Bourací kladiva

Bourací kladivo patří do skupiny elektro pneumatických kladiv. Tyto kladiva jsou určena zejména profesionálům z řad topenářů, instalatérů, obkladačů, topenářů a dalších. Bourací kladivo však můžete využít i doma zejména v případě rekonstrukce bytových i nebytových prostor. S pomocí bouracího kladiva zbouráte příčky nebo poměrně snadno odstraníte staré dlaždice.

Při výběru bouracího kladiva hraje velmi důležitou roli, za jakým účelem budete toto nářadí používat. Jiné požadavky má na kladivo běžný domácí kutil, který je bude využívat víceméně sporadicky. Mnohem větší nároky má poloprofesionál nebo profesionál, který bude nástroj používat pravidelně.

Bourací kladiva se liší pohonem, tím nejdůležitějším parametrem je však v tomto případě příkon a hmotnost. Tyto dva parametry spolu velmi úzce souvisí, čím je kladivo výkonnější, tím je pochopitelně větší. Na uživatelský komfort má zásadní vliv také ergonomie a kvalita zpracování. K dalším parametrům, které je třeba zohlednit, patří síla úderů, způsob upnutí nástavců, ergonomie a možné funkce.

Porovnat ceny bouracích kladiv

Nejlepší bourací kladiva

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. FIELDMANN FDBK 201301-E 98 % 2 692 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Makita HM1203C 97 % 15 066 Kč Zobrazit Tipnet.cz
3. DeWALT D25902K 95 % 20 453 Kč Zobrazit Peddy.cz
4. Scheppach AB 1600 91 % 4 190 Kč Zobrazit Eva.cz
5. Hecht 1090 86 % 3 290 Kč Zobrazit Elespo.cz

Typy

Již bylo řečeno, že bourací kladiva patří do kategorie vrtacích kladiv. Ještě než se více zaměříme na bourací kladiva, představíme si i další typy elektro pneumatických kladiv.

Bourací

Je známé i jako sekací kladivo. Menší sekací kladivo můžete využít při různých demoličních pracích, nástroj zvládne vysekávat drážky do zdiva, poměrně snadno s ním odsekáte dlažbu nebo obklady. Velké bourací kladivo bývá označeno také jako demoliční. Do skupiny demoličních patří velké a těžká nástroje, pro které je typické SDS Max upínání.

Vrtací

Vrtací kladivo může připomínat klasickou příklepovou vrtačku. Toto kladivo využijete při vrtání do různě tvrdých materiálů, použít ho můžete i na míchání stavebních hmot a nátěrů. Základem vrtacího kladiva je elektro-pneumatický mechanismus, díky kterému je nástroj schopen vyvinout mnohem větší sílu než elektrická vrtačka.

Na druhou stranu však vrtání není s kladivem tak efektivní jako s vrtačkou a to zejména kvůli nižším otáčkám. Kladivo pracuje pomalu a není ani tolik přesné, díky čemuž je práce méně efektivní než v případě elektrické vrtačky. Kvalitní vrtací kladivo by vám mělo umožnit také vrtání bez příklepu.

Kombinované

Tyto speciální kladiva kombinují funkce obou předchozích typů a to vrtacího a menšího sekacího kladiva. Použít je můžete na vrtání s příklepem i bez příklepu nebo sekání.

Jedná se o nejoblíbenější variantu pro domácí kutily, pomocí kladiva můžete vrtat do tvrdých materiálů, sekat do zdi i odsekat dlaždice. Kombinovaná kladiva nebudou vyhovovat profesionálům ani náročnějším uživatelům, protože nejsou tolik výkonná jak samostatné typy.

Napájení

Bourací kladivo má dva typy pohonu a to elektrický nebo akumulátorový.

Elektrické

Toto kladivo je oblíbenější, disponuje vyšším výkonem. Při práci však musí být připojeno do elektrické sítě, což vás může v některých ohledech limitovat. Elektrické kladivo však můžete používat prakticky nepřetržitě, díky čemuž bude práce rychlejší.

Akumulátorové

Předností akumulátorového nářadí je absence přívodního kabelu. V případě bouracího kladiva se však nástroj považuje za jakési krajní řešení. Akumulátorové kladivo můžete sice použít kdekoliv, avšak počítat musíte s menším výkonem a nutností opakovaného nabíjení baterie. Pokud nechcete práci na několik hodin přerušit, budete se muset dovybavit náhradním akumulátorem.

Výkon a příkon

Jedná se o prakticky nejdůležitější parametr, který určuje, co vše bourací kladivo zvládne. Za minimum je považován příkon 800 W, profesionálové však budou potřebovat mnohem výkonnější kladiva.

Nejmenší kladiva mají výkon do 1 000 W, své uplatnění mají v běžné domácnosti. I v případě, kdy budete kladivo používat sporadicky, by neměl být výkon nižší než 800 W.

Náročnější uživatelé a poloprofesionálové budou potřebovat kladiva s výkonem v rozmezí 1 – 2 000 W. Velkou roli hraje hlavně to, jakým způsobem budete kladivo používat.

Profesionálům jsou určena kladiva s výkonem více než 2 000 W.

Hmotnost

Hmotnost je parametr, kterému se většinou nevěnuje nijak velká pozornost. V případě bouracích kladiv se však jedná o zásadní parametr, který má co do činění s výkonem i uživatelským komfortem.

Hobby kladiva váží okolo 3 kg, s pomocí těchto kladiv můžete vysekávat drážky, osekávat obklady a provádět další spíše nenáročné činnosti.

Za universální jsou považována kladiva s hmotností 3 – 11 kg. Hmotnost demoličních kladiv může být 11 – 25 kg.

Síla úderu

Energie úderu je parametr, který se značí v joulech J. Ty nejméně výkonná kladiva by měla mít sílu úderu alespoň 5 J, avšak za minimum je považována hodnota 10 J. Takové kladivo lze využít pro drobné práce.

Pro běžné domácí použití se však doporučuje použít kladivo se sílou úderu cca 20 J, náročnější bourání vyžaduje sílu úderu cca 30 J. Čím vyšší bude síla úderu, tím vyšší budou i vibrace, které budete při práci cítit. Pokud budete pořizovat výkonnější kladivo, zaměřte se i na funkci antivibračního systému.

Počet úderů za minutu – je parametr, který je udáván bez odporu neboli naprázdno. Bourací kladiva mají sílu úderu nejčastěji okolo 4 500 úderů/min. K dostání jsou však i kladiva s 1 000 – 6 000 údery/min.

Upínání

Bourací kladiva využívají 2 typy upínacích systémů. U menších kladiv to bývá upínání SDS – Plus, větší kladiva mají upínání SDS – Max.

  • SDS-Plus – upínání typické pro méně výkonná kladiva s hmotností do 4 kg. Výhodou systému SDS – Plus je možnost vkládat různé typy pracovních nástrojů, které využijete při sekání do betonu, cihel i panelů.
  • SDS-Max – toto upínání je běžné u demoličních kladiv, upínání se postará o maximální přenos energie. Vkládat můžete pracovní nástroje o průměru více než 50 mm. Pro běžného uživatele je nákup takového kladiva zbytečný, bourací kladiva tohoto typu jsou určena především profesionálům.

Ergonomie

Také ergonomie nástroje je v tomto případě velmi důležitá. Jedná se o parametr, který značně ovlivňuje uživatelský komfort. Před nákupem je dobré držení nástroje vyzkoušet. Rukojeť by měla padnout do ruky a zaměřit byste se měli i na vyvážení kladiva.

Funkce

U bouracího kladiva můžete využít několik praktických funkcí. Tím bezesporu nejdůležitějším je funkce tlumení vibrací. Bourací kladivo by mělo být možné připojit k odsávání, které se postará o prach vzniklý při práci. Další žádanou funkcí je indikátor opotřebení uhlíků.

Značka

Kvalitu bouracího kladiva určuje značka, tento nástroj se zaručeně vyplatí pořídit od renomovaného výrobce. Ten zaručí nejen kvalitou a spolehlivost, ale také bezpečnost. Kvalitní značková kladiva umožňují pořídit potřebné náhradní díly. Dostupný bude i servis a potřebné příslušenství. Mezi přední výrobce, které byste měli při výběru upřednostnit, patří Makita, DeWalt, Hitachi, Bosch, Metabo, Ferm nebo Einhell.

Cena

Bourací kladiva patří k dražším výrobkům. Hobby sekací kladivo můžete koupit už za necelých 5 000 Kč, v tomto případě však přílišnou kvalitu nečekejte. Aby bylo kladivo opravdu kvalitní, dostatečně výkonné a spolehlivé, bude nutné vybírat kladivo s cenou alespoň 10 000 Kč.

Náročnější uživatelé a profesionálové budou potřebovat výkonnější kladiva, jejichž cena bývá v rozmezí 15 – 30 000 Kč. Jedná se již o velké nástroje s hmotností od 8 – 12 a více kg. Nejdražší kladiva stojí okolo 30 000 Kč.

Porovnat ceny bouracích kladiv

Otázky a odpovědi

Na co ještě se při výběru zaměřit?

Důležitá je samotná konstrukce. Jak již bylo řečeno, u bouracího kladiva je velmi důležitá ergonomie. Při práci s kladivem budete vystaveni poměrně silným vibracím, které dokáží alespoň částečně utlumit ergonomické rukojeti. Ty by měly být ideálně polohovatelné. Samotné kladivo by mělo být vyrobeno z kvalitních materiálů, známí výrobci používají tvrzený plast a kov.

Jaké příslušenství lze využít?

Mez oblíbené doplňky, které vám práci zjednoduší, patří především přídavné rukojeti. Rukojeť lze připevnit na přední část bouracího kladiva.

Díky ní bude úchop stabilnější a práce přesnější i méně namáhavá. K základnímu příslušenství patří náhradní pracovní nástroje, v tomto případě různé sekáče. Ty budete vybírat podle materiálu, do kterého budete sekat. Bourací kladivo a veškeré příslušenství bezpečně uschováte do kvalitního a odolného transportního kufříku. Ten bývá v některých případech přímo součástí výrobku.

Jak je bourací kladivo hlučné?

Bourací kladiva patří do skupiny hlučných nástrojů. Na hlučnost kladiva má vliv i bouraný materiál. Čím je materiál tvrdší, tím je hluk při práci větší. Hlučnost při práci je cca 100 dB, používat byte tedy měli i ochranné pomůcky v podobě kvalitních sluchátek. V opačném případě totiž riskujete poškození sluchu.

Závěr

I pro občasné použití se vyplatí pořídit kvalitní kladivo. Bourací kladiva patří mezi nástroje, které si můžete v případě, kdy nástroj využijete opravdu příležitostně, vypůjčit. Hobby kladivo by mělo mít příkon v rozmezí 900 – 1 800 W, hmotnost kladiva by měla být od 3 – 10 kg a síla úderu alespoň 10 – 20 J.

Takové kladivo využijete při osekávání i demolici. Méně výkonná kladiva jsou vhodná spíše pro drážkování nebo osekávání obkladů. Výkonnější kladiva si poradí s železobetonem i panely. Při práci myslete i na své zdraví a používejte patřičné ochranné pomůcky.

Bourací kladiva můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.nako.cz, www.tomek-naradi.cz, www.izomat.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (54 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Mám svou vlastní firmu, takže každou chvíli kupuji nějaké nářadí, které nám ulehčuje práci. Naposledy jsem kupoval elektrické bourací kladivo Scheppach AB 1900 a je to pecka. Funguje naprosto bombasticky, skvěle se s ním pracuje a celkově odvádí luxusní práci, určitě mohu za sebe i za své pracovníky doporučit, budete stejně nadšení jako já.

  2. Potřeboval jsem pro své pracovníky bourací kladivo a objednal FIELDMANN FDBK 201301-E. Je skvělé a moc dobře se s ním pracuje. Rozhodně to byla skvělá koupě.

  3. Poradna jak si vybrat mi pomohl a děkuji.

  4. Tento článek mi hodně pomohl s výběrem, děkuji.

Přidat komentář

Recenzer
Logo