byste se podle dentistů měli rotačnímu kartáčku, který by mohl zubní sklovinu i dásně nezvratně poškodit.

S výběrem elektrického kartáčku vám nejlépe poradí právě váš zubní lékař. Ale ani ten nejkvalitnější kartáček nevyřeší veškerou péči o zuby sám. Vždy je třeba věnovat pozornost také mezizubním prostorám, které bohužel dostatečně nevyčistí žádný typ, který je k dostání.

Jestliže už budete o koupi tohoto výrobku uvažovat, vybírejte takový, který je vybaven senzorem tlaku. Tento kartáček je šetrný k vašim zubům i dásním. Díky výměnným nástavcům je možné, aby tělo kartáčku využívalo při správné péči více osob. Pro více osob jsou k dostání také rodinná balení, která obsahují dvě těla kartáčků a větší množství příslušenství.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.nazuby.cz, www.pilulka.cz, www.profimed.cz, www.alza.czwww.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.6/5 (165 hodnocení)
​​

Eliška Vachková – autor článku

Eliška Vachková – autor článku

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás | Spolupráce a kontakt

9 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Nedávno jsem si chtěla udělat radost nějakým novým moderním pomocníkem a napadlo mě, že si koupím elektrický kartáček. Nakonec jsem si vybrala Philips Sonicare DiamondClean HX9911/27, který měl vskutku úžasná hodnocení a byla to vynikající volba, protože čistí opravdu šetrně a je velmi jemný.

 2. Koupil jsem si elektrický zubní kartáček od značky Philips a je skvělý. Dobře čistí a pěkně se drží v ruce.

 3. Dříve jsme celá rodina používali klasické mechanické kartáčky, ale nakonec jsme přešli na elektrické kartáčky. Čištění zubů je tak díky tomu daleko příjemnější.

 4. Koupila jsem si pro sebe a pro mého přítele elektrický kartáček od značky Philips Sonicare. Oba jsem náramně spokojeni, sice pořizovací cena kartáčku je vyšší, ale vyplatí se vám to, a to mi věřte!

 5. Dostala jsem k narozeninám elektrický kartáček Philips Sonicare DiamondClean Smart Lunar Blue, Jsem naprosto spokojená, čistí krásně, 3 stupně čištění a hlavně je propojený s mobilní aplikací.

 6. tento clanek je naprosto perfektni,pomuze kazdemu kdo prave premysli o jeho koupi,davam same hvezdicky…..

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo