Trampolíny

Nejoblíbenější značky trampolín

Letní dovádění si snad nedokáže nikdo představit bez trampolín. Tyto výrobky byly dříve součástí především komerčních provozech, dnes je uvidíte téměř v každé zahradě. Trampolíny milují především děti všech věkových skupin, ale potěší i mnoho dospělých. Ti je mohou využít ke skákání, ale také lenošení. Skákací plocha je dostatečně velká, dá se na ní pohodlně ležet a opalovat.

Výběr trampolíny by neměla určovat pouze cena, nejdůležitější je bezpečnost. Dle statistik tvoří úrazy způsobené pádem z trampolíny až 70% především dětských zranění. Trampolíny jsou k dostání s ochrannou sítí i bez sítě.

Při nákupu preferujte výrobky se sítí, které ochrání děti před pádem. Pohlídejte si materiál konstrukce i ostatních částí. Dle počtu skákajících vybírejte trampolínu s dostatečnou velikostí a nosností. Nepodceňujte ani možnost dokoupení náhradních dílů i možného příslušenství, které zvýší její životnost.

Porovnat ceny trampolín

Nejlepší trampolíny

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Marimex 305 cm + žebřík 93 % 3 990 Kč Zobrazit Tipa.eu
2. Marimex 366 cm + žebřík 93 % 4 987 Kč Zobrazit Nejlevnejsizbozi.cz
3. GoodJump 4UPVC 305 cm + žebřík 92 % 4 390 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Marimex premium 305 cm + žebřík 89 % 4 487 Kč Zobrazit Tipa.eu
5. Marimex Premium 366 cm + žebřík 83 % 5 546 Kč Zobrazit Nejlevnejsizbozi.cz

Typy

Trampolíny je možné používat doma i na zahradě, k dostání jsou v několika velikostech a provedeních.

Interiérové

Trampolíny do bytu jsou menší, jejich rozměr je nejvíce 140 cm. Je pro ně typická lehčí konstrukce, kterou je možné jednoduše složit. Využijí je především malé děti, ale vhodné jsou i pro fitness cvičení.

  • Trampolíny pro děti – jsou malé trampolíny, které je možné koupit se sítí i bez sítě. Používat je můžete v bytě i na zahradě. Výhodou trampolín bez sítě je možnost rychlého složení a snadnějšího přenášení. V případě trampolín se sítí máte jistotu, že během skákání nedojde k pádu a tedy možného zranění.
  • Fitness trampolíny – nebo také jumping trampolíny jsou ideální pro intenzivní a fyzicky náročné skákání. Pomohou vám shodit nadbytečné kilogramy, protáhnout tělo i podpořit lymfatický systém. Pro tyto trampolíny je typické držadlo, které zvyšuje stabilitu skákajícího.

U držadla si ohlídejte, zda je ho možné výškově nastavit. Skákací plochu je možné upevnit gumičkami nebo pomocí pružin. Díky gumičkám nebude trampolína hlučná.

Exteriérové

Tyto trampolíny se umísťují na zahrady a to nad zem, nebo je lze i zapustit do země. Lze je koupit v kombinaci se sítí, ale také bez sítě a jsou vhodné pro všechny věkové skupiny.

Pro venkovní trampolíny by měla být samozřejmostí stabilní kovovou konstrukce. Díky větší velikosti a více částem musíte počítat s obtížnějším sestavením.

  • Pružinové – patří k nejvíce zastoupeným, skákací plocha je ke konstrukci připevněná pomocí pružin. Díky tomu není možné ke skákání využít celý průměr plochy. K dostání jsou v několika podobách, a to s vnitřní nebo venkovní sítí a bez sítě.
  • Bezpružinové – nebo také springfree je typ trampolíny, jejíž součástí nejsou pružiny. Jejich výhodou je možnost využít ke skákání celou plochu. Tyto trampolíny patří k těm nejbezpečnějším, které jsou v současné době na trhu k dostání.

Průměr

Průměr trampolíny musí v první řadě odpovídat prostoru, který můžete trampolíně vyhradit. Venkovní trampolíny jsou nejčastěji k dostání o průměru 90 – 500 cm. Nejoblíbenější velikost je v rozmezí 200 – 250 cm. Tento průměr vyhovuje potřebám klasické rodiny.

Průměr trampolíny může být zaměněn za průměr skákací plochy. Od celého průměru je nutné připočítat cca 1 m prostoru okolo trampolíny, který není určený ke skákání.

Hmotnost

Hmotnost je závislá na velikosti a výrobním materiálu. Nejmenší interiérové trampolíny váží okolo 8 kg, lze je tedy snadno přenášet. Velké venkovní trampolíny pak mohou vážit i více než 70 kg.

Nosnost

Nosnost je parametr důležitý pro bezpečnost skákání, proto není vhodné nosnost jednotlivých výrobků překračovat. Nejmenší vnitřní trampolíny mají nosnost v rozmezí 20 – 120 kg. Venkovní mají dle velikosti nosnost v rozmezí 100 – 250 kg.

Materiál

Materiál konstrukce a skákací plochy má vliv na bezpečnost a celkovou životnost trampolíny. Konstrukce je u levnějších typů hliníková, u interiérových trampolín se často setkáte s konstrukcí plastovou. Lepší variantou jsou však konstrukce vyrobené z oceli, které mají neomezenou výdrž.

Co se týká konstrukce, máte na výběr mezi trampolínami, které disponují 3 nebo 4 podpěrami, které mají podobu písmene U. Jejich počet závisí na velikosti výrobku. Menší trampolíny jsou vybaveny nejčastěji 8 klasickými nožkami.

Součástí trampolíny jsou pružiny, dle velikosti jich může být 40 – 100. Výrobním materiálem pružin je ocel. Pružiny by měly mít funkci paměťového efektu, tím není snížena jejich pružnost ani pevnost. Pružiny, které jsou součástí venkovní trampolíny, by měly disponovat ochranou proti korozi a venkovním vlivům.

Odolný by měl být také materiál skákací plochy. Povrch musí být hladký a i zde by měla být funkce paměťového efektu. V případě venkovních trampolín si ověřte, že je materiál odolný proti UV záření. Tato odolnost má vliv na jeho delší životnost.

Bezpečnostní prvky

Pro bezpečné skákání byste neměli podcenit ani bezpečnostní prvky, které by měli být součástí každé kvalitní trampolíny.

Kryt na pružiny

Tento kryt by měl být součástí každé trampolíny. Díky krytu předejdete možným úrazům, ale je určen také k ochraně pružin, na kterých se může podepsat nepříznivé počasí. Kryt se po nějaké době opotřebuje, takže je nutné pořídit jiný.

Horní ochranná síť

Síť zabraňuje vypadnutí během skákání. Měla by být dostatečně pružná, aby vrátila skákající osobu zpět na odrazovou plochu. Setkat se můžete se dvěma typy a to vnitřní a vnější. Výhodou vnitřní sítě je skutečnost, že se skákající nedostane do prostoru, kde se nachází pružiny.

Existují ochranné sítě, které se dotýkají konstrukce a také varianta bez dotyku tzv. pumpkin konstrukce.

Žebřík a schůdky

Žebřík a schůdky jsou určeny pro snadnější vstup na trampolínu, oceníte u nich protiskluzovou úpravu.

Příslušenství

K dostání je různé příslušenství, které je třeba vybírat s ohledem na velikost trampolíny.

  • Ochranná plachta – je určena pro venkovní trampolíny, které jsou díky ní chráněny před nepříznivým počasím.
  • Kotvící sada – udrží trampolínu na místě i v případě velkého větru.
  • Spodní ochranná síť – díky ní se pod trampolínu nikdo nedostane, což oceníte zejména v případě dětí a větších domácích mazlíčků.
  • Basketbalový koš – udělá radost především dětem.
  • Trampolínový stan – slouží jako ochrana plochy před nepříznivým počasím.

Kromě příslušenství by měla vámi vybraná trampolína umožňovat dokoupení náhradních dílů. Jedná se zejména o kryt na pružiny, síť, ale také konstrukce trampolíny.

Značka

Předním výrobcem trampolín je značka Marimex. Na výběr máte mnoho různých podob výrobků a vybírat můžete i z několika velikostí bezpružinových trampolín. Na bezpružinové trampolíny se specializuje také značka Springfree.

Z dalších značek můžeme jmenovat Berg Toys, Akrobat, Good Jump, Spartan atd. Fitness trampolíny koupíte od značky inSPORTline, Sedco, Fitness King atd.

Cena

Malé vnitřní trampolíny se sítí koupíte za necelých 3 000 Kč. Ty nejlevnější bez sítě koupíte za necelých 1 000 Kč. Fitness trampolíny koupíte v rozmezí 1 500 – 3 000 Kč.

Cena nadzemních trampolín s průměrnou skákací plochou se nejčastěji pohybují kolem 3 – 6 000 Kč. Tyto modely mají nosnost do 150 kg. Největší trampolíny s velkou skákací plochou a nosností, je možné koupit do 10 000 Kč. Výjimkou nejsou však i trampolíny za 50 000 Kč.

Porovnat ceny trampolín

Údržba

Trampolína vyžaduje pravidelnou kontrolu všech dílů. V případě, že najdete poškozený díl, měl by vám výrobce umožnit nákup nového, který jednoduše vyměníte.

Skákací plochu venkovní trampolíny bude nutné čas od času očistit od případných nečistot. K čištění nepoužívejte žádné chemické prostředky, k otření vám postačí navlhčený hadřík.

Aby nedocházelo ke korozi konstrukce, je vhodné ji pravidelně ošetřovat vazelínou. Venkovní trampolínu je vhodné na zimu uskladnit na suchém místě. Zvýšíte tak její životnost.

Bezpečnost

by bylo skákání bezpečné, je nutné dodržovat několik pravidel. Ty se vztahují především na děti. Pro děti je skákání opravdovou zábavou, která může při nedodržování bezpečnosti skončit vážným a bolestivým úrazem. V lepším případě se jedná o zlomené nebo vykloubené končetiny a vyražené zuby. V tom horším může dojít k úrazu hlavy a poškození mozku nebo páteře.

Zejména malé děti by neměly používat trampolínu bez dohledu dospělé osoby. Není vhodné, aby na trampolíně skákalo příliš mnoho dětí, a to ani v případě, že to dovoluje nosnost. Ideální počet jsou 2 – 3 děti stejné váhové kategorie.

K velkému množství úrazu totiž dochází pádem většího dítěte na menší. Uvnitř trampolíny by se neměly nacházet žádné ostré předměty.

Otázky a odpovědi

Jaké zapínání sítě upřednostnit?

Síť je nejčastěji možné zapnout pomocí klasického zipu. Ten je často v kombinaci s dalšími prvky, jako jsou různé klipy. Tento způsob zapínání je jednoznačně tím nejlepším. Setkat se můžete i s trampolínami, kde je zapínání řešeno pomocí suchého zipu. Z hlediska bezpečnosti není toto zapínání ideální.

Čím jsou výjimečné bezpružinové trampolíny Springfree?

Pružiny jsou vyrobeny z kovu a při skákání vás mohou zranit. Bezpružinové trampolíny disponují laminátovými pruty, které se nachází pod skákací plochou. Rozdíl je i v konstrukci, u klasické trampolíny je kovový rám součástí plochy a při dopadu na něj může dojít ke zlomeninám i poranění hlavy.

V případě bezpružinové trampolíny je rám umístěn pod skákací plochou a ke kontaktu tak nemůže dojít. Síť klasické trampolíny drží kovové stojky, do kterých se můžete při skákání udeřit. Součástí bezpružinových trampolín jsou pružné tyče.

Jaké jsou výhody fitness trampolíny?

Fitness trampolíny vám při správném používání pomohou dosáhnout vysněné postavy. Při skákání se musí zapojit celé tělo a zapojíte tak všechny svoje svaly. Skákání má příznivý dopad také na krevní tlak a nedochází při něm k zatěžování kloubů.

Závěr

Ať už vybíráte trampolínu do bytu nebo na zahradu, myslete vždy na bezpečnost vaši a především vašich dětí. V tomto ohledu je lepší preferovat trampolínu, jejíž součástí je ochranná síť. V případě malých dětí je vhodné koupit také spodní síť, která dětem zabrání lezení pod trampolínu, což je nebezpečné ve chvíli, kdy na trampolíně někdo skáče.

Děti nenechávejte skákat bez dozoru a ohlídejte také počet dětí na trampolíně. Co se týká výběru samotné trampolíny, upřednostňujte spolehlivého výrobce, který vám umožní nákup náhradních dílů. Na opotřebení je nejvíce náchylný ochranný kryt pružin. Z příslušenství by vám neměla chybět upevňovací sada, která se postará o stabilitu ve větrném počasí.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.insportline.cz, www.marimex.cz, www.mastersport.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (29 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

6 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Koupila jsem si fitness trampolínu, abych shodila pár kilo. Musím uznat, že se na ní člověk opravdu protáhne a to natolik, že jsem se týden nemohla ani hnout a každý pohyb bolel jako ďas. Jinak ale spokojenost.

  2. Pořídila jsem Marimex 305 cm a je super. Děcka se v ní vyřádí, a když jsme všichni na zahradě, vezmou si tam hračky a nic jim díky síti nikam nepadá.

  3. Já sháněla trampolínu na zahradu, která by tam pasovala, byla kvalitní a hlavně v té správné velikosti. Máme GoodJump 3UPVC a je parádní. Skotačí na ní celá rodina a stále drží jako nová.

  4. Hodně informací jsem se dozvěděla, mockrát děkuji.

  5. Dobrý den, děkuji za recenzi, ovšem přijde mi poněkud vágní. Dala by se ještě dopracovat, nejdříve jsem při čtení myslela, že je recenze staršího data a byla jsem v šoku, že je letošní. Chybí mi tam například mezi způsoby zavírání přeložená ochranná síť. K ochranné síti by se dalo také dopsat třeba, že existují sítě, jež se dotýkají konstrukce a tzv. pumpkin konstrukce, kde se síť konstrukce nedotýká. A co se týče cen, tam jste asi zůstali v minulém století, není výjimkou, že trampolína s průměrem do 4m stojí přes 10 tisíc a největší trampolíny stojí i přes 50. Ale ceny si již každý dohledá, spíše mi chybí více informací k bezpečnostním prvkům viz příklady.

    • Dobrý den, děkujeme za podněty k vylepšení. Do článku jsme informace zapracovali.

Přidat komentář

Recenzer
Logo