Rotopedy

Rotopedy patří k nejoblíbenějším domácím cvičebním strojům. Jsou určeny pro lehčí trénink a jsou oblíbenou pomůckou u těch, kteří trpí nadváhou a chtějí tedy docílit především snížení tělesné hmotnosti a zlepšení kondice.

Cvičení na rotopedu je také vhodnější pro osoby, které mají problémy se zády. Cyklotrenažery jsou propracovanější typy rotopedů a jsou určeny k simulaci jízdy na kole. Využijí je hlavně opravdový sportovci.

Porovnat ceny rotopedů

Nejlepší rotopedy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Tunturi FitCycle 50i 97 % 9 490 Kč Zobrazit Fitham.cz
2. InSPORTline Valdosa 96 % 16 990 Kč Zobrazit Insportline.cz
3. HouseFit TIRO 100 iTrain 95 % 13 990 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Tunturi CARDIO FIT M30 minibike 88 % 1 449 Kč Zobrazit Mastersport.cz
5. Capital Sports Azura X2 79 % 3 890 Kč Zobrazit Electroworld.cz

Typy

Před výběrem vhodného rotopedu si nejprve položte otázku, kdo, jak často a jakým způsobem bude rotoped používat. Jste spíše rekreační sportovci?

Bude rotoped sloužit pro více členů domácnosti? Řadíte se k profesionálním sportovcům? Na trhu jsou k dostání rotopedy ve třech typech a každý je určený pro trochu jiný způsob cvičení.

Klasické

Patří k nejrozšířenějším a nejoblíbenějším typům. Jejich předností je snadné ovládání a dobrá skladnost. Jsou také konstrukčně nejjednodušší, což je dělá i cenově nejdostupnějšími.

Klasické rotopedy umožňují, aby byla vaše páteř při cvičení více vzpřímená, tudíž tolik nedochází k přetížení krční a bederní části páteře.

Cyklotrenažéry

Tyto přístroje vám nahradí klasické kolo. Vynikají zejména přesnějším nastavením zátěže a jsou určeny pro opravdové sportovce, kteří umí beze zbytku využít všechny jejich přednosti.

Jsou oblíbené i u nadšených cyklistů, kterým chybí jízda na kole v zimních měsících. Ergonomie pohybu u cyklotrenažérů simuluje jízdu na kole a neumožňuje vám tak mít při cvičení rovná záda.

Recumbenty

Jsou to rotopedy s ležatými koly a jsou vhodné pro ty, kdo mají omezenou pohyblivost. Jsou pohodlné a šetrné k zádům díky opěrce, kterou je vybaveno sedlo. K jejich nevýhodám patří větší rozměry a cena.

Šlapací střed

Šlapací střed ovlivňuje životnost rotopedu. Levnější rotopedy mají tzv. miskový systém. Poznáte ho podle jednodílné ohnuté klice pedálu.

Tento mechanismus je levnější, ale rychleji u něj dojde k opotřebení a vyžaduje i občasné seřizování. Opotřebování se u něj projevuje zvýšením hlučnosti a tím vás upozorní na jeho nutnou výměnu.

Ložiskový systém bývá typickým pro kvalitnější výrobky. Tento systém má kliky pedálů na čtyřhranu, tak jak to bývá v případě klasických kol.

V případě kvalitního typu s ložisky je ložiskový systém tichý, bezúdržbový a delší je i jeho samotná životnost. Za tyto bonusy si však budete muset připlatit.

Brzdný systém

Brzdný systém je zodpovědný za to, jaký odpor je vám při šlapání kladen. Brzdný systém můžete regulovat manuálně nebo elektronicky.

Magnetický brzdný systém – patří k nejrozšířenějším, pracuje na bázi přibližování a oddalování magnetů od setrvačníku. Vyznačuje se tichým provozem a v kombinaci s kvalitním setrvačníkem také plynulý chod.

U nejlevnějším rotopedů zpravidla narazíte na páskový brzdný systém. Je hlučnější a poruchový. Pokud tedy plánujete rotoped používat pravidelně, neměli byste volit modely, které jsou jím vybaveny.

Indukční brzda patří k méně rozšířeným brzdným systémům. Rotopedy, které jsou indukční brzdou vybaveny, se hodí pro terapeutické účely nebo výkonnostní trénink a to díky velmi přesnému ovládání. Její nevýhodou jsou však případné dražší opravy.

Zátěžové kolo

Setrvačník může mít různou hmotnost, od které se dále odvíjí jeho používání. Čím těžší má rotoped setrvačník, tím lepší je i chod stroje.

Pro běžné domácí použití s malou zátěží by měla být hmotnost v rozmezí od 3 – 5 Kg. Setrvačník o hmotnosti 5 – 7 kg se hodí pro potřeby celé rodiny, a pokud si chcete dát pořádně do těla, měla by být hmotnost alespoň 7 kg. I s těžkým setrvačníkem však můžete šlapat na minimální zátěž a zacvičit si tak mohou i méně nadšení sportovci.

Konstrukce a ergonomie

Důležitá je i samotná velikost rámu rotopedu. Levnější modely mají menší velikost a hodí se spíše pro drobné postavy. Rotopedy, které mají větší konstrukci, jsou vyrobeny z kvalitnějších materiálů, jsou stabilnější a mohou je používat i vyšší a těžší uživatelé.

Pro lepší požitek ze cvičení vybírejte rotopedy, které umožňují polohování. Díky tomu vás nebudou při cvičení bolet záda a nebudete si ničit klouby. Kvalitní rotoped by měl umožňovat horizontální i vertikální posun sedla a ideálně i možnost polohovat řídítka.

Ideální výška sedla by měla umožňovat mít při nasednutí na sedátko paty na obou pedálech a nohy musí být zcela propnuté. Výška řídítek by měla být u rotopedu výš než je výška sedla pro pohodlnější způsob jízdy.

U cyklotrenažéru je výchozí výška řídítek totožná s výškou sedla. Cyklotrenažéry však umožňují řídítka také snížit dle způsobu jízdy nebo pro individuální potřeby jednotlivce.

Lepší manipulaci se strojem vám pak umožní přepravní kolečka. Seřizovací nožky zase vyřeší všechny nerovnosti podlahy.

Napájení

Nejjednodušší typy, které disponují manuálním ovládáním, není třeba nijak napájet. V případě, že je rotoped vybaven displejem, budete se muset o možnosti napájení zajímat.

První možností je napájení ze sítě a tedy nutnost připojení ke zdroji elektřiny. Druhou možností je pak akumulátorové napájení pomocí baterií.

Další funkce

Moderní rotopedy jsou vybaveny i několika funkcemi, které můžete při cvičení využít.

Důležitý je i ovládací panel. Rotoped můžete ovládat manuálně nebo elektronicky. Manuální rotopedy jsou ve většině případů vybaveny otočnými kolečky. Elektronické mají velké panely s množstvím různých funkcí a režimů tréninku.

U těch nejmodernějším pak můžete využít také možnost připojení k tabletu nebo mobilního telefonu. Díky tomu můžete nasimulovat skutečnou trať. A nakonec je tu možnost pracovat s video aplikacemi, kdy vás cvičením provádí trenér.

Tepová frekvence patří k oblíbeným funkcím, kterou může rotoped disponovat. Tepová frekvence může být u jednotlivých modelů řešena méně přesnými dotykovými senzory v madlech. Modernější modely mají v příslušenství k dispozice přesnější hrudní pás, který je propojený s displejem rotopedu.

Značka

Při výběru zohledněte také značku. Někteří výrobci nabízí jako bonus možnost montáže rotopedu u vás doma. Tento výrobek byste měli ideálně zakoupit přímo u specializované odborné firmy.

Zde vám zodpoví jakýkoliv případný dotaz a poskytnou vám poradenství a pomohou s obsluhou. Mezi kvalitní výrobky patří rotopedy značek Housefit, Flow Fitness nebo Tunturi.

Cena

Nejlevnější rotopedy můžete pořídit za cca 5 000 Kč. V tomto případě, ale nelze koupit kvalitnější model, na kterém budete moci cvičit dlouhodobě a pohodlně. Tyto typy mají malou konstrukci, manuální ovládání a neumožňují žádné dodatkové funkce.

Kvalitnější rotopedy koupíte v rozmezí od 7 – 10 000 Kč. Ty vám poslouží pro běžné domácí používání, kdy to se cvičením nehodláte přehánět. Vyšší kvalitu vám poskytne rotoped, který vás vyjde na cca 15 000 Kč. Je vybaven všemi funkcemi a umožňuje několik polohovacích pozic.

Pokud se řadíte mezi skutečné sportovce, budou pro vás ideální rotopedy v cenové relaci od 15 000 Kč a více. Zde již můžete využít i trénink s možností video aplikace.

Porovnat ceny rotopedů

Údržba

Běžná údržba je jednoduchá, stačí stroj zbavit případného potu nebo prachu. Pokud se vám během jízdy zdá, že je rotoped nestabilní a viklá se, bude nutné dotáhnout všechny potřebné šrouby.

Jestliže při cvičení slyšíte vrzání, položte rotoped na bok a promažte všechny potřebné součásti. Jsou to například nožičky určené k vyrovnávání nerovností. Vnitřní sváry uvnitř nohy rotopedu můžete prostříkat speciálním mazivem.

Cvičení na rotopedu

Pravidelným cvičením na rotopedu si udržíte tělesnou kondici, zpevníte tělo a zhubnete. Dále pomocí rotopedu můžete eliminovat případné potíže se zády.

Správné cvičení na rotopedu má pozitivní vliv na krevní tlak i oběh a zvyšuje vitální kapacitu plic. Je šetrné ke kloubům a má relaxační účinky. Díky rotopedu se zpevní partie hýždí, stehen a lýtek a při správně zvolené poloze zpevníte svalstvo celého těla.

Pro dosažení očekávaných účinků je důležitá i doba cvičení, pokud chcete především hubnout, budete muset cvičit 20 – 40 minut. A na závěr pak zařaďte lehčí cviky na uvolnění a zklidnění svalů.

Pravidelným tréninkem na cyklotrenažeru rozvíjíte tělesnou kondici a můžete využívat intenzivní trénink. Díky pravidelnému a vydatnému cvičení zhubnete a zpevníte partie hýždí, stehen a lýtek.

Pokud chcete cvičením zejména snížit vaši tělesnou hmotnost, měli byste se řídit následujícími pravidly. Tréning začněte ideálně ráno na lačno. Je to doba, kdy jsou zásoby krevního cukru v organismu na nejnižší úrovni.

Pokud vám ranní cvičení nevyhovuje nebo je nestíháte, cvičte vždy ideálně 3 hodiny po jídle. Důležitá je i intenzita cvičení, ta by neměla být zejména na začátku vysoká a stačí vám cvičit cca 3 x týdně po dobu asi 30 minut.

Otázky a odpovědi

Jak dlouhá je poskytovaná záruka na rotopedy?

Rotopedy jsou výrobky, u kterých se vyplatí délku poskytované záruky pohlídat. Někteří výrobci nabízí pouze základní dvouletou záruku, jindy může být záruka prodloužena na 3 nebo 5 let.

A co případný servis?

I servis je v tomto případě důležitý, protože i vysoce kvalitní rotoped se může někdy porouchat. Rotoped je velký stroj, a je rozdíl, jestli ho budete muset kvůli poruše sami rozebrat a odeslat na adresu výrobce nebo vám výrobce pošle servisního technika domů.

Závěr

Závěrem si ještě jednou připomeneme rozdíl mezi rotopedem a cyklotrenažérem. Rozhodující je zde hlavně nastavení zátěže, které je u cyklotrenažérů přesnější.

Rotoped je určený pro běžné domácí cvičení, pomůže vám k lepší kondici, s jeho pomocí můžete zhubnout i zpevnit tělo. Je také cenově dostupnější.

Cyklotrenažér dokonale simuluje jízdu na kole, má robustní a pevný rám. Pedály mohou být vybaveny SPD zámkem a umožňuje vám při cvičení používat cykloobuv. Nevýhodou je zde jeho vysoká cena.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.decathlon.cz, www.insportline.cz, www.fitham.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.2/5 (31 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

7 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Moje manželka chtěla rotoped, aby si vylepšila postavu a trochu zhubla. No za ty dva roky co ho máme, je z něj skvělý věšák na oblečení, ale jízda se zatím žádná nekonala.

  2. Rotoped jsem si koupila kvůli kondičce a pohybu. No jezdím sice nepravidelně, ale když už, tak si dám třeba hodinku na Capital Sports Azura Air a je ideální.

  3. Váš článek mi velmi pomohl s výběrem správného rotopedu. Děkuji moc.

  4. Domů jsme si pořídila tento typ: Hop-Sport HS 010H Rio a jsem zatím spokojená.

  5. Děkuji vám za užitečné informace, pomohli mi.

  6. Koupila jsem si nedávno model HouseFit TIRO 100 a jsem s sním velmi spokojená.

  7. Kvůli covidu jsem byla nucená si koupit domů kvalitní rotoped, protože cvičím 4x v týdnu a chci si udržet kondici.

Přidat komentář

Recenzer
Logo