Chytré hodinky

Nejoblíbenější typy chytrých hodinek

Dnešní hodinky neslouží pouze jako zařízení, které vám slouží pouze k zobrazení času a data, ale umožňují propojení s mobilní aplikací a kromě času mohou zobrazovat mnoho dalších údajů jako je ušlá vzdálenost, srdeční tep atd. Kromě toho je lze využívat na ovládání některých funkcí chytrého telefonu.

Mimo základní funkce je možné některé hodinky využít pro volání, focení, natáčení videí, při poslouchání muziky, surfování po internetu. Kromě upozornění na zprávy a hovory, budete dostávat upozornění z aplikací WhatsApp, Messenger, emailu atd.

Hodinky je možné s mobilním telefonem spárovat pomocí Bluetooth, ke spárování využijete mobilní aplikaci. Hodinky je možné dobíjet pomocí vlastní nabíječky, některé typy pak umožňují bezdrátové dobíjení.

Při výběru hodinek je třeba věnovat pozornost parametrům jako design, výrobní materiál, odolnost, výdrž baterie, ovládání, operační systém, možné funkce a také cena.

Porovnat ceny chytrých hodinek

Nejlepší chytré hodinky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Apple Watch Ultra 49mm 96 % 22 490 Kč Zobrazit Smarty.cz
2. Amazfit GTS 91 % 1 698 Kč Zobrazit Muziker.cz
3. ARMODD Silentwatch 4 Pro 83 % 2 284 Kč Zobrazit Datart.cz

Typy

Stejné funkce jako chytré hodinky plní také chytré náramky. Sportovcům jsou pak určeny zejména sportovní hodinky.

Chytrý náramek

Chytré náramky jsou stejně jako hodinky pomůcky, které disponují mnoha funkcemi. Výhodou náramku je nižší pořizovací cena, kterou má na svědomí jednodušší design. Z dalších výhod je možné uvést dlouhou životnost, k dostání jsou náramky, které vydrží i týden používání.

Tyto náramky umožňují měření ušlých kroků, spálených kalorií, kvalitu i délku spánky, srdeční tep atd. Nevýhodou je menší přesnost měření. Chytrý náramek však na rozdíl od hodinek neumožňuje dodatečné nahrávání nových aplikací a vystačit si tak musíte pouze s přednastavenými funkcemi.

Chytré hodinky

Chytré hodinky mohou mít podobu klasických kovových hodinek a lze je využít i jako módní doplněk. K dostání jsou v pánském, dámském a dětském provedení a sladit je lze s každým oblečením.

Kromě již zmíněných funkcí, které jsou totožné s funkcemi chytrého náramku, je využijete k volání, zobrazí vám textové zprávy i příchozí hovory a využijete je pro přehrávání hudby.

Aby hodinky fungovaly s vaším telefonem je třeba, zjistit zda jsou s ním kompatibilní. Ne všechny modely lze spárovat s jakýmkoliv telefonem. Některé fungují s Androidem i Applem, v případě jiných je možné využít pouze jednoho výrobce. Informace o kompatibilitě naleznete v popisku každého výrobku.

Sportovní hodinky

Sportovní hodinky jsou určeny, jak již název napovídá, především pro sportovce. Jejich výhodou je přesnější měření a mnoho funkcí týkajících se sportovních aktivit. Oproti chytrému náramku jsou dražší a na rozdíl od chytrých hodinek mají spíše ležérní a sportovní design.

Materiál

Materiál úzce souvisí s designem a ten zase s tím kde budete hodinky používat nejčastěji. Pokud budete chtít opravdu reprezentativní hodinky, budete vybírat mezi elegantními kousky, které jsou vyrobeny z oceli, keramiky a dalších designových materiálů. Tyto hodinky patří k těm nejdražším. Pásek je v tomto případě vyrobený z kovu nebo kůže.

Sportovním typům mohou vyhovovat hodinky vyroben z plastu nebo hliníku. Tyto modely mají pásky textilní, gumové a silikonové. K dostání jsou v mnoha barevných kombinacích a patří k levnějším.

Odolnost

Ať již vyberete jakýkoliv styl, měla by vás vždy zajímat také odolnost. Ta je důležitá zejména u sportovních hodinek, ale voděodolnost i odolnost proti prachu využijete ve všech případech. Odolnost určuje IP stupnice. Nejvyšší krytí zaručují hodinky IP68, číslice 6 je nejvyšší možné krytí proti prachu a číslice 8 udává nejvyšší odolnost vůči vodě.

Odolnost proti prachu

Jak již bylo řečeno, odolnost proti prachu udává první číslice za zkratkou IP a je v rozmezí 0 – 6. Kvalitní hodinky by měly mít krytí alespoň 4, což je krytí udávané jako odolnost proti velmi malým předmětům. Částečnou odolnost proti prachu pak udává číslice 5 a úplnou odolnost číslice 6.

Odolnost proti vodě

Odolnost proti vodě značí druhá číslice za zkratkou IP a je v rozmezí 0 – 8. Odolnost proti stříkající vodě vám zaručí číslice 5, možnost krátkodobého ponoření číslice 7 a voděodolnost s možností potopení číslice 8.

Displej

Displej by měl být dostatečně velký a především čitelný za každého počasí. Přehledný displej i za slunečného počasí umožňuje technologie AMOLED. Levnější hodiny nabízí technologii IPS. I tato technologie má kvalitní jas, ale horší zobrazení barev.

Ochranu před poškozením poskytuje klasické sklíčko, které má mnoho podob v závislosti na ceně hodinek. Levnější modely mají sklo podobné těm, které znáte z mobilních telefonů, drahé hodinky mohou mít sklo safírové nebo minerální.

Operační systém

Stejně jako chytrý telefon nebo tablet jsou i chytré hodinky založené na operačním systému. Před nákupem si tedy nezapomeňte ověřit, jestli jsou vámi zvolené hodinky kompatibilní s vaším mobilním telefonem.

 • Otevřený systém – umožňuje dodatečnou instalaci různých aplikací a využívají ho různí výrobci.
 • Uzavřený systém – neumožňují instalaci dalších aplikací, často ho využívá jeden výrobce.
 • WatchOs – je operační systém společnosti Apple, systém funguje pouze s mobilním telefony iPhone.
 • Tizen – je operační systém společnosti Samsung je nejvhodnější pro výrobky Samsung.
 • Wear – je operační systém společnosti Android a funguje s chytrými telefony s Androidem.

Kromě těchto nejznámějších je možné využívat systémy jako Garmin OS, FitBit OS, a další.

Baterie

S množstvím různých funkcí klesá výdrž baterie. Zatímco v případě chytrých náramků vydrží baterie na jedno nabití cca týden, u chytrých hodinek budete muset počítat s výrazně nižší životností.

Často se u chytrých hodinek uvádí běžná výdrž baterie, která je uváděna v hodinách a maximální výdrž baterie, která je dle výrobců až 14 dní. Životnost závisí především na způsobu používání. Standardně využívané hodinky, které simulují mobilní telefon, vydrží cca 2 – 3 dny.

Funkce

O funkcích chytrých hodinek již toho bylo řečeno mnohé. Běžně jsou dostupné funkce jako tepová frekvence, počítání kroků a kalorií, přehled o etapách spánku, měření krevního tlaku, okysličení krve, informace o počasí, upozornění na budík atd.

Ve většině případů jsou hodinky vybaveny senzorem GPS, který využijete při určování polohy. Součástí některých modelů je také barometr i výškoměr, což jsou údaje, které využijí zejména milovníci horských túr a výškových pochodů. Ti využijí také možnost zobrazování podrobných map zobrazujících stezky i cesty.

V případě sportovních hodinek naleznete funkce vhodné pro mnoho sportovních aktivit, až už běhu, posilování, plavání, jízdy na kole a mnoho dalšího. Tyto funkce jsou běžné i v případě levnějších náramků, které však neumožňují dodatečné instalování dalších funkcí.

Hudební nadšenci ocení možnost přehrávání hudby, chytré hodinky umožňují nahrát do úložiště dle modelu desítky až stovky písniček.

Kapacita vnitřního úložiště bývá nejčastěji v rozmezí 4 – 32 GB a některé hodinky umožňují pro lepší poslech připojit bezdrátová sluchátka. Vesměs všichni uživatelé pak možnost placení stejně jako platební kartou či mobilním telefonem.

Jednotlivých funkcí je opravdu velké množství a je na uvážení každého, zda všechny dostatečně využije. S jejich počtem roste cena hodinek a klesá výdrž baterie.

Značka

Chytré hodinky jsou na trhu zastoupeny velkým počtem značek. Jmenovat můžeme výrobce jako Apple, Wotchi, Huawei, Timex, Amazfit, Denver, Helmer, Samsung, Armodd, Xiaomi atd.

Cena

Cenu těchto výrobků určuje především design, výrobní materiál a množství funkcí. Cena nejlevnějších nepřesáhne 1 000 Kč, ty nejdražší vás vyjdou na 25 a více tisíc korun.

Kvalitní hodinky určené pro běžné používání koupíte v rozmezí 1 – 3 000 Kč, což je kategorie, která nabízí nejvíce výrobků. K dostání jsou chytré hodinky ve sportovním i elegantním designu a vybere si tak skutečně každý. K dostání jsou v podobě klasického ciferníku s ručičkami, ale také s AMOLED dotykovým displejem.

Nároční uživatelé mohou vybírat modely, které nabízí cenové rozpětí 5 – 10 000 Kč. Nejdražší výrobky vám poskytnou velké množství funkcí, jejich nevýhodou je však velmi malá výdrž baterie, na kterou upozorňuje mnoho vlastníků hodinek v recenzích výrobků.

Porovnat ceny chytrých hodinek

Otázky a odpovědi

Jaké funkce by měly mít hodinky určené dětem?

Rodiče ocení především funkci GPS lokátoru, který využívá signál satelitů a umožňuje tak sledování i lokalizaci dětí. Hodinky jsou schopné určit přesnou polohu a zaslat informaci se souřadnicemi do mobilní aplikace. Děti pak využijí funkce jako svítilna, fotoaparát, hledání hodinek, budík atd.

Co jsou špionážní hodinky?

Součástí těchto hodinek je skrytá minikamera, která umožňuje natáčet krátká videa, pořizovat fotky a audiozáznamy. Kvalita kamery není nijak závratná, ale hodinky mohou nahrát až 120 minut záznamu. Využijete je v mnoha situacích a mohou vám pomoci vyřešit nejednu nepříjemnost. Mimo kameru disponují také řadou dalších funkcí.

Závěr

Chytré hodinky vybírejte především podle toho, jak je budete nejčastěji využívat. Jiné funkce ocení sportovci, jiní milovníci výšlapů do přírody. Pokud nepatříte mezi sportovce, oceníte zejména funkce, které vás budou informovat o zdravotním stavu.

Zejména mladším generacím budou vyhovovat funkce, které nabízí chytrý mobilní telefon. Neméně důležitý je také design, který vám umožní používat hodinky ve škole, práci i doma.

Zejména u sportovních hodinek je třeba zohlednit odolnost. Ta by měla být ideálně značena IP 68, což je hodnota maximálního krytí. Nejdůležitějším parametrem je operační systém, který vám umožní spárování s chytrým telefonem.

Chytré hodinky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.mall.cz, www.alza.cz, www.datart.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (300 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

6 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Já mám chytré hodinky rád, protože mi hlídají veškeré potřebné hodnoty, když chodím běhat a jezdit na bruslích. Už bez nich neudělám z domu ani krok, pokud je nemám na ruce.

 2. Značku Apple mám rovněž ráda, ostatně mám od nich také iPhone. No takže chytré hodinky jsem také zvolila od této značky a jsou super.

 3. Hodinky od Applu mám a jsou fajn. Dělají, co mají, mají spoustu funkcí a dobře ukazují, takže jsem moc spokojený.

 4. Já jsem chtěla chytré hodinky od značky Apple a ty mám. Jsem s nimi moc spokojená, i když cena byla přes 9 tisíc, tak si nestěžuji.

 5. Každý den se věnuji mnoha sportovním aktivitám a chytré hodinky mi hodně pomáhají s jejich monitoringem. Pořídil jsem si Apple Watch SE 40mm.

 6. Váš článek mi hodně usnadnil práci, děkuji za vaší pomoc. Ivana.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo