Autochladnička nebo chladící box jsou praktické pomůcky, díky kterým udržíte potraviny v chladnu a předejdete tak jejich zkažení. Jednotlivé modely se liší nejen cenou a objemem, ale také časem, po který je možné potraviny skladovat. Letní měsíce lákají mnoho rodin k pobytu v přírodě, a i cestování na dovolenou vlastním vozem je stále více populární.
Není ale od věci do praktické autochladničky naskládat větší nákup a vše v klidu přivést domů i ve dnech, kdy teploměr atakuje 40°C. Zvolit vhodnou chladničku, která bude vyhovovat všem vašim potřebám, nemusí být vždy jednoduché a výběr omezit pouze na pořizovací cenu se nemusí vůbec vyplatit. Na co se tedy při výběru ideální autochladničky zaměřit?
Nejlepší autolednice
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Indel B TB18 | ⭐ 92 % | 11 450 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
2. | G21 C&W 45 l | ⭐ 90 % | 3 810 Kč | Zobrazit | Tipa.eu |
3. | Guzzanti GZ 24A | ⭐ 87 % | 1 599 Kč | Zobrazit | Expert.cz |
4. | Sencor SCM 4233BL | ⭐ 82 % | 2 490 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
5. | Compass 30L RED 220/12V LED | ⭐ 82 % | 2 289 Kč | Zobrazit | Voton.cz |
Typy autochladniček
Autochladnička je zařízení, které může vzhledově připomínat tašku nebo malý přenosný box. Pracuje na různých principech a lze ji rozdělit do 4 základních skupin, podle toho, jakou využívá technologii chlazení. Každý typ pracuje zcela odlišně a u všech se setkáte s klady i zápory.
Pasivní
Pasivní autochladnička je jednoduché zařízení. V tomto případě se jedná o tašku nebo plastový box. Vnitřek termotašky je vybaven izolační termofolií, uvnitř boxu je dvojitá stěna. Mezi stěny boxu se vkládá předem namražená destička nebo také kostky ledu. Ať již vyberete jakoukoliv variantu pasivního chlazení, budete muset počítat s krátkodobým chladícím efektem.
K výhodám pasivního chlazení patří zejména nízká pořizovací cena. Oba typy lze využít krátkodobé chlazení, ale také ohřívání nápojů a potravin. Pro ochlazení nepotřebují žádný zdroj energie a účinek chlazení lze zvýšit pomocí panelů pasivního chlazení. Pasivní tašky jsou menších rozměrů, často doplněné o praktická ucha nebo popruh přes rameno. Využijete je tedy nejen během jízdy, ale budete je mít po ruce i na výletě a po jejich vyprázdnění se dají použít jako klasická taška. Mezi nevýhody lze zařadit krátkodobý efekt chlazení.
Absorpční
Absorpční chlazení pracuje na principu pohlcování tepla. Plynné palivo je nejdříve pohlcováno a poté vypuzováno do prostoru lednice. Lednice je vhodná pro krátkodobé uchovávání potravin a dokáže ochladit nápoje a potraviny až 20°C pod okolní teplotu.
Výhodou těchto ledniček je naprosto tichý chod, protože neobsahují motor ani kompresor. Nemusíte se bát ani žádného mechanického poškození, lednice neobsahují žádnou pohyblivou část, která by se opotřebovávala. A v neposlední řadě je to téměř nulová údržba. Chladící výkon bývá vyšší než u termoelektrických chladniček a je téměř totožný s výkonem kompresorových chladniček. Absorpční autochladničku lze napájet pomocí elektrické energie, funguje však také na plyn a to jak propan-buten, tak i propan. Je oblíbená při kempování, kdy ji zprovozníte pomocí propan-butanové láhve.
Mezi nevýhody patří velký odběr proudu a nutný prostor k odvádění vzduchu. Tento typ musí být umístěn tam, kde je dobře odvětrávaný prostor a nejsou tedy vhodné do kufru osobního automobilu. Své využití mají zejména v karavanech nebo obytných přívěsech.
Kompresorová
Využívají stejný systém chlazení, jak ho znáte u běžných lednic v domácnosti. Chladící kapalina je poháněna kompresorem, změnou tlaku se mění na plyn, následně pohlcuje teplo, které je odváděno ven.
Ke kladům patří velký výkon, díky kterému budou spolehlivě fungovat i při velmi vysokých venkovních teplotách. Kvalitnější typy mohou mít zabudovanou baterii, která vám zaručí spolehlivý několikahodinový chod v případě, že nebudete mít k dispozici připojení k elektrické energii.
Termoelektrická
Termoelektrická lednice dokáže potraviny zahřát i zchladit a to o +/- 30°C. Některé kvalitnější typy jsou vybaveny regulací chlazení a lze je napájet při 12, 24 i 230 V. Výhodou je nižší pořizovací cena, menší rozměr a hmotnost. Potraviny udrží v chladu i několik hodin bez připojení k elektrické energii.
Nevýhodou je však čas, který potřebují k tomu, aby se dostaly na teplotu, kterou vyžadujete. V tomto případě musíte počítat i se 6 hodinami. Před plánovanou cestou je tedy musíte zapnout a nechat připravit. Teprve poté do ní naskládáte potraviny. Jsou tedy vhodné spíše pro občasné použití.
Objem
Velikost je odvozena zejména od počtu osob, kterým má lednice sloužit a zapomenout byste neměli ani na možnosti, které vám poskytuje váš osobní automobil. Počítat musíte také s oněmi již zmíněnými 5 centimetry po jejím obvodu na cirkulaci vzduchu. Tato rezerva se vám bude hodit i pro snadnější manipulaci s lednicí.
Objem autochladniček je uveden na energetickém štítku a obecně je třeba řídit se pravidlem, že je lepší mít lednici plnou, než napůl prázdnou.
Autochladničky jsou k dostání v různých velikostech, ty nejmenší mají vnitřní objem do 10 litrů. Nejčastější velikost lednic poskytuje objem v rozmezí 25 – 30 litrů. A k dostání jsou i lednice velkých objemů, které pojmou až 100 litrů.
Rozměr
Velikost je odvozena zejména pro počet osob, kterým má lednice sloužit a zapomenout byste neměli ani na možnosti, které vám poskytuje váš osobní automobil. Počítat musíte také s oněmi již zmíněnými 5 centimetry pro jejím obvodu na cirkulaci vzduchu. Tato rezerva se vám bude hodit i pro snadnější manipulaci s lednicí.
Spotřeba
Autochladničky jsou víceméně závislé na zdroji elektrické energie, absorpční mohou být napojeny i na plyn. Spotřeba u těchto spotřebičů nebývá nijak velká a je zaznamenaná na energickém štítku.
Energetický štítek vám poskytne informaci také o energetické účinnosti. Ta se vyznačuje označením A – D.
K nejúspornějším typům patří chladničky, které nesou označení A+++ a nejmenší úsporu vám poskytnou typy s označením D. Ze štítku dále můžete vyčíst také průměrnou roční spotřebu, celkový objem a hlučnost.
Připojení autochladničky
Autochladničky jsou dodávány s různě dlouhým kabelem a to v délce v rozmezí 2 – 3 metrů. Díky tomu můžete lednici zapojit do zdroje, který může být v kufru nebo poblíž řidiče. Ve druhém případě je možné zakoupit praktickou rozdvojku zapalovače, která vám umožní nejen napájet lednici, ale zároveň třeba také telefon.
Autochladničky lze napájet pod napětím 12 nebo 24 V. Napětí 12 V je typické pro osobní automobily, 24 V je pak napětí běžné pro dodávky nebo nákladní auta.
Některé větší typy autochladniček je možné zapojit i do klasické 230 V zásuvky, a mohou být tak používány kdekoliv, kde se nachází elektrická zásuvka.
Cena
Nejlevněji pořídíte různé velikosti termotašek. Malé přenosné tašky jsou určené pouze na přenášení láhve nebo svačiny a nestojí ani 100 Kč. Mnoho různých tašek větších rozměrů lze zakoupit do 500 Kč.
Do 1000 Kč pořídíte malé typy chladících boxů a první menší ledničky, které jsou napájeny ze sítě se dají sehnat za cenu do 2 000 Kč. Opravdu kvalitní autochladničky, na které se můžete na cestách spolehnout lze nakoupit v cenovém rozpětí 5 000 – 10 000 Kč.
Ceny velkých převážně kompresorových autochladniček se pohybují v rozmezí cca 10 – 15 000 Kč. Tyto modely lze napájet i z klasické zásuvky a můžete je tak využít i pro běžné používání doma nebo na chatě.
Značka
Autochladnička je k dostání v mnoha různých podobách a velikostech. Mezi přední výrobce těchto spotřebičů patří Compass, G21, Meva, Guzzanti, ACG nebo třeba Sencor. Co se týká termotašek, můžete je zakoupit od značek jako Spokey, Calter, Lamart, Cattara a mnoho dalších. Pasivní chladící box nabízí značky jako Stanley, Dometic, Campingaz neno třeba Coleman.
Příslušenství
K autochladničkám je možné dokoupit i některé příslušenství. K dostání je:
- Ochranný obal – díky obalu předejdete nejen mechanickému poškození během jízdy, ale ochráníte lednici také před případným poškrábáním a může sloužit také k upevnění lednice bezpečnostním pásem.
- Upevňovací sada – dá se říct, že funguje na stejném principu jako ochranný obal. I zde s její pomocí zabráníte nechtěnému posunování v případě, že lednici převážíte v kufru vašeho automobilu.
- Zámek přívodního kabelu – díky němu během jízdy nedojde k případnému vypadnutí napájecí kabelu ze zásuvky ledničky.
- Organizéry a koše – poslouží pro přehledné uložení potravin a nápojů v ledničce.
- Osvětlení vnitřního prostoru – tuto možnost nabízí pouze některé dražší modely kompresorových nebo termoelektrických autochladniček. Možná vám tady dovednost přijde zbytečná, na druhou stranu ji ale při nedostatku světla jistě oceníte.
Bezpečné používání
Autochladnička s výjimkou pasivního typu je elektrospotřebič. Neměli byste podceňovat ani její bezpečné používání. Z tohoto hlediska je nejdůležitější zakoupit kvalitní přístroj prověřené značky. Levné typy autochladniček vám nezaručí bezpečný chod. V případě tohoto zařízení se jedná zejména o možný zkrat, kdy riskujete také poškození elektroniky vozu a s ní spojenou velmi nákladnou opravu.
Kvalitní autochladnička musí být vybavena bezpečnostní pojistkou, která případnému zkratu nebo přetížení zabrání. Dále je možné spolehnout se na ABS systém, který pohlídá napětí autobaterie. Pokud napětí autobaterie klesne k 11 voltům, automaticky vypne napájení autolednice a tím ochrání baterii před případným vybitím.
Další věc, na kterou musíte myslet je zabezpečení lednice během jízdy. V ideálním případě by měla být upevněna pomocí upevňovací zařízení. Díky tomu se nebude za jízdy posouvat ani jinak poskakovat, což pochopitelně prodlouží její životnost. Lednice převážená na sedadle by měla být upevněná bezpečnostním pásem.
Také pravidelná údržba je důležitá pro bezpečný chod lednice. V tomto případě není nijak složitá a tyto výrobky žádnou speciální péči nepotřebují. Vnitřek lednice je vhodné umývat pouze čistou vodou, vyhnout byste se měli zejména agresivním chemikáliím. A v případě, že nebudete lednici delší dobu používat, je vhodnější uskladnit ji s otevřeným víkem, tím předejdete tvorbě plísně.
Otázky a odpovědi
Ti, kteří uvažují o koupi autochladničky, si nejčastěji pokládají tyto otázky:
Co vše je možné v ní uchovávat?
V tomto případě se autochladnička nijak neliší od běžné lednice a můžete v ní tedy uskladnit veškeré potraviny a nápoje, které chcete ochránit před teplem a zkažením.
Kam ji během jízdy umístit?
Autochladničku je ideální vozit v kufru automobilu, pokud je však správně zabezpečená, je možné ji převážet na sedadle. Jestli vám to rozměry autochladničky a také vozu dovolí, můžete ji vozit i za nebo pod sedadlem. Důležitý je v těchto případech i dostatečně dlouhý přívodní kabel, který lze ale také nastavit na potřebnou délku. Ať už ji ale budete vozit kdekoliv, je důležité, aby byla vždy pevně upevněná.
Lze autochladničku použít i k mrazení potravin?
Většina autochladniček schopnost mrazit nemá, výjimku tvoří některé typy kompresorových autochladniček, které lze nastavit až na -18°C. Tyto modely patří k těm dražším a je tedy na vašem uvážení, jestli schopnost mrazit skutečně využijete. V opačném případě je to zbytečná investice. Do ostatních typů můžete samozřejmě mražené potraviny uložit, ale musíte počítat s tím, že se během jízdy trochu rozmrazí a budou tak určené k okamžité konzumaci.
Závěr
Když budete pořizovat tento výrobek, měli byste se především podívat v jakém režimu a na jakém principu funguje, jestli si vystačíte s výkonem, který vámi vybraný model nabízí nebo jestli budete potřebovat lednici výkonnější. A zapomenout nesmíte ani na objem, který vám zaručí, že se do ní vejde všechno, co budete potřebovat.
Podobný článek, co by vás mohl zajímat
Zdroje: www.alza.cz, www.autoprofi.cz, www.nomadem.cz, www.truckmall.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Nedovedu si představit, že by člověk v dnešní době vyrazil na cestu bez autolednice, aby si do ní dal jídlo pro celou rodinu. Aktuálně je to v těchto tropech zcela nepostradatelný pomocník, který se snadno vleze do kufru auta nebo klidně i na zadní sedačku.
Autolednici využívám pravidelně na cestách, když si beru s sebou jídlo a pití. Obzvlášť v letním období je to nepostradatelné vybavení auta, protože jinak bych všechno jídlo vyhodil.
Tak nákupy bez autolednice by člověk v těchto tropech moc nedal. Co se mi jednou zkazilo maso, od té doby vše chlazené dávám v autě do ledničky a mám klid.
Potřebovali jsme novou autolednici, tak jsme se inspirovali vaším článkem a pořídili MobiCool MCF40. Funguje skvěle a nic se v ní nezkazí, určitě doporučuji, je to skvělá pomůcka.